اگر قصد شروع یک کسب و کار را دارید، ولی اطلاعات تجاری و مدیریتی زیادی ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که حتما در دوره مدیریت کسب و کار یا MBA شرکت کنید. MBA دارای مجموعه دروس متنوعی است که هر کدام می‌توانند به مدیریت کسب و کار و موفقیت تجاری شما کمک کنند. اگرچه این رشته در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شود؛ اما افراد علاقه مند می‌توانند خارج از این شرایط نیز در دوره MBA شرکت کنند. یکی از سوالات رایجی که از سوی افراد علاقه مند به شرکت در این دوره پرسیده می‌شود، این است که هزینه دوره MBA چقدر است؟

با توجه به دغدغه افراد برای هزینه دوره MBA جهت شرکت در این دوره، در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد هزینه شرکت در دوره مدیریت کسب و کار با شما صحبت کنیم. از این رو اگر می‌خواهید در این دوره شرکت کنید، ولی نمی‌دانید که چقدر بودجه باید برای آن در نظر بگیرید؛ در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

هزینه دوره MBA چقدر است؟

دوره MBA، یک دوره جامع در حوزه مدیریت کسب و کار است. این دوره در بسیاری از دانشگاه‌های داخل کشور از جمله دانشگاه تهران برگزار می‌شود. افراد علاقه مند به حوزه کسب و کار و تجارت می‌توانند در این دوره شرکت کنند و از مطالب آموزش داده شده در راستای موفقیت خود استفاده نمایند. شرکت در دوره‌های مدیریت کسب و کار، به شما این امکان را می‌دهد تا بهترین فرد در حوزه تجارت شخصی و سازمانی باشید.

دروسی که در دوره‌های MBA به داوطلبان ارائه می‌شوند، بسیار مهم هستند و می‌توانند دانش فردی افراد را برای موفقیت در مدیریت کسب و کار افزایش دهند. بنابراین، شرکت در دوره MBA از هر لحاظ ارزشمند است؛ اما اینکه هزینه دوره MBA چقدر است نیز سوال رایجی است که از سوی داوطلبان پرسیده می‌شود. هزینه دوره مدیریت کسب و کار بستگی به نوع دوره (مجازی و حضوری) و محل برگزاری آن دارد. در ادامه بیشتر در مورد هزینه دوره مدیریت کسب و کار صحبت می‌کنیم.

هزینه شرکت در دوره مدیریت کسب و کار به صورت مجازی

برخی از مراکزی که دوره مدیریت کسب و کار را به صورت حضوری برگزار می‌کنند، امکان شرکت در دوره مدیریت کسب و کار به صورت مجازی را به افراد می‌دهند. در این صورت تمامی محتواهای آموزشی که باید در دوره حضوری به داوطلبان ارائه شوند، به صورت مجازی و آنلاین در اختیار آن‌ها قرار داده خواهد شد.

با توجه به اینکه هزینه‌های ناشی از برگزاری دوره‌های مجازی کمتر است، هزینه دوره MBA مجازی نیز ارزان‌تر است. البته بسته به آموزشگاهی که برای شرکت در این دوره انتخاب می‌کنید، قیمت نیز می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر دانشگاه تهران مبلغ تقریبی 18 میلیون تومان را برای برگزاری دوره مجازی MBA از داوطلبان دریافت می‌کند. البته این هزینه مربوط به سال 1402 بوده و ممکن است در سال‌های آینده افزایش قیمت وجود داشته باشد.

هزینه دوره MBA حضوری در دانشگاه‌های ایران

هزینه دوره MBA در دانشگاه‌های ایران به مراتب ارزان‌تر از هزینه دوره در خارج از کشور است. اما باید بدانید که هزینه دوره مدیریت کسب و کار حضوری نسبت به مجازی بالاتر می‌باشد. بسته به نوع موسسه‌ای که برای شرکت در دوره MBA انتخاب می‌کنید، ممکن است هزینه دوره نیز متفاوت باشد. در حال حاضر دانشگاه تهران برای شرکت در دوره MBA حضوری، حدود 25 میلیون تومان از داوطلبان دریافت می‌کند.

این هزینه فقط مربوط به شرکت در دوره MBA بوده و ارتباطی با هزینه اسکان در دانشگاه تهران و … ندارد. از طرفی کل دوره مدیریت کسب و کار با این مبلغ به صورت حضوری برگزار می‌شود. از این رو اگر برای شما مهم است که در یک دوره پربازده شرکت کنید، دوره حضوری MBA را انتخاب کنید.

زمان شرکت در دوره‌های حضوری MBA در دانشگاه‌های ایران

زمان دوره حضوری MBA، به صورت یکساله می‌باشد. بسته به شرایط دوره، ساعات آن می‌تواند متفاوت باشد. از این رو بهتر است که قبل از ثبت نام در دوره، در مورد روزهای برگزاری آن و شرایط برگزاری این دوره اطلاعات کسب کنید و سپس ثبت نام خودتان را در دوره حضوری انجام دهید.

قیمت دوره MBA در خارج از کشور

هزینه دوره MBA در خارج از کشور به دلیل تفاوت قیمت دلار و سایر ارزها با پول کشور ایران، بسیار بالاتر است. با این حال هستند افرادی که به دلیل اهداف خود، ترجیح می‌دهند در دوره‌های حضوری MBA خارج از کشور شرکت کنند. دوره‌های MBA که در خارج از کشور برگزار می‌شوند، دارای تنوع بالایی هستند. بسته به نوع دانشگاه و موسسه آموزشی، هزینه شرکت در این دوره‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در مورد هزینه دوره MBA به آن توجه داشته باشید، این است که علاوه بر پرداخت هزینه دوره باید هزینه‌های زندگی را نیز در خارج از کشور پرداخت کنید. به همین خاطر با یک حساب سرانگشتی می‌توانید متوجه شوید که آیا ارزشش را دارد که در خارج از کشور در این دوره شرکت کنید، یا خیر؟

سوالات متداول

آیا شرکت در دوره MBA مجازی ارزش دارد؟

بله. اگر شرایط شرکت در دوره‌های حضوری MBA را ندارید، می‌توانید در دوره‌های مجازی MBA شرکت کنید که به صورت غیر حضوری برگزار می‌شوند و همان محتواهای آموزشی دوره‌های حضوری را در بر می‌گیرند.

آیا امکان شرکت در دوره MBA رایگان وجود دارد؟

خیر. هیچ موسسه یا مرکز آموزشی اطلاعات آموزشی مهم و پرطرفدار را مانند MBA به صورت رایگان در اختیار شما نمی‌گذارد. نهایتا شاید بتوانید در وبینارها یا همایش‌های رایگان MBA شرکت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد هزینه دوره MBA با شما صحبت کردیم. این دوره یکی از دوره‌های محبوب در میان مردم ایران و دانشجویان علاقه مند به تجارت است. می‌توانید با توجه به هزینه دوره MBA در داخل و خارج از کشور، در این دوره شرکت کرده و به یک فرد موفق در حوزه تجارت تبدیل شوید. امکان پرداخت اقساطی هزینه شرکت در دوره مدیریت کسب و کار نیز در برخی از موسسه‌ها فراهم شده است. در هر صورت هزینه‌ای که برای شرکت در این دوره‌ها پرداخت می‌کنید، با توجه به پیشرفتی که در کسب و کارتان پیدا می‌کنید، بسیار ناچیز خواهد بود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *