در کشوری که هر روز تورم بیشتری گریبان شهروندانش را می‌گیرد، سرمایه‌گذاری یکی از کارهایی است که نباید به هیچ عنوان آن را عقب بیندازیم. اما همه ما ثروتمند نیستیم. اصلاً مگر سرمایه گذاری با پول کم قابل انجام است؟ همه سرمایه‌گذاری‌ها به دانش اولیه نیاز دارند و همین دانش است که می‌تواند برگ برنده شما باشد، نه میزان سرمایه اولیه.

با این مقاله از مجله بوکاپو همراه باشید تا هم شما را با چند اصل اقتصادی مهم برای سرمایه‌گذاری آشنا کنیم و هم چند راه ساده‌تر برای سرمایه‌گذاری با بودجه اندک معرفی کنیم.

سرمایه گذاری با پول کم به زبان ساده

سرمایه‌گذاری به‌معنای تهیه دارایی یا اقلامی است که به قصد ایجاد درآمد یا افزایش ارزش خریداری می‌شوند. با افزایش ارزش این دارایی‌ها می‌توان آن‌ها را در آینده با سود بیشتری فروخت. وقتی کالایی برای سرمایه‌گذاری خریداری می‌شود، قرار نیست به مصرف برسد؛ هدف از خرید این کالا خلق ثروت برای فرد است.

آدم‌ها همیشه جوان نیستند و نمی‌توانند تا آخر عمر کار کنند. پس لازم است در جوانی برای آینده خود منبع درآمدی تهیه کنند. اگر قصد دارید برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنید، حتی سرمایه گذاری با پول کم، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

از نوسانات وحشت نکنید

بالا و پایین شدن بازار طبیعی است. گاهی ممکن است بازار سقوط کند. هیچ کس پیشگو نیست. اما اگر با دانش کافی وارد بازار شوید، امکان متضررشدن شما کمتر می‌شود. بخشی از خلاصه‌کتاب سرمایه‌گذار هوشمند بیشتر به این موضوع پرداخته است.

خلاصه کتاب سرمایه گذار هوشمند

مشاوره عملی در باب سرمایه‌گذاری

بنجامین گراهام

در ۳۸ دقیقه مطالعه کنید

در سرمایه‌گذاری‌های مشکوک وارد نشوید

اگر کسی سود وسوسه‌انگیزی به شما پیشنهاد می‌دهد، کمی تأمل کنید. ممکن است یک جای کار بلنگد.

وارد حرکت‌های رمه‌ای نشوید

هر جا دیدید، همه مردم به یک سمت هجوم برده‌اند، کمی مکث کنید. به اوضاع مشکوک شوید و خیلی راحت به همه اطمینان نکنید. فقط کافی است حرکت رمه‌ای چند سال پیش مردم به‌سمت بورس را به یاد آورید.

درست است که بورس گزینه مناسبی برای سرمایه ‌گذاری با پول کم است؛ ولی وقتی به‌طور ناگهان همه جا درباره آن صحبت می‌شود، باید کمی به دیده تردید به آن نگریست.

همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

هر چه سرمایه‌گذاری‌های متنوع‌تری انجام دهید، امید به این که یک مورد از آن‌ها به سود خواهد نشست، بیشتر خواهد بود. آنتونی رابینز در کتاب پول می‌نویسد، همه افراد باید سه سبد داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با این سبدها می‌توانید به خلاصه این کتاب در بوکاپو مراجعه کنید.

۲ نکته مهم برای شروع یک سرمایه‌گذاری عاقلانه

سرمایه‌گذاری نیازمند ریسک است. بنابراین بهتر است قبل از شروع مطمئن باشید که قرار نیست تا حدود ۵ سال یا بیشتر به پول سرمایه‌گذاری خود نیاز داشته باشید. در همین راستا قبل از شروع سرمایه‌گذاری به دو نکته زیر توجه کنید:

  1. اگر بدهی با بهره بالا دارید، ابتدا سعی کنید، آن را پرداخت کنید.
  2. یک صندوق اضطراری برای خود درست کنید و هزینه‌های زندگی خود را برای مدت سه ماه یا بیشتر در آن قرار دهید. در صورتی که شغل خود را از دست دادید یا یک اتفاق غیرمنتظره برای شما افتاد، می‌توانید از این صندوق کمک بگیرید.

