اگر دوست دارید چند متن موفقیت از بزرگان دنیا بخوانید و از آن‌ها درس بگیرید، این مقاله از دانشگاه کسب و کار به شما اختصاص دارد. موفقیت برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. برای برخی، این به معنای صعود به بالای نردبان شرکت یا ایجاد یک برند یا محصولی است که دنیا را تغییر می‌دهد. برای دیگران، دریافت دستمزد برای انجام کاری که دوست دارند، یا داشتن آزادی برای کار بر اساس شرایط خود است. اما مهم نیست که مو‌فقیت برای شما چگونه به نظر می‌رسد، یک چیز قطعی است؛ داشتن طرز فکر صحیح کلید رسیدن‌ شما به آن جاست.

همه‌ ما روزهایی را داریم که اهدافمان دور از دسترس یا کاملا غیرممکن به نظر می‌رسد. خبر خوب این است که بسیاری از موفق‌ترین کارآفرینان، خلاقان و رهبران جهان سخنان خردمندانه خود را به اشتراک گذاشته‌اند تا آنچه لازم است را به شما یادآوری کنند و موجب پیشرفت شما‌ شوند. ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار برخی از این جملات و متن موفقیت را گلچین کردیم تا نکات مهم آن را در کنار هم بررسی و نکته‌برداری کنیم.

منظور از متن موفقیت چیست؟

بسیاری از افرادی که در طول زندگی خود به موفقیت و شهرت خاصی رسیده‌اند، عصاره و چکیده‌ تجربیات خود در این مسیر را در قالب کلمات و جملات انتقال داده‌اند. از آنجا که معمولا این متون انگیزشی هستند و موجب تقویت روحیه و امیدواری افراد می‌شوند، به آن‌ها متن موفقیت و پیشرفت گفته‌ می‌شود.

شما می‌توانید تعداد بسیاری از این جملات و متون انگیزشی را با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت یا خواندن‌ یک کتاب انگیزشی – روانشناسی پیدا کرده‌ و از آن برای الهام‌بخشی زندگی خود استفاده کنید.

  • مزایای خواندن‌ جملات و متون انگیزشی

به عقیده‌ بسیاری از روانشناسان و مشاوران انگیزشی موفقیت، خواندن جملات مثبت می‌تواند تاثیرات خوبی بر بهبود روحیه و افزایش انرژی روزانه افراد داشته‌ باشد. به این ترتیب؛

  • خواندن‌ یک یا چند متن موفقیت در طول روز می‌تواند شما را به ادامه‌ مسیر امیدوار کند
  • این جملات و نقل‌قول‌ها شما را با سبک زندگی افراد موفق آشنا می‌کند
  • برخی از این جملات انگیزشی می‌توانند به شما‌ ایده ببخشند و خلافیت و نوآوری شما‌‌ را افزایش دهند
  • نوشتن‌ و قرار دادن‌‌ این جملات در مکانی که همیشه آن را می‌بینید (مانند پس‌زمینه گوشی و کامپیوتر، میز محل کار یا دیوار روبه‌روی خود) می‌تواند‌ هر روز به شما انرژی ببخشد و موجب شود که با انگیزه و تلاش بیشتری به کار و فعالیت ادامه دهید

با توجه به این نتایج تاثیرگذار، شما می‌توانید تعدادی از چند متن موفقیت که در این مقاله ذکر شده‌ است را انتخاب کنید و با مرور هرروزه‌ آن، به خودتان انگیزه و امیدواری بدهید. ما در ادامه‌ این‌ بخش از دانشگاه کسب و کار چند مورد از این جملات را به همراه نکات آن‌ها گلچین کرده‌ایم.

  • بررسی چند متن موفقیت از افراد تاثیرگذار جهان

1.‌ موفقیت تصادفی نیست

ورزشکار مشهور فوتبال، پله که به نظر می‌رسید با استعدادهای ذاتی فراوان متولد شده‌ است، این جمله را ادامه می‌دهد و می‌گوید: “موفقیت شامل کار سخت، پشتکار، یادگیری، مطالعه، فداکاری و مهم‌تر از همه عشق به کاری است که انجام می‌دهید.”

هدف او از بیان این جمله این است که نباید فکر کنید موفق شدن‌ به شانس و اقبال بستگی دارد. در واقع موفقیت مجموعه‌ای از عوامل مختلف است که در کنار تلاش و تداوم به نتیجه می‌رسد.

