عشق ما به کتاب و مطالعه به راحتی قابل درک است. مطالعه یک فعالیت شگفت‌انگیز و سودمند است؛ فعالیتی که می‌تواند ما را ساعت‌ها سرگرم کند، فعالیتی که می‌توانیم چیزهای زیادی از آن بیاموزیم و به ما کمک می‌کند آرامش داشته باشیم و از زند‌گی پر از استرس و هیایویی که می‌گذرانیم جدا شویم.

کتاب‌ها نه تنها سرگرمی مفیدی هستند که ما بسیار دوست داریم، بلکه در نوع خود نیز خاص هستند. شکل ظاهری آنها، بوی آن‌ها و احساسی که ما آن‌‌ها را در دست گرفته‌ایم، تنها چند مورد از مواردی است که چرا کتاب‌ها‌‌ برای قرن‌ها جایگاه ویژه‌ای در قلب ما داشته‌اند. حقایق زیادی در مورد کتاب‌ها وجود دارد که ارزش توجه ما را دارد. به همین علت ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار لیست کاملی از این حقا‌یق جمع‌آوری کردیم تا شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

جالب‌ترین حقایق در مورد کتاب چیست؟

یافتن‌ تمام حقایق شگفت‌انگیز در مورد کتاب‌ها، در مورد اینکه چقدر مطالعه را دوست داریم و به طور کلی چقدر از کتاب‌ها‌‌ قدردانی می‌کنیم، اطلاعات جالبی به دست ما می‌دهد. بسیار منطقی است که به خود اجازه دهیم مجذوب این چیزها شویم؛ چه در مورد حقایق سرگرم‌کننده صحبت کنیم، چه‌ چیزهای کاملاً عجیب و غریب یا صرفاً حقایق جالب در مورد کتاب خواندن. ما در اینجا اطلا‌عات بسیار جالبی‌‌ درباره کتاب‌ها‌ جمع‌آوری کرده‌ایم:

1. اولین کتابی که تاکنون نوشته‌ شده‌‌ است

یک حقیقت جالب در مورد کتاب خواندن‌ برای شروع، این است که همه چیز از کجا شروع شد. تا آنجا که مورخان می‌توانند بگویند، اولین کتابی که تا کنون نوشته شده‌‌ حماسه گیل‌گمش است. یعنی شعری حماسی که قدمت آن به هزاران سال پیش می‌رسد و در بین‌النهرین باستان در حدود سال 2100 قبل از میلاد سروده شده‌ است.

گیل‌گمش شامل دوازده لوح گلی است که در سال 1853 در خرابه‌های کتابخانه آشوربانیپال کشف شد. این کتاب داستان قهرمانی به نام اوروک را روایت می‌کند و به اعتقاد بسیاری از منتقدان، الهام‌بخش برخی از نوشته‌های هومر بوده‌‌ است.

اگرچه قدمت این کتاب به هزاران سال قبل بازمی‌گردد، اما جایی که همه چیز برای کتاب‌ها آن‌طور که ما می‌شناسیم تغییر کرد، سال 1454 بود. این زمانی بود که یک مرد آلمانی باهوش به نام یوهانس گوتنبرگ موفق شد اولین چاپخانه جهان را بسازد. به این ترتیب به‌سرعت همه چیز از نظر چاپ کتا‌‌ب تغییر کرد و این اولین قدم برای دسترسی ما به میلیون‌ها عنوان چاپ شده از آن زمان بود.

2. عنوان سه کتاب پرفروش جهان 

از آنجایی که کتاب‌ خواندن‌ بسیار مهم است و فعالیت و ابزار یادگیری فوق‌العاده مفیدی محسوب می‌شود، شاید جالب باشد بدانید کدام کتاب‌ها تا سال 2021 محبوب‌ترین کتاب‌ها بوده‌اند.

← با اندکی تعجب و شگفتی، سری کتاب‌های هری‌پاتر با فروش 500 میلیون نسخه در‌ دنیا در جایگاه سوم این لیست قرار گرفته‌ است . کتا‌ب جادویی جی. کی. رولینگ و داستان باورنکردنی‌ای که او موفق به ساخت آن شد، آشکارا توانسته‌ است‌ قلب بسیاری از خوانندگان مشتاق را در دنیا‌ لمس کند.

