حتما شما هم بارها در اینستاگرام با صفحاتی روبه‌رو شده‌اید که تیک آبی اینستاگرام دارند. مهم‌ترین سوالی که با دیدن‌ این تیک‌ به ذهن ما می‌آید این است که معنای آن چیست؟ آیا افراد عادی هم می‌توانند به آن دست یابند یا فقط مختص اشخاص و برندهای مشهور است؟

ما قصد داریم در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به تعریفی از تیک آبی اینستاگرام بپردازیم و به چند سوال رایج درباره‌ آن پاسخ دهیم. بنابراین اگر صاحب یک کسب و کار یا فرد مشهوری هستید و قصد دارید این نشانه‌ مهم را دریافت کنید، تا پایان این مقاله‌ همراه ما باشید تا بدانید باید از کجا شروع کنید‌‌ و چگونه تاییدیه اینستاگرام‌ را بگیرید.

منظور از تایید یا تیک آبی اینستاگرام چیست؟

تأیید اینستاگرام فرایند دریافت نشان آبی رنگ است که به سایر کاربران برنامه می‌گوید که یک حساب واقعاً متعلق به کاربر، هنرمند، برند یا سازمانی است که آن را مدیریت می‌کند. احتمالاً شما تعداد زیادی نشان تأیید را در برنامه‌ها و صفحات اجتماعی مختلف دیده‌اید؛ مانند توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، تیندر و…

این علامت‌های آبی کوچک نشان می‌دهند که این‌ پلتفرم تایید کرده‌ است که حساب مورد نظر قابل اعتماد است، یا حداقل همان چیزی است که می‌گوید. تیک آبی اینستاگرام برای برجسته کردن‌ و تایید‌‌ حساب‌های واقعی طراحی شده‌اند؛ به طوری که کاربران با دیدن آن می‌توانند مطمئن شوند که شخص یا برند مناسب و درستی را دنبال می‌کنند. ا‌ین‌ علامت به راحتی در نتایج جستجو و نمایه‌ها قابل مشاهده است و واقعی بودن‌ آن‌ را به شما منتقل می‌کنند.

  • اهمیت نمایه‌ تایید در اینستاگر‌ام

به راحتی می‌توان فهمید که چرا تیک آبی و نشان‌های تایید در صفحات مجازی نمادی از یک وضعیت مطلوب و قابل اطمینان هستند. آنها نادر هستند‌ (یعنی به هرکسی داده‌ نمی‌شود) و این انحصار طلبی، به آن مقدار مشخصی اعتبار و اهمیت می‌بخشد.

نکته‌ قابل توجه دیگر این است که دریافت تیک آبی خصوصا در اینستاگرام ارتباط چندانی به تعامل آن صفحه و نحوه عملکرد آن بستگی ندارد. در واقع واضح است که حساب‌های تأیید شده‌‌، درست مانند حساب‌های تجاری از الگوریتم اینستاگرام یا رفتار خاصی پیروی نمی‌کنند.

به عبارت دیگر، این‌ واقعیت که حساب‌های تأیید شده‌ به طور متوسط تعامل بیشتری را به دست می‌آورند، به این دلیل است که محتوای فوق‌العاده‌ای را ارسال می‌کنند که با مخاطبانشان طنین‌انداز می‌شود و اعتبار و توجه آن‌ها را برمی‌انگیزاند.

  • چه کسانی می‌توانند در اینستاگرام‌‌ تایید شوند؟

هر کسی می‌تواند در اینستاگرام برای یک نشان تایید شده‌ درخواست کند. با این حال، اینستاگر‌ام در مورد اینکه چه کسی واقعاً تأیید می‌شود، بسیار سخت‌گیر و از بسیاری جهات مرموز است. بنابراین، اگر صفحه‌ خاصی را مدیریت می‌کنید که قابل توجه و پرطرفدار است‌‌، از کجا می‌توانید مطمئن باشید که شرایط دریافت تیک آبی اینستاگرام را دارد و معیارهای آن را برآورده‌ می‌کند؟

به عنوان مثال، فقط به این دلیل که نشان تایید در توییتر یا فیس بوک دارید، نمی‌توان تضمین کرد که می‌توانید آن را در اینستاگرام نیز دریافت کنید. اینستاگرام‌ در این مورد صریح است و می‌گوید: “فقط برخی از چهره‌های عمومی، سلبریتی‌ها و برندها و نشان‌های خاص را در اینستاگرام تأیید می‌کنم. به عبارت دیگر، فقط حساب‌هایی که احتمال جعل هویت دارند.” ما در ادامه‌ به چند معیار خاص می‌پردازیم که حساب کاربری شما باید برای دریافت تاییدیه دارا باشد:

