شاید برای شما بارها پیش آمده‌ باشد که از خودتان بپرسید: جهان ما چگونه شکل گرفت؟ چگونه انسان‌ها بر سیاره‌ زمین تسلط یافته‌اند؟ یا این‌که مغز انسان چگونه افکار را پردازش می‌کند؟ پاسخ به این نوع سوالات نیازمند سالها آموزش و تحقیق است. خوشبختانه برای ما این امکان وجود دارد که با خواندن کتاب علمی بتوانیم به پرسش‌های ذهنی خود پاسخ دهیم. در واقع، کتاب‌ها عصاره‌ی سال‌ها تحقیق و بررسی دانشمندان و پژوهشگران در حوزه‌های مختلف است و ما با خواندن‌ آنها به راحتی می‌توانیم این تجربیات را در چند روز یاد بگیریم.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار لیستی جامع از بهترین آثار علمی در دنیا را جمع‌آوری کرده‌ایم. کتاب‌های موجود در این فهرست، بینش‌های خوبی را درباره پرسش‌های بزرگ در علم، فلسفه، فناوری و تاریخ ارائه می‌کنند. بنابراین تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با خواندن‌ بهترین‌ کتاب‌های علمی تبدیل به فردی آگاه و صاحب نظر شوید.

کتاب علمی و انواع آن

کتاب‌های علمی کتاب‌هایی هستند که به طور تخصصی به بررسی علم و دانش در سطوح مختلف آن می‌پردازند. هدف اصلی این آثار ارائه‌ی مباحث خاصی است که یا طی تحقیقات و پژوهش‌های نویسنده به وجود آمده‌اند یا مجموعه‌ای از نظریات دانشمندان پیشین هستند که درباره‌ی یک موضوع خاص جمع‌آوری شده‌اند.

کتاب‌های علمی را با توجه به موضوعی که دارند می‌توان به انواع مختلقی تقسیم کرد؛ کتاب‌های علمی‌ درباره پیدایش و تداوم جهان، شکل‌گیری موجودات زنده، زیست حیوانات مختلف، قوانین هوا و فضا، فیزیک، ریاضی، تحقیقات مربوط به بدن انسان، بیماری‌های انسان و حیوان و… از جمله مهم‌ترین انواع کتاب علمی محسوب می‌شوند.

  • مزایای خواندن کتاب علمی

← خواندن کتاب علمی مزایای بسیاری دارد. نخستین و مهم‌ترین مزیت آن این است که یادگیری شما را افزایش می‌دهد و موجب بهبود میزان اطلاعات شما در خصوص موضوعات مختلف می‌شود.

←علاوه بر این، افق دید شما را گسترش می‌دهد و شما‌ را به فردی آگاه‌ و متخصص تبدیل می‌کند.

← اگر به یک موضوع خاص علاقه‌مند باشید، خواندن‌ کتاب علمی درباره‌ی آن، نیاز شما را به دانستن‌ برطرف می‌کند و دانش شما‌‌ در آن موضوع را افزایش می‌دهد.

←هرچه اطلاعات ما درباره موضوعات مختلف بیشتر باشد، تجربه‌های بیشتری به دست‌ می‌آوریم؛ در نتیجه بهتر و هدفمندتر زندگی می‌کنیم.

←افراد آگاه و دانشمند به راحتی می‌توانند در جهت بهبود زندگی انسان و حفظ محیط زیست تلاش کنند؛ به همین علت جهان را تبدیل به جای بهتری برای زندگی می‌کنند.

معرفی برخی از بهترین آثار علمی‌ جهان

1.‌ تاریخچه مختصر زمان – استیون هاوکینگ

کتاب تاریخچه‌ی زمان اثر استیون هاوکینگ یکی از واضح‌ترین توضیح‌ها را در خصوص مدل‌های نظری کنونی درباره چگونگی پیدایش جهان، ساختار آن، نحوه عملکرد، تغییر و احتمالا پایان آن‌ ارائه می‌دهد. هاوکینگ در این اثر‌، از مثال‌های واضح و تخیلی و توضیحات ساده‌شده برای دسترسی به مفاهیم فوق‌العاده پیچیده استفاده می‌کند و هرگز به عنوان راوی با خوانندگانش صحبت نمی‌کند.

