در واقع، ثروتمندان صرفاً با کار کردن، کسب درآمد نمی کنند، بلکه با ایجاد و تقویت راه هایی برای به دست آوردن پول، درآمد کسب می کنند. در این مقاله به مقوله هوش مالی و ابعاد مختلف آن می پردازیم.

به واردات کالا از چین برای سریع ترین زمان و کمترین هزینه با Vanix کلیک کنید.

محتوا:

 • بهره هوشی مالی چیست؟
 • انواع بهره هوشی مالی
 • 7 ویژگی اصلی افراد با هوش مالی بالا
 • راه حل های تقویتی بهره هوشی مالی
 • آخرین کلمه
 • سوالات متداول

بهره هوشی مالی چیست؟

شما بدون شک با IQ مالی برخورد کرده اید و تعجب کرده اید که معنی آن چیست؟ در همان ابتدا باید بگویم که نه تعریف دقیق و حساب شده ای برای آن وجود دارد و نه واحد تعریف شده ای برای آن، اما به طور کلی روش های کسب درآمد در مدت زمان کوتاه را می توان به تعریف آن نسبت داد.
بنابراین می توان گفت که اطلاعات، دانش و توانایی هر فرد برای خلق ثروت، حل چالش های اقتصادی و مدیریت بحران های مالی را هوش مالی می نامند. که در اصطلاح عامیانه مترادفی به نام شام اقتصادی دارد.

بهره هوشی مالی چیست؟

رابرت کیوساکی، ثروتمند ژاپنی-آمریکایی که کتاب هایش در این زمینه، به ویژه کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» بسیار معروف و پرطرفدار است، رفتار یک فرد پولدار را هوش مالی می داند که مبتنی بر سه مفهوم سرمایه، بدهی و جریان مالی است.
نوع کسب و کار، میزان دارایی های ثابت و درآمد، میزان پولی که هر ماه از حساب یک فرد برداشت می شود و مهمتر از همه، جریانی که هر دو در آن می روند، معیاری برای سنجش سطح هوش اقتصادی افراد است.

دانستن در مورد هزینه ارسال از چین با Vanix کلیک کنید.

انواع ضریب هوشی مالی

این شاخص اقتصادی فردی دارای 5 نوع و جنبه موفقیت است که هیچ کدام بر دیگری اولویت ندارند و با تقویت همه آنها موفقیت مالی حاصل می شود.

1. افزایش درآمد

2. پس انداز

3. بودجه بندی و برنامه ریزی برای پول

4. استفاده از پول

5. افزایش سطح دانش مالی

انواع ضریب هوشی مالی

7 ویژگی اصلی افراد با هوش مالی بالا

با توجه به نتیجه و اثربخشی هر فرد در هر یک از 5 نکته ذکر شده در قسمت قبل مقاله، فردی با دانش بالا در مدیریت منابع مالی دارای ویژگی های زیر تعریف می شود:

 1. 1. ایده های خلاقانه و کاربردی دارد
 2. 2. پپس انداز و سرمایه گذاری حداقل 10 درصد از درآمد
 3. مدیریت هزینه
 4. برنامه ریزی با سیاست کوتاه مدت و بلند مدت
 5. تا حد امکان بدهی ها را کاهش دهید
 6. 6. مشاوره با کارشناسان و کارشناسان
 7. 7. مطالعه و یادگیری مستمر و تقویت راه های درآمد

راهکارهایی برای تقویت هوش مالی

نکته بسیار مهمی که ممکن است اکثر افراد ندانند این است که هوش مالی کاملاً با ضریب آن متفاوت است. ضریب هوشی مالی یک توانایی بالقوه است که می توانید آن را تقویت کنید و به واقعی تبدیل کنید که همان هوش مالی است.

راهکارهایی برای تقویت هوش مالی

با این تفاسیر ضریب بالا نمی تواند نشانه هوش باشد. برای مثال دو نفر را در نظر بگیرید که درآمد ماهانه یکسانی دارند، نفر اول پس از پرداخت بدهی و هزینه های خود نسبت به نفر دوم پول بیشتری دارد. با این تفاسیر فرد اول از هوش اقتصادی بالاتری نسبت به دیگری برخوردار است. بنابراین با مطالعه و یادگیری بیشتر و استفاده از روش های تقویتی ذکر شده می توانید به موفقیت های روزافزون در امور اقتصادی دست یابید.

به خرید کالا از چین برای سریع ترین زمان و کمترین هزینه با Vanix کلیک کنید.

