هدفمندی در زندگی یعنی داشتن چشم‌اندازی روشن که می‌تواند شامل تمام آرزوهای ما باشد. کسانی که با هدف زندگی می‌کنند مانند جریان آب هستند که به سمت یک مقصد معین حرکت می‌کنند و هیچ چیز نمی‌تواند از راهشان آن‌ها را برگرداند. البته زندگی با هدف نه تنها شیرینی‌هایی دارد بلکه چالش‌هایی را نیز به همراه دارد که باید برای رسیدن به کامیابی از آن‌ها عبور کرد. اما چگونه می‌توانیم زندگی خود را بر اساس هدف بسازیم؟ در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه کسب و کار می‌خواهیم راجع به موضوع مهم هدفمندی در زندگی صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه‌مند هستید حتماً تا انتهای این مقاله تیم دانشگاه کسب و کار را همراهی کنید.

چرا هدفمندی در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

چه چیزی باعث می‌شود که هدفمندی در زندگی ارزشمند باشد؟ وقتی احساس می‌کنید که در دنیا تأثیرگذار هستید، وقتی می‌دانید که کار شما اهمیت دارد، زندگی شما متحول می‌شود. داشتن هدف به شما این احساس را می‌دهد که زندگی شما معنایی دارد! این موضوع باعث می‌شود که هر روز با شور و شوق برای روز جدید بیدار شوید. بعلاوه، این به شما قدرت می‌دهد تا با چالش‌ها روبرو شوید و حتی از بزرگ‌ترین سدهایی که در راه شما هستند عبور کنید. داشتن هدف به شما انگیزه می‌بخشد تا هر آنچه را که برای رسیدن به آرزوهایتان نیاز دارید انجام دهید. برای بیشتر لذت بردن از زندگی نیاز نیست خطرات بزرگ را به جان بخرید! اما چطور می‌توانید زندگی خود را پر از هدف کنید؟ 12 گام زیر به شما کمک می‌کند تا زندگی خود را پربارتر کنید.

 1. زندگی خود را ساده‌تر بسازید

ما درگیر انجام کارها، انجام وظایف و برآورده کردن تعهدات فراوانی هستیم که دیگر نمی‌توانیم بفهمیم چه چیزی زندگی ما را پر معنا می‌کند. با نظم دادن و ساده سازی زندگی خود، می‌توانید زمان خود را به فعالیت‌های مهم اختصاص دهید. به علاوه، این کار می‌تواند به شما کمک کند تا استرس خود را کم کنید و فضای بازتری برای خود و امکانات جذاب ایجاد کنید. گاهی اوقات اضافه کردن چیزهای بیشتر به زندگی خود شما را به یافتن هدف نزدیک نمی‌کند. بلکه باید از چیزهای زائد خلاص شوید تا به هدفمندی در زندگی نزدیک گردید.

 1. شادی و هدفمندی در زندگی همیشه در ارتباط نیستند

بعضی از مردم اشتباهاً فکر می‌کنند که زندگی هدفمند به معنای زندگی شاد است. اما در حالی که داشتن معنا در زندگی می‌تواند منجر به شادی شود، این دو همیشه یکسان نیستند. زندگی شاد و زندگی معنادار از نظر خاص با یکدیگر تفاوت دارند. گاهی اوقات با هم همراه هستند، اما گاهی اوقات هم نه. احساس داشتن یک زندگی معنادار به شادی شما وابسته نیست. برآورده کردن نیازها و خواسته‌های خود ممکن است شما را خوشحال کند، اما به هدفمندی در زندگی ربطی ندارد. به علاوه، سعی برای داشتن یک زندگی هدفمند ممکن است با سختی‌ها و مشکلات زیادی روبرو شود. ممکن است در راه خود رنج، صدمه و چالش‌هایی ببینید. اما در عین حال، روبرو شدن با سختی‌های فراتر از خودتان، حس هدف و معنا را تقویت می‌کند.