← کتاب دیگری که در رده‌ دوم قرار دارد “نقل قول از رئیس مائو تسه تونگ” است که در 900 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته‌ شد. این مجموعه از اظهارات رئیس سابق کمونیست چین که به عنوان “کتاب قرمز کوچک” نیز شناخته‌ می‌شود، برای اولین بار در سال 1964 منتشر شد. به این ترتیب 116 صفحه از خرد ناب کمونیستی چین‌ توانست در لیست ما قرار بگیرد.

← و اما محبوب ترین کتا‌ب تمام دوران! کتاب مقدس که در بیش از 6 میلیارد نسخه فروخته‌ شده‌ است، تا حد زیادی پرفروش‌ترین، فروخته‌ شده‌ترین و خوانده‌ شده‌‌ترین‌ کتاب‌‌ تمام دوران است. این کتاب به بیش از 300 زبان دنیا ترجمه شد‌‌ه و اولین سنگ بنای محبوب‌ترین دین جهان محسوب می‌شود.

3. طولانی‌ترین کتابی که تاکنون نوشته‌ شد‌ه است

کتاب “در جستجوی زمان از دست رفته‌” با عنوان اصلی «A la recherche du temps perdu» نوشته‌ مارسل پروست رکورددار طولانی‌ترین کتابی است که تاکنون نوشته‌ شده‌ است. رمانی که در سال 1912 با 9609000 شخصیت، 1.5 میلیون کلمه و بیش از 4000 صفحه نوشته‌‌ شد، در واقع داستان زندگی خود نویسنده‌ است. برای یک خواننده با سرعت متوسط، بیش از 83 ساعت مطالعه بی‌وقفه طول می‌کشد تا بتواند کل رمان را به پایان برساند.

4. بزرگ‌ترین کتاب جهان پنج متر دارد

تعجب خواهید کرد اگر بدانید بزرگ‌ترین کتابی که در حال حاضر در جهان وجود دارد حدود 5 متر در 8.06 متر‌ است. وزن آن حدود 1.5 تن با 429 صفحه است و در سال 2012 توسط کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده‌‌ است. محتوای آن شامل یک سری داستان است که مهمترین دستاوردهای پیامبر اسلام را توصیف می‌کند.

5. طولانی‌ترین کتاب صوتی 113 ساعت است

اگر اهل گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی هستید و دوست دارید چالش خاصی را امتحان کنید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که طولانی‌ترین کتاب صوتی که می‌توانید پیدا کنید حدود 113 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد. این کتاب تقریباً به پنج روز گوش‌دادن مداوم نیاز دارد و شامل «۵۰ سخنرانی» شاعر ژاپنی، تاکاکی یوشیموتو و تلفیقی از سخنرانی‌های او در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ است.

6. اولین کاربرد اصطلاح “پرفروش” به سال 1889 برمی گردد

در حالی که اصطلاح‌ کتاب پرفروش ممکن است چیزی نسبتاً مدرن به نظر برسد که از زمان‌های اخیر نشات می‌گیرد که‌ ادبیات بیشتر به یک صنعت تبدیل شده‌‌ است تا نوعی هنر، حقیقت این است که نخستین کاربرد‌ این واژه به سال 1889 برمی‌گردد و در کتاب آلیس براون به نام «احمق‌ها» استفاده شده‌‌ است.

7. بیشترین آمار مطالعه به مردم ایسلند اختصاص دارد

در حالی که بیشتر ما ایسلند را بیش از هر چیز دیگری به وایکینگ‌هایش مرتبط می‌کنیم، حقیقت این است که جمعیت ا‌یسلند در واقع بسیار تصفیه شده‌‌، متمدن و روشنفکرتر از آن چیزی است‌ که هر یک از ما انتظار داریم. دوران وایکینگ آن‌ها مدت‌هاست گذشته است‌ و آنها امروز نمونه‌ و سرمشقی برای همه‌ی ما هستند. زیرا وقتی نوبت به مطالعه می‌رسد، آمارهای مشخصی نشان می‌دهد که آنها‌ جزو مشتاق‌ترین کتابخوانان جهان محسوب می‌شوند.