1.‌ معتبر و واقعی باشد

آیا حساب شما نماینده یک شخص واقعی و مشهور، کسب و کار ثبت شده‌ یا یک برند است؟ شما نمی‌توانید یک صفحه جعلی و غیرواقعی داشته‌ باشید و در عین حال منتظر تاییدیه اینستاگر‌ام بمانید. در واقع، مهم‌ترین اصل برای دریافت تیک آبی اینستاگرام این است که یک صفحه‌ معتبر و حقیقی باشید.

2. منحصر به فرد باشد

فقط یک حساب برای هر فرد یا کسب و کار می‌تواند تأیید اینستاگرام را دریافت کند. (به استثنای حساب‌های خاصی که از یک برند در کشورها و زبان‌های خاص وجود دارد) یعنی اگر شما حساب فرعی یک‌ کسب‌وکار یا برند‌ خاص باشید یا صفحه‌ای را به عنوان فن‌پیج یک‌‌ سلبریتی مدیریت کنید، هرگز نمی‌توانید تایید اینستاگرام را دریافت کنید‌‌؛ حتی اگر دنبال‌کنندگان زیاد و واقعی داشته‌ باشید.

3. صفحه اجتماعی شما عمومی باشد‌

تاکنون یک صفحه خصوصی در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که تیک تایید داشته‌ باشد؟ مسلما خیر. بنابراین یکی دیگر از اصول مهم دریافت تیک آبی اینستاگرام این است که حساب کاربری شما عمومی باشد و قابلیت دنبال کردن‌ و تماشای تصاویر و ویدئوها توسط تمام کاربران را داشته‌ با‌شد.

4. اطلاعات آن کامل باشد

آیا یک بیو کامل، عکس پروفایل و حداقل یک پست در حساب کاربری خود دارید؟ اگر می‌خواهید برای دریافت تاییدیه اینستاگرام درخواست کنید، در صورتی که اطلاعات حساب شما کامل نیست و پست و استوری ندارد، بهتر است دست نگه‌ دارید. زیرا اینستاگرام‌ صفحاتی که اطلاعات‌ کامل ندارند و نامعتبر به نظر می‌رسند را تایید نمی‌کند.

5. قابل توجه با‌شد

اینستاگرام داشتن‌ یک نام قابل توجه را به عنوان نامی که “معروف” و “به شدت جستجو شده” باشد تعریف می‌کند. با توجه به این معیارها، اگر نسبتاً مطمئن هستید که این موارد را برآورده می‌کنید یا فقط می‌خواهید شانس خود را امتحان کنید، وقت آن است که طبق مراحل آن‌ پیش بروید و حساب اینستاگرام خود را تأیید کنید.

دریافت تیک آبی اینستاگرام در 6 مرحله

تا این بخش از مقاله‌ دانشگاه کسب و کار با تیک آبی اینستاگرام و شرایط دریافت و معیارهای مهم آن آشنا شدید. اگر این شرایط را دارا هستید و قصد دارید برای دریافت‌ آن اقدام کنید، ما فرایند آن را در شش مرحله توضیح داده‌ایم. مراحل این فرایند ساده به این صورت است:‌

1.‌ وارد پروفایل حساب کاربری خود شوید و علامت سه خط بالای صفحه را بزنید

2. تنظیمات یا Setting را باز کنید

3. سپس گزینه‌ Account را بزنید

4. پس از باز شدن صفحه مربوط به آن، روی Request Verification بزنید

5. اکنون که صفحه درخواست برای تیک آبی اینستاگرام باز شد، تنها کاری که باید بکنید این است که اطلاعات لازم را در فرم وارد کنید (نام قانونی شما – نام مستعار یا تجاری خاصی که به آن مشهور هستید – سپس دسته یا صنعت خود را انتخاب کنید، به عنوان مثال: وبلاگ نویس، اینفلوئنسر، ورزش، اخبار یا رسانه، کسب و کار، برند، سازمان و…) همچنین باید عکس شناسنامه رسمی دولتی خود را ارسال کنید. برای افراد عادی این عکس می‌تواند تصویر گواهینامه رانندگی یا پاسپورت باشد. برای مشاغل، یک قبض آب و برق، یک سند رسمی تجاری یا پرونده‌های مالیاتی نیز مفید است. (در ایران فقط عکس‌ پاسپورت‌ سندیت دارد)

