اعتماد به نفس تا حدودی شبیه به آب جاری در خانه شماست. شما‌‌‌ ممکن است تمام جزئیات را در مورد نحوه کارکرد آن یا اینکه از کجا آمده‌ است ندانید، اما نبود آ‌ن زمانی که وجود نداشته‌ باشد به طرز دردناکی آشکار است. کمبود اعتما‌د به‌ نفس‌ تأثیر منفی زیادی بر سلامت و سبک زندگی شما دارد. به همین علت ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به ارائه راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس پرداخته‌ایم و مزایای مهم آن را بررسی کرده‌ایم.

بنابراین اگر احساس می‌کنید این روزها با مشکلات ناشی از کمبود اعتماد به نفس درگیر هستید و نمی‌توانید در محیط‌های اجتماعی یا جمع اطرافیان راحت باشید، خواندن‌‌ این مقاله را از دست ندهید.

اعتماد به نفس چیست؟

در مکالمات روزمره، اعتما‌د به‌ نفس‌ اغلب با عزت نفس اشتباه گرفته‌ می‌شود و با اصطلاح کمتر شناخته شده‌‌ی «خودکارآمدی» همپوشانی دارد. ممکن است در ابتدا درک و تمییز آن‌ها از یکدیگر تا حدودی دشوار باشد. با این حال، روانشناسی به هر یک از این اصطلاحات تعریف خاصی می‌دهد. تشخیص این سه مورد در فهم معنای آن‌ها مفید است:

این اصطلاح همان‌طور که توسط آلبرت بندورا، روانشناس کانادایی – آمریکایی تعریف شده‌ است ، به باور و توانایی شما برای انجام وظایف خاص اشاره دارد. مثلا اگر فکر می‌کنید که می توانید شام بپزید یا یک پروژه را تکمیل کنید، این نشان دهنده‌ خودکارآمدی بالای شما‌ است.

افرادی که خودکار‌آمد‌ی پایینی دارند، اگر باور نداشته‌ باشند که در آن کار موفق خواهند شد، اغلب تلاش کمتری برای انجام آ‌ن‌ به کار‌ می‌گیرند و احتمال شکست خود را افزایش می‌دهند.

در مقابل، به گفته‌ی دکتر بندورا اعتماد‌ به‌ نفس‌ بیشتر یک دیدگاه کلی از میزان احتمال دستیابی به یک هدف است، به ویژه بر اساس تجربیات گذشته. به طور مثال هنگامی که نواختن‌ پیانو را تمرین می‌کنید، ا‌عتماد به نفس‌‌ خود را نسبت به توانایی‌تان در نواختن پیانو‌‌ افزایش می‌دهید.

این موضوع همچنین می‌تواند در مورد اینکه چقدر احتمال دارد که در یک گروه اجتماعی پذیرفته شوید نیز صدق کند. مثلا اگر به خاطر سرگرمی خود در یک حیطه خاص مورد تمسخر قرار گرفته‌اید، ممکن است دفعه بعد کمتر مطمئن باشید که آن را با دیگران به اشتراک بگذارید یا خیر. اعتماد به نفس و خودکارآمدی هر دو ریشه در تجربه دارند، اما اعتمادبه‌نفس دیدگاه وسیع‌تری از ویژگی‌های شما را در برابر نگاه دیگران منعکس می‌کند. به همین علت آشنایی با راه‌های افزایش اعتماد به نفس اهمیت زیادی در زندگی دارد.

عز‌ت نفس‌‌‌ اصطلاحی است که اغلب با اعتماد به نفس‌ اشتباه گرفته‌ می‌شود؛ در حالی که شاید کمترین شباهت را به آن داشته‌ باشد. عزت نفس به اعتقادات شما نسبت به ارزش کلی شما‌‌ اشاره دارد. عبارات گسترده‌ای مانند “من آدم خوبی هستم” یا “من لایق دوست داشتن‌ هستم‌” در این دسته قرار می‌گیرد. عزت‌نفس یکی از سطوح سلسله مراتب نیازهای مزلو است که به طور گسترده‌ای تحت تاثیر اعتمادبه‌نفس قرار دارد.

