اگر به دنبال موفقیت شغلی و تحصیلی هستید و می‌خواهید پس از اتمام دوره تحصیلی خود در یک جایگاه شغلی معتبر و موفق فعالیت کنید، بهتر است همه چیز درباره رشته mba را بدانید. MBA معتبرترین مدرک کارشناسی ارشد مدیریت در تمام جهان است. به همین دلیل کارفرمایان در تمام کشورها از استخدام افرادی که دارای این مدرک هستند استقبال می‌نمایند. تضمین موفقیت در این رشته مدیریتی به قدری بالاست که هر ساله افراد بسیار زیادی متقاضی آن می‌شوند.

به طور کلی رشته mba یک دانش مدیریتی می‌باشد که در تمامی حوزه‌های امور مالی، حسابداری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور دانشگاه کسب و کار در این  مقاله قصد دارد شما را با هر آنچه نیاز است در رابطه با این رشته مدیریتی بدانید، به طور کامل آشنا کند.

رشته mba چیست؟

رشته mba یک تخصص عمومی در زمینه دانش مدیریت بنیادی می‌باشد که می‌تواند در زمینه رهبری، بازاریابی، حسابداری و … عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد. جالب است بدانید که با کمک این مهارت به راحتی می‌توانید تمامی پست‌های مدیریتی را رهبری کنید. فراموش نکنید که اکثر افرادی که جزو کارآفرینان موفق و رئیس جمهوران شناخته شده هستند، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌باشند. تیم کوک، ساندار پیچای، مایکل بلومبرگ، جورج دبلیو بوش، شریل سندبرگ و … از جمله افرادی هستند که مدرک MBA را دریافت نموده‌اند.

با استفاده از مدرک رشته mba می‌توانید در کسب‌وکارهای بزرگ به طور حرفه‌ای شبکه‌سازی انجام دهید. این مدرک علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند جایگاه شغلی خود را ارتقاء دهید، موجب می‌شود تا توانایی راه‌اندازی کسب‌وکارهای موفق را نیز به دست آورید. بنابراین اگر می‌خواهید کارآفرین شوید و یا جایگاه مدیریتی داشته باشید از قدرت این مدرک غافل نشوید.

MBA یا Master of Business Administration در ابتدا توسط دانشکده مدیریت در دانشگاه هاروارد معرفی شد. امروزه این مدرک به عنوان یکی از معتبرترین مدارک کارشناسی ارشد در دانشکده‌های بازرگانی شناخته می‌شود.

وجود مدرک mba در رزومه شما موجب می‌شود تا کارفرمایان به راحتی شما را از سایر متقاضیان متمایز نمایند. این مدرک علاوه بر چشم‌انداز شغلی می‌تواند میزان حقوق دریافتی شما را نیز به طور شگفت‌انگیزی افزایش دهد. فراموش نکنید که در دوره mba هیچ دانشجوی معمولی وجود ندارد و تمامی افراد جزو دانشجویان حرفه‌ای و کارآفرین می‌باشند. بنابراین اگر می‌خواهید جایگاه شغلی خاصی را به خود اختصاص دهید از کنار رشته mba به سادگی عبور نکنید.

همه چیز درباره رشته mba و مزایای آن

مزایای بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند دلیل و انگیزه شما برای شرکت در رشته mba و دریافت این مدرک باشند. اگر می‌خواهید همه چیز درباره رشته mba را بدانید، بهتر است مزایای این رشته را نیز به خوبی بشناسید. از مهم‌ترین مزایای دریافت مدرک mba می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

تقویت مهارت‌های تخصصی

یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در دوره‌های mba دستیابی به فرصت‌های عملی می‌باشد. در رشته mba علاوه بر اینکه می‌توانید دوره‌های مدیریتی را به طور تئوری بگذرانید، می‌توانید در فعالیت‌های عملی نیز شرکت کرده و مهارت‌های خود را گسترش دهید.

