رشته MBA یکی از رشته‌های محبوب در میان افراد علاقه مند به مدیریت است. این رشته به دلیل محبوبیت بالایی که در میان جوانان ایرانی پیدا کرده است، در اکثر دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. بنابراین، می‌توانید با خیالی راحت در یکی از گرایش‌های MBA تحصیل کنید و با مدرک این رشته، شغل و حرفه خودتان را آغاز کنید. هر یک از گرایش‌های این رشته دارای دروس متفاوتی هستند و در نهایت به همین دلیل، مهارت‌هایی که در گرایش‌های مختلف MBA یاد می‌گیرید، با هم متفاوت است.

بنابراین، بسیار مهم است که ضمن شناخت گرایش‌های MBA، بهترین این گرایش‌ها را بر اساس شغل مد نظر خودتان انتخاب کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد گرایش‌های مختلف این رشته با شما صحبت کنیم تا قدمی برای راحت‌تر کردن تصمیم گیری شما برای انتخاب بهترین گرایش این رشته برداریم.

گرایش‌های MBA چیست؟

هر رشته دانشگاهی دارای گرایش‌های مختلفی است که باید دانشجو قبل از انتخاب رشته در آن، به این گرایش‌ها توجه داشته باشد. رشته MBA نیز جزء رشته‌هایی است که دارای گرایش‌های متنوعی است. به طوری که هر کدام می‌توانند مهارت‌های متفاوتی را به شما بیاموزند. از این رو توصیه می‌شود که افراد برای انتخاب بهترین گرایش‌های MBA، ابتدا این گرایش‌ها را بشناسند و در مورد جزئیات آن‌ها اطلاعات کسب کنند. سپس می‌توانند مطابق با نظر شخصی و شرایط داخل کشور ایران، بهترین گرایش این رشته را انتخاب کنند.

1. رشته MBA گرایش امور مالی

یکی از گرایش‌های رشته MBA، گرایش امور مالی است. همانطور که از نام این گرایش مشخص است، بر پایه اصول حسابداری، مدیریت مالی، بازار سرمایه، بانکداری و امور مالی بین المللی در این رشته مهارت یاد می‌گیرید. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام انتخاب گرایش به آن توجه داشته باشید، آینده شغلی است.

افرادی که فارغ التحصیل رشته MBA گرایش امور مالی هستند، می‌توانند در بانک‌ها و مراکز مالی استخدام شوند. همچنین امکان سرمایه گذاری در شرکت‌های خارجی، بازرگانی و دریافت مسئولیت مالی شرکت‌ها وجود دارد. در صورت نیاز می‌توانید با مدرک این رشته، در شرکت‌های بین المللی نیز فعالیت کنید.

2. رشته MBA گرایش تجارت بین الملل

با توجه به شرایط کنونی شرکت‌ها و ارتباط آن‌ها با شرکت‌های بین المللی، تحصیل در رشته MBA با گرایش تجارت بین الملل، می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. چرا که این شرکت برای مدیریت امور خود نیاز به نیروی انسانی ماهر و با تجربه دارند تا بتوانند به خوبی در بازار بین المللی فعالیت کنند.

در رشته MBA با گرایش تجارت بین الملل، می‌توانید به عنوان یک فرد حرفه‌ای و کارآمد برای شرکت‌های مختلف کار کنید و به درآمد بالایی برسید. اگرچه توانایی لازم برای ارتباط برقرار کردن با کشورهای خارجی را در این رشته به شما یاد می‌دهند، ولی شما نیز باید از ابتدا آمادگی حضور در چنین محیط‌های کاری را داشته باشید. همچنین برای تحصیل در این رشته باید علاوه بر داشتن روابط عمومی خوب، زبان بسیار قوی نیز داشته باشید.

3. رشته MBA گرایش مدیریت پروژه

یکی دیگر از محبوب‌ترین گرایش‌های MBA، گرایش مدیریت پروژه است. در این رشته تحصیلی می‌توانید با مطالعه دروس، خودتان را برای مدیریت پروژه‌های مختلف آماده کنید و مهارت‌های لازم را فرا بگیرید. این گرایش دارای دروس تخصصی در این زمینه است. به همین خاطر افرادی که به مدیریت پروژه و مباحث این چنینی علاقه‌مند هستند می‌توانند در این رشته تحصیل کنند و موفق شوند.

