برای تامین آبگرم ساختمان ها از سیستم های گرمایشی مانند موتورخانه استفاده می شود که آب را می جوشاند و آن را برای مصرف ساکنان ساختمان و مجتمع های بزرگ تامین می کند. عمل جوشاندن آب به وسیله دیگ یا همان بویلر انجام می گیرد و در این مقاله نیز قصد داریم به این بپردازیم که چگونه برای بویلر مشعل انتخاب کنیم. مشعل در عملکرد حرارتی اهمیت جدی داشته و به نوعی قلب سیستم حرارت مرکزی به شمار می رود. عمل احتراق برای گرم و بخار کردن آب در دیگ به وسیله این قطعه انجام می گیرد. به صورت کلی نیز باید توجه شود که برای تامین حرارت از سوخت های مصرفی گاز، گازوئیل و مازوت استفاده می کند.

برای آنکه بدانیم چگونه مشعل مناسب برای بویلر را انتخاب کنیم، باید به این توجه داشت که انتخاب اندازه مشعل پس از تعیین وزن سوختی در ساعت مورد مصرف قرار می دهد، با کاتالوگ انجام می شود. برای انتخاب مشعل به فرمول زیر می توان توجه داشت که توسط آن سوخت مصرفی مشعل بر حسب کیلوگرم بر ساعت به دست می آید.

وزن سوخت مصرفی (کیلوگرم بر ساعت) = قدرت حرارتی بویلر یا دیگ (کیلوکالری بر ساعت)

                                                      _____________________________________________

                                                       راندمان مشعل ×  ارزش حرارتی سوخت مشعل

انتخاب مشعل از مهم ترین مسائل در مصرف بویلر می باشد و باید دقت داشت که مشعل صنعتی با شعله باز مناسب دیگ نبوده و برای کوره های صنعتی و آجرپزی می باشد که با درجه حرارت بیش از 600 درجه سانتی گراد و غیرقابل تنظیم اند. در دیگ های حرارتی نباید آن را به کار برد چرا که باید در آن ها شعله به طور موازی در داخل کوره دیگ باشد. سرعت محصولات احتراق در دهانه مشعل ها باید قابل تنظیم باشد که به منظور یکنواختی حرارت و سرعت مطلوب می باشد. 

نکته مهم دیگر در زمینه انتخاب مشعل برای بویلر این است که باید مصرف بهینه انرژی را داشته باشد و سازگار با محیط زیست باشد. همچنین به میزان ایمنی آن نیز باید توجه شود. برندهای سازنده معتبر در ساخت مشعل به این عوامل توجه دارند و برای همین منظور نیز توصیه می شود از تولیدکننده های شناخته شده انتخاب کنید. گرم ایران از جمله برندهای معتبر در این زمینه می باشد که فعالیت خود را از سال 1359 آغاز کرده است و همواره در تلاش بوده تا بهترین محصولات را به بازار عرضه کند. برای خرید مشعل گرم ایران می توانید به صفحه مربوطه آن در دماپویا مراجعه نمایید و پس از بررسی مشخصات مدل های مختلف آن دست به انتخاب هوشمندانه بزنید. 

برای انتخاب ظرفیت مشعل به ارتفاع از سطح دریا باید توجه شود و راندمان حائز اهمیت اند. شرایط کارکرد دیگ های آبگرم و نوع بهره برداری مصرف کننده و مشخصات کوره به صورتی می باشد که باید مشخصات مربوط به شعله رعایت شود. ناگفته نماند که در مشعل هایی که با گازوئیل کار می کنند، باید قطر نازل گازوئیل را از تولیدکننده مشعل یا سرویس کار مربوطه بپرسید. 

در رابطه با این سوال که چگونه برای بویلر مشعل انتخاب کنیم باید گفته شود که مشعل ها بر اساس سوخت مصرفی آن ها به سری های گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز و مازوت سوز تقسیم می شوند. برای آن که عملکرد احتراق بهبود یابد و راه اندازی و کارکرد مشعل به نحو احسن ایجاد شود، نحوه ترکیب سوخت و هوا اهمیت دارد. برای تامین احتراق باید بدانیم که به دو طریق انجام می گیرد؛ یا این تامین هوای احتراق مشعل به صورت طبیعی انجام می گیرد و یا به صورت اجباری که به وسیله فن انجام می شود. بر اساس ترکیب سوخت و هوا مشعل ها در سری های زیر طراحی می شوند:

  1. مشعل های انتشاری یا تشعشعی
  2. مشعل های فن دار یا دمنده
  3. مشعل های اتمسفریک

بنابراین برای جمع بندی این سوال که چگونه برای بویلر مشعل انتخاب کنیم، باید در نظر داشت که مهم ترین پارامتر برای انتخاب آن ظرفیت حرارتی دستگاه است که به صورت یک بازه حداقل و حداکثر بیان می شود. ظرفیت حرارتی بویلر باید بین بازه ظرفیت حرارتی مشعل باشد.

تعیین نوع بویلر نیز در این انتخاب مهم است. مشعل انتخابی باید بر اساس نوع بویلر چدنی یا فولادی یا کوره های حرارتی باشد و این تناسب را باید مورد توجه قرار داد.

Leave a comment