2. موفقیت نقطه‌ نهایی نیست

وینستون چرچیل می‌گوید: “موفقیت نقطه‌‌ پایانی نیست، شکست هم کشنده نیست‌‌؛ این شجاعت برای ادامه دادن‌‌ است که اهمیت دارد.” در واقع این نقل‌قول چر‌چیل چرخه‌ زندگی یک کارآفرین را در چشم‌انداز قرار می‌دهد. شکست شما را نمی‌کشد اگر اجازه ندهید؛ تجربه این امر می‌تواند به شما شهامت بیشتری برای تلاش مجدد بدهد. حتی زمانی که شما‌‌ “آن را به دست می‌آورید” و پول زیادی جمع می‌کنید یا زمانی‌که شرکت خود را می‌فروشید، زندگی به پایان نرسیده‌ است.

متأسفانه ممکن است تصویر واضح‌تری از مشکلات پیش‌ روی خود داشته‌ باشید، اما پس از آن می‌توانید دوباره با یک استارت آپ جدید شروع کنید یا خودتان یک سرمایه گذار فرشته شوید. بنابراین از شکست نترسید و آن را پایان زندگی خود‌‌ قرار ندهید.

3. روزها را نشمار‌ید، روزها را حساب کنید

محمدعلی کلی قهرمان بوکس جهان بود. او یک‌بار در توصیه‌ای گفت: “روزها را نشمارید، سعی کنید آن‌ها را به‌یادماندنی و خاطره‌ساز کنید تا برایتان ثبت شوند” بنابراین این‌قدر نگران نباشید که چقدر از یک کار خاص را انجام داده‌اید. امروز را به حساب بیاورید و روی کارهایی که در حال حاضر می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید.

به نظر می‌رسید که این متن موفقیت برای محمدعلی کلی کارساز بود. به همین علت می‌تواند به شما نیز کمک کند؛ زیرا شما‌ را در حرکت نگه می‌دارد تا نگران گذشته یا آینده‌ای نباشید که هیچ کنترلی روی آن ندارید.

4. اگر ریسک نکنید موفق نخواهید شد!

محمدعلی کلی در یک نقل‌قول خواندنی دیگر می‌گوید: “کسی که به اندازه کافی شجاع نیست که ریسک کند، هیچ چیزی در زندگی به دست نخواهد آورد.” به عنوان یک فرد موفق یا بنیان‌گذار یک شرکت، عاقلانه است که با یادگیری تا آنجا که می‌توانید و آزمایش کردن‌ تا جایی که مقدور است، گام به گام ریسک سرمایه گذاری خود را از بین ببرید.

با این حال، در برخی مواقع باید ریسک‌های حساب شده‌ را نیز بپذیرید. این بدان معنا نیست که شما مجبور نخواهید بود با ترس یا شک کنار بیایید. شما فقط باید به هر حال عمل کنید و دست از تلاش و تداوم برندارید.

5. منتظر فرصت نباشید، آن را ایجاد کنید

این نقل‌قول توسط جورج برنارد شاو برای هر کارآفرین موفقی که در هر دو زمان خوب و بد و رکود و پیشرفت موفق خواهد شد، بسیار مهم است. گاهی اوقات کسب درآمد و راه اندازی کسب و کار آسان خواهد بود. اما در مواقع دیگر باید آن را ایجاد کنید و این موضوع بیش از هرچیز به نوآوری و ایده‌های خلاق شما بستگی دارد.

6. یا روزها را مدیریت کنید یا آن‌ها شما را مدیریت می‌کنند!

این جمله یک نقل‌قول خواندنی از جیم ران، کارآفرین و سخنران انگیزشی آمریکایی است. کارهای بیهوده و پردردسر زیادی وجود دارد که هر روز ظاهر می‌شود تا شما را مشغول نگه داشته‌ و از انجام اهدافتان برای مادام العمر باز دارد.

اگر می‌خواهید به جایی برسید، باید یاد بگیرید که بر زمان خود تسلط داشته باشید و کنترل برنامه‌های خود را در دست بگیرید. در غیر این صورت گرفتار چرخه‌ بی‌انتهای زما‌ن می‌شوید و کنتر‌ل و مدیریت کارهای خود را از دست می‌دهید.

7. هنگامی که می‌خواهید تسلیم شوید، به خاطر بیاورید که چرا شروع کردید

این یک متن موفقیت از فردی ناشناس است که عقیده دارد مهم نیست چقدر قوی، سرسخت، باهوش یا مثبت‌اندیش هستید. روزهایی وجود خواهد داشت که وسوسه می‌شوید همه‌چیز را ترک کنید و تسلیم شوید.