برای اینکه بتوانید در رشته MBA گرایش مدیریت پروژه تحصیل کنید، کافیست که در یکی از دانشگاه‌هایی که این رشته را به شما ارائه می‌کند؛ ثبت نام کنید. پس از دریافت مدرک MBA با این گرایش، می‌توانید برای مدیریت پروژه‌های مختلف به شرکت‌ها کمک کنید.

4. رشته MBA گرایش استراتژی

رشته MBA گرایش استراتژی به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت مدیریت پروژه را با ارائه استراتژی‌های مناسب یاد بگیرند. تفکر افراد تحصیل کرده در این گرایش تقویت می‌شود تا بتوانند تمامی جوانب کار را برای مدیریت پروژه در نظر بگیرید. دروس خاصی در این گرایش MBA تدریس می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به تحول سازمانی، تحلیل دینامیک سیستم‌ها، یادگیری سازمانی و … اشاره کرد.

با توجه به اینکه افراد تحصیل کرده در رشته MBA با گرایش استراتژی توانسته‌اند کمک زیادی به کسب و کارهای مختلف کنند، دید بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارها به دانشجویان تحصیل کرده در این رشته بسیار مثبت شده است.

5. رشته MBA گرایش بازاریابی

رشته MBA گرایش بازاریابی، یکی از گرایش‌های MBA محبوب است که بسیاری از افراد در داخل کشور ایران، به این گرایش علاقه مند هستند. گرایش بازاریابی این رشته، دارای فرصت‌ها شغلی بسیار زیادی است. درآمد این گرایش نیز به واسطه تلاش افراد می‌تواند زیاد باشد.

برای اینکه بتوانید در این گرایش رشته MBA موفق شوید، باید دانش و مهارت بالایی در حوزه بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی داشته باشید. در نهایت پس از دریافت مدرک تحصیلی این رشته و گرایش، می‌توانید به شرکت‌های مختلف برای فروش و بازاریابی کمک کنید و باعث پیشرفت آن‌ها شوید.

6. رشته MBA گرایش فناوری اطلاعات

رشته MBA گرایش فناوری اطلاعات یکی دیگر از رشته‌های محبوب دانشگاهی است. این رشته بر پایه تکنولوژی و فناوری اطلاعات بوده و می‌تواند به عنوان یک رشته آپدیت شده انتخاب شود. اگر به زمینه فناوری اطلاعات و IT علاقه زیادی دارید، می‌توانید این گرایش رشته MBA را انتخاب کنید.

اگر مدرک رشته MBA با گرایش فناوری اطلاعات را داشته باشید، می‌توانید پروژه‌های مختلف شرکت‌ها و صنایع مختلف را در دست بگیرید. با دانش و مهارت خودتان در حوزه فناوری اطلاعات، می‌توانید برای برنامه ریزی، طراحی و اجرای پروژه‌های مختلف مدیریتی اقدامات لازم را با کمک فناوری اطلاعات انجام دهید.

سوالات متداول

کدام یک از گرایش‌های MBA برای تحصیل مناسب‌تر است؟

همه گرایش‌های MBA برای تحصیل گزینه خوبی هستند. فقط باید بر اساس شرایط زندگی، نوع شغلی که مد نظر دارید و یا هدف شما در آینده برای مهاجرت، بهترین گرایش را انتخاب کنید.

پردرآمدترین گرایش MBA کدام است؟

هر یک از گرایش‌های MBA به نوعی پردرآمد هستند، اما گرایش مدیریت مالی (امور مالی) را می‌توان به عنوان پردرآمدترین این گرایش‌ها شناخت.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با انواع گرایش‌های MBA آشنا کردیم. هر یک از این گرایش‌ها می‌توانند برای افرادی که به مدیریت علاقه مند هستند، بسیار جذاب باشند. بنابراین، می‌توانید با کمی تحقیق بیشتر در مورد دروس هر یک از این گرایش‌ها، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. اگر شما هم در یکی از گرایش‌های رشته MBA در حال تحصیل هستید، می‌توانید نظراتتان را در دانشگاه کسب و کار به اشتراک بگذارید تا افراد علاقه‌مند به این رشته، از اطلاعات مفید شما بهره مند شوند.

Leave a comment