اگر می خواهید درک نسبتا جامعی از جهان و پدیده‌های آن پیدا کنید، خواندن‌ این کتاب را فراموش نکنید. کتاب‌ تاریخچه زمان توسط مترجمان مختلفی در ایران ترجمه شده‌ است‌. پیشنهاد ما ترجمه‌ی محمدرضا محجوب در شرکت سهامی انتشار است‌‌‌ که در 256 صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌ ا‌ست‌.

2. انسان خردمند – یووال نوح هراری

چرا انسان‌ها بر کره زمین حکومت می‌کنند؟ چگونه انسان خردمند بر تمام گونه‌های حیوانی دیگر تسلط یافت؟ یووال نوح هراری با بررسی متفکرانه شواهد موجود به این سؤالات می‌پردازد و استدلال می‌کند که سه جهش خاص در گذشته‌ی نژاد ما با هم ترکیب شده‌ و ما‌ را تبدیل به موجودات مسلط بر زمین کرد.

این سه جهش به این ترتیب است: عقل و فکر (یک مزیت ذهنی که ما را نسبت به گونه‌های دیگر برتر و پیشرفته‌تر کرد) – کشاورزی (که امکان شکل‌گیری جوامع را فراهم کرد‌) و یک جهش تکنولوژیکی جدیدتر (که به ما‌‌ نوعی تسلط واقعی بر محیط خود – به شکل خوب یا بد – داده‌ است) خواندن‌ تحقیقات متفکرانه هراری چشم‌انداز شگفت‌انگیزی از وجود جمعی ما ارائه می‌دهد. این کتاب علمی مفید با ترجمه نیک گرگین در ایران چاپ و منتشر می‌شود.

3. فیزیک آینده – میچیو کاکو

متأسفانه چنین معمول است که پیش‌بینی‌ها درباره آینده جمعی ما بسیار تلخ باشد؛ زیرا بدبینی بدون شواهد آسان است. میچیو کاکو در این کتاب، چیزی بسیار تاثیرگذارتر ارائه می‌دهد: خوش بینی با شواهدی که درستی آن را تأیید می‌کند.

با شروع تحقیقات درباره‌ی فناوری‌های موجود، کاکو پیش‌بینی‌هایی را برای آینده‌ی نزدیک و دور بشریت انجام می‌دهد، از جمله؛ اجتناب ناپذیر بودن‌ هوش مصنوعی خودآگاه و حذف بسیاری از اختلالات ژنتیکی.

کاکو با تخصص و تجربه خود از این دیدگاه‌های خوش‌بینانه پشتیبانی می‌کند و این کتاب را تبدیل به کتابی می‌کند که نه تنها شما را به آنچه علم برای ما آماده کرده‌ است راهنمایی می‌کند، بلکه به شما‌ در مورد سرنوشت بشریت نیز اطمینان می‌دهد. این اثر در 480 صفحه با ترجمه‌ رامین رامبد در‌‌ انتشارات مازیار به چاپ رسیده‌ است.

4. کیهان – کارل ساگان

کیهان یک کتاب علمی کلاسیک است به یک دلیل بسیار ساده: یکی از در دسترس‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کتاب‌های علمی‌ است‌ که یک غیر دانشمند می‌تواند بخواند، در حالی که هنوز هم آموزش علمی مفیدی ارائه می‌دهد. کارل ساگان در تعریف برخی از پیچیده‌ترین مسائل در فیزیک و نجوم و ساده‌سازی آن‌ها بدون بی‌حوصلگی مهارت دارد، اما چیزی که واقعاً خواندن‌‌ این اثر را برای هر کسی که کنجکاو در مورد عملکرد جهان ما است ضروری می‌کند، لحن بسیار‌‌ صادقانه و شفاف ساگان است.

شگفتی این لحن به هر کسی که آن را می‌خواند این اعتماد به نفس را می‌دهد تا بدون ترس به کنجکاوی خود مسلط شود و بتواند به آن‌‌ پاسخ دهد. متاسفانه کتاب کیهان همچنان در ایران ترجمه نشده‌ است و علاقه‌مندان می‌توانند آن را با نسخه‌ی انگلیسی مطالعه کنند.

5. اخترفیزیک برای افراد بی‌قرار – نیل دگراس تایسون

نیل دگراس تایسون از کارل سیگان سرنخ می‌گیرد و کتابش را با طنز و سرگرمی مخلوط می‌کند، کنجکاوی را جشن می‌گیرد و از زبانی ساده برای توضیح مفاهیم پیچیده استفاده می‌کند. با این حال، تایسون در کتابش به سوالات پیچیده‌تری نسبت به ساگان می‌پردازد و آن را به دنباله‌ای ایده‌آل تبدیل می‌کند.

