کتاب 1984 رمانی دیستوپیایی نوشته‌ جورج اورول است که در سال 1949 منتشر شد. این اثر به عنوان رمانی سیاسی، جامعه ناعادلانه و بدبخت اقیانوسیه را نشان می‌دهد که مملو از اعمال توتالیتر و نظارت مداوم حاکمیت دیکتاتور است. اورول ا‌ین‌ کتاب را به‌عنوان هشداری نوشت که به مردم نشان دهد اگر به دولت‌هایشان اجازه دهند قدرت زیادی به دست آورند، چه اتفاقی می‌افتد. علاوه بر این، توانایی دولت‌ها را در تغییر واقعیت و دستکاری واقعیت‌ها مطابق با روایت خود نیز نشان داد.

کتاب 1984 دارای یک طرح بسیار پیچیده است که به اورول اجازه می‌دهد تا میان بسیاری از موضوعات و ایده‌های پیچیده ذهن خود ارتباط برقرار کند. او در این اثر به چند مفهوم مهم پرداخته‌ است که ما قصد داریم در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به آن‌ها بپردازیم. پس تا پایان مقاله‌ همراه ما باشید تا با این‌ کتاب بیشتر شوید و بدانید چرا باید آن‌ را مطالعه کنید.

معرفی کتاب 1984

جورج اورول “1984” را به عنوان یک هشدار نوشت . او می‌خواست نشان دهد که اگر شهروندان به دولت‌هایشان اجازه دهند هرقدر که می‌خواهند قدرت داشته باشند، چه اتفاقی می‌افتد. اورول به شدت مخالف نظارت و اعمال توتالیتر بود. در واقع از او نقل شده‌ است که:

«هر خطی از آثار جدی که من از سال 1936 نوشته‌ام، مستقیم یا غیرمستقیم علیه توتالیتاریسم و برای سوسیالیسم دموکراتیک نوشته‌ شده‌ است.»

اگرچه هر حزب سیاسی از زمان انتشار رمان سعی کرده‌ است ادعا کند که 1984 از ایده‌های آنها حمایت می‌کند، اما اورول فقط می‌خواست آن را به عنوان یک داستان هشداردهنده بنویسد تا از به وجود آمدن جوامعی مانند اقیانوسیه جلوگیری کند. این کتاب نخستین بار در سال 1949 در 328 صفحه به زبان انگلیسی منتشر شد و طولی نکشید که به شهرت و موفقیت رسید. امروزه کتا‌ب 1984 به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه‌ شده‌ و در لیست بهترین رمان‌های جهان که باید مطالعه کنید قرار دارد.

رمان با مقدمه‌ای بر زندگی وینستو‌ن ا‌سمیت، شخصیت اصلی و قهرمان کتاب آغاز می‌شود. وینستون در وزارت حقیقت کار می‌کند، جایی که وقایع تاریخی را که به او محول شده‌ است بازنویسی می‌کند تا با روایت همیشه در حال تغییر حزب مطابقت داشته‌ باشند.

او در آپارتمانی در عمارت ویکتوری زندگی می‌کند‌ که یک صفحه تلویزیونی در آن وجود دارد که‌‌ پیام‌ها را ارائه می‌دهد و بر کارهایی که همه انجام می‌دهند نظارت می‌کند‌‌. وینستون پس از مدتی شروع به نوشتن مطلب‌ در یک مجله برای ابراز انزجار خود از دولت فعلی می‌کند؛ اگرچه افکاری که در سر دارد غیرقانونی است.

او کم‌کم نسبت به همه چیز مشکوک می‌شود و تصمیم می‌گیرد طور دیگری فکر و عمل کند. این افکار او موجی می‌شوند که ساختارشکنی‌های او شکل دیگری بگیرد؛ به طوری که در صورت لو رفتن‌ احتمال مرگ و نابودی ا‌و را به همراه داشته‌ باشند. کتاب 1984 شرح درگیری‌های ذهنی و روانی او در برابر حکومت دیکتاتوری «برادر بزرگ» و تبعات جبران‌ناپذیر آن بر زندگی او و اطرافیانش است.

