کتاب شدن‌ یکی از کتاب‌های خواندنی و مهمی است که توسط میشل اوباما، بانوی اول ایالت متحده آمریکا، نوشته‌ شد. او در این کتاب داستان زندگی خود از دوران کودکی تا آشنایی با باراک اوباما و تحولاتی که با آن روبه‌رو می‌شوند را روایت می‌کند. به همین دلیل خواندن آن، علاوه بر اینکه شما را با زندگینامه این دو نفر آشنا می‌کند‌، سیر موفقیت و پیشرفت یک زن سیاهپوست در آمریکا‌ را‌ نیز نشان می‌دهد.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی این کتاب‌ پرداختیم و از چند دلیل مهمی نوشتیم که شما را برای خواندن کتاب شدن‌ ترغیب می‌کند. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با این دلایل آشنا شوید!

معرفی کتاب شدن‌

کتاب شدن‌ نخستین بار در سال 2018 در 448 صفحه در‌ ایالت متحده آمریکا منتشر شد. این کتاب‌ را به نوعی میتوان زندگینامه خودنوشت میشل اوباما دانست. او که احساس می‌کرد مسیر طولانی و سختی را برای رسیدن‌ به جایگاه خود طی کرده‌ است، تصمیم گرفت زندگینامه و بخش زیادی از تجربیات خود را به صورت کتابی مستقل چاپ کند تا مردم را با سبک زندگی‌ و تفکر خود آشنا نماید.

این اثر از 3 بخش و 24 فصل تشکیل شده‌ که عناوین این سه بخش‌ به این‌‌ ترتیب است:

1.‌ من شدن‌

2. ما شدن‌

3. بیشتر شد‌‌ن

  • ترجمه در ایران

کتاب میشل اوباما مدتی پس از انتشار مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفت؛ به گونه‌ای که چند میلیون جلد از آن فقط در سال‌های نخست به فروش رفت. این اثر در سایر کشورها نیز ترجمه و چاپ شد. در ایران نیز کتاب شدن‌ توسط چندین ناشر و مترجم تر‌جمه شد‌‌ و در دسترس مخاطبان فارسی‌زبان قرار گرفت.

برخی از بهترین ترجمه‌های فارسی این کتاب توسط مترجمانی چون علی سلامی، سودابه قیصری و رضا اسکندری آذر صورت گرفته‌ است. پیشنهاد ما در دانشگاه کسب و کار این‌ است که کتاب‌ شد‌ن‌ را با این ترجمه‌ها مطالعه کنید.

مروری بر سبک زندگی میشل اوباما

برخلاف نظر بسیاری از افراد، کتاب شدن‌ درباره‌ی این نیست که چگونه باراک اوباما چهل و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شد. یا فقط یک داستان در این موضوع نیست که چگونه یک فرد معمولی بدون هیچ پیشینه‌ای در سیاست، تاریخ را خلق کرد. حتی داستان خارق‌العاده یک زن سیاه‌پوست معمولی نیست؛ بلکه از این مسائل نیز فراتر می‌رود.

  • زن قدرتمندی که نمی‌خواست بانوی اول آمریکا شود!

اگر تصاویر انتخابات آمریکا را دیده‌ باشید، به خاطر دارید زمانی که میشل اوباما در طول مبارزات انتخاباتی در حال سخنرانی برای جمعیت زیادی بود یا زمانی‌که همسرش به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، بسیار زیبا ایستاده‌ بود؛ چنان‌که انگار کاملا صاحب صحنه است.

اما پشت این شخصیت قدرتمند یک زن معمولی بود که هرگز فکر نمی‌کرد بانوی اول آمریکا شود. در واقع، او هرگز همه‌ی این‌ها را نمی‌خواست. تنها چیزی که او همیشه می‌خواست یک خانواده شاد در خانه‌ای بود که یک ناوگان از پله‌ها داخل آن بود! خانه‌ای با 132 اتاق که در شش طبقه پخش شده‌ بود هرگز در رویاهای او نبود.

او در خاطرات خود در کتاب شدن‌ در این‌باره می‌نویسد: ” من پس از بزرگ شدن‌ به عنوان یک سیاه‌پوست در جنوب آمریکا، اعتقاد کمی به سیاست داشتم.”

