زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اگر دانش کافی برای شروع و ادامه یک کسب‌وکار ندارید، دست نگه دارید! اگر نمی‌خواهید خیلی زود ورشکسته شوید؛ اگر نمی‌خواهید پول خود را دور بریزید و اگر نمی‌خواهید ناامید و سرشکسته شوید، ابتدا آگاهی خود را با مطالعه کتاب های کسب و کار افزایش دهید و سپس اقدام کنید.

در این مقاله از مجله بوکاپو ۱۰ کتاب در این حوزه به شما معرفی می‌کنیم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید با نگاه بازتری کسب‌وکار خود را راه بیندازید یا به پیشرفت آن کمک کنید.

معرفی بهترین کتاب های کسب و کار

چرا باید در حوزه کسب‌وکار مطالعه کنید؟ جواب ساده این است که پول بیشتری دربیاورید! به‌طور کلی یکی از عادات افراد موفق مطالعه کتاب است.

وقتی از وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد دنیا پرسیده شد راز موفقیتش چیست، به مطالعه کتاب اشاره کرد. بیل گیتس می‌گوید سالانه ۵۰ کتاب می‌خواند و ایلان ماسک نیز گفته است، روش موفقیت در ساخت موشک را با کتاب‌خواندن یاد گرفته است. حال اگر از پول و افراد ثروتمند عبور کنیم، مطالعه کتاب‌های حوزه کسب‌وکار فواید دیگری هم دارد:

  • با مفاهیم رایج در کسب‌وکار آشنا می‌شوید؛
  • شما را با انتخاب‌های جدیدی آشنا می‌کند که تا پیش از این به آن‌ها فکر نکرده بودید؛
  • با خطرات و چالش‌ها از قبل آشنا می‌شوید؛
  • به شما کمک می‌کند تصمیمات آگاهانه‌تر و هوشمندانه‌تری بگیرید؛
  • می‌توانید با تجربیات کارآفرین‌های دیگر  آشنا شوید؛
  • به خلاقیت شما کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید بیزنسی راه بیندازید یا به رشد سازمان خود کمک کنید، مطالعه کتاب های کسب و کار زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

گاو بنفش

کمتر کسی وجود دارد که در حوزه بازاریابی کار کرده باشد و با ست گادین آشنا نباشد. این کارآفرین مشهور در سال ۲۰۰۳ کتاب گاو بنفش را منتشر کرد. او در خلال این کتاب به بیزنس‌ها تذکر داد تا برای برنده‌شدن در بین رقبایی که همه‌شان مثل گاوهای معمولی، سیاه یا قهوه‌ای هستند، محصول یا خدمتشان باید مثل یک گاو بنفش باشد تا جلب توجه کند.

خلاصه کتاب گاو بنفش

چشمگیر و متمایز باشید تا کسب ‌و کارتان را دگرگون کنید

ست گادین

در ۳۲ دقیقه مطالعه کنید

شما می‌توانید مقاله‌ای نیز در این ارتباط در مجله سایت مطالعه کنید. ست گادین چند سال بعد از کتاب گاو بنفش در سال ۲۰۱۰ کتاب مهره حیاتی را نوشت. این نویسنده اگر در گاو بنفش به منحصربه‌فردبودن محصول یا خدمت تأکید داشت، در کتاب مهره حیاتی به منحصربه فردبودن افراد اشاره می‌کند.

آمازون بی حد و مرز

دومین مورد از کتاب های کسب و کار که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، به این سؤال‌ها پاسخ می‌دهد: چگونه شرکت آمازون از یک گاراژ شروع به کار کرد و تبدیل به یکی از غول‌های خرده‌فروشی در جهان شد؟

جف بزوس سازنده شرکت آمازون چطور کارش را با فروش آنلاین کتاب شروع کرد، ولی به چنان موفقیتی رسید که او را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد؟ دلیل پیشرفت آمازون چیست و چرا این همه مدت در اوج باقی مانده است؟ شما می‌توانید در خلاصه‌کتاب آمازون بی حد و مرز با بلندپروازی‌های بزوس و شکست‌هایی که نصیب او شد، آشنا ‌شوید.

خلاصه کتاب آمازون بی حد و مرز

چطور جف بزوس امپراتوری آمازون را خلق کرد؟

برد استون

در ۲۸ دقیقه مطالعه کنید

اگر به داستان برند آمازون علاقه‌مند هستید، به شما خلاصه‌کتاب آمازون را نیز معرفی می‌کنیم. این خلاصه به شما می‌گوید که آمازون چگونه توانسته است با رعایت اصل مشتری‌مداری به این جایگاه برسد؟

رهبری

ویژگی‌های یک رهبر خوب چیست؟ آیا می‌خواهید کسی باشید که تیمتان را به‌سمت اهداف روشن هدایت می‌کند و آن را به موفقیت می‌رساند؟ پس با تجربیات الکس فرگوسن مربی منجستریونایتد همراه باشید. لازم نیست حتماً مربی فوتبال باشید تا این کتاب را بخوانید. در هر جایگاهی که هستید، این کتاب به شما کمک می‌کند تا بک رهبر خوب باشید.