ایجاد فرصت‌های شغلی متعدد

از مدرک mba می‌توان در بسیاری از صنایع استفاده نمود. به همین دلیل زمانی که شما این مدرک را دریافت کرده باشید، به راحتی می‌توانید در اکثر حوزه‌های شغلی به فعالیت بپردازید. این موضوع موجب می‌شود تا فرصت‌های شغلی بسیار متعددی پیش روی شما قرار گیرند. داشتن این مدرک یک امتیاز بسیار موثر و ارزشمند در رزومه شما محسوب می‌شود.

دستیابی به درآمد بالاتر

از آنجایی که mba یک مدرک بسیار پیشرفته و خاص محسوب می‌شود، افرادی که دارای آن هستند نسبت به دیگر همکاران خود درآمد بیشتری دریافت خواهند کرد. به طور مثال در آمریکا حقوق کسانی که مدرک mba دارند نسبت به افرادی که مدرک کارشناسی دارند 22 تا 40 درصد بیشتر است.

درک بهتر کسب‌وکار

رشته mba چالش‌های مختلفی را برای دانشجویان ایجاد می‌نماید. این موضوع به افزایش درک و مهارت‌های تخصصی فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند. به همین دلیل است که افراد دارای مدرک mba درک فوق‌العاده‌ای از کسب و کار دارند.

شبکه ارتباطی گسترده

از طرفی شرکت در دوره‌های mba به شما این امکان را می‌دهد تا در طول برنامه بتوانید مطالعات و کارهای گروهی متنوعی را تجربه کنید. این موضوع موجب می‌شود تا در دوره‌های کارآموزی ارتباطات پایدار و مهمی را به دست آورید.

سوالات متداول

سوالات متفاوتی در رابطه با رشته mba پرسیده می‌شوند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

دوره‌های مدیریتی رشته mba کدامند؟

رشته mba دوره‌های مدیریتی متنوعی را پوشش می‌دهد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ارتباطات تجاری
 • حسابداری
 • بازاریابی
 • اخلاق کسب‌وکار
 • استراتژی کسب‌وکار
 • اقتصاد
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • رهبری
 • دارایی و سرمایه‌گذاری
 • عملیات

با داشتن مدرک mba در کدام سمت‌های شغلی می‌توان فعالیت نمود؟

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد با دریافت این مدرک می‌توان در تمامی صنایع مشغول به کار شد. با این وجود مشاغلی که به طور مستقیم با این مدرک در ارتباط هستند، عبارتند از:

 • مشاور مالی
 • مدیر مالی
 • تحلیلگر مدیریت
 • مشاور مدیریتی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیر فناوری اطلاعات
 • بانکدار سرمایه‌گذاری
 • مدیر عملیات
 • مدیر بازاریابی

شرایط پذیرش در رشته mba چیست؟

برای پذیرش در رشته mba در ابتدا باید بهترین مدرسه یا موسسه را انتخاب نمایید. سپس می‌توانید مدارک لازم را جهت شرکت در دوره mba ارائه نمایید. داشتن مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر و شرکت در آزمون استاندارد از شرایط ضروری پذیرش در دوره‌ mba است. برخی از دانشکده‌های بازرگانی سابقه کاری (حداقل 2 سال)، مقالات علمی و تسلط بر زبان انگلیسی را نیز جزو شرایط خود قرار می‌دهند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم همه چیز درباره رشته mba را برای شما شرح دهیم. امروزه بیکاری و درآمد کم از مهم‌ترین دغدغه جوانان شناخته می‌شود. افراد تحصیل‌کرده بسیار زیادی هستند که هنوز نتوانسته‌اند در جایگاه شغلی مناسبی مشغول به کار شوند. دریافت این مدرک می‌تواند تا حد بسیار زیادی این مشکل را برطرف کند و موقعیت‌‎های شغلی متفاوتی را برای افراد ایجاد نماید. شما نیز اگر به دنبال یک جایگاه شغلی خاص با درآمد بالا هستید، بهتر است هرچه سریع‌تر برای شرکت در دوره mba اقدام کنید. دانشگاه کسب و کار یکی از معتبرترین و حرفه‌ای‌ترین مراکز ارائه دهنده دوره‌های mba است که می‌تواند شما را در رسیدن به رویاهایتان همراهی کند.

Leave a comment