آلن دوباتن نویسنده، مقاله‌نویس، رمان‌نویس و مجری تلویزیونی اهل سوئیس است که بیشتر به خاطر آثارش مانند «معماری شادمانی»، «اضطراب موقعیت» و «تسلی بخشی‌های فلسفه» شناخته می‌شود. او دانش‌آموخته رشته‌ تاریخ و فلسفه بود و از همان ابتدا علاقه‌ زیادی به مطالعه و نوشتن درباره فلسفه‌ و مفاهیم آن داشت. این موضوع بعدا به یکی از تخصص‌های او تبدیل شد و مضمون برخی از مهم‌ترین آثار او را تشکیل داد.

آلن دوباتن فردی است که مفاهیم فلسفه را برای عموم مردم ساده کرد‌ و آن را به یک درس لذت‌بخش و جذاب تبدیل نمود. ما قصد داریم در این مقاله‌ از دانشگاه کسب و کار به زندگینامه و معرفی آثار این نویسنده بپردازیم. در ادامه‌ نیز چند نقل‌قول تاثیرگذار از او گلچین کرده‌ایم که خواندن‌ آن خالی از لطف نیست؛ پس تا پایان مقاله‌‌ همراه ما باشید!

زندگینامه آلن دوباتن

آلن دوباتن در دسامبر 1969 در زوریخ سوئیس متولد شد. پدر او ژیلبر دو باتن در زمان جمال عبدالناصر در مصر زندگی می‌کرد؛ او برای کار و تشکیل زندگی به سوئیس مهاجرت کرد و در آن‌جا موسسه مالی اعتباری جی‌ای‌ام را تاسیس کرد‌. آن‌ها ثروت زیادی داشتند و جزو خانواده‌های متمول زمان خود محسوب می‌شدند.

آلن تا سن دوازده سالگی در سوئیس زندگی کرد، سپس همراه خانواده‌اش به انگلستان نقل‌مکان کردند. او در مدرسه دراگن که انگلیسی، زبان اول آن بود ثبت‌نام کرد. سپس به مدرسه‌ عمومی هارو در انگلستان رفت.

  • تحصیل در دانشگاه

دوباتن تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه کمبریج گذراند و لیسانس خود را از رشته‌ تاریخ دریافت کرد. او در کینگز کالج لندن به مطالعه‌ فلسفه در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت و دکترای خود را نیز در همین رشته‌‌ ادامه‌ داد. اما نتوانست مقطع‌ دکترا را به پایان برساند و آن را در دانشگاه هاروارد ناتمام گذاشت.

  • نگارش نخستین آثار داستانی و غیرداستانی

آلن دوباتن نخستین کتاب خود را با نام «جستارهایی در باب عشق» در سال 1993 منتشر کرد. این کتاب یک رمان فلسفی و عاشقانه است که بر پیچیدگی‌های عشق تمرکز دارد. طولی نمی‌کشد که این‌‌ اثر با استقبال مخاطبان روبه‌رو می‌شود و دوباتن را تبدیل به نویسنده‌ای محبوب و پرفروش می‌کند.

کتاب «چگونه پروست می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد» و «معماری شادمانی» از دیگر آثار نخست او است که در قالب غیرداستانی نوشته‌ شده‌ است. او در این آثار جنبه‌ دیگری از مطالعات خود را نشان می‌دهد و به بررسی موضوع هنر، معماری و ادبیات می‌پردازد. دوباتن در سال 2013 کتاب «‌هنر همچون درمان‌» را با همکاری جان آرمسترانگ منتشر کرد. آخرین کتاب او نیز با نام «سیر عشق» در سال 2016 منتشر‌ شد و نام او را در لیست نویسندگان پرفروش دنیا قرار دارد.

  • تاسیس مدرسه‌ ز‌ندگی

آلن دوباتن در سال 2008 مؤسسه آموزشی و فرهنگی «مدرسه زندگی» را در لندن تأسیس کرد. این مو‌سسه‌ که با همکاری چند نویسنده و فیسلوف راه‌اندازی شد، یک آکادمی آموزشی با هدف ایجاد زندگی بهتر و عاقلانه‌تر بود.

اکنون مدرسه‌‌ زندگی‌‌ در آمستردام، برلین، استانبول، پاریس و سیدنی نیز فعالیت دارد و افراد را در مواردی چون پیدا کردن‌ شغل، بهبود روابط، درک جهان و روان درمانی یاری می‌دهد.

  • روزنامه‌نگاری

دوباتن این روزها به طور مکرر با روزنامه‌ها، مجلات و برنامه‌های مختلف همکاری می‌کند و یکی از اعضای انجمن ادبیات شورای هنر انگلستان است. او تاکنون سه رمان منتشر کرده‌ و همچنین نو‌‌یسنده آثار غیرداستانی ا‌ست.

