اگر از کاربران دنیای کریپتوکارنسی باشید، حتما درباره ویژگی‌ها و مزایای بلاکچین اتریوم مطالب زیادی را شنیده‌اید. یکی از مهم‌ترین این مزایا، پشتیبانی از خدماتی به نام برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dappهاست که قابلیت‌های جدید و کارآمدی را بر بستر این شبکه اضافه کرده‌اند؛ اما واقعا ارتباط این برنامه‌ها با بلاکچین و پلتفرم اتریوم چیست؟ در ادامه مطلب، نکات بیشتری را درباره این خدمات، مزایا و ویژگی‌های آن‌ها می‌دانیم و معروف‌ترین نمونه‌های آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. تا انتها همراه ما باشید.

منظور از Dapp یا برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم چیست؟

بلاکچین اتریوم یکی از بهترین و کارآمدترین شبکه‌های دنیای کریپتوکارنسی است که خدمات و امکانات مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. یکی از این خدمات که برای بار اول نیز در همین شبکه اجرایی شد، Dappها یا برنامه‌های غیرمتمرکز هستند. این برنامه‌های دیجیتالی که به‌صورت نظیر به نظیر (P2P) کار می‌کنند، غیرمتمرکز هستند؛ به‌این‌معنا که تحت نظارت هیچ شبکه یا نهادی نیستند.

جالب است که بدانید این برنامه‌ها برای اهداف مختلفی مانند کاربردهای مالی، بازی‌، شبکه‌های اجتماعی و … طراحی و توسعه داده می‌شوند. ازجمله معروف‌ترین پروژه‌های اتریوم می‌توان به صرافی غیرمتمرکز سونی اپ و Matcha اشاره کرد.

ارتباط Dapp با شبکه اتریوم

تأثیر برنامه‌های غیرمتمرکز بر بلاکچین اتریوم انکارناپذیر است. این برنامه‌ها در کنار قراردادهای هوشمند، کاربران را به استفاده از این شبکه سوق می‌دهند. به نوعی می‌توان گفت که dApp و اتریوم به‌صورت زنجیروار به هم متصل هستند؛ به‌نحوی‌که پیشرفت هر یک در توسعه و پذیرش دیگری تأثیرگذار است.

لازم‌به‌ذکر است که این پلتفرم از طریق طراحی و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند امکانات گسترده‌ای را برای کاربران خود فراهم کرده است. این فرآیند معمولا از طریق واسط‌های برنامه‌نویسی مانند JSON-RPC یا کتابخانه‌هایی مانند Web3.js صورت می‌پذیرد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این واسط‌ها امکان اجرای تراکنش‌ها، تعامل با قراردادهای هوشمند اتریوم و دریافت اطلاعات از شبکه را فراهم می‌کنند. این ارتباط برای اجرای عملیات متعدد در شبکه و انجام تراکنش‌های امن و قابل اعتماد در محیط بلاک‌چین ضروریست.

ویژگی‌ برنامه‌های غیرمتمرکز بلاکچین اتریوم

اصلی‌ترین و بارزترین ویژگی برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم، عملکرد مستقل و بدون واسطه آن‌هاست؛ به‌این‌معنا که فرایند اجرا و تأیید تراکنش‌های شبکه، تحت نظارت هیچ سازمان یا نهادی صورت نمی‌گیرد و اطلاعات تراکنش‌ها به‌صورت مستقیم بین کاربران منتقل و ثبت می‌شود. از دیگر ویژگی‌های Dappها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

متن‌باز بودن شبکه

متن‌باز بودن شبکه به این معناست که هر تغییر در برنامه‌های غیرمتمرکز به تصمیم و اجماع گسترده کاربران وابسته است؛ به‌منظور دستیابی این هدف، کد اپلیکیشن برای همه قابل دسترسی خواهد بود.

عملکرد مجزا

برنامه‌های غیرمتمرکز در یک محیط مجازی، مانند ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند. این ویژگی امکان اختلال شبکه در هنگام بروز خطا در اجرای قراردادهای هوشمند را از بین می‌برد.

اجرای کامل طرح‌ها با تورینگ

صفت تورینگ کامل به این مسئله اشاره دارد که اگر منابع کافی مانند زمان یا حافظه فراهم شوند، dAppها قادرند هر عملی را اجرا کنند.

