آیلتس مخفف International English Language Testing System است و این آزمون شامل اندازه گیری توانایی فرد در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن به زبان انگلیسی است. شرکت کنندگان در آزمون از 1 تا 9 نمره می گیرند.اگر می خواهید برای تحصیل یا کار به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنید، حداقل نمره 7 یا بالاتر الزامی است. بنابراین با استفاده از استراتژی های هدفمند شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

آمادگی برای آزمون آیلتس

آمادگی برای آیلتس شامل درک فرمت آزمون، نحوه نمره دهی به آن و سپس برنامه ریزی برای دستیابی به نمره مطلوب است. برای رسیدن به این هدف، باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، مهارت های تست زنی را تمرین کنید و در دوره های آمادگی آزمون شرکت کنید تا با آمادگی کامل وارد این آزمون شوید.

سعی کنید 6 تا 8 هفته قبل از تاریخ آزمون شروع به مطالعه کنید. این زمان به شما کمک می کند که زمان کافی برای آماده شدن داشته باشید و نیازی به حضور مجدد نخواهید داشت. همچنین اگر فکر می کنید این زمان کافی نیست، می توانید مدت زمان مطالعه بیشتری را تعیین کنید.

پس از برنامه ریزی، سعی کنید نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی کنید تا تصمیم بگیرید که روی کدام حوزه ها بیشتر تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر در خواندن و نوشتن انگلیسی عالی هستید اما در صحبت کردن مشکل بیشتری دارید، ممکن است بخواهید زمان بیشتری را برای مطالعه بخش شنیداری و گفتاری امتحان اختصاص دهید. اگر احساس می کنید که در همه زمینه های آزمون به یک اندازه توانمند هستید، می توانید زمان مطالعه را به طور مساوی تقسیم کنید.

4 مهارت آیلتس چیست؟ استراتژی هایی برای امتیاز بالا در هر مهارت

یک کلاس آماده سازی آزمون آیلتس قابل اعتماد برای کمک پیدا کنید. دوره های آیلتس رایگان و پولی وجود دارد. برخی از دوره ها حضوری و برخی آنلاین هستند. دوره ای را پیدا کنید که برای شما مناسب است و برای زمان مطالعه اضافی، راهنمایی و مشاوره در آن شرکت کنید.

همچنین توصیه می شود برای تمرین هر چهار مهارت وقت بگذارید. یکی از این مهارت ها صحبت کردن است، این قسمت در روز آزمون حدود 11 تا 14 دقیقه طول می کشد. در طول این بخش از آزمون از شما سوالاتی کلی در مورد خودتان پرسیده می شود. سپس موضوعی به شما داده می شود تا حدود 2 دقیقه آزادانه صحبت کنید. اگر می خواهید در این مرحله موفق شوید، موارد زیر را انجام دهید:

 • مکالمه انگلیسی با فردی که مهارت های زبانی پیشرفته ای دارد.
 • گوش دادن و تکرار مکالمات انگلیسی از تلویزیون یا سی دی به زبان انگلیسی؛
 • استفاده از نرم افزار یا اپلیکیشن انگلیسی

قسمت دوم این آزمون قسمت شنیداری است. شما باید در 30 دقیقه به 4 مکالمه گوش دهید که شامل 2 مونولوگ و 2 مکالمه در زمینه های اجتماعی روزمره می شود. برای آماده شدن برای این بخش از آزمون آیلتس، موارد زیر را امتحان کنید:

 • به پادکست های انگلیسی، موسیقی و برنامه های رادیویی یا تلویزیونی گوش دهید.
 • فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را در YouTube به زبان انگلیسی تماشا کنید.