راه های سرمایه گذاری با پول کم

باور کنید سرمایه‌گذاری با پول کم نه‌تنها یک رویا نیست؛  بلکه کاملاً ضروری و واجب است. فکر نکنید، حتماً باید گرگ وال‌استریت باشید تا سرمایه‌گذاری را شروع کنید. به محض این که به درآمد رسیدید، باید این کار را آغاز کنید.

خلاصه کتاب گرگ وال استریت

استراتژی فروش جردن بلفورت، دلالی که ثروت هنگفتش را یک شبه از دست داد

جردن بلفورت

در ۴۱ دقیقه مطالعه کنید

به یاد داشته باشید که همیشه برای شروع سرمایه‌گذاری دیر است. پس اگر نمی‌خواهید ارزش پول شما کم شود و همچنین مجبور نباشید در زمان پیری نیز کار کنید، همین امروز روی یکی از روش‌های زیر سرمایه‌گذاری کنید.

سکه

اگرچه سکه تمام خیلی راه مناسبی برای سرمایه‌ گذاری با پول کم نیست؛ اما سکه‌های نیم یا ربع می‌توانند گزینه‌های خوبی برای این کار باشند. سعی کنید، حتماً به جای معتبر رجوع کنید تا سکه‌های تقلبی نخرید.

بورس

یکی از اولین جاهایی که می‌توانید با مبالغ کم سرمایه‌گذاری کنید، بورس است. اما باید بدانید که ورود به این بازار به دانش زیادی نیاز دارد. اگر دانش کافی نداشته باشید، نه‌تنها سود نمی‌کنید، بلکه شاید تا همیشه در ضرر باقی بمانید!

اگر انتخاب شما بورس است، می‌توانید برای شروع، مطالعه خلاصه‌کتاب روش سرمایه گذاری وارن بافت را در برنامه کاری خود قرار دهید.

خلاصه کتاب روش سرمایه گذاری وارن بافت

راهنمای جامع سرمایه‌گذاری در بازار بورس و خرید سهام به روش وارن بافت

رابرت هگستروم

در ۵۲ دقیقه مطالعه کنید

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اگر وقت کافی برای یادگیری بورس ندارید؛ ولی همچنان می‌خواهید این بازار را برای سرمایه گذاری با پول کم انتخاب کنید، باز هم می‌توانید در بورس حضور داشته باشید. اما چگونه؟

با ثبت‌نام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری! در این نوع سرمایه‌گذاری دیگر لازم نیست خودتان ساعت‌ها پای مانیتور بنشینید و تحلیل کنید. متخصصان این امر پول‌های اندک را از شما و دیگران می‌گیرند و با ریسک و بازده مطلوبی پول شما را مدیریت می‌کنند.

این صندوق‌ها بسیار متنوعند و هر کدام دارای ریسک مخصوص به خود هستند. اگر فرد ریسک‌پذیری نیستید، صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز مانند بورس نیاز به آموزش دارد. بنابراین سعی کنید با دانش کافی وارد این حوزه شوید.

طلا

خرید طلای دست دوم یا طلای آب‌شده یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید برای سرمایه‌‌ گذاری با پول کم انتخاب کنید. اما این راه نیز دارای ریسک بالایی است. زیرا باید از جایی تهیه کنید که حتماً به فروشنده آن اطمینان دارید.پیشنهاد مطالعه: از سرمایه گذاری چه می دانیم؟ با بهترین روش های سرمایه گذاری آشنا شوید

بهترین راه سرمایه گذاری در زمان تورم

بگذارید خیالتان را راحت کنیم؛ هیچ نوع سرمایه‌گذاری‌ای وجود ندارد که برای همه خوب باشد. استراتژی‌های سرمایه گذاری با پول کم یا زیاد بسیار زیاد هستند. اما هیچ راه‌حلی یکسانی برای همه وجود ندارد.

خرید مسکن، سهام، طلا، سکه، ارز و دلار برخی از گزینه‌هایی هستند که می‌توان به آن‌ها فکر کرد. اما انتخاب هر کدام به شرایط مختلفی بستگی دارد؛ شرایط کلی کشور، بودجه شما، میزان ریسک‌پذیری و… .