 1. شهامت داشته باشید

داشتن یک زندگی معنادار نیازمند داشتن شهامت برای پرداختن به چالش‌های زیادی است. برای رسیدن به یک زندگی با هدف، باید با مشکلات و سختی‌های بسیاری مقابله کنید. گاهی اوقات ما در منطقه راحتی خود خوشحال و آرام هستیم. گاهی دیگر عادات بد ما مانع از پیشرفت و تغییر می‌شوند. به همین خاطر، شهامت پرداختن به تجربه کردن چیزهای جدید و ناب از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است. بسیاری از کسانی که زندگی با هدف دارند، شهامت خارج شدن از منطقه امن خود را نشان داده‌اند و به دنبال فرصت‌های جدید بوده‌اند. آنها تمایل داشته‌اند که چالش‌های جدید را پذیرفته و عادات خود را تغییر دهند. همچنین آنها به جای محبوس شدن در منطقه راحتی خود، شهامت پرداختن به فراتر رفتن از این محدودیت‌ها را داشته‌اند. شهامت می‌تواند منجر به هدفمندی در زندگی شود.

 1. برای هدفمندی در زندگی اولین اولویت خود را به خانواده و دوستان اختصاص دهید

ارتباط با دیگران زندگی شما را پرمعناتر می‌کند. وقتی با خانواده و دوستان خود نزدیک باشید، معنای زندگی خود را افزایش خواهید داد. همچنین، مطالعات علمی نشان می‌دهند که روابط خانوادگی منبع قابل توجهی از معنای درک شده در زندگی هستند. نتایج پژوهش اهمیت صرف وقت با عزیزانتان را نشان می‌دهد. اما، مهم است که به یاد داشته باشید که این موضوع به این معنی نیست که شما باید در یک خانواده بدون هیچ تضاد و ناسازگاری زندگی کنید. بلکه، بسیاری از پژوهشگران تأکید می‌کنند که فرایند مقابله با تعارض و چالش‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. نه تنها به تقویت روابط با عزیزانتان کمک می‌کند، بلکه به بهبود معنای زندگی شما نیز منجر می‌شود. حتی اگر روابط شما با خانواده و دوستانتان عالی نبود، می‌توانید با حفظ احترام به این پیوندها، هدفی عمیق‌تر به زندگی خود بدهید.

 1. با شجاعت خودتان را تعریف کنید

هدفمندی در زندگی نیازمند خودآگاه و وفادار بودن به خود است. بسیاری از مردم در جستجوی هدف زندگی گم شده‌اند چون اجازه نمی‌دهند خودشان را به راستی بشناسند. آنها به جای اینکه خود را بیان کنند، تلاش می‌کنند خود را با الگوهای زندگی دیگران سازگار کنند. این مشکل اصلی است که آنها خود را محدود می‌کنند، چون می‌ترسند از سوی دیگران نادیده گرفته یا مورد حمله قرار گیرند. در نتیجه بسیاری از مردم زندگی کامل و شادابی ندارند. زندگی که توسط خانواده، دوستان یا اجتماع پذیرفته شده باشد شاید همیشه منبع خوشبختی شما نباشد. شما ممکن است دیگران را راضی کنید، اما خودتان را نه! اما برای داشتن یک زندگی پر از معنا و هدف و لذت، لازم است که خود را آزادانه بروز دهید و زندگی واقعی خود را بپذیرید.