راه حل ها و روش های تقویت عبارتند از:

تییک طرز فکر متفاوت

تا زمانی که ایده ها و افکار قبلی خود را در مورد پول و روش های بدست آوردن آن تغییر ندهید، نمی توانید چیز دیگری را تغییر دهید.
با این تفاسیر در گام اول افزایش درآمد خود را هدف گذاری کنید نه خرید بیشتر. برای موفقیت در امور مالی، باید از منظر جدیدی به مسائل اقتصادی و مالی نگاه کنید.

هدف گذاری و برنامه ریزی

اهداف کوتاه مدت و بلندمدت را تعیین کنید و برای دستیابی به آنها به شیوه ای منسجم و یکپارچه برنامه ریزی کنید. بهتر است اهداف خود را از کوچک به بزرگ تقسیم کنید یا جزئیات را ذکر کنید تا به سمت تحقق آنها حرکت کنید. دستیابی به موفقیت در اهداف کوتاه مدت و فوری می تواند انگیزه بزرگی برای دستیابی و دستیابی به اهداف بزرگتر و بلند مدت باشد.

زمان بسیار با ارزش است

تمام لحظات زندگیتان را گرامی بدارید و از آنها به درست ترین شکل ممکن استفاده کنید. ارتقای سطح دانش مالی نیازمند تمرین، مطالعه، افزایش دانش و تمرین در این امور است تا به نتیجه مطلوب دست یابیم. اتلاف وقت، تنبلی و بیگانگی شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد.

کنترل هزینه ها و مخارج

مدیریت هزینه های اضافی خود را در اسرع وقت شروع کنید و تا حد امکان آنها را کاهش دهید. یک لیست خرید برای خود تهیه کنید و اقلام ضروری خود را در لیست خود قرار دهید. بدهی های خود را پرداخت کنید و تا حد امکان از وام های جدید خودداری کنید. صرفه جویی را فراموش نکنید، حتی اگر مقدار آن بسیار کم باشد.

افزایش حجم آموزش و پرورش

استفاده از تجربه و آموزش افراد موفق نقش بسزایی و موثری در تقویت تحلیل مسائل مالی و اقتصادی روزمره خواهد داشت. متأسفانه سیستم آموزشی مدارس و حتی دانشگاه های ما توجه چندانی به دانش و هوش اقتصادی دانش آموزان ما ندارد و بیشتر سیستم کارمندی و دریافت حقوق را ارتقا می دهد. این امر خلاقیت و کارآفرینی را از دانش آموزان سلب می کند.

خوشبختانه بر خلاف این روش، پس از رشد و همه گیر شدن فضاهای مجازی، مقالات و آموزش های زیادی در زمینه تقویت هوش مالی به دست همگان رسیده است که اصول و روش های تقویت آن را به افراد آموزش می دهد.
علاوه بر این، از خواندن کتاب های مدیران موفق و افراد ثروتمند و همچنین اقتصاددانان صاحب نظر نیز غافل نشوید.

کتاب هایی مانند دو اثر معروف رابرت کیوساکی که در بالا در متن ذکر شد، پدر پولدار پدر فقیر و کتاب های نوشته کارن برمن از بهترین کتاب ها در این زمینه محسوب می شوند.

آخرین کلمه

همانطور که در قسمت مقدماتی مقاله ذکر شد، صرف داشتن پول در دست داشتن پولدار بودن یکسان نیست و اگر آن فرد ثروتمند در مورد نحوه صحیح مصرف و روش های افزایش هر چه بیشتر آن آگاهی نداشته باشد، می تواند سرمایه و پول خود را به طور کامل از دست بدهد.
هوش مالی یکی از دانش های ضروری هر فردی است که باید آن را بیاموزد تا بتواند به راحتی زندگی خود و اطرافیانش را که از نظر مالی به او وابسته هستند تامین کند.

سوالات متداول در مورد هوش مالی

 • چگونه می توانیم دانش مالی و اقتصادی خود را تقویت کنیم؟

تغییر طرز تفکر، هدف گذاری و برنامه ریزی، زمان بسیار ارزشمند است، کنترل هزینه ها و افزایش حجم آموزش و یادگیری.

 • افراد با بهره هوشی مالی بالا چه ویژگی هایی دارند؟

افراد دارای I مالیس آنها ایده های خلاقانه و عملی می دهند، بخشی از درآمد خود را پس انداز و سرمایه گذاری می کنند، هزینه های خود را مدیریت می کنند، برنامه ریزی می کنند، بدهی های خود را پرداخت می کنند، با افراد آگاه مشورت می کنند و مدام یاد می گیرند.

Leave a comment