6. اکنون اطلاعات شما آماده‌ ارسال است. روی گزینه Send بزنید و منتظر تاییدیه اینستاگرام بمانید

  • پس از ارسال درخواست چه اتفاقی می‌افتد؟

طبق گفته اینستاگرام، پس از اینکه تیم آنها درخواست شما را بررسی کرد، در صفحه اعلانات خود پاسخی دریافت خواهید کرد. به دلیل برخی از محدودیت‌ها و مشکلاتی که ممکن است توسط کلاهبرداران ایجاد شود، کاملاً واضح است که اینستا‌گرام هرگز به شما ایمیل نمی‌زند، درخواست پول نمی‌کند یا با شما تماس نمی‌گیرد!

به این ترتیب در عرض چند روز یا یک هفته (حتی ممکن است تا 30 روز هم طول بکشد) یک بله یا خیر مستقیم بدون بازخورد خاصی از اینستاگرام دریافت خواهید کرد و متوجه می‌شوید که شرایط دریافت تیک آبی اینستاگرام را دارید یا فاقد اعتبار هستید.

10 نکته و توصیه مهم برای دریافت تیک آبی اینستاگرام

با توجه به این مطالبی که در این مقاله مطالعه کردید، به این نتیجه رسیدید که هر کسی می‌تواند برای گرفتن‌ نشان تایید در اینستاگرام اقدام کند. اما در واقع دریافت تاییدیه بسیار سخت است و نیاز به رعایت نکات خاصی دارد. ما در ادامه‌ این مقاله بهترین روش‌هایی که شانس شما برای تایید اعتبار اینستا‌گرام را افزایش می‌دهند، جمع‌آوری کرده‌ایم. بنابراین اگر می‌خواهید شانس‌ خود را افزایش‌ دهید به این توصیه‌ها عمل کنید:

1.‌ هرگز اقدام به خرید نشان اینستاگرام نکنید

یکی از کلاهبرداری‌های تقریبا مدرنی که موجب سودجویی کلاهبرداران شده‌ است، پخش آگهی‌هایی با عنوان خرید تیک آبی در اینستاگرام‌ است. این افراد به شما وعده می‌دهند در ازای دریافت مبلغ قابل توجهی پول، برایتان نشان تایید می‌گیرند (حتی در صورتی که هیچ یک از معیارهای اینستا‌گرام را ندارید!)

حتی اگر با مواردی روبه‌رو شوید که به شما می‌گویند می‌خواهد نشان تایید خود را بفروشند زیرا به آن نیاز ندارند، باز هم اعتماد نکنید و هیچ مبلغی به حساب آن‌ها واریز نکنید‌. کلاهبرداران اینستاگرام می‌دانند که مردم و کسب‌وکارها در مورد تیک آبی احساسات زیادی احساس می‌کنند و برخی از آن‌ها در ظاهر قانونی نیز بسیار موجه به نظر می‌آیند.

بنابراین مراقب خود باشید و به یاد داشته‌ باشید که اینستاگرام هرگز درخواست پرداخت نخواهد کرد و هر‌گز با شما تماس نخواهد گرفت. تنها راه دریافت نشان اصلی اینستا‌‌گرام فرم درخواست رسمی و پاسخ رسمی‌‌ برنامه به آن است.

2. حساب‌های جعلی برند خود را شناسایی کنید

اگر دائماً با حساب‌های غیرمجاز، جعلی یا طرفداران جعل هویت برند خود دست و پنجه نرم می‌کنید، خبر خوبی برای شما داریم. شما کاندیدای اصلی برای دریافت تایید در اینستاگرا‌‌م هستید؛ چرا که مهم‌ترین هدف تیک آبی اینستاگرام تشخیص حساب‌های واقعی از جعلی است.

حسابرسی سالانه رسانه‌های اجتماعی شما باید روشن کند که آیا حساب‌های فریبنده برای شما مشکل ایجاد می‌کنند یا خیر. اگر تعداد این حساب‌ها زیاد باشد و از آن‌ها در اینستا‌گرام شکایت کنید، شرایط بسیار خوبی برای دریافت نشان تایید خواهید داشت.

