امروزه اگر می خواهید در فضای مجازی یا سازمان های مختلف حساب کاربری ایجاد کنید، باید کد یا شناسه داشته باشید. در واقع با کمک ID می توانید وارد حساب کاربری شوید و کنترل آن را در دست بگیرید. ضمناً در بورس برای نظارت و کنترل بر فعالیت های بورس باید کد شناسایی مخصوص یا همان کد بورس داشته باشید. ممکن است این سوال مهم را در اینجا داشته باشید که کد سهام چیست؟ یا تعریفش چیه؟ باید بگوییم که برای ورود به بورس و سرمایه گذاری در این بستر ابتدا باید این شناسه را دریافت کنید. این کد در واقع یک شناسه است که فقط متعلق به شماست و مختص شماست. به عبارت دیگر، هیچ کس دیگری نمی تواند دقیقاً همان کد شما را داشته باشد.
کد بورسی به کد معاملاتی نیز معروف است. برای انجام فعالیت های مرتبط با بورس می توانید از این کد استفاده کنید. به عبارت دیگر این کد در واقع کد شناسایی صرافی شماست که معرف شما در این بازار است و شما خود را با این کد شناسایی می کنید. این کد به عنوان شناسه ای در نظر گرفته می شود که مختص شماست. با کمک کد سهم می توانید تمامی اقدامات موجود در بورس از جمله خرید و فروش سهام مختلف را انجام دهید. شرط لازم برای فعالیت بورس وجود این کد است که به کد سهامدار نیز معروف است. کد سهام در واقع ترکیبی از حروف و اعداد است. به طوری که شامل سه حرف اول نام خانوادگی فرد و 5 عدد تصادفی است. با این مقاله آموزشی بورس همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: سرمایه گذاری در بورس

کد بورسی چه کاربردی دارد؟

همانطور که کمی پیشتر اشاره کردیم برای خرید و فروش سهام در بورس نیاز به داشتن چنین کدی دارید. در واقع با دریافت این کد، اجازه فعالیت در بورس را خواهید داشت. با اخذ کد سهامدار جزو اعضای مهم بورس محسوب می شوید. نکته مهم این است که کد صرافی شما فقط متعلق به شماست و هیچکس دیگری با این نام و کد در بازار شناخته نمی شود. در واقع ID نامی است که شما در بورس با آن شناخته می شوید و می توانید از آن برای شرکت در فعالیت های مختلف استفاده کنید.

با روش های مختلف اخذ کد سهامدار آشنا شوید

نحوه دریافت کد بورسی یکی دیگر از موضوعات مهم است که در این قسمت شما را با آموزش کد بورسی و روش های دریافت آن آشنا می کنیم. هر فردی که وارد بورس می شود باید کد معاملاتی داشته باشد. بنابراین مردم به دنبال راهی برای دریافت کد خود هستند. ابتدا برای دریافت این کد باید از طریق کارگزاران ثبت نام کنید. در واقع می توان گفت دو روش برای ثبت در شرکت کارگزاری وجود دارد. روش اول مراجعه حضوری به کارگزاری و انجام مراحل لازم است. گذراندن مراحل ثبت نام معمولاً با این روش سریعتر است. با این حال، ممکن است مجبور شوید زمان زیادی را در میانجیگری مورد نظر صرف کنید.

خوشبختانه در عصر امروز اینترنت پیشرفت چشمگیری و گسترده داشته است و اعضای سازمان بورس نیز روز به روز در حال افزایش هستند. بنابراین می توانید برای دریافت کد تعویض به صورت حضوری ثبت نام کنید. بدین ترتیب با ارائه یک سری مدارک لازم می توانید کد خود را برای ورود به صرافی دریافت کرده و روی آن کار کنید. کارگزاران در واقع واسطه بین افراد مختلف و بازار سهام هستند. با توجه به شرایط خود می توانید از یکی از این دو روش کد سهامداری دریافت کرده و در شرکت کارگزاری ثبت نام کنید.

مقاله ویژه: فارکس نیوز

برای ثبت نام و اخذ کد سهامداری چه مدارکی لازم است؟

سوالی که در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که شما به عنوان فردی که برای دریافت کد مبادله ثبت نام کرده اید چه کسی هستید. به عنوان مثال، اگر شما یک شخص حقوقی هستید یا اگر به عنوان فردی ثبت نام می کنید، به مدارک مختلفی نیاز دارید. در واقع اگر می خواهید به عنوان یک شخص حقیقی ثبت نام کنید باید مدارک بیشتری ارائه دهید. اما اگر به عنوان یک شخص حقیقی این کار را انجام می دهید اینطور نیست و می توانید با ارائه یک سری مدارک مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

به عنوان مثال، اسنادی که اشخاص حقوقی باید ارائه دهند شامل موارد زیر است:

روزنامه رسمی کپی آخرین اطلاعیه تغییرات روزنامه رسمی تصویر آگهی ثبت شرکت فرم مشخصات شخص حقوقی تصویر اساسنامه روزنامه رسمی کپی آخرین اطلاعیه هیئت مدیره و صاحبان مجاز امضاء تعهد نامه تکمیل شده کپی صورتهای مالی تهیه شده توسط حسابرس رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره مورد تایید قانونی قرار گرفته است.

همچنین افراد باید مدارک زیر را به کارگزار ارائه دهند:

شماره حساب بانکی و شماره سریال، شناسنامه شخص حقیقی، شناسنامه و کارت ملی.

