در پاسخ به این پرسش که mba چیست می‌توان گفت یکی از رشته‌های تحصیلی است که با مدیریت کسب و کارها ارتباط مستقیم دارد. نقش مهم مدیریت را نمی‌توان در هیچ کسب و کاری نادیده گرفت و برای این که یک مدیر بتواند به بهترین شکل عمل کند، نیاز به مهارت‌هایی دارد که او را در این مسیر راهنمایی و کمک کنند. به طور قطع، مدیری که اصول mba را بداند تفاوت زیادی با مدیری دارد که به شکل سنتی رهبری امور را پیش می‌برد.

یکی از مسائلی که در رشته mba مطرح است این است که آیا همه آنچه آموزش داده می‌شود در مدیریت همه کسب و کارها کارایی دارند. در واقع، ممکن است این تردید و نگرانی وجود داشته باشد که مسائل مطرح شده به صورت تئوری هستند و در عمل کاربردی ندارند. اما تجربه نشان داده است که کسانی که درک کنند mba چیست می‌توانند اصول مدیریتی آن را در هر کسب و کاری پیاده کنند.

MBA چیست و لزوم کسب اطلاعات درباره آن

وقتی ندانید mba چیست نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید که مهارت‌های آن را در کجا یاد بگیرید. به دلیل این که mba یک رشته دانشگاهی است که شاخه‌های زیادی دارد و در دانشگاه‌های زیادی در دنیا تدریس می‌شود. ضمن این که آموزشگاه‌هایی هم وجود دارند که کلاس‌هایی تحت همین عنوان برگزار می‌کنند. این اصطلاح از اول کلمه‌های Master of Business Administration گرفته شده است. در زبان فارسی معنای مدیریت ارشد کسب و کار را به آن داده‌اند. مهارت‌هایی که در این رشته آموزش داده می‌شوند در مدیریت تجاری، صنعتی و حتی دولتی کاربرد دارند.

فقط به دلیل داشتن مدرک  mbaنمی‌توان به افراد و مهارت‌هایشان در این زمینه اعتماد کرد. تنها افرادی می‌توانند در این رشته حرفه‌ای شوند که در آن تجربه کسب کرده باشند. حسابداری، تحلیل داده‌ها، اقتصاد و امور مالی و دارایی از جمله مهارت‌هایی هستند که در این رشته می‌توان آموخت. اگر فرد علاقه‌ای به یادگیری این مباحث نداشته باشد، در این رشته موفق نخواهد بود. مدیری که اصول mba را بداند در برقراری ارتباط با کارمندان و شرکای تجاری موفق عمل می‌کند. اصول اخلاق کسب و کار و استراتژی‌ها را می‌داند و خودش را برای رهبری و بازاریابی آماده کرده است.

MBA چیست و چرا مدیران باید اصول آن را بیاموزند؟

هر مدیر سنتی که بداند mba چیست در اسرع وقت برای یادگیری آن اقدام خواهد کرد. البته ممکن است برخی از مدیران هم نیازی در خود برای یادگیری آن نبینند. می‌توان mba را این طور تشریح کرد که یادگیری آن می‌تواند برای برخی از مدیران به عنوان سکوی پرش رسیدن به موفقیت باشد و برای برخی دیگر تنها اتلاف وقت خواهد بود. آنچه در دانشگاه‌ها با عنوان مدیریت آموزش داده می‌شود با بازار کار تفاوت فاحشی دارد. شاید به همین دلیل هم هست که بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته باید مدتی را کارآموزی کنند تا با دنیای واقعی مدیریت آشنا شوند.

مدیرانی که تجربه عملی در دنیای تجارت کشور ما را داشته باشند، ممکن است به این فکر کنند که به دلیل آشفتگی که در بازار وجود دارد، یادگیری این اصول کمکی به پیشرفت آنها نخواهد کرد. اما وقتی بدانند mba چیست و چطور با استفاده از اصول آن می‌توان در تنش کمتری بحران‌ها را پشت سر گذاشت، به طور حتم با اطمینان بیشتری برای یادگیری آن وارد عمل می‌شوند.