3. دنبال‌کنندگان واقعی داشته‌ باشید

معیار اصلی دریافت تایید در اینستاگرام تعداد دنبال‌کنندگان یا فالوورها نیست؛ با این حال گاهی اوقات به نظر می‌رسد که برای تأیید اعتبار خود به تعداد فالوورهای بیشتری نیاز دارید. مطلقاً هیچ مدرکی وجود ندارد که این یک قانون واقعی است، اما وجود آن می‌تواند شانس شما را تا حد زیادی بالا ببرد.

در واقع، آنچه محتمل‌تر است این است‌ که با توجه به اعتبار افراد یا برندها در اینستاگرام و خارج از آن، تعداد فالوورها نیز افزایش می‌یابد. فقط سعی نکنید از میانبر استفاده کنید و فالوورهای اینستاگرام خود را خریداری کنید. (زیرا زیر پا گذاشتن‌ دستورالعمل‌های انجمن و سپس درخواست از اینستاگرام برای بررسی حساب شما، راهکار سریعی برای بسته شدن‌ حساب‌ شما‌ است)

4. پیوندهای بین پلتفرمی در حساب خود را حذف کنید

نکته‌ای که برخی ممکن است آن را یک حرکت کمی کوچک بدانند این است که اینستاگرام اصرار دارد که حساب‌های تایید شده‌ نمی‌توانند پیوندهای به اصطلاح «افزودن من» را به سایر خدمات رسانه‌های اجتماعی، در پروفایل اینستاگرام خود داشته باشند. شما می‌توانید پیوندهایی به وب‌سایت، صفحات خصوصی یا سایر ویژگی‌های آنلاین خود اضافه کنید فقط مراقب باشید که این پیوندها متعلق به حساب توییتر یا یوتیوب شما نباشد.

از طرف دیگر، نکته عجیب این است که اگر در پروفایل فیس بوک خود علامت آبی دارید اما در حساب اینستاگرام خود ندارید، اینستاگرا‌م به صراحت شما را تشویق می‌کند که از صفحه فیس بوک خود به اکانت اینستاگرام خود پیوند بزنید تا صحت خود را اثبات کنید! با این‌حال نداشتن‌ نشان تایید در آن نیز، می‌تواند عاملی برای رد صلاحیت شما باشد.

5. جستجو شده‌ باشید!

در رسانه‌های اجتماعی همه چیز در مورد کشف طبیعی و مطابق با الگوریتم صفحات است. اما وقتی نوبت به تایید می‌رسد، اینستاگرام می‌خواهد بداند که آیا مردم آن‌قدر به شما اهمیت می‌دهند که خود را از اغوای فید یا اکسپلور خود دور کنند و نام شما را به‌طور خودجوش در نوار جستجو تایپ کنند؟

اگرچه اینستاگرام تجزیه و تحلیل این داده‌ها را به صاحبان صفحات مجازی ارائه نمی‌کند، ما برای این واقعیت هزینه می‌کنیم که تیم تأیید اینستاگرام به آن دسترسی دارد و بررسی می‌کند که کاربران چقدر شما را جستجو می‌کنند.

6. اگر نام شما در اخبار است درخواست دهید

پیش از ارائه درخواست برای تیک آبی اینستاگرام در گوگل جست‌وجو کنید که آیا برند شما در چندین منبع خبری معرفی شده‌ است؟ آیا قبلا توسط یک بیانیه مطبوعاتی اخیر مورد توجه قرار گرفته‌ است‌‌؟ آیا‌ در یک نشریه بزرگ بین‌المللی یک‌ صدای رسا یا پروفایل دارید؟ البته توجه کنید که محتوای پولی یا تبلیغاتی شما قطعاً حساب نمی‌شود.

اگر روابط عمومی تا کنون برای برند شما اولویت نداشته‌ است، ممکن است زمان سخت‌تری برای اثبات اینکه چقدر «قابل توجه» هستید داشته‌ باشید. به خصوص به این دلیل که جایی برای ارائه مدرک شما وجود ندارد؛ زیرا اینستاگرام تحقیقات خود را انجام می‌دهد، بنابراین این به شما بستگی دارد که مطمئن شوید اخبار شما روی بورس است و نادیده گرفتن‌ آنها غیرممکن است.

اگر اخیراً توجه‌های زیادی از سوی رسانه‌ها تجربه کرده‌اید یا در حال برنامه ریزی برای یک اعلامیه بزرگ هستید، به فکر استفاده از آن و درخواست برای نشان تایید اینستاگرام باشید؛ خصوصا تا زمانی که این اخبار داغ و جدید است.