تفاوت افراد موفق در این است که آنها معدود کسانی هستند که این کار را نمی‌کنند. به همین دلیل است که خودشناسی و درک هدف اصلی خود در زندگی، بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهتر است روزانه آن را به خود یادآوری کنید. تاکتیک‌ها را به صورت محوری تغییر دهید، کمک بگیرید و در مواقع لازم استراحت کنید. فقط دست از کار نکشید و تا زمانی که به موفقیت نرسیدید تسلیم نشوید.

8. اتفاقات بزرگ هرگز از مناطق آسایش نمی‌آیند

وقتی از منطقه راحتی خود خارج نشوید، دیگر رشد نمی‌کنید و شگفت‌انگیزترین کاری را که می‌توانید به سرانجام برسانید، انجام نمی‌دهید. به همین علت لازم است از محیط آرام و بی‌دغدغه خود خارج شوید تا هم تجربیات خود را افزایش دهید و هم‌ به اهداف و دستاوردهای بزرگ و خارج از ذهن خو‌د‌ بیندیشید.

9. ریسک واقعی انجام ندادن‌ کار است

این یک نقل‌قول و متن موفقیت از دنیس ویتلی، نویسنده‌ و سخنران آمریکایی است. حقیقت این است که جایی که فکر می‌کنید منطقه راحتی شماست احتمالاً خطرناک‌ترین جایی است که‌ می‌توانید در آن باشید؛ زیرا مهم‌ترین عامل عدم پیشرفت و موفقیت و عقب ماندن‌ شما است‌‌.

بنابراین مواظب خطرات آن باشید. یک روز متوجه می‌شوید که ساکن شدن‌ در منطقه‌ راحتی چه‌قدر خطرناک است؛ مگر اینکه از الان شروع به حرکت و تلاش کنید.

10. موفقیت، حرکت از شکستی به شکست دیگر است

یک نقل‌قول عالی دیگر از وینستون چرچیل وجود دارد که در آن می‌گوید: “موفقیت به معنای راه رفتن‌ از شکستی به شکست دیگر‌ است، نه اینکه دائما موفق و در حال تحقق اهداف خود باشید.” ممکن است تمام شکست‌هایی را که افراد بزرگ و موفق دنیا از سر می‌گذرانند نبینید، اما می‌توانید شرط ببندید که برای آن‌ها نیز تعداد زیادی شکست و سرخوردگی در مسیر وجود دارد.

در واقع، هر چه موفقیت یک فرد بیشتر باشد، شکست‌های بیشتری نیز برای او ثبت شده‌ است. این امر به ویژه در مورد کارآفرینان و صاحبان استارتاپ‌های موفق صادق است. به طور مثال، شما می‌توانید زندگینامه و خاطرات ایلان ماسک را مطالعه کنید تا با این حقایق از زبان او آشنا شوید. بنابراین لازم است‌‌‌ بدانید همه چیز در موفقیت این است که بخواهید چیزی را امتحان و برای آن تلاش کنید؛ حتی اگر انتظار شکست آن را داشته‌ باشید.

11. اقدام کلید اساسی موفقیت است

این نقل‌قول از پابلو پیکاسو امروز به اندازه زمانی که او نقاشی را شروع کرد صادق است. تصور کنید که او به جای اینکه ایده‌ها و خلاقیت خود را روی بوم بیاورد، تمام آن تصاویر را در سر خود نگه می‌داشت؛ آن وقت چه اتفاقی می‌افتاد؟ هیچ‌گاه نمی‌توانست هنر و استعداد خود را شناسایی کند و امروزه دروازه جدیدی در هنر را با عنوان کوبیسم به جهانیان معرفی کند.

پس یکی از مهم‌ترین اقدامات برای دستیابی به مو‌فقیت این است که شروع کنید و با تلاش و پشتکار ایده‌هایتان را عملی کنید‌‌.

12. در نهایت ما فقط از شانس هایی که استفاده نکردیم پشیمان می‌شویم

لوئیس کارول که از بزرگترین نویسندگان دنیا است در یک متن موفقیت می‌گوید: “ما در نهایت نه از شکست‌ها و ترس‌ها، بلکه فقط از شانس‌ها و موقعیت‌هایی که در زندگی از آن‌ها استفاده نکردیم پشیمان می‌شویم.” یک داستان درباره فردی به نام یوجینو پیس وجود دارد که در‌‌ ابتدا شغل خوبی در مایکروسافت داشت. سپس او و همسرش به این نتیجه رسیدند که با تلاش نکردن‌ و عدم تحقق رویای خود برای ساختن‌ یک شرکت از پایه، زندگی و مردن‌شان بسیار مایه تاسف خواهد بود.