او از زمانی که کتاب پروست می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد (که پرفروش‌ترین کتابی است که تأملات هوشمندانه درباره زندگی شخصی را با تفسیر دقیق آثار پروست ترکیب می‌کند) به شهرت رسید، به طور تخصصی به روزنامه نگاری پرداخت و همچنین مجموعه‌ای گسترده از کتاب‌ها و برنامه‌های تلویزیونی تولید کرد.

شاخه های سبک نوشتاری آلن دوباتن شامل فلسفه، سفر و معماری می‌شود؛ اما موضوع اساسی آثار او طبیعت انسان است. او‌ معمولاً سؤالات خاصی را مطرح می‌کند: چگونه زندگی کنیم، چگونه‌ عشق بورزیم و چگونه‌‌ خوشبختی را پیدا کنیم. سپس راه‌حل‌های کمکی خود را برای این معماهای همیشگی پیشنهاد کرده‌ و مخاطب را به سوی زندگی هدفمند و درست هدایت می‌کند.

معرفی آثار آلن دوباتن

آلن دوباتن از جمله نویسندگان پرکاری است که آثار زیادی در حوزه روانشناسی، زندگی، ادبیات، هنر و خودشناسی نوشته‌ است‌. او تاکنون حدود 18 جلد کتاب منتشر کرده‌ و همچنان فعالیت خود را در حوزه‌ نویسندگی و روزنامه‌نگاری ادامه می‌دهد. ما در ادامه‌ این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی برخی از آثار مهم او می‌پردازیم و محتوای آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1.‌ جستارهایی در باب عشق

اولین کتاب آلن دوباتن با نام «جستارهایی در باب عشق» ترکیبی بازیگوشانه از داستان عاشقانه و پرسش‌های فلسفی است. این اثر پیشرفت یک رابطه عاشقانه‌‌ بین راوی معمار و دختری به نام کلویی (یک طراح گرافیک جوان) را دنبال می‌کند که طی یک پرواز بین پاریس و لندن با هم آشنا می‌شوند.

ما داستان این زوج را از ابتدای شروع عشق تا جدایی آن‌ها دنبال می‌کنیم و در عین حال به فلسفه و مباحث آن پی می‌بریم. ا‌‌ین‌ کتاب داستان یک عشق معمولی میان دو نفر نیست؛ رابطه‌ آن‌ها از طریق پاراگراف‌های شماره‌دار خاصی تحلیل می‌شود که در آن انحراف احساسات انسانی و حوادث زندگی با نمودارها، تصاویر و حتی فرمول‌های ریاضی نشان داده می‌شود. کتاب‌ جستارهایی در باب عشق با ترجمه‌ گلی امامی در نشر نیلوفر به چاپ رسیده‌ و در دسترس مخاطبان فارسی‌زبان قرار گرفته‌ است.

2. چگونه پروست می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد

در کتاب «چگونه پرو‌‌ست می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد» آلن دوباتن خود را به عنوان یک اخلاق‌گرا و فیلسوف معرفی می‌کند و به طرز درخشانی ارتباط بین زندگی واقعی و نوشته‌های پروست‌ را بررسی می‌کند. مارسل پروست یکی از نویسنده‌های بزرگ ادبیات فرانسه و خالق بلندترین رمان جهان، کتاب “در جستجوی زمان از دست رفته‌” است.

دوباتن در صفحاتی از این اثر، درباره روابط و پیشینه‌ خانوادگی مارسل پروست، عادات، بیماری‌ها، حساسیت‌ها، نقش ممتازی که غذا در نوشته‌های او ایفا می‌کند و بسیاری موارد دیگر به ما می‌گوید. علاوه بر این، مطالب او د‌‌‌ر مورد منشأ شخصیت‌ها در کتاب در‌ جستجوی زمان از دست رفته‌ نیز خواندنی و جذاب است.

این کتاب در پایان به یک کتابچه‌ راهنمای دستورالعمل مملو از اصول زندگی پروستی، در مورد چگونگی عشق به زندگی، جلوگیری از اتلاف وقت و چگونگی‌ شاد بودن‌ در عشق تبدیل می‌شود. بنابراین خواندن‌ آن می‌تواند از جهات مختلفی برای شما آموزنده و جذاب‌ باشد.

3. تسلی بخشی‌های فلسفه

یکی دیگر از کتاب‌های مهم آلن دوباتن، کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه‌ است که حول زندگی و آثار شش فیلسوف (از سقراط تا شوپنهاور) و رویکرد فلسفی آن‌ها به بشریت نوشته‌ شده‌ است. این کتاب‌ همراه با تصاویر و نقاشی‌های جالب و استدلال تحلیلی شوخ‌آمیز دوباتن به‌طور کامل نشان می‌دهد که فلسفه به‌عنوان یک رشته می‌تواند «به انسان‌ها در غلبه بر تعارض‌های بین خواسته‌ها و واقعیت‌ها کمک کند».

کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه نخستین بار در سال 2000 منتشر شد و پس از مدتی به یکی از آثار پرفروش روانشناسی و فلسفی تبدیل شد. دوباتن این کتاب‌ را براساس مشکلات شخصی فیلسوف‌ها به شش بخش تقسیم می‌کند و در آن‌ از عدم محبوبیت سقراط، بی‌پولی اپیکور، قلب شکسته‌ شوپنهاور و… استفاده می‌کند تا مضامین مدنظر خود را به خواننده‌ منتقل کند.