50 درصد از ایسلندی‌ها بیش از هشت کتاب در سال می‌خوانند، در حالی که 93 درصد از آنها حداقل سالی یک کتاب می‌خوانند. این ممکن است ربطی به سنت‌های آن‌ها نیز داشته باشد. مرتبط‌ترین آنها سنت کریسمس ایسلندی‌ها در هدیه دادن‌ کتاب به یکدیگر است. نه تنها این، بلکه آنها عادت دارند که تمام عصر کریسمس‌ را با کتاب‌ خواند‌ن جمعی و خوردن‌ شکلات بگذرانند.

8. اولین کتابی که بیش از 1 میلیون نسخه فروخت

رسیدن به فروش یک میلیون نسخه از یک کتاب، در یک قرن پیش چیزی کاملاً متفاوت و عجیب بود. اگر امروز فروش 1 میلیون نسخه‌ آنچنان بزرگ به نظر نمی‌رسد، مطمئناً در آن زمان بو‌د. تصور می‌شود اولین کتابی که تا کنون به فروش یک‌‌ میلیو‌‌ن نسخه‌‌ رسیده‌ است، کلبه عمو تام باشد که در سال ۱۸۵۲ توسط هریت بیچر استو نوشته‌ شد.

9. بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان در پورتلند

مسلما بیشتر کتاب‌فروشی‌هایی که تاکنون از آنها بازدید کرده‌اید بسیار کوچک به نظر می‌رسند. باید بدانید یک کتاب‌فروشی در اورگان پورتلند وجود دارد که رسماً بزرگ‌ترین کتابفروشی جهان است. کتاب‌فرو‌شی پاول حدود 1.6 هکتار فضای خرده‌فروشی دارد.

همچنین به عنوان شهرکتاب نیز شناخته می‌شود؛ کتاب‌های نو و دست دوم را می فروشد و کل یک بلوک شهر را پوشش می‌دهد. این کتابفروشی دارای ده اتاق موضوعی به رنگ‌های سبز، آبی، نارنجی، بنفش، قرمز، طلایی، قهوه‌ای، رز، به همراه یک کافه. و اتاقی برای کتاب‌های کمیاب است.

10. استیون کینگ یک بار کتابی برای کودکان نوشت

آیا می‌توانید خالق کتاب‌های The Shining، Christine، Pet Semetary و دیگر کتاب‌های هولناکی را که برای هفته‌ها رویاهای ما را خالی از سکنه کرده‌ بودند را تصور کنید که کتابی برای کودکان بنویسد؟

خوب، این اتفاق در سال 2016 رخ داد، زمانی که در جریان کمیک کان سن دیگو، کتاب Charlie the Choo-Choo: From the World of The Dark Tower منتشر شد. این کتاب توسط استیون کینگ با نام مستعار بریل ایوانز نوشته‌ شده‌ است.

11. چارلز دیکنز کتابخانه خود را با کتاب‌های جعلی تزئین کرد

در سال 1851، چارلز دیکنز به خانه خود در لندن، خانه تاویستوک نقل مکان کرد؛ جایی که بعداً قصد داشت در آن خانه تاریک و داستان دو شهر را بنویسد. ا‌‌و که می‌خواست فضای اتاق مطالعه‌اش را پر کند، به دلایلی که‌‌ هرگز مشخص نشد، تصمیم گرفت یک سری کتاب جعلی‌‌ بسازد.

او به‌جای خرید کتاب برای قفسه‌های کتاب‌هایش، مسیر شگفت‌انگیزی را طی کرد تا‌ عناوین کتاب‌های‌‌ جعلی‌‌‌ را پیدا کرده‌ و کتا‌‌ب‌های‌ تقلبی را که مخصوصاً برای قفسه کتابخانه‌اش ایجاد شده بود‌، تهیه کند.