 1. هدفمندی در زندگی نیازمند خلاقیت است

چگونه زندگی خود را معنادار کنیم؟ گاهی اوقات، ما خود را در یک الگوی تکراری و بی روح می‌بینیم. ما کارهایی را انجام می‌دهیم که فقط برای پرداخت صورت‌حساب‌ها و رسیدن به اهداف مالی هستند. همچنین ما فراموش می‌کنیم که چه چیزی ما را واقعاً شاد و پر انرژی می‌کند. ما فراموش می‌کنیم که خلاق بودن یک نعمت است. خلاق بودن به ما اجازه می‌دهد به جایگاه‌های جدید برویم، چالش‌های جدید را پذیرفته و رشد کنیم. همچنین خلاق بودن به ما اجازه می‌دهد زندگی خود را با توجه به علایق و ارزش‌های خود شکل دهیم. خلاق بودن به ما اجازه می‌دهد زندگی خود را با هدف و معنا پر کنیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که خلاق بودن به معنای تغییر شغل یا دست کشیدن از تعهدات نیست. اما به معنای جستجو و پیدا کردن فرصت‌های جدید است. شاید شما بتوانید در شغل خود چگونگی بهبود چرخه کار یا حل مسائل را پیدا کنید. یا شاید شما بتوانید در زمان فراغت خود چگونگی تحقق یک علاقه ی قدیمی یا یادگیری چیز جدید را پیدا کنید. شاید شما بتوانید در زندگانی خود چگونگی ارتباط برقرار کردن با دیگران یا خدمت به جامعه را پیدا کنید. هر آنچه که باشد، خلاق بودن به شما کمک می‌کند زندگانی خود را با لذت و شور بسازید.

 1. منتقد درونی خود را سرکوب کنید

گاهی اوقات منتقد درونی شما مانع از دستیابی به یک زندگی پرمعنا می‌شود. این صدای درون است که سعی می‌کند شما را از خطرات دور نگه دارد. و در برخی موارد گوش دادن به آن صدا می‌تواند بسیار کارآمد باشد. وقتی صحبت از زندگی پرمعنا به میان می‌آید، صدای درونی سرزنشگر می‌تواند شما را از انجام کارهایی که به زندگی شما معنا می‌بخشد باز نگه دارد. به جای تشویق شما به کاوش ایده‌های جدید و بالقوه ارزشمند، صدای درون شما را در مسیر قدیمی و آشنا حبس می‌کند. بیشتر اوقات، هدف آن تثبیت وضع موجود با قانع کردن شما برای حفظ روش دفاعی در زندگی است. به هر حال زندگی پرمعنا می‌تواند مانند خطری باشد که بخش‌هایی از شما ترجیح می‌دهند از آن دور بمانید. حتی اگر این به معنای زندگی بدون هدف و ارزش باشد.

هر زمان که این افکار سرزنشگر درونی پیدا شدند، به آنها فرصت ندهید. سریعاً این الگوهای افکار منفی را شکست دهید. به آنها اجازه ندهید شما را به جر و بحث با خودتان وادار کنند. داشتن یک زندگی پرمعنا نیاز به شجاعت و استحکام روح دارد تا به دنبال رؤیای خود بروید، حتی زمانی که چالش‌های جدید پیدا شود. با یک سرزنشگر درونی همیشگی نمی‌توانید هدفمندی در زندگی را تجربه کنید.

 1. برای هدفمندی در زندگی چندین کار را با هم انجام ندهید

مغز انسان در دنیای امروز با چالش‌های بسیاری روبرو است. ما در معرض انواع اطلاعات هستیم که هر کدام می‌خواهند توجه ما را جلب کنند. این حجم زیاد از اطلاعات، باعث شده است که بسیاری از ما دامنه توجه کوتاه‌تری داشته باشیم. این مسئله باعث می‌شود که بسیاری از ما نتوانیم روی یک کار خاص تمرکز کنیم. برای پاسخ به چالش‌هایی که فن آوری بر توجه ما دارد، ما سعی می‌کنیم چند کار را به طور هم‌زمان انجام دهیم. این روش برای بسیاری از ما جذاب است، اما تحقیقات نشان داده است که چند وظیفه‌ای باعث افزایش خطا و کاهش بهره وری می‌شود.

بهتر است به جای رفت و برگشت بین چندین کار، هر بار فقط روی یک کار تمرکز کنید. قبل از اینکه به فکر چیز دیگری بروید، سعی کنید بهترین عملکرد خود را در آن کار نشان دهید. با تمرکز بر یک چیز در یک زمان، شما می‌توانید وقت خود را صرف آنچه برای شما مهم است بکنید. این روش نه تنها در حرفه شما، بلکه در همه جنبه‌های زندگی شما مفید خواهد بود. با تمرکز بر آنچه واقعاً برای شما ارزش دارد، شما می‌توانید زندگی پربارتر و خوشبخت‌تری داشته باشید و هدفمندی در زندگی را تجربه کنید.