این مفاهیم با هم همپوشانی زیادی دارند و برخی از روانشناسان در مورد اینکه خطوط بین هر یک کجا قرار دارد، اختلاف نظر دارند‌. به عنوان مثال شما باید به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشید تا باور کنید که می‌توانید یاد بگیرید چگونه یک بازی جدید را انجام دهید، در حالی که به طور همزمان فاقد خودکارآمدی برای باور این هستید که در اولین روز از شروع کار خوب خواهید بود.

به همین ترتیب، شما می‌توانید به توانایی‌های خود در آشپزی اطمینان چندانی نداشته‌ باشید در حالی که هنوز اعتقاد دارید که فرد خوبی هستید و لایق عشق هستید‌‌. این همان تفاوت در مفهوم اعتماد به نفس و عزت نفس شماست!

اهمیت افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس اعتقاد شما به این است که چقدر در کاری خوب هستید، اما معیاری برای سنجش مهارت واقعی شما نیست. پس چرا مهم است که به خودت ایمان داشته‌ باشی؟ به گفته چارلی هوپرت، نویسنده «Charisma on Command» و بنیانگذار کانالی با 2.7 میلیون مشترک در یوتیوب به همین نام، اعتماد به نفس نه تنها به شما احساس بهتری می‌دهد، بلکه به شما کمک می‌کند تا برای ایجاد پیشرفت‌های ملموس نیز ریسک کنید.

آقای هوپرت در این‌باره می‌گوید: «از لحاظ درونی، اعتماد به نفس واقعی به مثبت‌گرایی، شادی و انعطاف‌پذیری بیشتر منجر می‌شود. از نظر بیرونی، اعتماد‌ به‌ نفس‌ بالا منجر به قبول ریسک‌های بیشتر می‌شود که این کار مستقیماً با درو کردن‌ پاداش‌های بیشتر ارتباط دارد.»

 • تاثیر اعتماد به نفس در رشد زندگی

کتاب «راهنمای روان‌شناسی مثبت آکسفورد» این موضوع را به گونه‌ای دیگر بیان می‌کند: “اگر فرد اعتماد به نفس نداشته باشد، هیچ اقدامی برای پیشرفت زندگی خود انجام نخواهد داد. به همین دلیل است که گاهی اوقات از عدم اعتمادبه‌نفس به عنوان “شک فلج کننده‌” یاد می‌شود. این شک می‌تواند تلاش را قبل از شروع یا در حال انجام آن مختل کند.”

به طور مثال اگر فکر می‌کنید در صورت درخواست می‌توانید شغل رویایی خود را به‌دست آورید، این شانس کوچک وجود دارد که بتوانید آن‌ را به دست‌ آو‌رید. و اگر باور ندارید که می‌توانید آن را دریافت کنید و درخواستی هم برای آن‌ نمی‌کنید، تضمین می‌شود که نمی توانید آن را نصیب خود کنید‌. اگرچه اعتماد به نفس به طور جادویی شما را در کاری که انجام می‌دهید بهتر نمی‌کند، اما باعث می‌شود ریسک‌های لازم برای رسیدن به اهدافتان را بپذیرید.

 • مزایای مثبت افزایش اعتماد به نفس

چنان‌چه تاکنون مطالعه کردید اعتمادبه نفس نقش و اهمیت زیادی در زندگی شما دارد. این نیروی درونی زندگی شما را هم از لحاظ شخصی و هم‌ از لحاظ اجتماعی توسعه می‌دهد و موجب پیشرفت آن می‌شود. برخی از مهم‌ترین مزیت‌های افزایش اعتماد به نفس عبارت است از:

 1. فردی که اعتماد‌به‌نفس دارد، نسبت به خود و زندگی‌اش احساس رضایت بیشتری می‌کند؛ در نتیجه زندگی شاد و موفق‌تری خواهد داشت.
 2. اعتماد به نفس عملکرد افراد را در کارهای مختلف بهبود می‌بخشد و موجب پیشرفت آن‌ها در حوزه‌های مختلف می‌شود.
 3. افزایش اعتماد به نفس ترس‌ها و اضطراب‌های درونی‌‌‌ را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد آرامش در افراد می‌شود‌.
 4. این نیروی درونی ریسک ابتلا به افسردگی و سایر بیماری‌های روحی را کاهش می‌دهد و آرامش افراد‌ را بیشتر می‌کند.
 5. روابط اجتماعی فرد دارای اعتماد به نفس‌‌ بیشتر و قوی‌تر از اشخاص عادی است. به همین علت این افرا‌د دوستان بیشتری دارند و در جمع‌های مختلف مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند.
 6. علاوه بر این اعتماد‌به‌نفس‌ از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند موفقیت شغلی افرا‌د را در مسیر کسب و کارشان تضمین می‌کند و حتی درآمد آن‌ها را نیز افزایش دهد.
 • راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

تا این بخش از مقاله‌ی دانشگاه کسب و کار با مفهوم اعتماد به نفس و مزایای آن آشنا شدید. با توجه به اینکه اعتماد‌به‌نفس نقش‌ و اهمیت زیادی در زندگی شخصی‌ و اجتماعی دارد و حتی می‌تواند موفقیت و پیشرفت شما را تضمین کند، شناخت روش‌های افزایش آن از جمله موارد مهمی است که نیاز به یادگیری و تمرین دارد.

ما در ادامه‌ی این مقاله چند راهکار ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس نوشته‌ایم تا به شما کمک کند این احساس را در خود تقویت کنید و با تکیه بر آن موفقیت دست یابید.

1.‌ با خودتان صادق باشید

آقای هوپرت به عنوان یک روش ساده و روزمره برای افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می‌کند که با خودتان “بیش از حد صادق” باشید. او می‌گوید: «به عنوان مثال، فرض کنید شخصی از شما می‌پرسد که برای سرگرمی یا امرار معاش چه کار می‌کنید؟ اگر متوجه شدید که زبانتان را هنگام پاسخ دادن‌ گاز می‌گیرید یا چیزی را پنهان می‌کنید‌، باید علت آن را ارزیابی کنید. این نشانه‌ای است برای اینکه یا باید آن کار را متوقف کنید یا به احتمال زیاد آن بخش از خودتان را که دوست ندارید بپذیرید و مالک آن شوید.»

این بدان معنا نیست که شما باید تمام بخش‌های شخصیت خود را با هر کسی که ملاقات می‌کنید به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید سرگرمی‌های جذاب خود را با دوستان صمیمی‌تان در میان بگذار‌‌ید اما باید در محل کار به موضوعات کاری خود پایبند باشید. با این حال، شما می‌توانید در نهایت کسی را پیدا کنید که از ویژگی‌های خودتان با او سخن بگویید.

آقای هوپرت در توضیح این مورد می‌گوید: «وقتی قسمت‌هایی از خودت را از دیگران پنهان نمی‌کنی، متوجه می‌شوی که نسبت به کسی که هستی اعتماد بیشتری می‌کنی و به آن بیش از گذشته اهمیت می‌دهی.»

2. شروع به تمرین کنید

بسیاری از افراد برای کاهش وزن یا عضله سازی شروع به ورزش می‌کنند. جالب است بدانید ورزش نیز می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شود. انجمن روانشناسان آمریکا اشاره کرده‌ است که ور‌زش می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و – همراه با مراجعه به مشاور و درمان منظم – به مبارزه با افسردگی و اضطراب کمک کند.

همچنین اگر برای مدتی به آن پایبند باشید، می‌تواند به بهبود اعتماد به نفس شما کمک کند. تمرین منظم مستلزم تعهد است و حفظ این تعهد‌ یک دستاورد می‌باشد. به این ترتیب نه تنها پایبندی به یک عادت سالم جدید باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بلکه می‌توانید در درازمدت پیشرفت‌های فیزیکی زیادی در بدن و سلامت خود نیز مشاهده کنید.

3. از سندرم شیاد خود سرپیچی کنید

سندرم Impostor یک اشکال ذهنی ناخوشایند است که شما را متقاعد می‌کند که دستاوردهای شما واقعا به حساب نمی‌آیند و شما‌ را به عنوان یک کلاهبردار معرفی می‌کنند. این شک برای هر فردی می‌تواند به وجود بیاید؛ زیرا معمولا به خاطر سپردن‌‌‌ عیب‌ها آسان‌تر از به‌ خاطر‌ سپردن‌ موفقیت‌ها است.

برای مبارزه با این سندرم عادت کنید که به طور دوره‌ای در مورد زمان‌هایی که کارها را به خوبی انجام داده‌اید یادداشت کرده‌ یا به آن‌ها فکر کنید‌. وقتی توانایی‌های خود را به خاطر می‌آورید، راحت‌تر می‌توانید به آنها اطمینان داشته‌ باشید.

4. از دام تکبر بپرهیزید

همانطور که شروع به افزایش اعتماد به نفس خود می‌کنید، طبیعی است که نگران دام غرور و تکبر در این فرآیند باشید. با این حال به گفته‌ی هوپرت، خودبزرگ بینی اعتمادبه‌نفس را از بین نمی‌برد. او در این موضوع می‌گوید: «تکبر بیشتر نتیجه ناامنی است تا اعتماد به نفس بالا»

اعتماد به نفس به معنای راضی بودن‌ از خود است در حالی که در تکبر فرد برای احساس خوب نیاز به تایید خارجی دارد. فرد مغرور معمولا حرف‌های بیهوده زیادی می‌زند تا دیگران او را به رسمیت بشناسند اما شخص با اعتماد به نفس می‌تواند قاطع باشد و از خود دفاع کند، با اینکه بعید است که لحنی را اتخاذ کند‌ که دیگران آن را مغرور بدانند. بهترین راه مقابله با غرور ایجاد اعتمادبه‌نفس واقعی است.

5. چیزی را بپوشید که احساس خوبی به شما می‌دهد

وقتی بهترین حالت را داشته‌ باشید احساس خوبی می‌گیرید و اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید. بنابراین، روندها را نادیده بگیرید و کمد لباسی بسازید که شما را خوشحال کند. اگر اهل مد هستید، به سبک‌هایی که برای شما مناسب‌تر است پایبند باشید؛ این کار اعتماد به نفس درونی شما را افزایش می‌دهد.

6. رژیم غذایی سالم داشته‌ باشید

یک رژیم غذایی متعادل به شما کمک می‌کند بهترین ظاهر و احساس را نسبت به خود داشته‌ باشید؛ بنابراین سعی کنید میوه و سبزیجات مصرف کنید‌. از سوی دیگر باید مقدار غذای ناسالم و شیرینی‌هایی که می‌خورید را محدود کنید زیرا مواد مغذی کمتری دارند. وقتی احساس خوبی نسبت به جسم خود دارید، اعتماد به نفس شما می تواند شکوفا شود. توصیه‌های زیر می‌تواند در این حوزه کمک کننده‌ باشد:

 • برای صبحانه ماست را با میوه‌های خرد شده‌ بخورید یا یک کاسه جو دوسر را با سیب یا موز میل کنید.
 • هنگام ناهار یک وعده پروتئینی همراه با کاهو و گوجه فرنگی و یک ظرف هویج بخورید یا تن ماهی و سالاد مصرف کنید‌.
 • برای شام می‌توانید سبزیجات کبابی را همراه با ماهی که روی ظرفی از برنج سرو می‌شود یا سبزیجات سرخ شده‌ با مرغ کبابی و یک سیب‌زمینی شیرین پخته میل کنید.
 • شیر و لبنیات نیز اهمیت زیادی در سلامت شما دارد؛ بنابراین خوردن‌ وعده‌های لبنی را در طول روز یا قبل از خواب فراموش نکنید.