مزایای MBA چیست؟

اگر پرسش این باشد که مزایای mba چیست می‌توان به طور خلاصه گفت که اصول آن بیش از این که جنبه تحقیقاتی داشته باشد، کاربردی و عملی است. مهم‌ترین هدفی که آموزش‌های mba دنبال می‌کند تبدیل کردن دانش صرف مدیریتی به مهارت‌های اجرایی است. با گذراندن دوره‌های آموزشی mba مدیران می‌توانند در پیدا کردن راه حل برای چالش‌های مدیریتی مهارت پیدا کنند. این دانش برای مدیرانی طراحی شده است که دوست دارند از علم مدیریت خود برای بهبود موقعیت کسب و کارشان استفاده کنند. حتی این مدیران می‌توانند نقش مشاور را برای کسب و کارهای دیگر بازی کنند.

کسانی که در ابتدای ورود به این حوزه هستند می‌توانند با یادگیری اصول مدیریت کسب و کار به این شکل صاحب مشاغل بهتری شوند. حتی این امکان وجود دارد که با سرعت بیشتری در محل کار خود رشد کنند و به پست و مقام‌های بالاتر ارتقا پیدا کنند. کسی که می‌خواهد در این رشته موفق باشد باید توانایی مدیریت و رهبری داشته باشد. این روزها کسب و کارهای بیشتری ترجیح می‌دهند افرادی را استخدام کنند که دوره‌های mba چیست را گذرانده و مدرک آن را گرفته‌اند.

از دیگر مهارت‌هایی که می‌توان با این دوره‌ها به آنها دست یافت تفکر سیستمی و برنامه‌ریزی استراتژیک است. حتی مدیران دانش آموخته می‌توانند برای کسب و کارها برنامه‌ریزی کنند و طرح‌های جدیدی بنویسند. در صورتی که این آموزش‌ها را از افراد باتجربه‌تر و در آموزشگاه‌های معتبر یاد بگیرید، در کارتان موفق‌تر خواهید بود. یکی دیگر از مزایای مهم این آموزش‌ها را می‌توان کسب درآمد بیشتر دانست.

جمع‌بندی

وقتی اطلاعات لازم درباره این که mba چیست را کسب کنید متوجه می‌شوید که در بیشتر کسب و کارها وجود کسی که مدرک آن را گرفته و آموزش‌های لازم را دیده باشد ضروری است. زیرا مطالبی که در این دوره‌ها آموزش داده می‌شوند کاملاً کاربردی هستند و کسب و کارها برای به روز بودن نیاز به وجود چنین افرادی دارند. مدیریت بازاریابی، مدیریت آی تی، مدیریت بخش فروش و مدیریت دیجیتال مارکتینگ از جمله مشاغلی هستند که به این افراد پیشنهاد می‌شوند.

سؤالات متداول

MBA چیست و اعتبار مدرک آن چقدر است؟

اعتبار مدرک به مرکز و مؤسسه‌ای که مدرک را ارائه می‌دهد بستگی دارد. در خارج از کشور مدرک آن معادل کارشناسی ارشد است. اما در ایران فرد باید حتماً در دانشگاه تحصیل کرده باشد تا بتواند در این رشته ادامه تحصیل دهد.

فرد متقاضی این دوره‌ها چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

برای شرکت در این دوره‌ها به پیش زمینه تحصیلی ویژه‌ای نیاز نیست. تمام افراد می‌توانند همه مهارت‌های عملی و تئوری آن را یاد بگیرند و به کار ببندند. آنها مهارت‌های حل مسئله، تفکر انتقادی و مهار‌ت‌های مربوط به امور مالی را یاد خواهند گرفت.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *