شاید شما یا شخصی که می شناسید تجربه کارمندی داشته باشید و از قوانین، شرایط و حقوق آن آگاه باشید. کار به عنوان کارمند هم مزایا و هم معایبی دارد که باعث می شود عده ای به این شغل ادامه دهند و برخی دیگر به سمت کسب و کار اینترنتی بروند و فریلنسینگ خود را راه اندازی کنند! اما با پیشرفت دانش عمومی از بازارهای مختلف مالی و دسترسی آسان به بازارهایی مانند بورس یا ارزهای دیجیتال، قصد داریم در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه بازرگانی، مزایا و معایب کار به عنوان کارمند را بررسی کنیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله ما را دنبال کنید.

به چه کسی کارمند می گوییم؟

کارمند شخصی است که برای انجام کار معینی ساعتی یا سالانه مبلغی به او پرداخت می شود. کارمندان توسط شخص دیگری (کارفرما) برای ارائه خدمات یا رفع نیاز نیروی کار استخدام می شوند. به طور خلاصه، زمانی که فردی با شغلی رابطه استخدامی دائمی داشته باشد، عموماً آن شخص به عنوان کارمند شناخته می شود. در واقع کارمند در ازای دریافت حقوق از کارفرما از توانایی ها، دانش و تجربه خود استفاده می کند.

چگونه شغل یک کارمند را جذاب کنیم؟

مزایای مشارکت کارکنان را نمی توان نادیده گرفت. شرکت های بزرگ همیشه به دنبال افرادی هستند که در حرفه خود استثنایی باشند و این افراد در انتخاب شغل به همه جوانب توجه می کنند. علاوه بر این، مزایای شغلی کارکنان باعث افزایش رفتار سازمانی مناسب، سلامت روانی کارکنان و شادی کارکنان می شود. در زیر به برخی از راه هایی که می توان برای جذابیت بیشتر شغل کارمند استفاده کرد، خواهیم پرداخت.

 1. برگزاری دوره های آموزشی مختلف

پیشرفت و ارتقاء شغلی یکی از اهداف بسیاری از افراد است. با برگزاری دوره های آموزشی برای کارمندان خود، نه تنها می توانید کادری مجرب و واجد شرایط را تربیت کنید، بلکه یکی از جاذبه های کار را برای آنها فراهم کنید. برخی از کارفرمایان حتی حاضرند برای دریافت مدرک و تحصیلات عالی برای کارمندان خود شهریه پرداخت کنند، اما به شرط اعتماد و اعتقاد به آن.

 1. کارتی برای کاهش قیمت محصولات یا خدمات

یکی دیگر از مزایای شغلی ارائه شده به کارمندان، کارت تخفیف کارمند یا معامله بر روی محصولات یا خدماتی است که در بازارهای تجاری شما وجود دارد. کارت تخفیف یا تخفیف خرید کتاب، تخفیف رستوران یا کافه می تواند گزینه خوبی باشد.

 1. مکانی برای استراحت یکی از مزایای کار به عنوان کارمند است

همه به مدتی برای استراحت و صحبت با همکاران خود نیاز دارند. فراهم کردن فضایی که به کارمندان اجازه می دهد از کار خود استراحت کنند و روی کار خود تمرکز کنند، مکان مناسبی برای استراحت یا داشتن زمان کافی برای تمرکز است.

 1. عضویت در باشگاه های ورزشی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که هر دلار سرمایه گذاری شده در یک برنامه سلامتی 7 دلار در هزینه های مراقبت های بهداشتی صرفه جویی می کند. علاوه بر این، افراد سالم تر کمتر غیبت می کنند و در کار بهره وری بیشتری دارند. بنابراین چه راهی بهتر از این که به کارکنان خود یک برنامه سلامتی و عضویت در باشگاه ارائه دهید و آنها را به داشتن زندگی سالم تشویق کنید؟ شما همچنین می توانید بخشی از هزینه های ورزش را برای کارکنان خود پوشش دهید.

 1. تعطیلات یکی از امتیازات کارمند بودن است

بسیاری از شرکت ها به کارمندان خود برای تعطیلات و روزهای بیماری مرخصی با حقوق می دهند، اما آیا شما به دلایل دیگری مرخصی می دهید؟ برخی از شرکت ها به کارمندان خود یک روز مرخصی اضافی در هفته می دهند. یا یک روز را به عنوان داوطلبانه برای کارمندان تعیین کنید.