 1. دیگران را یاری کنید

شاید برای شما روشن باشد که دیگران را یاری کردن به شما حس خوبی می‌دهد. نه تنها به این معنی است که به کسی در بهبود زندگی‌اش کمک کرده‌اید، بلکه اینکه زندگی خود را با معنا و هدف پر کرده‌اید. دیدن اینکه می‌توانید زندگی کسی را بهتر کنید، یکی از لذت‌بخش‌ترین چیزهایی است که می‌توانید در زندگی انجام دهید. برای یاری رساندن به دیگران نیاز به پول ندارید.

اگر پول برای بخشیدن ندارید، می‌توانید به سادگی دست خود را برای کمک دراز کنید، زمان خود را اختصاص دهید یا به کسی حمایت روحی بدهید تا با مشکلات سر و کار خود بهتر کنار بیاید. هر چه بیشتر این کار را کنید، به زودی متوجه خواهید شد که یاری دادن به دیگران می‌تواند تأثیر عظیمی بر زندگی شما داشته باشد. به عبارت دقیق‌تر، خدمت به دیگران احساس هدف و ارزش را در زندگی شما افزایش می‌دهد. بنابراین برای احساس هدفمندی در زندگی کمک کردن به دیگران را هرگز فراموش نکنید.

 1. چیزی که برای شما ارزشمند است را مشخص کنید

زندگی پر است از افرادی که بدون هدف و جهت می‌باشند. چون نمی‌دانند چه چیزی برایشان ارزشمند است. شاید هر کسی فکر کند که می‌داند چه چیزی برایشان ارزشمند است. ولی تفاوت بزرگی بین آن چه که چندان ارزشی برای شما و زندگی‌تان ندارد و شما به آن اهمیت می‌دهید با آن چه که واقعاً برای شما و هدفمندی در زندگی‌تان با ارزش است وجود دارد. مردم ممکن است فکر کنند که دیدن تلویزیون، خوردن غذای آماده و پول‌دار شدن برایشان ارزشمند است. اما من از شما می‌پرسم آیا دیدن تلویزیون و پیگیری ثروت واقعاً خوشحالتان می‌کند؟

اگر سطح شادی شما به مقدار پول در حساب بانکی شما وابسته باشد، به شدت به چیز خارجی تکیه می‌کنید. همین‌طور، بسیاری از مردم نادیده می‌گیرند که چه چیزی در زندگی واقعاً ارزشمند است. این افراد ممکن است به چیزهای بسیار سطحی توجه کنند، اما ممکن است هرگز هدف و معنای پشت این فعالیت‌ها را درک نکنند. بنابراین، کسانی که نمی‌توانند چیزی که واقعاً برایشان ارزشمند است را تعریف کنند، در تعین اولویت‌های صحیح دچار مشکل می‌شوند.

آنها به جای اینکه کاری را انجام دهند که معنادار باشد، بالاخره وقت خود را هدر می‌دهند. تلاش کنید که آن چه که برای شما با ارزش است را پیدا کنید. می‌توانید با انجام دادن فعالیت‌هایی شروع کنید که احساس رضایت را در زندگی شما بالا می‌برند. و یا به فعالیت‌هایی بپردازید که به زندگی شما معنا و مفهوم خاصی می‌بخشند. اگر برای هدفمندی در زندگی آن چیزی که واقعاً برای شما با اهمیت است را پیدا نکنید شاید هرگز نتوانید اولویت‌های زندگی خود را به خوبی بچینید.

 1. برای هدفمندی در زندگی از اشتیاق خود لذت ببرید

زندگی را با پیروی از اشتیاق خود زیبا کنید. این کار به شما احساس معنادار بودن و هدف داشتن می‌دهد. وقتی برای کارهایی که علاقه‌مند هستید وقت می‌گذارید، زندگی شما پر از شادی و خوشحالی می‌شود. انجام کارهایی که دوست دارید، انگیزه شما را بالا نگه می‌دارد. اگر کاری را دوست دارید، نتایج بهتری خواهید گرفت. برعکس، چیزی بدتر از انجام کارهایی نیست که نه تنها دوست ندارید بلکه برای شما مهم هم نیستند. فرق زیادی بین اجبار به انجام کارهای خسته کننده و پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه برای حل مشکلات جذاب بین شما و رؤیایتان وجود دارد.