خلاصه کتاب رهبری

درس‌ هایی از زندگی و کار در منچستریونایتد

الکس فرگوسن

در ۴۴ دقیقه مطالعه کنید

اگر به موضوعات رهبری علاقه‌مندید، می‌توانید دیگر خلاصه کتاب های کسب و کار  را که به این موضوع پرداخته‌اند، در این بخش از سایت بوکاپو پیدا کنید.

مهم ها را بسنجید

OKR یک سیستم برنامه‌ریزی است که می‌توان به کمک آن بر اهداف سازمان متمرکز بود؛ هرگونه حواس‌پرتی را حذف کرد و از ضررهای هنگفت، جلوگیری کرد. این سیستم باعث ایجاد حس ارزشمندی در کارمندان می‌شود و بهره‌وری آنان را افزایش می دهد.

خلاصه کتاب مهم‌ ها را بسنجید

او کی آر (OKR)، انقلاب ابرقدرت‌های سیلیکون‌ولی

جان دوئر

در ۳۰ دقیقه مطالعه کنید

به کمک این سیستم شرکت‌های آشفته به نظم و انسجام می‌رسند و با یک برنامه درست در مسیر پیشرفت گام برمی‌دارند. اما این OKR چطور کار می‌کند و چگونه می‌توان از آن در کسب‌وکار خود استفاده کرد؟ ‌کتاب مهم‌ها را بسنجید، سعی کرده است به این سؤال‌ها پاسخ ‌دهد.

فرهنگ ساختن فرهنگ

ممکن است هنگام مطالعه کتاب های کسب و کار با مفهومی به نام فرهنگ سازمانی مواجه شده باشید. در کتاب فرهنگ ساختن فرهنگ با افرادی مثل چنگیزخان، شاکا سنگور، توسان لوورتور و سامورایی‌های ژاپن همراه می‌شوید تا با نحوه ایجاد فرهنگ آشنا شوید و از آن برای کسب‌وکار خود بهره ببرید.

خلاصه کتاب فرهنگ ساختن فرهنگ

راهنمای ساخت فرهنگ سازمانی برای کسب‌وکارها

بن هاروویتز

در ۳۷ دقیقه مطالعه کنید

این کتاب از فرهنگ سازمانی شرکت‌های بزرگی مثل اپل، اینتل، آمازون، فرانتیر و… صحبت می‌کند. اگر می‌خواهید از فرهنگ سازمانی شرکتی مثل گوگل نیز اطلاع یابید، می‌توانید به خلاصه‌کتاب گوگل چگونه کار می‌کند مراجعه کنید که در بخشی از آن به این موضوع پرداخته است.

بازیکن تیمی ایدئال

در این کتاب با خواندن یک داستان می‌توانید متوجه شوید که یک عضو خوب در تیم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ با دانستن این ویژگی‌ها می‌توانید بفهمید چه افرادی را باید برای سازمان خود استخدام کنید و چه سؤالانی را در روز مصاحبه بپرسید.

خلاصه کتاب بازیکن تیمی ایدئال

ایجاد، تشخیص و حفظ بازیکنان تیمی ایدئال برای مجموعه‌هایی که می‌خواهند موفق باشند

پاتریک لنچیونی

در ۴۸ دقیقه مطالعه کنید

با مطالعه این کتاب همچینین درمی‌یابید که باید مدام اعضای تیم خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که به فرهنگ تیمی سازمان پایبند هستند یا خیر. بر همین اساس همکاری با برخی از کارکنان خود را ادامه می‌دهید و با برخی دیگر خداحافظی می‌کنید.

نوپای ناب

کتاب های کسب و کار زیادی به موضوع راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید می‌پردازند. یکی از این کتاب‌ها نوپای ناب است.

استارتاپ‌ها برخلاف شرکت‌های سنتی به این دلیل که گذشته‌ای ندارند، نمی‌دانند خواسته مشتریشان چیست و کدام روش برای جذب آن‌ها بهتر است. این ‌کتاب علاوه بر پرداختن به این موضوع به این سؤال نیز پاسخ می‌دهد که شما به‌عنوان مدیر یک استارتاپ باید چه کارهایی انجام دهید تا کسب‌وکاری پایدار داشته باشید.

خلاصه کتاب نوپای ناب

اصول کلیدی راه‌اندازی استارت‌‌آپ‌های موفق در دنیای پیش‌بینی‌ناپذیر امروزی

اریک ریس

در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید

در این کتاب با مفاهیمی مثل MVP و BML و همچنین با سه مدل متفاوت موتور رشد و توسعه استارتاپ آشنا می‌شوید. اگر استارتاپ جدیدی راه‌اندازی کرده‌اید، در کنار مطالعه این کتاب به شما پیشنهاد می‌کنیم خلاصه‌کتاب کشش را نیز مطالعه کنید.