نکته مهم در اینجا این است که برای انجام معاملات آنلاین باید مدرک تحصیلی یا بالاتر داشته باشید. در غیر این صورت اجازه فعالیت نخواهید داشت. بنابراین برای انجام معاملات آنلاین باید مدرک دیپلم و فرم کد آنلاین برای دریافت کد مبادله ای ارائه دهید. تجارت آنلاین در بازار سهام مستلزم تکمیل فرم کد آنلاین است. برای انجام این فعالیت باید حداقل مدرک دیپلم و حداقل 18 سال سن داشته باشید.

آموزش گام به گام ثبت نام و اخذ کد مبادله ای

برای دریافت کد صرافی سه مرحله اصلی وجود دارد که اولین مرحله ثبت نام در سامانه سجام است. احراز هویت سجام و ثبت کارگزاری مرحله دوم و سوم است. در زیر برای هر یک از این مراحل توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار می دهیم.

مقاله پیشنهادی: سیگنال فارکس

اولین قدم ثبت نام در سامانه سجام می باشد

داشتن اطلاعات اولیه در مورد بورس و کد بورسی سجام برای ثبت نام در سامانه سجام اهمیت ویژه ای دارد و به عبارتی ضروری تلقی می شود. سازمان بورس اعلام کرد برای ورود به بورس، اشخاص حقوقی و حقیقی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام و کد دریافت کنند. این عدد شامل وضعیت همه افراد حتی کسانی است که قبلا در این بازار کار می کردند. در واقع همه باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. هدف از ایجاد Sejam یکپارچه سازی اطلاعات مشتری است. شایان ذکر است که سجام به اختصار سیستم جمع آوری اطلاعات مشتری می باشد. برای ورود به سامانه سجام می توانید به مراکز خدماتی و کافی نت ها مراجعه کنید. در غیر این صورت می توانید با استفاده از وب سایت این سامانه ثبت نام کنید. البته اپلیکیشن های ثبت نام Sejam نیز وجود دارد که در صورت نیاز و تمایل می توانید از آنها استفاده کنید.
پرکردن فرم ها و تکمیل ثبت نام در این سامانه برای دریافت کد مبادله ای نیازمند یک سری اطلاعات است. ابتدا اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی و … الزامی است. اطلاعات دسته دوم شامل آدرس محل سکونت، کد پستی، شماره تلفن و موارد مشابه است. در واقع این اطلاعات برای برقراری ارتباط با شما ضروری است. دسته سوم اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام اطلاعات بانکی است که شامل مواردی مانند شماره حساب، شماره شبا، کد شعبه و نام بانک می باشد.

مرحله دوم احراز هویت در سیستم Sejam است

مرحله دوم مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و احراز هویت است. شایان ذکر است احراز هویت دارای یکسری شرایط خاص می باشد و در صورت عدم رعایت این شرایط و شرایط احراز هویت وی تایید نخواهد شد. برای احراز هویت در سامانه سجام، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • رعایت پوشش اسلامی در تصاویر
  • حداقل 18 سال سن
  • اعتبار مدارک و تعلق آنها به متقاضی
  • ثبت نام و احراز هویت توسط متقاضی
  • داشتن کارت ملی هوشمند یا رسید آن

نکته دیگر در مورد احراز هویت در سیستم SJAM این است که شما باید این فرآیند را از داخل کشور انجام دهید. همچنین فرد متقاضی این فرآیند باید دارای شخصیت اصیل باشد. شایان ذکر است احراز هویت بیش از یک بار با کد ملی امکان پذیر نیست و هر فرد تنها یک بار با کد ملی خاص خود می تواند فرآیند احراز هویت غیر حضوری را انجام دهد.

مقاله پیشنهادی: آموزش برای سود

مرحله سوم ثبت نام در کارگزاری است

کارگزاری به عنوان یک واسطه عمل می کند و مردم می توانند از طریق آن در بورس خرید و فروش کنند. بنابراین نمی توان به طور مستقیم سهام را خرید و فروش کرد. برای معامله سهام، افراد باید این کار را از طریق کارگزارانی انجام دهند که مراکز معاملاتی سهام مشهور هستند. برای تکمیل ثبت نام کد صرافی می توانید به این مراکز مراجعه و مراحل ثبت نام را تکمیل نمایید. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که امروزه امکان ثبت نام آنلاین و غیر حضوری برای مشتریان عزیز فراهم شده است. هر کسی می تواند این فرآیند را به صورت آنلاین و به راحتی انجام دهد. در نهایت پس از ثبت نام در شرکت کارگزاری، اطلاعات شما به سازمان بورس ارسال می شود تا این کد را برای شما صادر کند.

آیا می توان چندین کد برای اشتراک گذاری دریافت کرد؟

نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که شما می توانید تنها یک کد دریافت کنید و از طریق همین کد در بورس فعالیت کنید. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا امکان دریافت کدهای متعدد در بورس وجود دارد؟ باید بگوییم که چنین چیزی امکان پذیر نیست. البته با ثبت نام در کارگزاری های مختلف می توانید چندین حساب آنلاین داشته باشید. اما در هر صورت شما یک کد سهامداری یا کد شناسایی دارید که می توانید از آن در بورس برای انجام فعالیت هایی مانند خرید و فروش سهام استفاده کنید.

Leave a comment