امروزه پادکست‌ها طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده‌اند و‌ هر روزه به میزان این محبوبیت افزوده می‌شود. در مقابل، تعداد پادکست‌های تولید شده و گوینده‌های آن نیز رو به افزایش است. با وجود این تنوع و گوناگونی، چگونه می‌توان یک گوینده خلاق، محبوب و متمایز به نسبت سایرین تبدیل شد؟ چگونه می‌توان پادکست‌هایی ساخت که طرفداران زیادی داشته باشد؟ هر آنچه که برای تبدیل شدن به یک گوینده خوب نیاز دارید، می‌توانید در ادامه این مطلب بخوانید. اما قبل از هر چیزی به عنوان فردی که می‌خواهد گوینده پادکست شود، باید بدانید پادکست چیست و برای ادامه مسیر رعایت چه نکاتی الزامی است.

پادکست چیست؟

پادکست یا همان فایلی صوتی، شامل مجموعه‌ای از کلمات و گفتارها است و بر یک موضوع خاص تمرکز دارد. پادکست‌ها از طریق اینترنت در اختیار عموم قرار می‌گیرند و به نوعی رسانه دیجیتال محسوب می‌شوند. در واقع شرکت‌ها با استخدام گوینده برای پادکست، باعث تقویت موارد زیر در کسب و کار خود می‌شوند.

 • ارتباط نزدیک‌تر با مشتریان

 • تقویت جلوه عمومی کسب و کار

 • کسب درآمد و فرصت‌های بیشتر

 • قرارگیری در پلتفرم‌های محبوب

 • راهی مستقیم برای به اشتراک گذاری اطلاعات برند

انواع پادکست

یک گوینده پادکست قبل از شروع گویندگی، باید با انواع مختلف سبک‌های پادکست آشنا شود و تفاوت‌های هر کدام را به خوبی بشناسد تا بتواند با توجه به این تفاوت‌ها، شروع به ساخت پادکست‌های حرفه‌ای کند. انواع پادکست شامل:

 • پادکست ترکیبی

 • پادکست تک نفره

 • پادکست آموزشی

 • پادکست دو نفره

 • پادکست مصاحبه‌ای

 • پادکست پخش مستقیم

 • پادکست داستانی یا قصه گویی

نکات مهم برای گویندگی پادکست

برای این که یک گوینده پادکست موفق شوید، نیاز است تا برخی نکات مهم را تمرین کنید. نکاتی که در ادامه مطالب به آن اشاره نمودیم، در رابطه با چگونگی داشتن صدای بهتر، تاثیر گذاری بیشتر و جذب مخاطبان است. در نظر داشته باشید برای تولید یک پادکست خوب، نیاز است نکات گفته شده را رعایت کنید.

هدف خود را مشخص کنید

برای گویندگی چه هدفی دارید؟ می‌خواهید چه سبکی را دنبال کنید؟ چه نوع محتوایی می‌خواهید تولید کنید؟ همه‌ی این‌ها، سوالاتی برای روشن شدن مسیرتان است و باید پاسخ‌های خوبی برای این سوالات داشته باشید.

قبل از شروع، یک خلاصه بنویسید

پیش از شروع گویندگی و ضبط پادکست سعی کنید یک فهرست از عنوان‌هایی که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید داشته باشید. همچنین نوشتن خلاصه موضوعات برای زمان‌هایی که موضوع اصلی را فراموش می‌کنید ایده‌ی خوبی است. اما سعی نکنید کاملا از پیش تعیین شده صحبت کنید. گاهاً، صحبت‌های فی البداهه باعث دل نشین‌تر شدن پادکست می‌شود. همین موضوع باعث طبیعی‌تر شدن و انتقال احساسات به مخاطب می‌گردد.

تن صدای خود را تنظیم کنید

سعی نکنید مانند گوینده‌های خبر تلویزیونی با سرعت هرچه تمام صحبت کنید. بلکه سعی کنید یک گوینده با اعتماد به نفس باشید، آرام و شمرده صحبت کنید و در مواقع لازم، تن صدای خود را برای جلب توجه بیشتر بالا ببرید.

گاهی مکث کنید

سخنرانان و گوینده‌های موفق، در برخی از مواقع به طور کامل و‌ برای چند ثانیه سکوت می‌کنند. مکث کردن در طول سخنرانی‌ها باعث جلب توجه بیشتر مخاطب، تاکید بر اهمیت سخن بعدی و یک تجدید قوا برای ادامه صحبت می‌شود. اگر با سرعت یکسان در حال ضبط پادکست هستید، مکث کردن باعث جلب توجه بیشتر می‌شود.