اخترفیزیک برای افراد بی‌قرار یکی از بهترین کتاب‌های علمی‌ برای کسانی است که می‌خواهند در مورد نیروهای اساسی وجود ما بیشتر بدانند اما پیشینه علمی زیادی ندارند. این کتاب علمی به بررسی آخرین اصول فیزیک، از کلاسیک تا نظری می‌پردازد؛ به گونه‌ای که درک مفاهیم آن را آسان‌تر می‌کند. این اثر در ایران توسط نشر پرتقال و مازیار به چاپ رسیده‌ است.

6. انقراض ششم – الیزابت کلبرت

جهان گاهی اوقات می تواند ثابت و تغییرناپذیر به نظر برسد، اما واقعیت این است که سیاره ما همیشه در حال تکامل است – فقط این کار را در یک مقیاس زمانی جهانی انجام می‌دهد که درک آن برای ما دشوار است. در کتاب علمی انقراض ششم، الیزابت کولبرت به طرز درخشانی توضیح می‌دهد که چگونه داده‌ها از این احتمال پشتیبانی می‌کنند که ما به سمت یک دوره انقراض دسته‌جمعی پیش می‌رویم.

او با توجه به پنج دوره انقراضی که در دوره‌های قبل رخ داده‌، شرح می‌دهد که ما ششمین انقر‌‌اض مهمی هستیم که جهان در حال حرکت به سمت آن است. این اثر با ترجمه‌ی خواندنی نیک گرگین در نشر ثالث و شهربانو صارمی در‌ انتشارات ققنوس به چاپ رسیده‌ است.

7. هفت درس کوتاه درباره فیزیک – کارلو روولی

فیزیک به قدری رشته عمیق و پیچیده‌ای است که شما می‌توانید چندین کتاب درباره آن بخوانید و هنوز هم نتوانید آن را کاملا درک کنید. این کتا‌ب مبانی فیزیک را در هفت فصل مختصر توضیح می‌دهد و برای مخاطبان کنجکاو اما عام نوشته‌ شده‌ است.

این بدان معناست که برای درک صحبت های روولی و زبان سرگرم کننده‌ و کمی شاعرانه او نیازی به پیشینه علمی‌ خاصی ندارید. شما می‌توانید این اثر کوتاه را با ترجمه‌ی شیرین رهنما در نشر چترنگ مطالعه کنید.

8. ظهور و سقوط دایناسورها – استیو بروساتی

هرکسی در گذشته خود یک دوره کنجکاوی نسبت به دایناسوها دارد و این احساسات معمولا در دوران کودکی اتفاق می‌افتد. بروساتی که دروس مربوط به تبارشناسی و تکامل دایناسورها را در دانشگاه ادینبورگ تدریس می‌کند، توصیفی به روز از دایناسور‌‌ها، دنیایی که در آنها زندگی می‌کردند و تاریخچه کشف و‌ طبقه‌بندی آن‌ها را ارائه می‌دهد که بسیار ساده و جذاب است.

اگر دانش شما از دایناسورها و سرنوشت آنها در سالهای کودکیتان کامل نشد، تصویری که او در اینجا برای شما‌ ترسیم می‌کند برایتان شگفت‌انگیز خواهد بود. او در پایان کتاب خود به سیارکی می‌رسد که ۶۶ میلیون سال پیش به زمین سقوط کرد و موجب انقراض و مرگ دایناسور‌ها‌ شد. ترجمه‌ی فارسی این کتاب علمی خواندنی در انتشارات ارشدان و فاطمی به چاپ رسیده‌ است.

9. زندگی جاودانه هنریتا لاکس – ربکا اسکلوت

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و با این حال، سرنخ‌هایی از زندگی ابدی را نیز ارائه می‌دهد؛ همانطور که نمونه‌های بافت گرفته شده از هنریتا لاکس در زمانی که او برای سرطان دهانه رحم در سال 1951 تحت درمان بود، این موضوع را نشان می دهد. سلول‌های بدن او امروز به زندگی خود ادامه می‌دهد؛ با اینکه خود او حدود هفتاد سال پیش درگذشت و جسم بی‌جانش در یک قبرستان بی نام و نشان به خاک سپرده‌ شد.