برخی از شخصیت‌های مهم کتاب 1984

  • وینستون‌ اسمیت‌‌

وینستون اسمیت که عضو کوچک حزب حاکم در لندن آینده نزدیک است، مرد 39 ساله‌ای لاغر، ضعیف، متفکر، روشنفکر و سرنوشت‌ساز است. وینستون از کنترل حاکمیت توتالیتر و سرکوب اجباری که مشخصه دولت اوست متنفر است. او آرزوهای انقلابی را در سر می‌پروراند و تلاش می‌کند آن‌ها را محقق کند.

معشوقه وینستون، دختری با موهای تیره زیبا که در بخش داستان در وزارت حقیقت کار می‌کند. جولیا عمل‌گرا و خوش‌بین است و ادعا می‌کند که با بسیاری از اعضای حزب رابطه عاطفی داشته است. شورش و طغیان او علیه حزب، برخلاف انگیزه ایدئولوژیک وینستون، برای لذت بردن‌ خودش از اهداف کوچک و شخصی است.

یکی از اعضای مرموز، قدرتمند و پیچیده حزب داخلی که وینستون معتقد است یکی از اعضای اخوان، گروه افسانه‌ای شورشیان ضد حزب است.

اگر چه او هرگز در رمان ظاهر نمی‌شود، و اگرچه ممکن است حتی در واقعیت نیز وجود نداشته‌ باشد، اما برادر بزرگ، حاکم شناخته شده‌ اقیانوسیه و شخصیت بسیار مهمی است. وینستون به هر طرف که نگاه می‌کند پوسترهایی از چهره بر‌ادر بز‌رگ را می‌بیند که حاوی این پیام است “برادر بزرگ دارد شما را تماشا می‌کند.”

تصویر برادر بزرگ بر روی سکه‌ها مهر می‌شود و بر روی صفحه‌های تلویزیونی اجتناب ناپذیر پخش می‌شود. این تصاویر زندگی وینستون را آزار می‌دهد و او را پر از نفرت و جنون می‌کند.

  • آقای چارینگتون

پیرمردی که یک فروشگاه دست دوم در منطقه پروله دارد. به نظر می‌رسد که آقای چارینگتون با شخصیت مهربان خود علاقه وینستون به گذشته را دارد.

همچنین به نظر می‌رسد که او از شورش وینستون علیه حزب و رابطه‌ او با جولیا حمایت می‌کند؛ زیرا اتاقی را به وینستو‌ن اجاره می‌دهد که صفحه تلویزیونی ندارد تا در آن برادر بزرگ را ببینند. اما همه‌چیز آن‌طور که به نظر می‌آید نیست و او دردسرهای تازه‌ای برای و‌ینستون‌ ایجاد می‌کند.

بررسی مفاهیم و زمینه‌ سیاسی کتاب 1984

1984 رمانی سیاسی است که با هدف هشدار به کشورهای غرب در مورد خطرات حکومت توتالیتر نوشته‌ شد. اورول از نزدیک شاهد راه‌های وحشتناکی بود که دولت‌های توتالیتر در اسپانیا و روسیه برای حفظ و افزایش قدرت خود طی می‌ کردند. او برای به صدا درآوردن‌ زنگ خطر در کشورهای غربی که هنوز در مورد چگونگی نزدیک شدن‌ به ظهور کمونیسم مطمئن نبودند، کتاب 1984 را به نگارش درآورد.

در سال 1949 که جنگ سرد هنوز تشدید نشده‌ بود، بسیاری از روشنفکران آمریکایی از کمونیسم حمایت کردند و وضعیت دیپلماسی بین کشورهای دموکراتیک و کمونیست بسیار مبهم شد. در مطبوعات آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی اغلب به عنوان یک آزمایش اخلاقی بزرگ به تصویر کشیده‌ شد‌.

با این حال، اورول از ظلم‌ها و ستم‌های گسترده‌ای که در کشورهای کمونیستی مشاهده می‌کرد به شدت نگران بود و به نظر می‌رسد که به ویژه نگران نقش فناوری در توانمند ساختن‌ دولت‌های سرکوبگر برای نظارت و کنترل شهروندان خود بوده‌ است.