لحن شما نشان دهنده محتوای شما

سعی کنید با توجه به موضوع پادکست لحن مناسب داشته باشید. برای مثال اگر موضوع شما مربوط به یک داستان احساسی است از داشتن لحن قاطعانه، جدی و خشن دوری کنید و بجای آن، تن صدای ملایمی داشته باشید و احساس آرامش را به مخاطب القا کنید.

لبخند بزنید

شاید باورتان نشود اما لبخند زدن، تاثیر فوق العاده‌ای بر روی نحوه گویش شما دارد. شاید مخاطب لبخند شما را نبیند اما می‌تواند آن را از نحوه صحبت و انرژی موجود در تن صدای شما متوجه شود و ارتباط بهتری با شما برقرار کند.

موارد زیر را جدی بگیرید

جهت زیبایی و رساتر شدن صدا، سعی کنید ۲۴ساعت قبل از ضبط پادکست، موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • دخانیات استفاده نکنید.
 • الکل مصرف نکنید.
 • خواب خوبی داشته باشید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • داروهای خواب‌آور استفاده نکنید.

گرم‌ کنید

پیش از شروع گویندگی صدای خود را گرم کنید. پاراگراف‌های خلاصه شده را مرور کنید تا هم موضوعات را به یاد بیاورید و هم صدایتان گرم شود.

دوباره توضیح ‌دهید

گاهاً در طول ضبط صدا، این اتفاق می‌افتد که گوینده یک جمله نامفهوم و در هم ریخته می‌گوید که موجب سردرگمی شنونده پادکست می‌شود. اگر در طول ضبط این اتفاق پیش آمد، مکث کنید و جمله خود را ساده و واضح‌تر بیان کنید.

داستان بگویید و مثال بزنید

برای تاثیر گذاری بهتر و گویندگی‌ حرفه‌ای‌تر، تلاش کنید از داستان‌ها و مثال‌ها در طول ضبط پادکست حرف‌ بزنید. این کار را به نحوی انجام دهید که به موضوع اصلی مرتبط باشد. مثل‌ها و داستان‌ها راه بسیار خوبی برای برقرار کردن ارتباط بهتر با شنوندگان و تاثیر گذاری عاطفی و احساسی است.

تمرینات تنفس انجام دهید

انجام دادن تمرینات تنفس باعث می‌شود گویندگی بهتری داشته باشید و مجبور نشوید برای تجدید نفس، فرآیند ضبط پادکست را متوقف کنید.

مکالمه را هدایت کنید

اگر برای پادکست خود مهمان خاصی را دعوت کرده‌اید و قرار است با یکدیگر مکالمه، پرسش و پاسخ داشته باشید، سعی کنید کنترل موضوع پادکست را بر عهده بگیرید و اجازه ندهید بحث از موضوع اصلی خارج شود.

به طور کلی، برای اینکه یک گوینده پادکست خوب باشید، به ترکیبی از پیدا کردن سرعت مناسب صحبت، اعتماد به نفس، تجربه و دانش موضوع، آموزش فنی در مورد بیان، تنفس و ارائه احساسات نیاز دارید.

بهترین گویندگان در زمینه پادکست

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی پادکست در زمینه‌های بسیار مختلفی وجود دارد و همگی به نوعی جزء موارد موفق در حوزه مرتبط خود هستند. بیشتر این موفقیت مربوط به گوینده آن پادکست است که چگونه توانسته مخاطبان را به خود جذب کند. از‌ بهترین گویندگان پادکست در کشورمان می‌توان به افراد زیر اشاره نمود.

تجهیزات ساخت پادکست

حال که با نکات گویندگی آشنا شدید، وقت این است تا شروع به ضبط و انتشار پادکست حرفه‌ای کنید اما برای این‌ کار نیاز به تجهیزاتی دارید.

برای ساخت پادکست‌های فوق حرفه‌ای بدیهی است که به امکانات خوبی مثل استودیو اختصاصی، سیستم‌های قدرتمند و … نیاز دارید. اما باید گفت که با تهیه تمامی این امکانات برای شروع کار، تقریباً مشمول هزینه‌های زیادی می‌شوید. اما قصد داریم در ادامه به معرفی راهکارها و تجهیزاتی بپردازیم که بتوانید با کم‌ترین هزینه اما با بالاترین کیفیت ممکن یک پادکست حرفه‌ای ضبط کنید.