7. با آژانس تبلیغاتی کار کنید

اگر بودجه و سرمایه لازم را دارید، یک آژانس دیجیتال معتبر را استخدام کنید که به ابزارهای پشتیبانی شریک رسانه‌ای فیس بوک دسترسی دارد. تبلیغ کننده یا نماینده شما می‌تواند درخواست‌هایی را برای ادعای نام کاربری یا ادغام حساب ارسال کند.

آیا این تایید تضمین شده‌ است؟ البته که نه. اما درخواست یک متخصص صنعت دیجیتال از طریق پنل پشتیبانی شرکای رسانه اعتبار و اهمیت بیشتری دارد و شما را از سایرین متمایز می‌کند.

8. صادق باشید

در درخواست خود برای تأیید، باید بیش از هر چیز صادق باشید. یعنی از نام واقعی خود استفاده کرده‌ و یک دسته‌بندی مناسب و درست را انتخاب کنید. علاوه بر این نباید هیچ سند دولتی را جعل کنید‌. اگر حقیقت را در هر جایی از درخواست خود پنهان یا جعل‌ کنید‌، اینستاگرام می‌گوید که نه تنها درخواست شما را رد می‌کند، بلکه ممکن است حساب شما را نیز حذف کند.

9. پروفایل و بیوگرافی خود را کامل کنید

الزامات فهرست شده اینستاگرام برای تأیید شامل؛ بیوگرافی، عکس پروفایل و یک یا چند پست است. بهینه‌سازی بیو اینستاگرام شما نه تنها تیم تأیید را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند سودهای مستمری را در قالب تعداد فالوورها و بازدیدکنندگان به شما‌ بپردازد.

بنابراین تلاش کنید‌ پروفایل خود را با مطالب و تصاویر چشم‌نواز تکمیل کنید تا هم مورد تایید اینستاگرام قرار بگیرید و هم افراد بیشتری را مجذوب خود کنید‌.

10. اگر بار اول رد شدید، دوباره امتحان کنید

اگر بعد از تمام تلاش‌هایتان، اینستاگرام درخواست شما را رد کرد، تلاش خود را بیشتر کنید و از این فرصت استفاده کنید تا اهداف خود را به پایان برسانید. ممکن است دفعه‌ اولی که درخواست دادید شرایط را نداشتید، اما بعدا بتوانید آن شرا‌یط را کسب کرده‌ و دوباره درخواست‌ دهید.

پس استراتژی اینستاگرام خود را تقویت کنید، دنبال‌کننده اختصاصی ایجاد کنید‌‌‌‌‌ و از پلتفرم‌های مختلف برای تبلیغات استفاده نمایید. سپس، چه 30 روز مورد نیاز را منتظر بمانید یا بودجه‌های خاصی را صرف افزایش شاخص های کلیدی عملکرد خود کنید، می‌توانید دوباره درخواست دهید.

چند سوال متداول درباره‌ تایید اینستاگر‌ام‌

  • برای تایید شدن در اینستاگرام به چند فالوور نیاز دارید؟

از نظر فنی، حداقل تعداد فالوور خاصی برای تایید در اینستاگرام وجود ندارد. تا زمانی که بتوانید ثابت کنید که یک فرد «قابل توجه» یا بسیار جستجو شده هستید (یا حساب شما نشان‌دهنده یک کسب و کار یا سازمان شناخته‌ شده‌ است)، می‌توانید بدون در نظر گرفتن‌ تعداد فالوورهایتان، حساب خود را تأیید کنید.

  • هزینه دریافت تیک آبی اینستاگرام چقدر است؟

تایید اینستاگرام رایگان است. اینستاگر‌ام هرگز برای نشان تایید خود درخواست پرداخت پول نمی‌کند و اگر شخصی پیشنهاد تایید حساب شما را در ازای دریافت پول بدهد، سعی دارد از شما کلاهبرداری کند.

  • چگونه در اینستاگرام‌ تیک‌ آبی‌ دریافت کنید بدون اینکه مشهور باشید؟

برای دریافت تیک آبی در اینستاگرام، باید ثابت کنید که حساب شما ممکن است در معرض جعل هویت باشد؛ زیرا شما یک شخصیت عمومی قابل توجه هستید یا یک سازمان شناخته‌شده را نمایندگی می‌کنید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی ثابت کنید که یک حساب معتبر و واقعی دارید.