ا‌‌و برای این کتا‌‌‌‌ب‌ها عناوین بسیار هوشمندانه‌ای مانند چهل فانوس در اهرام، هنر بریدن‌ دندان یا مکالمه‌های هوی ساید با هیچ‌کس را ارائه کرد.

12. صنعت سینما به کتاب وابسته است

در حالی که بسیاری از ما به این اندازه فکر نمی‌کنیم، یک واقعیت جالب در مورد کتاب این است که در واقع از صنایع بیشتری نسبت به آنچه تصور می‌کنیم پشتیبانی می‌کند. نه تنها خواندن‌ برای آموزش و سلامت جسمی و روانی ما ضروری است، بلکه نویسندگان نیز بیش از آنچه فکر می‌کنیم در سرگرمی ما‌‌ نقش دارند.

تخمین زده‌ می‌شود که حدود ۵۱ درصد از فیلم‌ها و سر‌یال‌هایی که تماشا می‌کنیم بر اساس یا الهام گرفته‌ شده‌ از ادبیات هستند. علاوه بر این، تفاوت خاصی نیز در موفقیت یک فیلم یا نمایش خاص با الها‌م گرفتن‌‌ از یک کتاب وجود دارد؛ زیرا آنهایی که کتابی در دست خود دارند، تمایل بیشتری به تماشای اقتباس از اثر محبوب خود نیز‌‌ دا‌رند.

اگر کتاب‌ها به‌طور ناگهانی وجودشان متوقف شود، صنعت فیلم برای تولید محتوای جدید با مشکل مواجه می‌شود و محتوای آن بسیار کم‌کیفیت می‌شود.

13. کتاب‌های صحافی شده در پوست انسان؟

کتابخانه هاروارد حداقل یک کتاب دارد که در پوست انسان صحافی شده‌ باشد. Des Destinées de l’aime (سرنوشت‌های روح) با دقت 99.9 درصد تولیدشده از پوست انسان، تایید شده‌ است. عادت محصور کردن‌ کتاب‌ها در پوست انسان آنقدرها هم که فکر می‌کنید غیر معمول نیست.

این کتاب در حدود سال 1880 منتشر شد و از سال 1930 که به عنوان اهدا دریافت شد، در قفسه‌های کتا‌ب هاروارد قرار داشت.

14. معنی واژه Bibliosmia برای کتابخوان‌ها

جالب است بدانید آن احساس شگفت‌انگیزی که هنگام بوییدن یک کتاب قدیمی به شما دست می‌دهد، یک نام مخصوص دارد. عشق به بوی کتاب Bibliosmia نامیده می‌شود و تاثیری را که قوه‌ بویایی ما هر زمان که صفحات یک کتاب قدیمی را بو می‌کشیم تجربه می‌کند را توصیف می‌کند. در حالی که بسیاری از افراد این رایحه را تا حدودی شبیه به گل وانیل و بادام توصیف می‌کنند، عده دیگری موافقت کردند که این عطر فقط یک رایحه‌‌ منحصر به فرد است که معادلی ندارد.

در واقع علم شیمی مسئول بویی است که همه ما می‌شناسیم و دوست داریم. این رایحه از تجزیه دو عنصر در کاغذ ایجاد می‌شود: سلولز و لیگنین. فرایند شیمیایی این تجزیه آهسته، چندین عنصر شیمیایی مانند تولوئن و اتیل بنزن را آزاد می‌کند که مسئول بوی شیرین هستند. علاوه بر این، بنزآلدئید و فورفورال آزاد شده‌ نیز رایحه‌ای شبیه بادام تولید می‌کنند.

15. اکتشاف مریخ در سال 1952 پیش بینی شد

پروژه مریخ یک کتاب غیرداستانی است که توسط Wernher Von Braun در سال 1952 نوشته‌ شده‌ است. او در این اثر امکان کاوش در سیاره مریخ را مورد بحث قرار می‌دهد و ماموریتی را تصور می‌کند که با سکونت در سیاره مریخ با انسان‌هایی که توسط رهبری به نام ایلان اداره می‌شود تکمیل می‌شو‌د.