شاید با گذراندن وقت برای کارهایی که علاقه‌مند هستید، حرفه‌ای را پیدا کنید که واقعاً به آن عشق می‌ورزید. بعلاوه، اگر واقعاً کار خود را دوست دارید، روش‌های جدید و ناب برای حل مشکلات سخت به ذهن شما خطور خواهد کرد. وقتی به کار خود علاقه‌مند هستید، چیز زیادی نمی‌تواند شما را از رسیدن به موفقیت منع کند. اشتیاق شما درون را روشن می‌کند و به شما قدرت می‌دهد تا به سطح‌های جدید صعود کنید. همچنین، رسیدن به آرزوهای خود و تأثیر گذار بودن در تغییرات مثبت در جهان پیرامون شما، باعث می‌شود که حس برآورده شدن آرزوهایتان را داشته باشید. این گونه می‌توانید به خوبی هدفمندی در زندگی را بچشید.

 1. برای کارهایتان بازه زمانی در نظر بگیرید

یک روش دیگر برای هدف‌مندی در زندگی این است که برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، یک بازه‌ی زمانی مشخص در نظر بگیرید. این کار به این معناست که به خودتان تعهد می‌دهید که در زمان مقرر، کار خود را انجام خواهید داد. برای نمونه، اگر قصد دارید به سالن ورزشی بروید، به خودتان بگویید: من قرار است روز دوشنبه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۰ شب فعالیت ورزشی انجام دهم. وقتی با این دقت و جدیت، زمان‌بندی کار خود را انجام می‌دهید، در واقع یاد می‌گیرید که هر کاری را با بالاترین کیفیت و صحت ممکن انجام دهید. این کار باعث می‌شود که مغز شما به بهترین شکل برای آن کار آماده شود.

همچنین این کار به شما کمک می‌کند تا فرصت کافی برای انجام دادن سایر کارهای خود هم داشته باشید و در نهایت به هدفتان برسید. برای این منظور، توصیه می‌شود از یک نرم‌افزار یا یک دفترچه To Do استفاده کنید تا بدانید برای انجام هر کار چقدر زمان نیاز دارید.

کلام آخر

خیلی خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه تیم دانشگاه کسب و کار بودید. هدفمندی در زندگی یک روش فکر کردن است. در واقع هدفمندی در زندگی یک نگاه است. انسان‌ها و کسب و کارهای هدفمند با توجه به مأموریت خود، همیشه به دنبال ایجاد تحول از حالت فعلی به حالت مورد نظر در تمام جنبه‌ها و ابعاد هستند. با توجه به تغییرات شگفت انگیز و چشمگیر در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و با در نظر گرفتن تأثیر عمیق این تغییرات بر محیط زندگی افراد و کسب و کارها، ضرورت توجه به روش فکر کردن هدفمند قابل اجتناب نیست و برای بقا، پایداری و ماندگاری در زمینه‌های مختلف لازم است که به آن به صورت هوشمندانه پرداخته شود.

چه چیزهایی هدفمندی در زندگی را از زندگی بدون هدف متمایز می‌کند؟ تفکر هدفمند با یک تحلیل دقیق و منطقی از شرایط، سعی می‌کند وضعیت فعلی را به وضعیت مورد نظر تبدیل کند. انسان و کسب و کار هدفمند باور دارند که باید با تغییرات در زمینه‌های مختلف همراه شوند، زیرا این تغییرات ضامن پایداری، ماندگاری و بقای آنها است. همچنین تفکر هدفمند در زندگی آنها را به سوی چالش‌ها و مشکلات هدایت می‌کند و با استفاده از خلاقیت، راه‌حل‌های مناسب را برای دست یافتن به اهداف خود پیدا می‌کنند. به نظر شما چه راه‌های دیگری برای رسیدن به هدفمندی در زندگی وجود دارد؟

Leave a comment