صفر تا یک

یکی دیگر از کتاب هایی که در حوزه استارتاپ‌ها نوشته شده است، کتاب صفر تا یک است. این کتاب ابتدا درباره معنی آینده صحبت می‌کند و از انواع پیشرفت یعنی پیشرفت افقی و عمودی حرف می‌زند. سپس ادعا می‌کند برای موفقیت یک استارتاپ به تمرکز و انحصار نیاز است و در نهایت به رابطه این موضوعات به یکدیگر می‌پردازد.

خلاصه کتاب صفر تا یک

نکاتی در مورد شرکت‌های نوپا از زبان مؤسس پی‌پل

پیتر تیل

در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید

این کتاب در پایان به هفت سؤال اساسی اشاره می‌کند که هر شرکتی به‌خصوص شرکت‌های نوپا باید پاسخی شفاف برای آن‌ها داشته باشند. برای آگاهی از این سؤال‌ها می‌توانید خلاصه این کتاب را در بوکاپو مطالعه کنید.

تست مامان

آیا تابه‌حال شده است، ایده‌ای به ذهنتان برسد و از دیگران بخواهید نظرشان را به شما بگویند. اغلب اوقات افراد برای این که دل شما را نشکنند، از ایده‌تان تعریف می‌کنند؛ اما اگر ایده‌تان واقعاً مزخرف باشد چه؟

خلاصه کتاب تست مامان

چطور با مشتری‌ها صحبت کنیم و با وجود دروغ‌هایی که از همه می‌شنویم، بفهمیم که آیا ایده‌ی کسب‌وکارمان به درد می خورد یا نه؟

راب فیتس‌پاتریک

در ۱۶ دقیقه مطالعه کنید

اینجاست که شما باید یاد بگیرید با استفاده از ترفندهایی ایده خود را بسنجید. بنابراین قبل از آن که بخواهید تمام سرمایه خود را روی یک ایده بد بگذارید، تست مامان یکی از کتاب های کسب و کاری است که باید در لیست مطالعاتی خود قرار دهید.

اگر هم مشکل اساسیتان این است که اصلاً ایده‌ای برای ایجاد کسب‌وکار خود ندارید، می‌توانید خلاصه‌کتاب ۲۱ روز تا ایده بزرگ را مطالعه کنید.

قلاب

آیا دوست دارید محصولی بسازید که مشتریان به‌طور خودکار و به‌طور پیوسته سراغ آن بیایند و به آن معتاد و وابسته شوند؟ نویسنده این کتاب از یک مدل ۴مرحله‌ای به نام مدل قلاب صحبت می‌کند که شامل مراحل محرک، اقدام، پاداش و سرمایه‌گذاری است.

در  ادامه، نویسنده به جنبه‌های اخلاقی این مدل نیز می‌پردازد. برای آشنایی با هر کدام از این مراحل و جنبه‌های اخلاقی آن می‌توانید خلاصه‌کتاب قلاب را مطالعه کنید.

خلاصه کتاب قلاب

چگونه محصولی ارائه دهیم که مخاطب را شبانه‌روزی درگیر کند

نیر ایال

در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید

سخن آخر

برخی از افراد ممکن است این گونه گمان کنند که مطالعه کتاب‌ در این حوزه فقط باعث تلف‌شدن زمان می‌شود و فایده‌ای ندارد. اما حقیقت این است که هرچه دانش خود را در این حوزه بیشتر کنید، احتمال شکست شما کمتر می‌شود. بااین‌حال بهتر است کتاب‌هایی را مطالعه کنید که بازده بیشتری برای شما دارد.

کدام از یک کتاب های کسب و کار برای شما مفیدتر بوده است؟ آیا کتابی وجود دارد که بیزنس شما را متحول کرده باشد؟ لطفاً آن را به ما هم معرفی کنید. راستی! بوکاپو بخشی به نام کارآفرینی دارد که می‌توانید خلاصه‌کتاب‌های زیادی در حوزه کسب‌وکار در آن پیدا کنید. ممنون می‌شویم اگر خلاصه مورد نظر شما آنجا نیست، آن را نیز همین‌جا به ما اطلاع دهید.

سوالات متداول


مطالعه کتاب های کسب و کار چه کمکی به من می کند؟

شما را با مفاهیم رایج در این حوزه آشنا می‌کند؛ آگاهی شما را از خطرات و چالش‌ها افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند، تصمیمات بهتری بگیرید؛ به خلاقیت شما نیز کمک می‌کند.


خلاصه بهترین کتاب های کسب و کار را در کجا بخوانم؟

شما می‌توانید خلاصه بهترین کتاب های کسب و کار را در سایت و اپلیکیشن بوکاپو به صورت متنی و صوتی بخوانید و بشنوید.

Leave a comment