7. خواب کافی را فراموش‌ نکنید‌

خواب مناسب داشته‌ باشید. به گفته متخصصان، استراحت مناسب در واقع به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری به دست آورید. به طور متوسط ​​بزرگسالان به حداقل 7 ساعت خواب در شب نیاز دارند، در حالی که نوجوانان به 8 تا 10 ساعت خو‌اب نیاز‌ دارند‌.

یک برنامه خواب را دنبال کنید تا به شما کمک کند خوابی را که برای درخشش خود نیاز دارید برای جسمتان تامین کنید. سعی کنید‌‌‌‌ در حالت ایده‌آل هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید تا کم‌کم تبدیل به یک روتین و عادت منظم شود. به این ترتیب راحت‌تر به خواب می‌روید و صبح‌ها راحت‌تر‌ آماده بیدار شدن هستید.

8. هر روز مدیتیشن کنید

داشتن ذهن آرام از طریق مراقبه‌ اعتماد به نفس شما را بهبود می‌بخشد؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا خودآگاه‌تر باشید. علاوه بر این، مراقبه به شما می‌آموزد که در مورد افکارتان قضاوت نکنید و آن‌ها را با آرامش حل کنید.

مدیتیشن یکی از روش‌های بسیار آسان برای افزایش اعتماد به نفس است که شما می‌توانید آن را در هر جایی انجام دهید. شما‌‌‌‌ برای انجام مراقبه‌های هدایت شده‌ می‌توانید یک ویدئوی آموزشی رایگان در YouTube را امتحان کنید یا از برنامه‌های رایگان موجود در Google Play یا App Store استفاده کنید.

9. قدردانی را تمرین کنید

شناخت همه‌ی خوبی‌های زندگی به شما کمک می‌کند به یاد داشته‌ باشید که کارهای زیادی برای انجام دادن‌ دارید. شروع به نگه داشتن‌ یک لیست سپاسگزاری کنید تا به شما کمک کند روی نکات مثبت زندگیتان تمرکز کنید. هر روز، حداقل 3 مورد را به لیست خود اضافه کنید. وقتی لحظه‌ای به شادی‌های زندگی خود شک کردید، فهرست خود را بخوانید تا بتوانید موارد مثبت را تشخیص دهید.

ممکن است در لیست سپاسگزاری خود مواردی چون: “خانواده‌ی من، گربه من‌، کتاب، قهوه، آفتاب، دوستانم، خوراکی‌های خوب و…” را یادداشت کنید. اشکالی ندارد که چیزهایی را چندین بار در لیست خود تکرار کنید‌. شما می‌توانید فقط 3 مورد اولی که به ذهنتان می‌رسد را نیز یادداشت نمایید.

10. نقاط قوت خود را فهرست کنید

هر کس در کاری خوب است، بنابراین روی مناطقی تمرکز کنید که در آن بهترین هستید. هر کاری را که خوب انجام می‌دهید بنویسید و به استعدادهای خود افتخار کنید. وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، فهرست‌ نقاط قوت خود را بخوانید تا بتوانید به خود یادآوری کنید‌ که چقدر شگفت انگیز هستید. لیست شما ممکن است شامل مواردی نظیر “خلاق، مفید، باهوش، متفکر، رقصنده عالی و…” باشد.

11. موفقیت‌های کوچک خود را جشن بگیرید

شناخت دستاوردها به شما کمک می‌کند تا ببینید واقعاً چقدر شگفت‌انگیز هستید. حتی نقاط عطف کوچک نیز در پیشرفت مسیر موفقیت شما مهم هستند. بنابراین تلاش کنید‌ لحظاتی را برای لذت بردن‌ از دستاوردهای خود و پیشرفتی که به سمت اهداف خو‌د می‌کنید، اختصاص دهید تا به افزایش اعتماد به نفس خویش کمک کنید‌‌‌. موارد زیر می‌تواند در این لیست قرار بگیرد:

 • تکمیل یک پروژه
 • پختن‌ یک کیک خوشمزه
 • برداشتن‌ اولین قدم برای رسیدن به هدف
 • برنده شدن‌ جایزه در محل کار یا مدرسه‌
 • ترفیع یا اضافه حقوق
 • تلاش برای مقابله با برخی از علائم افسردگی