کامپیوتر یا گوشی هوشمند

برای ادیت پادکست نیازی به کامپیوترهای فوق العاده قوی نیاز ندارید و می‌توانید با کامپیوتر فعلی خود پادکست‌هایتان را ادیت کنید. اگر در حال حاضر، امکان خرید و تهیه کامپیوتر را ندارید، می‌توانید با یک گوشی هوشمند و با نرم افزارهای ادیت پادکست به راحتی کار خود را پیش ببرید.

میکروفون

اولین و مهم‌ترین ابزاری که برای شروع ضبط‌ یک پادکست نیاز دارید میکروفون است. اگر شرایط خرید میکروفون را ندارید، می‌توانید با استفاده از ضبط صدای گوشی همراه هم یک پادکست بسازید. اما برای ساخت یک پادکست مناسب که کیفیت صدای خوبی داشته باشد به یک میکروفون احتیاج دارید.

میکروفون‌ها انواع متفاوتی دارند که می‌توانید با توجه به شرایط کاری خود، یکی از‌ موارد زیر را خریداری کنید.

 • میکروفون کاندنسر
 • میکروفون دینامیک
 • میکروفون لاوالیر
 • میکروفون شات‌گان

هدفون

داشتن هدفون این امکان را به شما می‌دهد تا بر روی کیفیت صدا، هنگام ضبط کنترل داشته باشید و متوجه اختلالات در کیفیت هنگام ضبط شوید. نگران سطح کیفیت هدفون نباشید چون با یک هدفون ساده هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

پاپ فیلتر

در زمان ضبط صدا و‌ ادای برخی از‌ واژگان و یا در حین صحبت کردن، گاهاً صداهای اضافی تولید می‌شوند و ممکن است برای شنونده‌های پادکست خوشایند نباشد. این صداها به طور کلی باعث پایین آمدن کیفیت صدا می‌شوند. برای حل این مشکل، یک ابزار ارزان به نام پاپ فیلتر وجود دارد. این ابزار صداهای اضافی را می‌گیرد و با وجود ارزان بودن آن، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی پادکست دارد. البته، برخی از میکروفون‌ها همراه خود پاپ فیلتر دارند و نیازی به تهیه آن به صورت جداگانه ندارید.

میکسر

میکسرها برای ضبط پادکست جزء وسیله‌های ضروری نیستند. اما اگر قصد ضبط صداهای مختلف را دارید میکسر گزینه‌ی مفیدی است. اگر در مسیر شروع ضبط پادکست هستید، نیازی به تهیه این ابزار نیست.

بازوی نگهدارنده میکروفون

اگر در حال حاضر بودجه کمی برای تهیه تجهیزات مورد نیاز دارید، شاید بوم آرم یک وسیله بسیار ضروری نباشد. اما با تهیه آن دیگر نگران کیفیت صدا نخواهید بود.

نرم افزارهای ضبط صدا

بهترین و معروف‌ترین نرم افزارهای ضبط صدا که می‌توانید با آن‌ها ویرایش هم انجام دهید موارد زیر هستند.

 • Audacity

 • adobe audition

 • garage band

اپلیکیشن‌های ساخت و ادیت پادکست برای موبایل

می‌خواهید با گوشی‌ موبایل پادکست ضبط کنید، اما نمی‌دانید بین اپلیکیشن‌های ساخت پادکست، کدام موارد برای شما مناسب‌تر است؟ باید به شما بگوییم که سیستم عامل‌های اندروید بهترین پلتفرم‌ها را برای ساخت و‌ ویراش پادکست‌ها دارند و می‌توان با استفاده از اپلیکیشن‌های اندرویدی یک پادکست حرفه‌ای ساخت.

اپلیکیشن‌های ساخت پادکست برای اندروید

ساخت پادکست با کامپیوتر

برای ادیت صدای پادکست خود به راحتی و بدون نیاز به هزینه اضافی می‌توانید با استفاده از برنامه Audacity در کامپیوتر شخصیتان هر نوع ادیت، حذف، اضافه کردن فایل را انجام دهید. استفاده از این برنامه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. در این نرم افزار می‌توان با استفاده از گزینه کم کردن نویز، پادکستی با کیفیت‌تر ساخت.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید یک گوینده و یا دوبلور حرفه‌ای شوید، پس از‌ پیدا کردن موضوع مد نظرتان، یادگیری نکات مهم گویندگی، تهیه تجهیزات، با سناریویی که در ذهن یا در دستتان دارید، می‌توانید به راحتی شروع به گویندگی کنید.

فقط‌ شروع‌ کنید و نگران نباشید که در این زمینه حرفه‌ای نیستید. صبور باشید و با انجام مداوم گویندگی اشکالات خود را در این زمینه به مرور زمان برطرف کنید.

Leave a comment