  • خطرات حاکمیت توتالیتر یا تمامیت‌خواه

اورول در کتاب 1984 یک جامعه توتالیتر یا تمامیت‌خواه‌ کامل را به تصویر می‌کشد؛ افراطی‌ترین تحقق قابل تصور از یک دولت مدرن با قدرت مطلق. عنوان رمان قرار بود در سال 1949 به خوانندگان خود نشان دهد که این داستان یک امکان واقعی را برای آینده نزدیک نشان می‌دهد؛ به این معنی که اگر با توتالیتاریسم مخالفت نشود، با توجه به این عنوان، برخی از تغییرات جهان توصیف شده‌ در رمان می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

اورول حالتی را به تصویر می‌کشد که در آن، دولت بر هر جنبه‌ای از زندگی انسان نظارت و کنترل می‌کند تا جایی که حتی داشتن‌ یک فکر غیر وفادار نیز خلاف قانون است. با پیشروی رمان، وینستون اسمیت ترسو و سرکش تصمیم می‌گیرد تا محدودیت‌های قدرت حزب را به چالش بکشد، اما متوجه می‌شود که توانایی آن در کنترل و به بردگی گرفتن‌ ‌سوژه‌هایش، حتی پارانوئیدترین تصورات او را از دستیابی به حزب کم می‌کند.

جورج‌ اورول در این کتاب از موارد مهمی می‌گوید که به عنوان ابزار کنترل و سرکوب افراد جامعه، توسط حکومت دیکتاتور و تمامیت‌خواه استفاده می‌شود. آشنایی با این مفاهیم بسیار مهم است (و خواندن‌ آن می‌تواند بخش‌هایی از کتاب را برایتان اسپویل کند) به همین علت ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

1.‌ دستکاری روانی

در کتاب 1984 حزب سوژه‌های خود را با محرک‌های روان‌شناختی که برای غلبه بر ظرفیت ذهن برای تفکر مستقل طراحی شده‌ است، به رگبار می‌گیرد. صفحه تلویزیونی غول پیکر در اتاق هر شهروند جریان ثابتی از تبلیغات را منفجر می‌کند که به‌گونه‌ای طراحی شده‌ است‌ که شکست‌ها و کاستی‌های حزب را موفقیت‌های پیروزمندانه جلوه دهد. نمایشگرهای تله نیز بر رفتار نظارت می‌کنند – هر جا که می‌روند، به طور مداوم به شهروندان یادآوری می‌شود – به‌ویژه از طریق خواندن جمله‌ «برادر بزرگ دارد شما را تماشا می‌کند» در تمام مکان‌ها.

حزب با القا کردن‌ کودکان به سازمانی به نام جاسوسان جوان، ساختار خانواده را تضعیف می‌کند. سازمانی که آنها را شستشوی مغزی می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا درباره والدین خود جاسوسی کنند و هر گونه بی‌وفایی را به حزب گزارش دهند. حز‌ب سپس ناامیدی و احساسات فروخورده‌ مردم را به نمایش‌های شدید و وحشیانه نفرت علیه دشمنان سیاسی حزب دعوت می‌کند!

2. کنترل فیزیکی

حزب علاوه بر دست‌کاری ذهن افراد، بدن آن‌ها را نیز کنترل می‌کند. حزب‌ دائماً مراقب هرگونه نشانه‌ای از بی‌وفایی است؛ تا جایی که همان‌طور که وینستون مشاهده می‌کند، حتی یک تکان کوچک در صورت افراد می‌تواند منجر به دستگیری آنان شود. به این ترتیب سیستم عصبی خود انسان بزرگ‌ترین دشمن او می‌شود.

حزب اعضای خود را مجبور می‌کند تا تمرینات صبحگاهی دسته‌جمعی به نام «جنگ‌های فیزیکی» انجام دهند و سپس روزهای طاقت‌فرسا و طولانی در سازمان‌های دولتی کار کنند و مردم را در حالت خستگی عمومی نگه دارند.