این کتاب یک اثر غیرداستانی و مستند درباره زندگی هنریتا لاکس، دختر سیاهپوست فقیری است که با سلول‌های خود موجب ایجاد تغییرات شگرفی در دنیای پزشکی شد. از نمونه‌های او واکسن فلج اطفال ساخته‌ شد و انواع متعددی از سلول‌های‌ بنیادی کشف شد که در شناخت ویروس‌ها، سرطان‌ها و حتی مسائل مربوط به بمب اتمی تاثیرگذار بود.

اگر کنجکاو هستید بدانید که دانشمندان چگونه بیماری‌ها را درمان می‌کنند و معضلات اخلاقی که در این مسیر به وجود می‌آیند چه هستند، کتاب زندگی جاودانه هنریتا لاکس یک انتخاب عالی برای شما است. این اثر با ترجمه‌ی حسین راسی و ترجمه‌ی‌ لیلا عظیمی در ایران منتشر شده‌ است.

10. جادوی واقعیت – ریچارد داوکینز

در کتاب جادوی واقعیت، ریچارد داوکینز بر اساس آزمایش‌های فکری و منطق مقابله با تفکر جادویی کسانی که علم را رد می‌کنند، کاوشی خواندنی و با طنز مصور از تفکر عقلانی ارائه می‌کند. این اثر یک آغاز عالی برای خواندن‌ در مورد چگونگی تفکر انتقادی در مورد جهان اطراف است و به شما کمک می‌کند همانند دانشمندان بیاندیشید. کتاب جادوی واقعیت به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌ است.

11. اسلحه، میکروب و فولاد – جرد دایموند

حرکت تاریخ می‌تواند از سطح زمین مرموز و گیج کننده‌ به نظر برسد. نتیجه‌ی کاوش برنده جایزه پولیتزر، جرد دایموند، در مورد اینکه چرا تمدن ما به این شکل تکامل یافته‌ است – به ویژه این‌که چرا برخی از مناطق جهان توسعه و پرورش یافتند در حالی که برخی دیگر عقب ماندند – این کتاب مهم است که روشن می‌کند چگونه تاریخ از یک سطح به سمت بالا حرکت می‌‌کند.

علاوه بر این نشان می‌دهد که چگونه رویدادهای هزاران سال گذشته بر توسعه کشاورزی، تجارت و تمدن جهانی تأثیر گذاشته‌ است. این دیدگاهی است که می‌تواند درک شما را نسبت به رویدادهای جاری و احتمالات آینده آگاه کند. برای تحقق این هدف می‌توانید ترجمه‌ی فارسی کتاب‌ اسلحه، میکروب و فولاد از حسن مرتضوی در نشر بازتاب نگار را خریداری و مطالعه کنید.

12. تفکر سریع و کند – دانیل کانمن

همه ما دوست داریم خود را افرادی منطقی و متفکر بدانیم. اما تفکر چیست؟ مغز ما واقعا چگونه کار می‌کند؟ دانیل کانمن در کتاب تفکر سریع و کند تحقیقات پیشرفته‌ای در زمینه روانشناسی انجام می‌دهد تا آن را روشن و قابل درک کند. او استدلال می کند که ما دو “سیستم” داریم که از آنها استفاده می‌کنیم: “سیستم 1” سریع و شهودی (عدم تحمل شک و اعتماد بیش از حد) و “سیستم‌‌ 2” آهسته و دشوار(که معمولا سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم)

شما ممکن است فکر کنید که خودتان را می‌شناسید و می‌توانید به فرآیند فکر خود اعتماد کنید، اما اگر ندانید ذهنتان چطور کار می‌کند، چگونه می‌توانید تا این حد به آن مطمئن باشید؟ این کتاب بینشی در مورد همین سوال ارائه می‌دهد.

13. تاریخچه تقریباً همه چیز – بیل برایسون

کتاب‌ تاریخچه تقریبا همه چیز، یکی از بهترین انواع کتاب علمی است که توسط بیل برایسون، نویسنده‌ی آمریکایی – انگلیسی نوشته‌ شد. هدف اصلی او در این کتا‌ب توضیح موضوعات پیچیده علمی به روش‌هایی است که همه بتوانند آن را بفهمند. توجه به موضوعاتی مانند زمین شناسی، ریاضیات، باستان‌شناسی، انقراض‌های دسته جمعی و… با تلفیقی از طنز و واقعیت، خواندن‌ این کتا‌ب‌ را به یک تجربه‌ی لذت‌بخش تبدیل می‌کند؛ چنان‌چه شما به سختی متوجه می‌شوید که در حال خواندن‌ و یادگیری هستید.

