موفقیت هر وب سایت کاملاً به نحوه طراحی آن بستگی دارد. صرف نظر از اینکه طراحان در ساخت سایت بیشترین توجه را داشته اند، سایت خوب طراحی شده شما که هم قابل استفاده و هم مفید باشد عامل تعیین کننده موفقیت است.

از آنجایی که وب سایت شما ویترین فروشگاه شما است و اکثر مشتریان بالقوه قبل از مشاهده فروشگاه شما از وب سایت شما بازدید می کنند، ضروری است که آن را با دقت طراحی کنید.

از دست دادن هر یک از ابعاد طراحی می تواند تأثیر برند شما را از بین ببرد.

طراحی صفحات وب برای تبدیل مهمتر از آن چیزی است که فکر می کنید. با وجود استفاده از تاکتیک های عالی برای افزایش تبدیل، اگر سایت شما بی کیفیت به نظر برسد، ممکن است کار زیادی انجام ندهید.

اما در واقعیت، طراحی وب سایت لزوماً به ظاهر و زیبایی سایت نیست، بلکه نحوه عملکرد آن است. حتی وب‌سایت‌هایی با ظاهر ساده و قابلیت استفاده استثنایی و ساختار مناسب معمولاً عملکرد شگفت‌انگیزی در گوگل دارند.

نظر کاربران این گونه وب سایت ها نیز بهتر از وب سایت هایی با تجربه کاربری ضعیف است. اثربخشی هر سایت کاملاً به اثربخشی آن بستگی دارد.

پس چگونه می توان یک وب سایت خوب ایجاد کرد؟

طراحی یک وب سایت خوب نیاز به متخصصان مختلفی دارد که در زمینه های مختلف تخصص دارند. زمانی که باید تصمیمی حیاتی گرفته شود، باید تلاش های جمعی آنها به کار گرفته شود.

در این مقاله به 8 اصل طراحی سایت خوب اشاره می کنیم که در ساخت آن باید به آنها فکر کنیم. این اصول طراحی قطعا به طراحان وب در طراحی موثر و بهبود قابلیت استفاده وب سایت کمک خواهد کرد.

این 8 اصل که وب سایت شما را به یک سایت زیبا، کاربرپسند، موثر و سرگرم کننده تبدیل می کند به شرح زیر است:

1) سادگی بهترین است

یک وب سایت بارگیری شده ممکن است پاسخگو نباشد. این امکان وجود دارد که عناصر اضافی را در سایت وارد کنید و توجه بازدیدکنندگان را از هدف اصلی سایت خود منحرف کنید.

سادگی همیشه در طرح های دیدنی کار می کند. طراحی تمیز و پر جنب و جوش نه تنها وب سایت را جذاب می کند بلکه به کاربر کمک می کند تا به راحتی از یک صفحه به صفحه دیگر حرکت کند.

طراحی وب سایت

بارگذاری وب سایتی که ویژگی های طراحی آن کاربردی نیست می تواند خسته کننده باشد. تا حد امکان ساده طراحی کنید تا استفاده و پیمایش برای بازدیدکنندگان آسان باشد.

2) ثبات

ثبات در طراحی سایت بسیار مهم است. به هماهنگی عناصر طراحی در تمامی صفحات سایت توجه کنید. فونت‌ها، اندازه‌ها، عنوان‌های اصلی و فرعی، و سبک دکمه‌ها باید در سرتاسر وب‌سایت ثابت باشند.

همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنید. فونت ها و رنگ های مناسب متون، دکمه ها و غیره را نهایی کنید. و همین روند را در تمام مراحل ساخت سایت دنبال کنید. برگه های سبک آبشاری (CSS) برای حفظ اطلاعات کامل در مورد سبک ها و عناصر طراحی مفید هستند.

3) تایپوگرافی و خوانایی

هر چقدر هم که طراحی شما خوب باشد، متن سایت همچنان در طراحی تعیین کننده است زیرا اطلاعات مورد نظر را در اختیار کاربران قرار می دهد.

از آنجایی که موتورهای جستجو به خوبی از این داده ها آگاه هستند، بخشی جدایی ناپذیر از فعالیت های سئو می شود. شما باید تایپوگرافی سایت خود را جذاب و خوانا نگه دارید و از کلمات کلیدی، ابرداده ها و سایر عناصر حساس به سئو عاقلانه استفاده کنید.

فونت هایی را در نظر بگیرید که به راحتی خوانده می شوند. برای هر یک از عناصر طراحی مانند سرفصل ها، متن های بدنه، دکمه ها و … ترکیب های مناسبی از طرح حروف ایجاد کنید.

4) سازگاری با موبایل

با توجه به استفاده روزافزون از گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و فبلت‌ها، طراحی وب باید روی صفحه نمایش پاسخگو باشد. اگر طراحی وب سایت شما از همه اندازه ها پشتیبانی نمی کند، احتمالاً از رقبای خود عقب خواهید بود.

بسیاری از استودیوهای طراحی وب یا نقاط خدماتی وجود دارند که از آنجا می توانید طراحی دسکتاپ خود را به طراحی واکنش گرا و واکنش گرا برای انواع صفحه نمایش تبدیل کنید.

5) رنگ آمیزی و تصاویر

یک ترکیب رنگ عالی کاربران را جذب می کند، اما یک ترکیب رنگ بد می تواند حواس آنها را پرت کند. بنابراین شما باید یک طرح رنگ عالی برای وب سایت خود انتخاب کنید که بتواند فضای دلپذیری ایجاد کند و در نتیجه تاثیر خوبی بر بازدیدکنندگان بگذارد.

با انتخاب طرح‌های رنگی مکمل، تجربه کاربری را افزایش دهید تا ظاهری متعادل برای طراحی خود ایجاد کنید. استفاده از فضای خالی را فراموش نکنید زیرا باعث می شود وب سایت شما درهم به نظر برسد.

همچنین از رنگ های زیاد استفاده نکنید. سه تا چهار رنگ برای طراحی جذاب و تمیز یک سایت کافی است.

همچنین در مورد تصاویر زیاده روی نکنید. از تصاویر واضح زیاد استفاده نکنید.

6) کاربری آسان

هیچ کس وب سایتی را دوست ندارد که بارگذاری آن بیش از حد طول بکشد. بنابراین با بهینه سازی اندازه تصاویر و ترکیب کدها به آن فکر کنید

Leave a comment