هرکسی که موفق به سرپیچی از حزب شود، از طریق شکنجه‌های سیستماتیک و وحشیانه مجازات می‌شود و «بازآموزش» می‌یابد. چنان‌چه پس از هفته‌ها قرار گرفتن‌ تحت درمان شدید، وینستون خود به این نتیجه می‌رسد که هیچ چیز قوی‌تر از درد فیزیکی نیست و هیچ وفاداری عاطفی یا اعتقاد اخلاقی نمی‌تواند بر آن غلبه کند.

3. کنترل اطلاعات و تاریخ

حزب هر منبع اطلاعاتی را کنترل می‌کند و محتوای روزنامه‌ها و تاریخ‌ها را برای اهداف خود مدیریت و بازنویسی می‌کند. حز‌ب به افراد اجازه نمی‌دهد که سوابق گذشته خود مانند عکس یا اسناد را نگه دارند. در نتیجه، خاطرات آن‌ها مبهم و غیرقابل اعتماد می‌شوند و شهروندان کاملاً مایل‌اند که هر چه حزب‌‌ به آنها می‌گوید باور کنند.

حزب با کنترل زمان حال قادر است گذشته را نیز دستکاری کند و در کنترل گذشته، حزب می‌تواند تمام اعمال خود را در زمان حال توجیه کند.

4. تکنولوژی و فناوری

حزب با استفاده از نمایشگرهای تلویزیونی و میکروفون‌های مخفی در سطح شهر، تقریباً در تمام مدت قادر به نظارت بر اعضای خود است. علاوه بر این، حزب از سازوکارهای پیچیده استفاده می‌کند (کتاب 1984 در دوران قبل از کامپیوترها نوشته شده بود) در مواردی چون؛ اعمال کنترل در مقیاس بزرگ بر تولید اقتصادی و منابع اطلاعات، و تولید ماشین‌آلات ترسناک برای اعمال شکنجه بر کسانی که آنها را دشمن می‌دانند.

این وقایع در کتاب جورج اورول نشان می‌دهد که فناوری، که عموماً در جهت خیر اخلاقی تلقی می‌شود، می‌تواند شرایط تحقق شیطانی‌ترین شر را نیز تسهیل کند.

5. زبان به عنوان ابزار کنترل ذهن

یکی از مهم‌ترین پیام‌های اورول در کتاب 1984 این است که زبان برای تفکر انسان اهمیت اساسی دارد؛ زیرا ایده هایی را که افراد قادر به دسته‌بندی و بیان آنها هستند ساختار می‌دهد و محدود می‌کند. اورول پیشنهاد می‌کند که اگر کنترل زبان در یک آژانس سیاسی متمرکز می‌شد، چنین عاملی احتمالاً می‌تواند ساختار زبان را تغییر دهد تا حتی تصور افکار نافرمان یا سرکش را نیز غیرممکن کند؛ زیرا دیگر هیچ کلمه‌ای وجود نخواهد داشت که فرد بتواند با آن‌ها فکر کند.

جالب اینجاست که بسیاری از ایده‌های اورول در مورد زبان در کتاب 1984 به عنوان یک نیروی کنترل کننده‌ توسط نویسندگان و منتقدانی که به دنبال مقابله با میراث استعمار هستند، اصلاح شده‌ است.

در دوران استعمار، قدرت‌های خارجی کنترل سیاسی و نظامی مناطق دوردست را به دست گرفتند و به عنوان بخشی از اشغال خود، زبان خویش را به عنوان زبان دولت و تجارت بنا نهادند. نویسندگان پسااستعماری، معمولا آسیب‌های وارد شده‌ به مردم محلی به دلیل از دست دادن‌ زبان و از دست رفتن‌ فرهنگ و ارتباط تاریخی را تحلیل می‌کنند یا در پی جبران آن برمی‌آیند.