او در فصل‌هایی مختصر به ارائه مطالب مهمی می‌پردازد که به نوعی اصل و اساس علوم مختلف را تشکیل می‌دهد. کتاب تاریخچه‌ تقریبا همه چیز در 608 صفحه در نشر مازیار به چاپ رسیده‌ است.

14. به دلیل اینترنت – گرچن مک کالوچ

زبان آنقدر در زندگی روزمره ما ذاتی است که به ندرت برای فکر کردن‌ به آن مکث می‌کنیم. اما به لطف نفوذ اینترنت، ما در نقطه‌ای از واگرایی در زمان واقعی زندگی می‌کنیم؛ یعنی جایی که زبان‌ها به سرعت در حال تغییر هستند. در واقع، تأثیر فناوری و اینترنت بر ارتباطات عمیق بوده‌ است و این فرآیندی ا‌ست که برای دهه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

گرچن مک‌کالوچ این فرآیند را در کتاب “به دلیل اینترنت” بررسی می‌کند و بینش‌هایی را در مورد چگونگی تکامل زبان در گذشته و چگونگی ادامه تکامل آن در آینده ارائه می‌کند. این اثر با نام “چه بود و چه شد؟ – زبان در تصرف اینترنت” در‌ایران به چاپ رسیده‌ است.

15. قدرت‌های بی‌نهایت – استیون استروگتس

اکثر مردم از حساب دیفرانسیل و انتگرال اجتناب می‌کنند یا تصور می‌‌کنند که این نوعی علم ریاضی است که هیچ کس نمی‌تواند در خارج از آزمایشگاه به آن نیاز داشته باشد. اما حساب دیفرانسیل و انتگرال یک رشته قدیمی و کاربردی است که انبوهی از کاربردهای روزمره دارد و درک آن می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

استیون استروگتس کتاب علمی خود را با معرفی شخصیت‌ ذهن‌های بزرگ پشت این شاخه ترسناک ریاضیات شروع می‌کند و در عین حال کاربردهای زیادی در دنیای واقعی برای آن ارائه می‌کند که بسیاری از آنها در هر روز، زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این کتاب با عنوان “زبان طبیعت” در 336 صفحه در نشر مازیار منتشر شده‌‌ است‌.

16. گودل، اشر، باخ – داگلاس آر. هوفشتار

برخی از کتاب‌های علمی برای آموزش یک دانش خاص به شما نوشته شده‌اند. اما اثر کلاسیک مدرن و منحصر به فرد داگلاس هوفشتار به گونه‌ای طراحی شده‌ است که شما را به فکر کرد‌ن درباره نحوه تفکرتان وادار کند. او با بررسی ماهیت و کارکرد ارتباطات و اینکه چگونه جنبه‌های وجود ما چگونگی تجربه آن وجود را تعریف می‌کند، درباره‌ی موسیقی، ریاضیات و فلسفه در سطح فوق‌العاده‌ای (بدون اینکه بحث را متراکم یا دشوار کند) صحبت می‌کند.

محتوای این اثر با استفاده از معماها، بازی با کلمات و پازل به عنوان مثال‌های هوشمندانه، از آن دسته کتاب علمی کمیابی است که می توانید بخوانید و از آن درس بگیرید. ترجمه‌ی 1059 صفحه‌ای کتاب علمی گودال، اشر، باخ در نشر مرکز به چاپ رسیده‌ است.

17. سالنامه جهان سابق – جان مک فی

زمین‌شناسی اغلب علمی فراموش شده‌ است، به خصوص زمانی که صحبت از عبور ارتباط آن با فرهنگ جوامع می‌شود. مک فی در کتاب کلاسیک خود که در واقع مجموعه‌ای از پنج اثر متمایز است و در سال 1999 جایزه پولیتزر را برای آثار غیرداستانی عمومی دریافت کرد، تمام تلاش خود را برای جبران آن انجام می‌دهد.

مک فی با ارائه آنچه اساساً تاریخ زمین‌شناسی ایالات متحده است، زمین را با صفحات و دنیای گسترده و اسرارآمیزی را که زیر پای ما وجود دارد بررسی می‌کند. دنیای زیر زمین‌‌ ممکن است ایستا، تاریک و بدون تأثیر زیاد بر زندگی ما به نظر برسد، اما مک فی حس واقعی هیبت و درام را به کاوش خود تزریق می‌کند.