همانطور که می دانید قسمت دیگر خواندن است. این بخش حدود 60 دقیقه است و شامل 40 سوال از بخش هایی است که باید بخوانید. برای آزمون عمومی ریدینگ، بخش‌ها شامل موضوعاتی مانند محل کار، محیط‌های اجتماعی و خواندن روزمره مانند متن از روزنامه‌ها یا مجلات می‌شود. برای آزمون تحصیلی با متون تخصصی مواجه خواهید شد. برای آمادگی در آزمون آیلتس برای موفقیت در این بخش به موارد زیر توجه کنید:

 • رمان و داستان کوتاه بخوانید.
 • کتاب های درسی انگلیسی را بخوانید.
 • خواندن مجلات انگلیسی؛
 • روزنامه های انگلیسی؛
 • وبلاگ های انگلیسی؛
 • وب سایت های انگلیسی؛
 • پست های رسانه های اجتماعی را به زبان انگلیسی بخوانید.

آخرین بخش، بخش نوشتن است. در این بخش به شما دو موضوع داده می شود که در مدت 60 دقیقه در مورد آن بنویسید.

توصیه می شود برای موفقیت در این امر، مقالات، نامه ها و پیامک های زیادی را به صورت تکراری بنویسید.

همچنین یادگیری لغات بسیار مهم است. اگر می خواهید مهارت های خواندن خود را تقویت کنید، حتماً اصطلاحات جدید را یاد بگیرید و به درستی از آنها استفاده کنید. شما باید در مورد آن زیاد بخوانید. فهرستی از عبارات جدید تهیه کنید و با استفاده از عبارات مناسب تمرین کنید. برای یادگیری اصطلاحات جدید سرمقاله ها و سایر نشریات را بخوانید. شما باید به طور منظم از اصطلاحات جدید استفاده کنید تا بخشی از واژگان روزمره شما شوند.

برای آمادگی در آزمون آیلتس، بهتر است نمونه تست ها را در بازه زمانی مشخص شده حل کنید تا در آزمون واقعی وقت تلف نکنید. همچنین می توانید در آزمون آیلتس آزمایشی شرکت کنید.

سعی کنید در هنگام آماده شدن برای آزمون آیلتس تا حد امکان خود را در معرض تکرار زبان قرار دهید. نوشتن خود را با ژورنال نویسی، وبلاگ نویسی یا ارتباط با یک جامعه آنلاین مانند یک گروه فیس بوک از افرادی که علایق مشترک شما را دارند، بهبود بخشید. به سخنرانان بومی که با یکدیگر صحبت می کنند گوش دهید و در صورت امکان آنها را تکرار کنید تا مهارت های شنیداری و گفتاری خود را بهبود ببخشید.

همچنین، بهترین راه برای خودآموزی این است که فردی را پیدا کنید که بتواند به شما بازخورد بدهد.

برای موفقیت در این آزمون باید بدانید که ممتحنان به دنبال چه هستند. کمی وقت بگذارید و تحقیق کنید که چگونه نمرات آیلتس محاسبه می شود و چه نوع پاسخ هایی به شما کمک می کند نمره بالاتری کسب کنید.

برای روز آزمون به نکات زیر توجه کنید:

 • یک هفته قبل از امتحان، مرکز امتحانی مورد نظر را مشخص کنید.
 • قبل از روز آزمون، شرایط و ضوابط را مطالعه کنید.
 • شب قبل از آزمایش ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
 • در روز امتحان آیلتس صبحانه کامل بخورید.
 • آرام باشید و استرس نداشته باشید.
 • تلفن همراه باید در روز آزمون خاموش باشد.

نمره آیلتس برای درخواست در دانشگاه های مختلف لازم است

آخرین کلمه

هرکسی که می خواهد برای کار یا تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کند باید واجد شرایط باشد. یکی از شرایط داشتن مدرک آیلتس با نمره بالا می باشد. بنابراین، باید از قبل آماده شود. متاسفانه برخی از داوطلبان نمی دانند چگونه برای این آزمون آماده شوند و به چه منابعی می توانند اعتماد کنند. زمان آماده سازی آیلتس به اراده و تصمیم شما بستگی دارد. بنابراین نتیجه می گیریم که آمادگی آزمون آیلتس بسیار مهم است.