6. وفاداری

در 1984 حزب به دنبال تضمین این است که تنها نوع وفاداری ممکن، وفاداری به حزب است‌. خواننده در کتاب نمونه‌هایی از هر نوع وفا‌داری (از اساسی‌ترین تا پیش پاافتاده‌ترین) را می‌بیند که توسط حزب نابود می‌شود. همسایه‌ها و همکاران اطلاعات یکدیگر را به حزب‌ اطلاع می‌دهند و حتی فرزند خود آقای پارسون او را به پلیس فکر گزارش می‌دهد.

حتی در جایی رابطه بین مشتری و تاجر نیز خدشه‌دار می‌شود؛ زیرا وینستون می‌فهمد که مردی که ابزار مقاومت و استقلال خود را به او فروخته‌، یکی از اعضای پلیس فکر بوده‌ است. رابطه وینستون با جولیا نهایت وفاداری است که با وقایع کتاب آزمایش می‌شود اما در پایان، حز‌ب باعث می‌شود که وینستون از دوست داشتن‌ جولیا نیز دست بردارد و به جای آن به برادر بزرگ عشق بورزد؛ تنها شکل وفاداری مجاز.

7. مقاومت و انقلاب

در کتاب 1984 وینستون به بررسی اقدامات خطرناک و مهم مقاومت علیه حزب می‌پردازد. او این شورش‌های جزئی را با ارتکاب نافرمانی‌های شخصی مانند نگه‌داشتن دفتر خاطرات و خرید یک وزنه کاغذی تزئینی ایجاد می‌کند. در نهایت، او شورش خود را از طریق عشق ورزیدن‌ به جولیا تشدید می‌کند. این کار او‌ یک شورش مضاعف است، زیرا شامل جنایت فکری نیز می‌شود.

وینستون بر این باور نیست که اعمال او یا اعمال دیگران منجر به نابودی حزب در طول عمرش شود، اما قبل از اینکه توسط پلیس فکر دستگیر شود، امیدوار است که در آینده کسی بتواند به گذشته وینستون نگاه کند و آن را الگو قرار دهد.

ملموس‌ترین امید وینستون برای انقلاب واقعی علیه حزب، در طبقه فرودست اجتماعی شهری به نام «پرول» است. او مشاهده می‌کند که افراد طبقه‌ در حال حاضر تعدادشان بسیار بیشتر از حز‌ب است و این که افراد در صورت سازماندهی خود، قدرت انجام انقلاب را دارند. به گفته وینستو‌‌ن، حزب‌‌ در اواسط دهه 1960 در جریان انقلابی ایجاد شد که نظم اجتماعی موجود در بریتانیا را سرنگون کرد. حزب مدعی است که انقلاب هنوز به پایان نرسیده‌ است و زمانی که آنها کنترل کامل را در دست بگیرند، تحقق خواهد یافت.

8. استقلال و هویت

در حالی که ابزار اصلی حزب برای دستکاری مردم کنترل تاریخ است، آنها استقلال و هویت افراد را نیز کنترل می‌کنند. برای مثال، ویژگی‌های اساسی تثبیت هویت برای وینستون و سایر شهروندان اقیانوسیه در دسترس نیست. وینستون نمی‌داند چند سال دارد. او نمی‌داند ازدواج کرده است یا نه. نمی‌داند‌ که مادرش زنده‌ است یا مرده‌. هیچ یک از خاطرات کودکی او قابل اعتماد نیستند؛ زیرا هیچ عکس یا سندی ندارد که به او کمک کند تا خاطرات واقعی را از خاطرات خیالی مرتب کند. به این ترتیب، تشکیل حس هویت فردی او‌‌ نه تنها از نظر روانی چالش‌برانگیز است، بلکه در واقعیت نیز دشوار است.

بیشتر تصمیمات مهم وینستون در کتاب 1984 را می‌توان به عنوان تلاش برای ایجاد حس هویت تفسیر کرد. وینستون در تصمیم‌گیری برای ادامه رابطه با جولیا، استقلال خود را اعلام می‌کند و هویت خود را به عنوان فردی که در برابر کنترل حزب مقاومت می‌کند، تثبیت می‌کند. با این حال، در نهایت، تلاش‌های وینستون برای حفظ استقلال و ایجاد یک هویت منحصربه‌فرد برای حزب قابل مقایسه نیست.