به این ترتیب او از کار خود استعفا داد و شرکت امنیتی خود را با نام auth0 را راه‌اندازی کرد که امروزه‌ از مهم‌ترین شرکت‌های احراز هویت است. او از آن زمان تاکنون بیش از 110 میلیون دلار از شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری خطرپذیر جمع‌آوری کرده‌ است؛ مبلغ قابل‌توجهی که اگر او‌ برایش ریسک نمی‌کرد، هرگز به آن دست نمی‌یافت.

13. موفقیت همیشه به بزرگی نیست؛ بلکه در مورد سازگاری است

راک جانسون، بازیگر و کشتی‌گیر حرفه‌ای کانادایی – آمریکایی می‌گوید: “کار سخت مداوم منجر به موفقیت می‌شود. به دنبال آن نیز بزرگی و جایگاه با عظمت خواهد آمد.”

گاهی حتی خود ثبات، بزرگ‌ترین موفقیت و چیزی است که مردم به خاطر می‌آورند. رویای بزرگ داشته‌ باشید، کارهای کوچک را به خوبی شروع کنید و هدف خود را هر روز تکرار کنید‌.

14. موفقیت جایی است که آمادگی و فرصت به هم می‌رسند

این نقل‌قول و متن موفقیت از راننده ماشین مسابقه، بابی آنسر و کسی است که شاید حدس می‌زنید فقط با گذاشتن‌ پا بر روی پدال گاز به آن‌جا رسیده‌ است. در صورتی که این‌طور نیست. امروزه آمادگی و فرصت‌شناسی افراد موفق و کارآفرینان بسیار مهم است. همیشه فرصت‌ها وجود دارد؛ شما نمی‌توانید از آنها نهایت استفاده را ببرید مگر اینکه برایشان آماده باشید و برنامه ریزی کنید.

15. 80 درصد از موفقیت در ظاهر شدن‌ است

این نقل‌قول از وودی آلن است. گاهی اوقات تنها چیزی که برای برنده شدن‌ نیاز دارید این است که کسی باشید که ظاهر می‌شود. یک فرصت عالی فقط در زمان و مکان مناسب ظاهر می‌شود؛ در مواقع دیگر نیز بارها و بارها ظاهر می‌شود اما امکان دستیابی به آن وجود ندارد. (در رویدادهای شبکه‌ای، در‌ شب‌های مسابقه، با به‌روزرسانی ایمیل برای سرمایه‌گذاران، با فروش محصولات برای کاربران و…)

به همین دلیل مهم نیست که شما و عملکردتان چقدر عالی هستید اگر به طور مداوم ظاهر نمی‌شوید. بنابراین سعی کنید تمام فرصت‌ها را شناسایی کرده‌ و در مواقع لازم ظاهر شوید تا بتوانید موفقیت خود را عملی کنید.

سخن پایانی

برای همه‌ ما ممکن است گاه شرایطی پیش بیاید که از ادامه‌ مسیر ناامید شویم و تصمیم بگیریم تسلیم شویم. در این شرایط خواندن چند نقل‌قول و متن موفقیت می‌تواند به ما کمک کند دوباره انرژی بگیریم و با انگیزه و امیدواری بیشتری به تلاش ادامه دهیم. به همین دلیل ما در این مقاله‌ از دانشگاه کسب و کار چند مورد از این جملات انگیزشی را جمع‌آوری کردیم تا نکات مهم آن‌ها را بررسی کنیم.

این‌‌ نقل‌قول‌ها از زبان افراد موفق و تاثیرگذار دنیا هستند و می‌توانند شما را با سبک زندگی و نوع عملکرد آن‌ها آشنا کند. علاه بر این، مرور روزانه‌ آن‌ها مزایای متعددی دارد که ما در ا‌ین مقاله به ذکر آن‌ها پپرداختیم. نظر شما درباره‌ اهمیت و نقش خواندن‌ جملات انگیزشی چیست؟ شما هم چند متن موفقیت تاثیرگذار را که الهام‌بخش شما در زندگی هستند با ما در میان بگذارید.‌