ارائه طرح‌های تشویقی

سیستم تشویقی dApp بر پایه نیاز به ایجاد یک ساختار جایزه‌دهی است که نودهای شبکه را برای مشارکت در برنامه غیرمتمرکز ترغیب می‌کند. پس از حذف ویژگی متمرکزسازی در بلاکچین اتریوم این وظیفه به عهده نودهاست تا به‌صورت فردی یا گروهی، وظایف سرور مرکزی را انجام دهند. برنامه‌های غیرمتمرکز دارای توکن‌های اختصاصی هستند که برای انجام تراکنش‌ها و تأیید بلاک‌های زنجیره برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این توکن‌ها درواقع به‌عنوان جایزه‌ای مناسب برای حضور در شبکه برنامه‌های غیرمتمرکز به‌کار برده می‌شوند.

بهترین Dappهای اتریوم

اگر برای شما هم سؤال است که بهترین برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم کدام است؟ باید بدانید که بلاکچین اتریوم که از معروف‌ترین بلاکچین‌های کریپتوکارنسی است، زمینه اجرای بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dappها را فراهم آورده است. در ادامه تعدادی از بهترین برنامه‌های اجرایی این شبکه را خدمت شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

اپلیکیشن غیرمتمرکز Aragon

Aragon به‌عنوان یک برنامه غیرمتمرکز اتریوم در رده اولین اپلیکیشن‌های این دسته قرار دارد. این پروژه مبتنی بر شبکه اتریوم به کاربران، ازجمله توسعه‌دهندگان و طراحان، این امکان را می‌دهد که شرکت‌ها یا سازمان‌ها را بسازند و به‌صورت غیرمتمرکز آن را مدیریت کنند. باتوجه‌به این نکته می‌توان اظهار کرد که این پروژه امکان ارائه شفافیت و حاکمیت مؤثر را بدون واسطه‌های غیرضروری به ارمغان می‌آورد.

دی اپ غیرمتمرکز Golem

اپلیکیشن غیرمتمرکز Golem یکی از برترین اپلیکیشن‌های بلاکچین اتریوم است که به‌عنوان یک dApp برای ارتباطات P2P شناخته می‌شود. این پلتفرم درواقع یک بازار غیرمتمرکز بین‌المللی است که کاربران از طریق آن می‌توانند قدرت محاسباتی را خرید و فروش کنند یا با دیگران به اشتراک بگذارند. لازم‌به‌ذکر است که این برنامه از توکن‌های بومی GNT (در Bittrex موجود) برای اجرای ابررایانه‌های Golem استفاده می‌کند.

برنامه غیرمتمرکز uPort

اپلیکیشن uPort به‌عنوان بهترین اپلیکیشن غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم شناخته می‌شود که اساس کار آن مدیریت هویت کاربران است. ازآنجایی‌که این برنامه در برابر سرقت هویت و اطلاعات نفوذناپذیر است، امکان اثبات هویت واقعی افراد در قراردادهای هوشمند را دارد. از طرفی یوپورت اجازه امضای قراردادهای هوشمند یا ارسال اعتبارنامه‌های مربوطه را به راحتی به کاربران می‌دهد؛ همچنین مدیریت اطلاعات محرمانه و حفظ حریم خصوصی ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های برجسته این پلتفرم محسوب می‌شود.

اپلیکیشن کامپاند

کامپاند یکی‌ دیگر از معروف‌ترین پروژه‌های اجرایی بستر اتریوم است که در سال ۲۰۱۹ به‌عنوان یکی از بهترین برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه شناخته شد. این دی‌اپ با ارائه بهترین استراتژی‌های مربوط به وام‌دهی خدمات بی‌نظیری را به کاربران خود ارائه می‌کند. با‌استفاده از این اپلیکیشن، کاربران دیگر نیازی به تأیید هویت یا معرفی ضامن نخواهند داشت.

چرا روزبه‌روز بر تعداد Dappهای بستر اتریوم افزوده می‌شود؟

در حال حاضر بلاکچین اتریوم به‌عنوان مهم‌ترین بستر برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز تلقی می‌شود. محیط توسعه این شبکه به گونه‌ای طراحی شده است که زمان برنامه‌نویسی را به حداقل می‌رساند و سبب افزایش سرعت راه‌اندازی پروژه‌ها می‌شود؛ همچنین این بستر با فراهم کردن قابلیت کسب درآمد از برنامه‌ها، کاربران را به فعالیت و مشارکت در این شبکه ترغیب می‌کند. مجموع این عوامل و مزیت‌ها باعث شده است که روزبه‌روز بر تعداد کاربران این شبکه و ارائه Dappهای جدید افزوده شود. به‌نظر شما چه عوامل دیگری بر ارتقای طراحی و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز اثرگذارند؟

Leave a comment