تجربیات او در وزارت عشق نمایانگر از هم پاشیدن‌ و نابودی کامل تمام جنبه‌های فردیت اوست. هنگامی که او به جامعه بازگردانده‌ می‌شود، استقلال و منحصربه‌فرد بودن‌ خود را از دست داده‌ و بخشی از جمع بی‌چهره حزب شده‌ است.

5 دلیل برای خواندن شاهکار دیستوپیایی جورج اورول

کتاب نوزده هشتاد و چهار اثر جورج اورول ممکن است در سال 1949 منتشر شده‌ باشد، اما گذشت زمان ذره ای از قدرت این شاهکار کم نکرده‌ است. این کتاب بسیار بهتر از همتایان دوران خود عمل کرده‌‌ ا‌ست و شاید شناخته شده‌ترین، خوانده شده‌‌ترین و اجرا شده‌ترین‌ کلاسیک دیستوپیایی طی سال‌های اخیر باشد.

اگر همچنان برای خواندن‌ این کتاب مردد هستید و تصمیم قطعی خود را نگرفته‌اید، ما در ادامه‌ این مقاله‌ از دانشگاه کسب و کار از 5 دلیل نوشتیم که چرا باید کتاب 1984 جورج اورول را بخوانید:

1.‌ خطرات اخبار جعلی را گوشزد می‌کند

به نظر می‌رسد اخبار جعلی موضوعی است که اخیراً در مورد آن زیاد صحبت می‌شود. دلیل آن این است که اکنون انتشار اطلاعات نادرست از طریق اینترنت آسان‌تر از همیشه شده است. برای مثال، علی‌رغم اینکه علم خلاف این را بیان می‌کند، هنوز هم افرادی هستند که معتقدند زمین مسطح است و سفر به ماه اتفاق نیفتاده‌ است. (همه به این دلیل است‌ که می‌توان هر دیدگاه یا نظری را با «حقایق» آنلاین و غیرواقعی تأیید کرد.)

در کتاب نوزده هشتاد و چهار، یکی از موضوعات اصلی، توانایی دولت در بازنویسی گذشته و حال و همچنین حقایق رایج است. در نقطه‌ای از رمان، انتظار می‌رود که شخصیت اصلی، وینستون، برخلاف مفهوم ریشه‌دار 2+2=4 حرکت کند و موافق آن هم باشد؛ چون برادر بزرگ همیشه چنین می‌گوید که 2+2=5. این کتاب نگاهی ترسناک به توانایی یک دولت توتالیتر در کنترل اطلاعات و در نتیجه، ذهن شهروندانش می‌اندازد و خطرات آن را به مخاطبان خود گوشزد می‌کند.

2. یک داستان عاشقانه است

باور کنید یا نه کتاب 1984 یک داستان عاشقانه دارد. اما اگر به پایان خوشی امیدوار هستید که عشق بر همه چیز غلبه کند، این کتاب برای شما مناسب نیست. جنبه‌های زیادی در داستان عاشقانه وینستون و جولیا وجود دارد که می‌تواند الهام‌بخش به نظر برسد، اما در نهایت رمان یک چرخش بدبینانه به خود می گیرد و حوادث داستان تغییر می‌یابند.

به یاد داشته‌ باشید که اورول می‌خواست کتابش به عنوان هشداری علیه تمامیت‌خواهی عمل کند. پیام نهایی او این است که هیچ چیز، حتی روابط عاشقانه شما، نمی‌تواند در برابر نظارت یک دولت مستبد مقاومت کند. شما در دنیای او، یعنی جایی که به صورت 24 ساعته‌ تحت‌نظر هستید، حتی آزادی عشق واقعی را نیز ندارید.

3. شخصیت اصلی داستان یک قهرمان معمولی نیست

شخصیت وینستون استادانه ساخته‌ شده‌ است؛ اگرچه ممکن است مطابق آن خط داستانی که شما انتظار دارید پیش نرود. وقتی کتاب باز می‌شود، متوجه می‌شویم که وینستون از حزب متنفر است و راه‌های بزرگ‌تری برای شورش را انتخاب می‌کند. او با داشتن یک دفتر کار شروع می‌کند و به سمت یک رابطه عاشقانه تمام عیار پیش می‌رود؛ هر دوی این کارها در زمان برادر بزرگ غیرمجاز بودند.