  • بی‌علاقگی میشل اوباما به سیاست

اگرچه میشل به توانایی‌های شوهرش اعتماد داشت، اما تمایلی به پیوستن‌ او به سیاست نداشت. او به‌عنوان وکیل متعهد و باتجربه‌ای که با سازمان‌های غیرانتفاعی مختلف کار می‌کرد، معتقد بود که برای تأثیرگذاری بر تغییرات در جامعه، لازم نیست به سیاست بپیوندد. به علاوه، می‌خواست که همسرش در کنار او و فرزندانشان باشد. علاوه بر این هرگز فکر نمی‌کرد که یک مرد سیاه‌پوست می‌تواند رئیس جمهور ایالت متحده شود.

به همین علت، میشل فقط موافقت کرد که در ابتدا از همسرش حمایت کند؛ زیرا فکر می‌کرد این بهترین راه برای از بین بردن ایده احمقانه شوهرش برای ریاست جمهوری است.

  • واکنش میشل اوباما نسبت به پیروزی در انتخابات

مدتی بعد، همان‌طور که میشل و همسرش به سفرهای انتخاباتی ادامه دادند، پاسخ مثبت دولت و مردم آمریکا به آن‌ها او را شگفت‌زده کرد. ا‌و که به طور کامل همراه با همسرش درگیر مبارزات انتخاباتی بود، همچنان تلاش می‌کرد تا روحیات خود را حفظ کند و از ادامه‌ی مسیر نترسد.

میشل در مورد شب نتایج انتخابات در کتابش می‌نویسد: “دختران را برای قسمت بعدی شب آماده کرده‌‌ بودم و توضیح می‌دادم که چه بابا پیروز شود و چه‌ ببازد، ما یک جشن بزرگ و‌‌ پر سروصدا در پارک خواهیم داشت.”

  • نخستین ملاقات میشل با اشخاص مشهور

هنگامی که آن اتفاق غیر قابل تصور اتفاق افتاد و باراک پیروز شد، میشل همچنان مانند یک کبوتر آرام ظاهر شد‌ و هیجان و اضطراب خود را کنترل کرد. اما در درون، او هنوز همان زن معمولی بود که باورش نمی‌شد استیوی واندر، شخصیت محبوب دوران کودکی‌اش، او را با نام کوچکش خطاب می‌کرد. او از ملاقات با بیانسه و اپرا وینفری هیجان زده‌ شد و بعداً با هر دوی آن‌ها رابطه دوستی برقرار کرد‌.

با این حال، همچنان در مورد نقش خود در زندگی جدیدش عصبی و مضطرب بود. او نگران دخترانش بود. با این حال می‌خواست با نام‌گذاری جدید خود به عنوان بانوی اول ایالات متحده که از سال 2009 تا 2017 آن را بر عهده داشت، برمردم تأثیر بگذارد. به همین علت آرامش خود را حفظ کرد و به سرعت بر کنترل اوضاع مسلط شد.

در واقع، کتاب شدن‌ درباره‌ی همین اتفاق‌ها است؛ میشل اوباما در این کتاب بی‌پرده از افکار خود در طی اتفاقات مختلف نوشته‌ و دوران کودکی و جوانی خود و همسرش را شرح داده‌ است. بنابراین خواندن‌ این کتا‌ب‌ خالی از لطف نیست.

چند دلیل مهم برای مطالعه کتاب شدن‌

تا این بخش از مقاله‌ی دانشگاه کسب و کار با محتوای کلی کتاب میشل اوباما آشنا شدید. اکنون قصد داریم به چهار دلیل مهم بپردازیم که چرا باید این کتاب را بخوانید؟ این دلایل شامل موارد زیر است:

1.‌ درس‌های فرزندپروری از دیدگاه میشل اوباما

مباحث کتاب شدن‌ به سه بخش تقسیم شده‌ است. در قسمت اول، میشل در مورد چگونگی شکل‌گیری شخصیت خود در دوران کودکی صحبت می‌کند.

او درباره‌ی نقش مادرش می‌نویسد: “او‌ به طور مداوم ما را دوست داشت، کریگ و من، اما ما بیش از حد تحت مدیریت و کنترل او‌‌‌ نبودیم. هدف مادرم این بود که ما را به دنیا هل دهد. ا‌و به ما می‌گفت: «من بچه‌ها را‌ بزرگ نمی‌کنم، من بزرگسالان را بزر‌گ می‌کنم‌.» او و پدرم به جای قوانین، دستورالعمل‌هایی را ارائه کردند. این بدان معنا بود که ما در دوران نوجوانی هرگز منع رفت و آمد نداشتیم. در عوض، آنها می‌پرسیدند: «چه زمانی معقول است که در خانه باشید؟» و سپس به ما اعتماد می‌کنند که به قول خود پایبند باشیم.”

به این ترتیب خواندن این کتاب از آن جهت که افراد را با نحوه‌ی تربیت والدین میشل اوباما و حتی نحوه‌‌ی برخورد خود او با فرزندانش آشنا می‌کند، درس‌های فرزندپروری خوبی برای علاقه‌مندان آن دارد.

2. نکات جالب کتاب‌‌ در مورد یک رابطه موفق

میشل ابتدا در یک شرکت حقوقی کار می‌کرد. یک بار از او خواسته‌ شد تا مربی آموزشی یک عضو جدید با نامی عجیب و غریب باشد. تمام دفتر در مورد این مرد خوش‌تیپ با “مدارک استثنایی” صحبت می‌کردند. اما میشل تحت‌تأثیر قرار نگرفت.

این پسر با نام عجیب “باراک” حتی قبل از ملاقات با او، با دیر رسیدن‌ به محل کار، زمان ملاقات‌‌ را به تعویق انداخت. و سپس هنگامی که میشل را برای ناهار بیرون برد، به طرز وحشتناکی، در پایان ناهار سیگاری روشن کرد که وجهه‌ی او را بیش از پیش خراب کرد.

با این حال، صراحت و زیرکی باراک به زودی توجه میشل را به دست آورد. آنها در محل کار به دوستان خوبی تبدیل شدند و هر زمان که می‌توانستند ساعت‌ها با هم صحبت می‌کردند. در این کتاب، این‌ موضوع که چگونه این دوستی فوق‌العاده به رابطه‌ای عاشقانه تبدیل و در نهایت به ازدواج آنها منجر شد به زیبایی توصیف شده‌ است.

  • حل مشکلات رابطه!

میشل در ادامه‌ی این کتاب می‌نویسد که رابطه آن‌ها بسیار دوستانه و خوب بود، تا زمانی که باراک تصمیم گرفت وارد سیاست شود. این موضوع رابطه‌ی آن‌ها را دچار تزلزل کرد؛ تا جایی که مجبور شدند برای بهبود روابط خود به مشاور مراجعه کنند.

میشل اوباما در کتاب شدن با صراحت جذابی به شرح رابطه خود و باراک می‌پردازد و شرح می‌دهد که چگونه این روابط بارها خراب شد و بعد با تدبیر و تلاش‌های دو طرف اصلاح شد. به همین علت خواندن‌ این کتاب‌ برای آشنایی مخاطبان با مسائل روابط زناشویی و روش‌های حل مشکلات آن تاثیر خوبی دارد.

3. بررسی مفهوم زن بودن‌ در کتاب شدن‌

میشل در این کتاب، با صراحت درباره مزایا و معایب زن بودن‌ در دنیای مردانه صحبت می‌کند. او درباره‌ی روند مادر شدن‌ خود می‌نویسد: “اکثر زنانی که من می‌شناسم با احساس ناامیدی خاصی که در هنگام تغییر زندگی‌ در روند مادر شدن احساس می‌کنند ارتباط دارند. شاید در آن زمان بود که من اولین سوسو زدن‌های خشم نسبت به سیاست و تعهد تزلزل ناپذیر باراک به کار را احساس کردم. یا شاید من فقط بار حاد زن بودن‌‌ را احساس می‌کردم.

من از قبل احساس می‌کردم که قربانی‌ شدن‌ها بیشتر از آن من خواهد بود. در هفته‌های آینده، او به دنبال کار معمولی خود می‌رفت در حالی که من برای سونوگرافی روزانه به دکتر مراجعه می‌کردم. هیچ کدام از اینها تقصیر او نبود، اگرچه مشکلات من هم تقسیم شدنی نبو‌‌د. این موضوع برای هر زنی که بر اساس این قانون زندگی می‌کند که برابری مهم است، می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد.”