پس از خواندن‌ این کتاب، از اینکه چقدر از محتوای جذاب آن یاد خواهید گرفت و چه‌قدر متفاوت به زمین زیر پایتان نگاه خواهید‌ کرد، شگفت‌زده خوا‌‌هید شد. متاسفانه این‌ اثر به فارسی ترجمه نشده‌ و نسخه‌ی انگلیسی آن با عنوان “Annals of the Former World” موجود است.

18. ژن، تاریخ خودمانی – سیدارتا موکرجی

چگونه ژن‌ها نحوه رشد و زندگی ما را تعیین می‌کنند؟ سیدارتا موکرجی در کتاب ژن، یک کلاس کارشناسی ارشد در علم و فلسفه ژنتیک ارائه می‌دهد و درک ما از ژ‌‌ن و نحوه عملکرد آن را ردیابی می‌کند، بدون اینکه هیچ سوالی را بی‌پاسخ بگذارد.

او همچنین از پرسیدن‌ سؤالات اخلاقی پیرامون ژن‌‌ها و نحوه‌ی دستکاری آن‌ها ابایی ندارد؛ سؤالاتی که موجب رشد و پرورش درک ما می شوند. این‌ کتاب علمی با ترجمه حسین راسی در انتشارات فرهنگ معاصر به چاپ رسیده‌ است.

19. جهان زیبا – برایان گرین

نادیده گرفتن‌ برخی از عناصر فیزیک و ریاضیات عالی به عنوان تئوری ساده آسان است – اما اگر می‌خواهید درک محکم‌تری نسبت به لبه برش ما از جهان داشته باشید‌، این کتاب برای شماست. نظریه ریسمان موضوعی ترسناک و پیچیده است‌، اما برایان گرین در کتاب‌ جهان زیبا آن را به گونه‌ای توضیح می‌دهد که حتی افراد غیر دانشمند نیز می‌توانند آن را درک کنند.

او سپس نشان می‌دهد که چگونه نظریه‌ ریسمان‌ بر کاربردهای عملی ریاضی و علوم تأثیر گذاشته است. از آنجا که موج بعدی پیشرفت‌های علمی به طور مشابه به نظریه ریسمان بستگی دارد، این کتاب به‌ ‌شما کمک می کند تا برای درک بهتر آنها آماده شوید. کتاب‌ جهان زیبا در نشر پارسیک به چاپ رسیده‌ است‌.

20. وقتی نفس هوا می‌شود – پال کالانیتی

بخشی از زندگی تمام انسان‌ها مرگ و نیستی پس از آن است. این چیزی است که ما معمولاً ترجیح می‌دهیم به آن فکر نکنیم، با این‌حال خواندن‌ خاطرات قدرتمند و تکان دهنده پال کالانیتی ، آن‌ را برایمان بسیار جالب می‌کند.

کالانیتی کسی بود که در اواسط دهه 30 زندگی خود به سرطان مبتلا شد؛ درست زمانی که حرفه جراحی خود را آغاز کرد. او در این کتاب واکنش ها، تجربیات و فلسفه در حال تکامل خود را نسبت به بیماری و مرگ‌، در طول درمان خود ثبت کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که داشتن‌ سرطان و درمان شدن‌ برای یک بیماری لاعلاج در عصر مدرن چگونه است و اگر‌ می‌خواهید از وقار آرام کسی که با شجاعت با بدترین‌ها روبرو می‌شود الهام بگیرید، این کتاب علمی – داستانی از بسیاری جهات برایتان روشنگر خواهد بود. پیشنهاد ما این است که کتاب‌ وقتی نفس هوا می‌شود را با ترجمه‌ی نشر کوله‌پشتی یا کتابسرای تندیس مطالعه کنید.

21. جسد: سرگذشت عجیب کالبد بی‌جان آدمیزاد – مری روچ

وقتی می‌میریم چه اتفاقی برای بدن ما می‌افتد؟ مری روچ در این کتاب، مسیرهای زیادی را که یک جسد می‌تواند طی کند، از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی گرفته‌ تا پایان‌های وحشتناک‌تر را بررسی می‌کند، و در این بین تلاش می‌کند فضای ترسناک و ناشناخته مرگ را واضح و مشخص کند.