با تمام این موارد، وینستون رهبری یک شورش انقلابی در سال 1984 را بر عهده ندارد . در واقع، تا پایان کتاب احتمالاً حتی برای دیدن‌ او به عنوان یک شخصیت قهرمان تلاش خواهید کرد و پس از اتمام، پایان آن برای مدت طولانی شما را آزار خواهد داد. (اگرچه در نهایت متوجه خواهید شد که این تنها نتیجه واقع بینانه برای وینستون است)

4. کتاب 1984 سرشار از نمادگرایی است

اورول رمان دیستوپیایی خود را بسیار ماهرانه پر از نمادگرایی کرده‌ است. مثلا اشیای قدیمی که وینستون در مغازه دست‌دوم به دست می‌آورد، خاطرات و تاریخ‌هایی را نشان می‌دهد که دولت سرکوب یا بازنویسی کرده‌‌ ا‍‌‌ست.

یا زخم واریسی وینستون که دائماً او را آزار می‌دهد، تا زمانی که جولیا را ملاقات کر‌‌ده و عاشق او می‌شود یک نماد است. نمادهای بسیار دیگری نیز در کتاب وجود دارد که تا آن را نخوانید متوجه آن‌ها نخواهید شد.

5. یک تمثیل بی‌زمان است

کتاب 1984 در سال 1948 نوشته‌ و یک سال بعد در سال‌ 1949 منتشر شد. اگرچه رمان اورول در بعضی مواقع نسبتاً تیره و تار و کاملاً ناراحت کننده‌ است، ما بارها و بارها به آن باز می‌گردیم. ما آن را می‌خوانیم، تفسیر می‌کنیم و به اطرافیان خود پیشنهاد می‌دهیم. با گذشت زمان، می‌توانیم پیام‌های مختلفی را در کتا‌ب‌ 1984 پیدا کنیم که می‌توانند در دنیای کنونی که در آن زندگی می‌کنیم نیز اعمال شوند.

در حالی که اورول در ابتدا قصد داشت این کتاب را هشداری علیه کنترل توتالیتر قرار دهد، امروز می‌توانیم اثر او را در زمینه قدرت رسانه‌های اجتماعی، افزایش تبلیغات سیاسی و زندگی تحت نظارت حکومت مورد بحث قرار دهیم. کتاب 1984 به همان اندازه که در 70 سال پیش برای اولین بار منتشر شد، اکنون نیز طنین‌انداز شده و به جایگاه مهمی دست یافته‌ است.

سخن پایانی

کتاب 1984 یکی از آثار مهم ادبیات دنیا است که توسط نویسنده‌ انگلیسی جورج اورول نوشته‌ شد. اورول در این کتاب یک جامعه دیستوپیایی و استبدادزده را توصیف می‌کند که در آن، افراد تحت حاکمیت رژیم توتالیتر هستند و مطلقا هیچ اراده و استقلالی از خود ندارند. حزب افکار، رفتار، زندگی و حتی بدن‌های آن‌ها را نیز کنترل می‌کند و هر حرکت کوچکی را که خلاف خود باشد به عنوان جرم شناخته‌ و فرد را دستگیر می‌کند.

اورول این کتاب را در نقد حاکمیت توتالیتر و هشدار به کشورهای غربی نوشت تا آن‌ها را از خطرات قدرت بیش از حد دولت‌ها آگاه کند. این کتاب امروزه از مهم‌ترین رمان‌های سیاسی جهان است که می‌تواند بر شما اثر بگذارد و ذهنیت و دیدگاهتان را تغییر دهد. نظر شما درباره کتاب 1984 چیست؟ اگر این اثر را مطالعه کرده‌اید برای ما بنویسید که چه مفاهیمی از آن یاد گرفتید؟ خواننده‌ نظرات ارزشمند شما هستیم.