 1. خوردن و غذا

این ممکن است یک گزینه واضح به نظر برسد، اما اغلب نادیده گرفته می شود. چه چیزی بهتر از یک غذای ساده یا حتی یک ناهار در روز برای کارمندانتان؟ همچنین، هنگامی که کارمندان شما مشغول کار هستند، جشن تولد یا به رسمیت شناختن یک دستاورد کاری نیز می تواند روحیه آنها را تقویت کند. شما باید کاری کنید که کارکنانتان برای کارشان احساس ارزشمندی و تشویق کنند.

 1. رویدادهای سازمانی یکی از امتیازات کارمند بودن است

جشن گرفتن رویدادهای سازمانی نیز می‌تواند یک مزیت شغلی برای کارکنان باشد، زیرا به آنها اجازه می‌دهد با همکاران سایر بخش‌ها ملاقات و تعامل داشته باشند. کارمندان ممکن است زمان کافی برای صحبت و آشنایی با یکدیگر در ساعات کاری نداشته باشند و در یک محیط غیررسمی احساس راحتی بیشتری کنند. می توانید سازمان خود را با یک جشن سال نو شروع کنید. این مزیت شغلی همچنین تأثیر مثبتی بر شکل‌دهی فرهنگ سازمانی دارد که کارمندان موفق را به سازمان شما جذب می‌کند.

چه نوع افرادی برای شغل یک کارمند مناسب هستند؟

این بخش به بررسی ویژگی هایی می پردازد که برای پیشرفت و موفقیت کارکنان مهم هستند. برای آشنایی با این ویژگی ها، تیم دانشگاه تجارت را همراهی کنید.

 1. بردباری و آرامش یکی از ویژگی های مهم برای کار یک کارمند است

زمانی که درآمد کارمندان محدود است، ممکن است احساس کنند که راه موفقیت مالی بسیار طولانی و دشوار است و ممکن است از کار خود احساس خستگی و سرخوردگی کنند. به همین ترتیب، رشد سازمانی معمولاً فرآیندی آهسته و مستمر است و گاهی به جای در نظر گرفتن تلاش و شایستگی افراد، عوامل دیگری مانند روابط شخصی یا تجربه کاری تأثیر بیشتری دارند.

از آنجایی که هر سیستمی ایراداتی دارد و تقریباً در همه سازمان ها این مشکلات دیده می شود، تحمل و آرامش می تواند به کارکنان کمک کند تا عملکرد خود را با توجه به ایرادات سیستم بهبود بخشند و با واکنش ها و انتخاب های احساسی به موقعیت خود آسیب نرسانند. در واقع ما به عنوان یک کارمند باید درک کنیم که پاداش های سازمانی لزوما بر اساس شایسته سالاری توزیع نمی شود و نباید انتظار داشته باشیم که در مدت زمان کوتاهی به اهداف بزرگ برسیم. اما اگر بتوانیم برای مدت طولانی خوب و هدفمند عمل کنیم و با انگیزه به کار خود ادامه دهیم، نه تنها پیشرفت شخصی را تجربه خواهیم کرد، بلکه فرصت های بیشتری برای تحقق رویاهای خود خواهیم یافت.

 1. پذیرش، نظم و توانایی در هماهنگی

کارکنان باید مطابق با سیاست ها، برنامه ها و فرآیندهای سازمان رفتار کنند و از اقدامات خودخواهانه و سلیقه ای پرهیز کنند. بنابراین کارکنان منضبط و هماهنگ در اجرای برنامه ها موثر هستند و تصمیم گیرندگان حاضرند وظایف کلیدی را به آنها محول کرده و به آنها اعتبار دهند. برعکس، افرادی که نظرات خود را مهمتر از تصمیمات و برنامه های سازمان می دانند، مدیریت وظایف را پیچیده می کنند، اثربخشی تصمیمات را کاهش می دهند و به عملکرد کسب و کار آسیب می رسانند. این افراد معمولاً از پذیرش و اعتراض کافی نسبت به تغییرات برخوردار نیستند. به همین دلیل صاحبان مشاغل با آنها همکاری کمتری دارند و برای کارهای مهم به آنها اعتماد ندارند.

 1. سایر مشخصات مربوط به کار کارمند

لیست های قبلی ویژگی های مثبتی را نشان می دهد که به ما کمک می کند در خدمتگزار بودن موفق شویم. اما در کنار این موارد می توانیم امکانات دیگری را نیز اضافه کنیم که در هر موقعیت و شغلی مفید هستند. به عنوان مثال، جامعه پذیری، نفوذ، شغل، قدردانی، مسئولیت، پشتکار، وظیفه شناسی، عزت نفس، جدیت، پشتکار، سخت کوشی، عمل گرایی، ترجیح، خلاقیت، تمرکززدایی، یادگیری، یادگیری مرده.