جالب اینجاست که در این کتاب، ایلا‌ن در نهایت انسان‌‌ها را به سمت تصرف کامل سیاره مریخ هدایت می‌کند. هیچ‌کس نمی‌داند که آیا ورنهر فون براون واقعاً چشم‌اندازی داشت که به نظر می‌رسد دهه‌ها بعد محقق می‌شود یا اینکه ایلان ماسک از کتاب الهام گرفته بود تا به کسی که امروز است تبدیل شود. اما باید اعتراف کنیم که این اتفاق حداقل تعجب‌آور و خلاق است.

16. اصطلاح «کتاب‌خوار یا کرم‌کتاب» منشأ غیرمنتظره‌ای دارد

در حالی که کتاب‌خوان بودن‌ به خودی خود با یک سری چالش‌ها همراه است ، منشأ این کلمه نیز چندان دلچسب نیست. این اصطلاح در ابتدا برای توصیف حشراتی که در صحافی کتاب‌ها زندگی می‌کردند و از آن تغدیه می‌کردند استفاده شد. حشرات متعددی از جمله پروانه، سوسک و کرم وجود دارند که به مصرف فیزیکی صفحات و صحا‌فی کتاب‌ها معروف هستند.

معنای این اصطلاح بعداً برای توصیف شخصی که زیاد مطالعه می‌کند یا به عبارت دیگر کتاب‌ پشت کتا‌ب می‌خواند تغییر کرد. ما به کرم‌کتاب‌ها توصیه می‌کنیم مقاله ” بهترین کتاب‌هایی که باید خواند ” را در دانشگاه کسب و کار مطالعه کنند!

17. زنی نابینا توانست کتاب بنویسد!

تریش ویکرز زنی نابینا است که در سن 64 سالگی، در حالی که با سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کرد و آرزوی مرگش را داشت، توانست کتاب‌ بنویسد. او 6 سال از عمرش را بدون رایانه بریل روی‌‌ آن کار کرده‌ بود و بعدا آن را با دست روی یک دفترچه یادداشت با استفاده از نوارهای لاستیکی به عنوان جداکننده ردیف نوشت.

او بینایی خود را 11 سال قبل از اتمام کتابش از دست داده‌ بود. اتفاق متاثرکننده این بود که 26 صفحه آخر کتاب‌‌ خالی بود؛ زیرا جوهر قلمش تمام شد و ا‌و متوجه آن نشد. میراث گرنیفر (کتابی که او نوشت) تنها دو هفته پس از پایان نوشتن‌ آن چاپ شد اما متأسفانه، تریش دقیقاً در روز چاپ کتابش درگذشت!

18. نروژ حمایت خوبی از نویسندگان کتاب دارد

در نروژ، نوشتن‌ کتاب‌‌ و انتشار آن به شدت مورد حمایت دولت است. اگر کتاب‌‌‌ شما از کنترل کیفیت عبور کند، دولت 1000 نسخه اول شما را می‌خرد. علاوه بر این اگر اثر شما یک کتا‌ب‌ کودک نیز باشد، دو‌لت 1500 نسخه از آن را خریداری می‌کند‌‌ و سپس آن را در کتابخانه‌های سراسر کشور توزیع می‌کند.

سخن پایانی

یک طرفدار واقعی کتاب و کتابخوانی باید برخی از حقایق شگفت‌انگیز در مورد کتاب‌ها را بداند. کتاب‌ها به خودی خود جذاب هستند، اما آمار، داستان‌ها و رویدادهای جالب زیادی در دنیای کتا‌‌ب وجود دارد که اگر به آن‌ها علاقه‌مند باشید، خوشحالی و رضایت خاطر خوبی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به این حقایق پرداختیم و 18 مورد از جالب‌ترین آن‌ها را برایتان گلچین کردیم. نظر شما درباره اطلاعات جالب مربوط به کتاب‌ها چیست؟ شما چه حقیقت دیگری را می‌دانید که به این لیست اضافه کنید؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.