این کتاب با سبکی شوخ‌آمیز و آرامش‌بخش نوشته شده‌ است و سرشار از دانشی است که اکثر مردم آن را ندارند. اگر می‌خواهید درباره روند تشریح جسد، مدت نابودی بدن انسان، آزمایش‌های روی جسد‌ و … بیشتر بدانید، خواندن‌ این کتاب را با ترجمه‌ی جذاب رضا اسکندری آذر از دست ندهید!

22. آپارتاید پزشکی – هریت ای. واشنگتن

کتاب آپارتاید پزشکی با تکیه بر سال‌ها تحقیق، تاریخچه روابط بین سیاهپوستان آمریکایی و محققان پزشکی را بیان می‌کند. از زمان برده‌داری تا امروز، این مطالعه‌ی آموزنده و ضروری، جنبه پنهان آزمایش‌های پزشکی ناخواسته را روشن می‌کند و به درک ریشه‌های کمبود سلامتی آفریقایی – آمریکایی کمک می‌کند.

این‌ کتا‌ب در ایران ترجمه نشده‌ و نسخه‌ی اصلی آن با عنوان “Medical Apartheid” موجود است.

23. صدای غذا خوردن‌ یک حلزون وحشی – الیزابت تووا بیلی

کتاب صدای غذا‌ خوردن‌ یک حلزون وحشی‌ یک کتاب علمی مستند است که جایزه ملی کتاب طبیعت نگاری را دریافت کرده‌ است‌. در این اثر، زنی که در حال مبارزه با یک بیماری جانفرساست، زندگی یک‌ حلزو‌ن را به نظاره می‌نشیند. او در نتیجه‌ی این کار آرامش و خوشحالی خاصی به دست می‌آورد و متوجه شگفتی جهان می‌شود.

هدف اصلی نویسنده در کتاب این‌‌ است که به ما نشان دهد چگونه بخش کوچکی از طبیعت می‌تواند برای ما امیدواری ایجاد کند تا به واسطه‌ی آن بتوانیم قدردان زندگی خود باشیم. ترجمه‌ی فارسی کتاب صدای غذا خوردن‌ یک حلزون وحشی در فرهنگ نشر نو به چاپ رسیده‌ است.

24. مرگ با تشریفات پزشکی – آتول گاواندی

آتول گاواندی در کتاب مرگ‌ با تشریفات‌ پزشکی تلاش می‌کند ناکامی علم مدرن پز‌شکی را در مواجهه با بیماران غیرقابل درمان نشان دهد. او در این کتاب داستان‌های واقعی متعددی از سالمندان، بیماران سرطانی و افرادی نقل می‌کند که در پایان زندگی خود هستند و از علم‌ پزشکی‌ می‌خواهند روند مرگ آن‌ها را تسریع ببخشد.

این کتاب علمی – مستند یک اثر انسانی و خواندنی درباره ناتوانی پزشکان است و شما را با تجربیات متاثرکننده‌ای آشنا می‌کند که می‌تواند بر دیدگاهتان اثر بگذارد. پیشنهاد ما در دانشگاه کسب و کار این است که کتاب مرگ با تشریفات پزشکی را با ترجمه‌ی حامد قدیری در نشر ترجمان مطالعه کنید.

سخن پایانی

کتاب خواندن فواید و مزایای بسیاری دارد. کتاب‌ها در هر ژانر و دسته‌ای که باشند، همانند دوستان دانایی هستند که ما را با افکار و ذهنیت جدید آشنا کرده‌ و دروازه‌ی دنیاهای جدیدی را به روی ما باز می‌کنند. یکی از انواع دسته‌بندی کتاب‌ها کتاب علمی است. کتا‌ب علمی‌ کتابی است که به طور تخصصی به بررسی یک حوزه خاص در علم می‌پردازد و موجب آشنایی ما‌ با نظریات دانشمندان و پژوهشگران می‌شود.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی مزایای مطالعه‌ این نوع کتاب‌ها پرداختیم. علاوه بر این 24 نمونه از بهترین کتاب‌های علمی دنیا را معرفی کردیم تا شما را با آثار شاخص این ژانر آشنا کنیم. نظر شما درباره کتاب علمی و اهمیت مطالعه آن چیست؟ نام چند نمونه از بهترین آثاری که در این حوزه خوانده‌اید را برایمان بنویسید.