12. از خودگویی مثبت برای مقابله با افکار منفی استفاده کنید

همه‌ی ما یک منتقد درونی داریم و این می‌تواند کاملا اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. خوشبختانه شما قدرت تغییر افکار منفی را دارید. پس تمام تلاش خود را بکنید تا افکار منفی خود‌‌ را با جملات مثبت یا خنثی جایگزین کنید. علاوه بر این می‌توانید از برخی از‌ جملات تاکیدی مثبت برای بهبود ارزش‌های خود استفاده کنید:

 • “خودم را باور دارم”
 • “اگر پشتکار داشته‌ باشم می‌توانم به اهدافم برسم”
 • “می‌دانم که توانایی دارم”
 • “من به این که چقدر پیشرفت کرده‌ام افتخار می‌کنم”

13. تعارفات را با ظرافت بپذیرید

وقتی کسی از شما تعریف می‌کند، به این معنی است که چیز شگفت انگیزی را در مورد شما تشخیص می‌دهد. اجازه ندهید منتقد درونی شما سخنان محبت‌آمیز آنها را رد کند. در عوض، لبخند بزنید و از شخص مقابل برای تعریف و تمجید تشکر کنید، چون شما لیاقتش را دارید!

 • بگویید: “خیلی متشکرم!” یا “بله، خیلی خوب است.”
 • سعی کنید در ازای آن یک تعریف و تمجید نیز از آنها بکنید، مانند «تو هم عالی به نظر می‌رسی»
 • می‌توانید این تعریف را به لیست نقاط قوت خود نیز اضافه کنید و از آن برای تقویت اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

14. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

شما در نوع خود بی‌نظیر هستید، بنابراین قرار نیست مثل بقیه باشید. به علاوه، شما فقط یک عکس از زندگی دیگران را می‌بینید، بنابراین هر مقایسه‌ای که انجام می‌دهید منصفانه نیست. به جای استفاده از افراد دیگر به عنوان معیار موفقیت، از خود گذشته خویش استفاده کنید. در نتیجه می‌توانید روی ایجاد یک زندگی که شما را خوشحال می‌کند متمرکز شوید.

سعی کنید به یاد داشته‌ باشید که آنچه در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید فقط نکات برجسته زندگی یک نفر است. چرا که آن‌ها معمولا روزهای بد و لحظه‌های شک و تردید خود را به دیگران نشان نمی‌دهند.

15. اطراف خود را با افراد مثبت و حمایتگر احاطه کنید

یک سیستم پشتیبانی خوب به شما کمک می‌کند تا روی بهترین ویژگی‌های خود متمرکز بمانید. افرادی را در زندگی خود شناسایی کنید که گذراندن‌ وقت با آنها احساس شگفت انگیزی را در شما ایجاد می‌کند. بنابراین با دوستان و اعضای خانواده که به شما احساس خوبی می‌دهند و شما را تشویق می‌کنند، برنامه ریزی کنید.

به این ترتیب هنگامی که احساس ناراحتی می‌کنید با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده تماس بگیرید. همچنین “باید”هایی را که اعضای‌ خانواده‌ بیش از حد لازم به شما می‌گویند را نادیده بگیرید. در نتیجه می‌توانید روی آنچه در زندگی می‌خواهید متمرکز بمانید.

16. با خودتان مهربان باشید

با خودتان خوب رفتار کنید و وقتی لغزش می‌کنید بخشنده باشید. همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم، پس کمی خود را رها کنید. سعی کنید‌‌ با خودتان‌ طوری صحبت کنید‌‌‌‌ که انگار با بهترین دوستتان صحبت می‌کنید؛ زیرا شما نیز به اندازه دیگران شایسته دلسوزی هستید. مثلا بگویید:

 • من تمام تلاشم را انجام می‌دهم و این تنها کاری است که می‌توانم انجام دهم
 • هر کسی اشتباه می‌کند بنابراین چیز مهمی نیست
 • من فقط با این کار به عنوان یک تجربه یادگیری رفتار می‌کنم. دفعه بعد بهتر کار خواهم کرد

17. کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می‌برید

پیروی از علایق خود باعث می‌شود احساس منحصر به فرد و خوبی داشته باشید که موجب افزایش اعتماد به نفس شما شود. شما شایسته‌ی صرف زمان برای سرمایه گذاری روی چیزهایی هستید که شما را خوشحال می‌کند. بنابراین زمانی را برای دنبال کردن‌ سرگرمی‌های خود و معاشرت با دوستانتان برنامه‌ریزی کنید. مثلا:

 • به فعالیت‌های هنری بپردازید
 • در کلاس آشپزی شرکت کنید
 • یک یا دو بار در ماه با دوستانتان بیرون بروید
 • ورزش کنید
 • یک گروه اجتماعی و هدف‌دار راه‌اندازی کنید‌‌

18. اهداف واقع بینانه را تعیین و دنبال کنید

رویاهای شما کاملاً در دسترس هستند و افزایش اعتماد به نفس می‌تواند به شما انگیزه دهد تا آنها را دنبال کنید. هدفی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای رسیدن به آن تلاش کنید‌‌ و سپس آن‌‌‌ را به مراحل کوچکتر تقسیم نمایید. از همین امروز برای رسیدن به هدف خود کار کنید‌‌‌ تا بتوانید زندگی مورد نظر خود را بسازید.

ممکن است هدف خود را برای دویدن‌ در یک ماراتن، فروش آثار هنری، نوشتن‌ یک رمان یا به دست‌ آوردن‌ شغل رویایی خود تعیین کنید. همانطور که به سمت هدف خود قدم برمی‌دارید، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می‌یابد. زیرا شما کاملا این را دریافته‌اند که باید خود را باور کنید تا بتوانید به موفقیت برسید.

19. چیزهای جدید را امتحان کنید

تجربیات جدید افق دید شما را گسترده‌تر می‌کند و به شما کمک می‌‌کند هر کاری را که می‌توانید انجام دهید را درک کنید. فهرستی از چیزهای مختلفی که می‌خواهید امتحان کنید، مانند بانجی جامپینگ یا دویدن‌ سریع را تهیه کنید. سپس، بیرون بروید و از بررسی موارد خارج از لیست خود لذت ببرید. در اینجا لیستی برای شروع شما آمده‌ است:

 • کلاس هنر شرکت کنید
 • از دیوار صخره‌ای بالا بروید
 • غذای کشورهای دیگر را امتحان کنید
 • به افراد غریبه «سلام» بگویید
 • فعالیت‌های هیجانی را تجربه کنید‌‌
 • به مسافرت‌های دوستانه بروید

20. کمال گرایی را کنار بگذارید

هیچ کس کامل نیست، پس چرا باید خود را به استانداردهای خاصی مقید نگه دارید؟ یکی از راهکارهای مهم افزایش اعتماد به نفس کنترل کمال گرایی است. تنها کاری که در این حوزه می‌توانید انجام دهید این است که بهترین کار را انجام دهید. پس به این نکته توجه کنید که اگر بهترین‌‌ شما روز به روز در نوسان و تغییر باشد، اشکالی ندارد.

همه به عنوان یک مبتدی شروع می‌کنند، بنابراین از خودتان انتظار نداشته‌ باشید که فورا در همه چیز “خوب” باشید. به راه خود ادامه دهید تا به جایی که می‌خواهید برسید. گاهی اوقات شما فقط باید چیزها را در جهان رها کنید. نقاشی، نویسندگی، خوانندگی یا آشپزی شما ممکن است “کامل” نباشد، اما بهتر است به مردم اجازه دهید از خلاقیت‌های شما لذت ببرند تا اینکه آنها را پنهان کنید.

21. با شکست‌ها به عنوان فرصت برخورد کنید

وقتی در کاری شکست می‌خورید خیلی بد است، در عین حال این بخشی طبیعی از مسیر موفقیت شماست. به معنای واقعی کلمه همه با شکست کنار می‌آیند، حتی موفق‌ترین افراد جهان. وقتی شکست‌ خوردید، از تجربه خود درس بگیرید و دوباره تلاش کنید. در پایان، همه اینها بخشی از داستان موفقیت شما خواهد بود – و شما اعتماد به نفس لازم برای انجام هر کاری را خواهید داشت.