  • سختی‌های طی کردن‌ مسیر تک‌نفره

میشل اوباما در این کتاب می‌نویسد که به علت پیوند همسرش با مردم و سیاست، در موارد زیادی تنها بود. شرایطی که برای هر زن دیگری می‌توانست با صمیمیت و همدلی طی شود، برای او با تنهایی می‌گذشت. او نمی‌توانست باردار شود؛ به همین علت مجبور بود سختی‌های IVF را تحمل کند.

او در ادامه از مزایای وجود یک زن قوی در کنار مردان موفق می‌نویسد و شرح می‌دهد که زن‌ها می‌توانند چه نقش‌های مهمی در پیشبرد امور سیاسی و اجتماعی داشته‌ باشند. در واقع به گفته‌ی بسیاری از منتقدان، یکی از دلایل اهمیت کتاب شدن‌ آشنایی مخاطبان با دیدگاه زنانه و جهان بینی خاصی است که میشل اوباما نسبت به سیاست و زن بودن‌ دارد.

4. خواندن‌ داستان امیدواری در کتاب میشل اوباما

میشل تقریباً مطمئن بود که شوهرش شانسی برای ریاست جمهوری ندارد، اما به هر حال از او حمایت می‌کرد؛ زیرا باراک آرزویش را داشت. در واقع، خواندن‌ این داستان شما را امیدوار می‌کند که هر چیزی ممکن است. او در کتاب شدن‌ در‌ این خصوص می‌نویسد:

“اکنون پرتره‌هایی از من و باراک در گالری پرتره ملی در واشنگتن آویزان است، واقعیتی که هر دوی ما را فروتن می‌کند. من شک دارم که کسی که به دوران کودکی و شرایط ما نگاه می‌کند، پیش‌بینی کند که‌ تصاویر ما روزی در آن سالن‌ها قرار بگیرد… پس اگر ما به این رویای غیرممکن تعلق داریم، خیلی‌های دیگر هم می‌توانند همین‌طور باشند.”

رک بودن میشل اوباما درباره افکار و زندگی‌اش، این کتاب را به گنجینه‌ای خواندنی تبدیل می‌کند. در واقع، انگار شما می‌توانید در سطوح مختلف با او ارتباط برقرار کنید؛ به طوری که – در پایان – احساس می‌کنید که او را واقعا می‌شناسید و احتمالاً با میشل‌ او‌باما دوست هستید. بنابراین اگر دوست دارید یک زندگینامه ساده و خواندنی از بانوی اول آمریکا بخوانید، خواندن‌ این اثر را از دست ندهید.

جملاتی خواندنی از کتاب شدن‌

1.‌ ما در یک دوراهی هستیم که باید به عنوان یک ملت فکر کنیم که چه کسی هستیم. من همچنان امیدوار هستم که مردم اگر نه برای خودشان، برای نسل بعدی آینده‌ی بهتری می‌خواهند.

2. اگر بتوانیم کمی بیشتر با هم صحبت کنیم و داستان‌هایمان، داستان‌های واقعی‌مان را به اشتراک بگذاریم، این همان چیزی است که به ما کمک می‌کند موانع را از بین ببریم. اما برای انجام این کار، باید باور داشته‌ باشید که داستان شما دارای ارزش است. پس آسیب‌پذیر باشید. جرئت کنید آسیب‌پذیر‌ با‌شید.

3. ما نمی‌توانیم صبر کنیم تا دنیا برابر شود تا احساس کنیم دیده می‌شویم؛ بنابراین باید ابزارهایی را در درون خود پیدا کنید تا احساس کنید قابل مشاهده هستید. پس گوینده و شنونده شوید و از صدای خود استفاده کنید‌‌.

4. خدا این جایگاه را به دلیلی به ما داد، بیایید آن را هدر ندهیم.