دلایلی که مردم از شغل یک کارمند خوششان نمی آید

این شغل جایی برای خلاقیت و نوآوری در کار افراد باقی نمی گذارد. تصور کنید که باید هر روز در ساعت مشخصی به محل کار خود برسید و در ساعت مشخصی آنجا را ترک کنید. حقوق ثابت ماهانه دریافت کنید. این نوع کار ممکن است در گذشته جذاب بوده باشد، اما اکنون خسته کننده است. در ادامه به برخی از این دلایل خواهیم پرداخت.

 1. ساعات کاری طولانی یا چند کار

کارمندان خوب معمولاً باید چند کار را انجام دهند. این وظایف اضافی باعث می شود ساعت های طولانی بدون دریافت حقوق مناسب کار کنند. برخی از کارفرمایان در ابتدای کار به کارمندان خود وعده دستمزدهای بالا می دهند، اما در زمان سررسید دستمزد از این کار عقب نشینی می کنند.

 1. نداشتن حقوق خوب و ثبات مالی یکی از دلایل ترک شغل کارمند است

پول برای همه مهم است. وقتی شغلی کم درآمد است و مردم نمی توانند مخارج زندگی خود را بپردازند، تنها گزینه ترک و جستجوی شغل بهتر است. البته پول ایران ارزش چندانی ندارد، اما قیمت کالاها و خدمات در ایران بسیار بالاست.

 1. فقدان پاداش و منفعت از کار

هر کارمندی دوست دارد برای هشت ساعت کار در روز حقوق خوبی دریافت کند. زمانی که سازمان از پاداش و مزایای کافی برخوردار نباشد و عملکرد کارکنان در نظر گرفته نشود، وفاداری آنها به سازمان کاهش می یابد. در ایران فقط افراد مجبور به پذیرش مشاغل اداری هستند.

 1. محیط اداری خشک یکی از دلایل ترک کار کارمند است

در محل کار رویایی، همه با احترام با یکدیگر رفتار می کنند و همکاران مکمل یکدیگر هستند. مدیران شرکت گاهی در مورد وضعیت کارمندان می پرسند و به زندگی شخصی آنها علاقه مند هستند. اما همه ما می دانیم که این نوع محل کار تخیلی است و شخصیت ها همیشه با هم کنار نمی آیند. در هر سازمانی گاهی اوقات ممکن است جلسات ناخوشایند، اختلافات بین فردی، شایعات مختلف، مدیران بی کفایت، بی توجهی به وظایف کارمندان مختلف و همکاران بی توجه به وجود بیاید و هر یک از این موارد می تواند عاملی برای ترک شغل کارکنان باشد.

 1. مدیر بی لیاقت

بر اساس مقاله ای که در سال 2005 منتشر شد، علت اصلی جابجایی کارکنان، مدیران بی کفایت و بی توجه است. وقتی فردی که تجربه و مهارت کافی را ندارد به عنوان مدیر انتخاب می شود، بسیاری از کارمندان با این تصمیم مخالف هستند زیرا این مدیران نمی توانند کار را به خوبی مدیریت کنند و با کارکنان خود رفتار بدی داشته باشند.

آخرین کلمه

بسیار خوشحالیم که تا پایان این مقاله در کنار تیم دانشگاه بازرگانی بودید. انتخاب شغل مناسب برای جوانان در دوره خاصی از زندگی یک چالش بزرگ است. کار و درآمد همواره یکی از عوامل مهم در زندگی اجتماعی هر فرد بوده است. اگرچه اکثر مردم برای گذران زندگی کار می کنند، اما استخدام شدن مزایای دیگری نیز دارد. کار به افراد انگیزه و احساس ارزشمندی می دهد و به بهبود روابط اجتماعی و افزایش عزت نفس آنها کمک می کند.

جوانانی که به دنبال شغل می گردند ممکن است در مورد انتخاب نوع کاری که مناسب آنهاست و از انجام آن خسته نمی شوند دچار سردرگمی شوند. در گذشته، بسیاری از مردم فکر می کردند که فریلنسینگ آسان تر و سازگارتر از کارمند بودن است و می توانند خلاق باشند. اما برخی دیگر احساس می کنند که فریلنسینگ مشکلات زیادی دارد یا به دلیل نداشتن سرمایه کافی شاغل شده اند. در حال حاضر، بسیاری از مردم فکر می کنند که مشاغل دولتی بهترین گزینه در مقایسه با مشاغل آزاد است. در این مقاله سعی شده است راهکارهایی برای جذابیت بیشتر شغل کارمند بیان شود. به نظر شما مزیت های دیگر کارمند بودن نسبت به مشاغل آزاد چیست؟

Leave a comment