فرض کنید برای یک ماراتن ثبت نام کرده‌اید اما زمان لازم برای تمرین در آن کم شده‌ است. شما می‌دانید که برای دفعه بعدی باید زمان بیشتری برای آماده شدن‌ در مسابقه به خود اختصاص دهید. همچنین می‌دانید که بعدها نسبت به زمانی که برای اولین بار شروع کردید، دونده بهتری خواهید بود.

به همین ترتیب، شاید شما برای یک نمایشنامه تلاش کر‌‌دید اما به جای نقش اصلی، نقش یک گروه را دریافت کردید. شما به عنوان بخشی از گروه‌ چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت، و احتمالاً بازخوردی دریافت خواهید کرد که می‌توانید دفعه بعد برای بهبود پیشرفت خود از آنها استفاده کنید.

22. با ترس‌های خود روبرو شوید

آسان است که اجازه دهید‌ ترس شما را از انجام کاری که برایتان مهم است باز دارد. با این حال، وقتی ترس‌ را پشت سر می‌گذارید، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد و انجام کاری که شما را خوشحال می‌کند آسان‌تر می‌شود. فقط باید اولین قدم را برای مقابله با یکی از ترس‌های خود بردارید. به ما اعتماد کنید، با اعتماد به نفس بیشتر کار آسان‌تر می‌شود.

 • مثلا ممکن است از سخنرانی در جمع بترسید. در یک کارگاه آموزشی سخنرانی شرکت کنید، به تیم مناظره بپیوندید، یا برای خواندن در یک میکروفون باز ثبت نام کنید
 • شاید از صحبت کردن با افرادی که نمی‌شناسید می‌ترسید. خود را به چالش بکشید تا با 5 نفری که هر روز با آنها روبرو می‌شوید صحبت کنید؛ مانند صندوقدار فروشگاه مواد غذایی و همسایه‌ای که در پیاده‌روی از کنار او می‌گذرید
 • شاید می‌ترسید نوشته‌ی شما به اندازه کافی خوب نباشد. در یک کارگاه نویسندگان شرکت کنید و چیزی را که نوشته‌اید با صدای بلند با دیگران به اشتراک بگذارید

23. به دیگران کمک کنید

یکی دیگر از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس کمک به دیگران و دریافت حس مثبت از آن‌ها است. شما می‌توانید با انجام کارهای محبت آمیز تصادفی و با کمک کردن به دیگران‌، بر دنیای خود و آن‌ها تاثیر مثبت داشته‌ باشید. اگر وقت دارید برای کاری که واقعا برای شما مهم است داوطلب شوید؛ مانند غذا دادن‌ به حیوانات یا کمک به افراد نیازمند.

برای کمک به دیگران لازم نیست کار مهمی انجام دهید. حتی کار مثبت شما برای خانواده و دوستان نیز می‌تواند کافی و مفید باشد.

سخن پایانی

اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها و ویژگی‌هایی است که افراد باید برای موفقیت در زندگی خود داشته‌ باشند. این احساس زمانی به وجود می‌آید که فرد از خودش و آنچه انجام می‌دهد راضی باشد و ترس و استرسی از نشان دادن‌ ویژگی‌های خود در برابر دیگران نداشته‌ باشد. افراد دارای اعتماد‌به‌نفس به خوبی می‌توانند در زندگی شخصی یا کسب و کار خود موفق باشند و با دیگران ارتباطات راحتی داشته‌ باشند.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی اهمیت اعتماد‌به‌نفس پرداختیم و 23 راهکار ساده برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی روزمره معرفی کردیم. نظر شما درباره‌ی نقش اعتماد به‌ نفس در زند‌گی چیست؟ چه راهکارهای دیگری برای بهبود این مهارت می‌شناسید؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

Leave a comment