بنابراین اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری درست در زمان تورم داشته باشید، به دانش نسبتاً زیادی نیاز دارید. اکثر مردم نمی‌دانند، چقدر اطلاعاتشان در زمینه مالی اندک است. این را خلاصه‌کتاب ثروتمندترین مرد بابل نیز می‌گوید. به همین دلیل اگر شما دانش خود را افزایش دهید، می‌توانید از جهل دیگران به نفع خود استفاده کنید.

خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل

رازهای موفقیت مردان باستان

جورج کلاسون

در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید

چگونه دانش خود را در زمینه سرمایه‌گذاری افزایش دهیم؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید دانش خود را در زمینه سرمایه گذاری با پول کم افزایش دهید، مشاوره‌گرفتن از افرادی است که تحصیلات مرتبط در این زمینه دارند. به هیچ وجه از افرادی که آن‌ها را به‌درستی نمی‌شناسید، هیچ گونه توصیه اقتصادی دریافت نکنید. فراموش نکنید، داشتن فالور بالا در اینستاگرام به‌معنای معتبربودن آن شخص نیست.

راه دومی که می‌توانید برای افزایش دانش خود در این زمینه انجام دهید، شرکت در کلاس‌های اساتیدی است که مباحث اقتصادی را از پایه و به‌صورت اصولی درس می‌دهند. می‌توانید با کلاس‌های سواد مالی یا آشنایی با اقتصاد شروع کنید.

اگر می‌خواهید درباره بورس اطلاعات بیشتری داشته باشید، می‌توانید به برخی از کارگزاری‌های معتبر داخلی رجوع کنید و سؤالات خود را از آن‌ها بپرسید.

شما همچنین می‌توانید برای افزایش دانش خود در زمینه سرمایه گذاری با پول کم کتاب‌های مرتبط بخوانید. بوکاپو به‌عنوان مرجع بهترین خلاصه‌کتاب‌های جهان، تعداد زیادی خلاصه در این زمینه تهیه کرده است. برای شروع می‌توانید خلاصه کتاب پرفروش حرفهایی با دخترم درباره اقتصاد را بخوانید.

خلاصه کتاب حرفهایی با دخترم درباره اقتصاد

اقتصاد و بازار به زبان ساده

یانیس واروفاکیس

در ۴۱ دقیقه مطالعه کنید

آیا بدون درآمد و با پول‌توجیبی هم می‌توان سرمایه‌گذاری کرد؟

برای سرمایه‌گذاری لزوماً به پول هنگفت نیازی ندارید. سعی کنید به پس‌اندازهای کوچک عادت کنید. حتی اگر درآمدی ندارید و پول‌توجیبی می‌گیرید، در هر ماه پول یک پیتزا یا یک لباس را کنار بگذارید و به جای آن پس‌انداز کنید.

این پس‌انداز می‌تواند خرید یک تکه طلای کوچک با اجرت کم باشد. شما حتی می‌توانید طلاهایی زیر یک گرم یا سوتی پیدا کنید که قیمت پایین‌تری دارند. برای آن که با سرمایه گذاری با پول کم سود کنید، باید نگاهی بلندمدت داشته باشید.

سخن آخر

وقتی پول کمی در دست دارید، نباید انتظار سود زیادی از سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشید. بااین‌حال این اصلاً بدین معنا نیست که بی‌خیال سرمایه‌گذاری شوید. برای مقابله با تورمی که در ایران داریم، باید یک راه مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

به نظر شما کدام راه برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب‌تر است؟ شما خودتان کدام راه را انتخاب کرده‌اید؟ آیا در این مسیر اشتباهاتی هم داشته‌اید؟

بوکاپو بهترین کتاب‌های اقتصادی را به زبان ساده خلاصه کرده است تا به شما در سرمایه‌گذاری سودآور و اتحاذ تصمیمات مالی درست کمک کند. برای مطالعه در این‌باره خلاصه کتاب‌های اقتصاد و سرمایه‌گذاری را در اپلیکیشن و سایت بوکاپو از دست ندهید.

سوالات متداول


آیا با پول کم هم می‌ توانیم سرمایه گذاری کنیم؟

بله روش‌هایی مثل ثبت‌نام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا خرید طلای کم‌اجرت، برخی از روش‌های سرمایه گذاری با پول کم است.


در زمان تورم چگونه سرمایه گذاری کنیم؟

بسته به بودجه‌ای که دارید، قدرت ریسک شما، شرایط کشور و… راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. بهتر است قبل از هر کاری با یک مشاور ماهر در این زمینه مشورت کنید.

Leave a comment