5. وقتی رئیس‌جمهور ایالات متحده هستید، کلمات مهم هستند. شما می‌توانید جنگ را شروع کنید، می‌توانید اقتصادها را از بین ببرید. بنابراین قدرت زیادی وجود دارد که باید به آن توجه نمود. به این ترتیب ما عمل کردیم؛ زیرا باید بزرگ‌تر می‌شدیم و با‌‌ید بالا می‌رفتیم. هر چه بالاتر بروید، باید بیشتر تلاش کنید.

6. من می‌خواهم به کار با جوانان ادامه دهم، آینده ملت ما به نسل بعدی بستگی دارد. من می‌دانم که این موضوع به سادگی اتفاق نمی‌افتد. جوانان نیاز به تشویق دارند.

7. من از قله‌ی کوه پایین می‌آیم تا به هر جوانی که فقیر و کارگر است و فارغ از رنگ پوست به او گفته شده‌ است “نمی‌تواند “، بگویم که تو به آن حرف تعلق نداری، به آنها گوش نده‌.

8. امیدوارم داستان من شما را ترغیب کند که قدرت داستان خود را ببینید و صاحب آن شوید.

9. مهم است که مطمئن شوم همه افراد را همان‌طور که می‌آیند قبول می‌کنم. به خودم می‌گویم: وقتی کسی به سمتت می‌آید، به اطراف نگاه‌‌ نکن، به فراسوی او نگاه نکن‌، در چشمان او نگا‌ه کن، داستان را در نظر بگیر.

10. یک روز شما یک خانواده معمولی هستید. یک انتخابات اتفاق می‌افتد و زندگی شما فوراً تغییر می‌کند.

  • ادامه‌ی نقل‌قول‌های خواندنی میشل اوباما در کتاب شدن‌

11. سخت است که هر روز از خواب بیدار شوید و آن سطح از کمال را که از من و باراک به عنوان اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست و بانوی اول کاملاً لازم بود، حفظ کنید.

12. این آمریکایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم، بنابراین اگر می‌خواهیم با یکدیگر به جایی برسیم، باید مایل باشیم که بگوییم کی هستیم. من بانوی اول سابق ایالات متحده و همچنین از نوادگان بردگان هستم. مهم این است که آن حقیقت را همان‌جا حفظ کنیم.

13. من و باراک، در تمام این دوران ریاست جمهوری، از طریق دروغ‌ها و چیزهایی که در مورد ما می‌گفتند، تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم این بود که هر روز از خواب بیدار شویم و کارهایمان را انجام دهیم و بگذاریم شغل و زندگی ما خودش صحبت کند.

14. من از اینکه او (میشل) به کاری که انجام داده‌ افتخار می‌کند، هیجان‌زده هستم، زیرا فکر می‌کنم این مهم‌ترین کاری است که یک انسان باید انجام دهد؛ افتخار کردن به خودش.

15. من تجربه نادری برای دیدن جهان در آن شکلی که هست داشتم. به همین دلیل است که من احساس می‌کنم باید همه چیز را با شما به اشتراک بگذارم که بدانید انرژی موجود در بیرون بسیار بهتر از آنچه ما می‌بینیم است. ای کاش مردم احساس بدی نداشتند، زیرا این کشور خوب است. مردم خوب‌ هستند. مردم شریف هستند‌.

سخن پایانی

کتاب شدن‌ زندگینامه خودنوشت میشل اوباما، همسر باراک اوباما و بانوی اول ایالات متحده آمریکا است. این کتاب نخستین بار در سال 2018 منتشر شد و در همان روزهای نخست چندین میلیون نسخه از آن در آمریکا به فروش رسید. این موضوع به خوبی می‌تواند اهمیت این اثر خواندنی را در میان مردم نشان دهد. میشل اوباما‌ در این‌ کتاب‌ دوران کودکی، جوانی و میانسالی خود را شرح می‌دهد و با لحنی بسیار ساده و دوستانه از افکار و عقاید خود در مراحل مختلف زندگی‌اش می‌نویسد.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی و بررسی مباحث ا‌‌ین کتا‌‌ب پرداختیم و چهار دلیل برای خواندن‌ آن ذکر کردیم. نظر شما درباره این کتاب چیست؟ اگر کتاب شدن‌ را مطالعه کرده‌اید، برایمان بنویسید که چه ویژگی آن را دوست داشتید؟