4. هنر سیر و سفر

کتاب هنر سیر‌ و سفر یک اثر بدیع و جذاب درباره سفر کردن و چرایی و چگونگی آن است. در مجموعه‌ای از مقالات که در بخش‌هایی با عنوان «خروج»، «‌‌انگیزه‌‌»، «منظره»، «‌هنر‌‌» و «بازگشت» قرار داده‌ شده‌ است، دوباتن رضایت‌ها و ناامید‌ی‌های ذاتی در سفر را با انحرافات فراوان در نقاشی‌ها و عکس‌ها در نظر می‌گیرد.

اشخاصی چون؛ راسکین، بودلر و وردزورث از همراهان ادبی او در این مسیر هستند. در پروونس، ون گوگ راهنمای دوباتن‌ است و او را در قلمرو زادگاهش همرسمیت لندن، راهنمایی کرده‌ و برای مکان‌ها تفسیر ارائه می‌کند.

در این کتاب، سفر استعاره‌ای از زندگی است؛ به همین دلیل آلن دوباتن با تکیه بر آن حدس می‌زند که چگونه مردم می توانند «شادتر» سفر کنند. با این حال، همانطور که او اشاره می‌کند، یک تناقض وجود دارد: «بهترین وجه ممکن این است بتوانیم در مکانی سکونت کنیم؛ اما زمانی که با چالش اضافی برای بودن‌ در آنجا مواجه نباشیم».

5. معماری شادمانی

در کتاب معماری شادی، دوباتن توجه خود را به ساختمان‌ها و معانی آنها، معماران و اهداف آنها معطوف می‌کند؛ با این اعتقاد که «وظیفه معماری این است که آنچه را که می‌توانیم در حالت ایده‌آل باشیم به‌طور واضح به ما نشان دهد».

این کتاب نسبت به سایر آثار او به یک مفهوم ساده نزدیک‌تر است؛ زیرا شامل مقدار زیادی از تاریخ معماری رایج، از سبک‌های کلاسیک و احیای گوتیک تا مدرنیسم و فراتر از آن است. ما در این‌ اثر چیزهای زیادی در مورد مبلمان، مجسمه سازی، حتی حروف و نوشته‌های معماری می‌آموزیم.

جست‌وجوی او برای معانی انسانی معماری ساختمان‌ها، او را از شعبه‌ای از مک‌دونالد به کلیسای جامع وست‌مینستر در همان نزدیکی هدایت می‌کند و به دنبال چیزی می‌گردد که «می‌تواند به ما در بزرگداشت خود واقعی‌مان کمک کند». با این حال، او به یک نتیجه‌ ناخوشایند نیز می‌رسد: «شکست معماران در ایجاد محیط‌های مناسب نشان‌دهنده ناتوانی ما در یافتن شادی در سایر زمینه‌های زندگی‌مان است.»

6. سیر عشق

سیر عشق رمان دیگری از آلن دوباتن است که در آن به مضامین عاشقانه و احساسی می‌پردازد. دوباتن در این اثر به طرح پرسش‌هایی فلسفی از این نوع می‌پردازد: بعد از تولد عشق‌ چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه باید از عشق‌‌‌ محافظت کرد؟ چرا بعد از ازدواج، دوست داشتن‌ و هیجان اولیه از بین می‌رود؟

مخاطب با مطالعه این کتاب می‌تواند پاسخ بسیاری از سوالات فلسفی و روانشناسی خود را پیدا کند. علاوه بر این، به مفهوم درست عشق پی می‌برد و متوجه می‌شود که چگونه از آن محافظت کند تا به راحتی فراموش نشود و از بین نرود.

7. اضطراب موقعیت

کتاب اضطراب موقعیت اثری روانشناسی است که در آن دوباتن به این مسئله می‌پردازد که چگونه می‌توانیم از استرس و اضطرابی که جامعه برای جایگاه اجتماعی به ما القا می‌کند رهایی یابیم. این کتاب برای افرادی مناسب است که اضطراب اجتماعی دارند و دائما در حال جنگیدن‌ با استرس و نگرانی‌های خود هستند.

دوباتن در این اثر به تحلیل ویژگی‌های درونی انسان در دستیابی به موقعیت‌های اجتماعی می‌پردازد و آن را به میل به‌ دوست داشته‌ شدن‌ و مورد محبت قرار گرفتن نسبت می‌دهد. کتاب اضطراب موقعیت تاکنون توسط مترجمان مختلفی در ایران ترجمه و به چاپ رسیده‌ است. شما می‌توانید این اثر را با ترجمه‌ زهرا باختری در نشر چترنگ یا تر‌جمه‌ مریم تقدیسی در انتشارات ققنوس مطالعه‌ کنید‌.

ویژگی آثار آلن دوباتن چیست؟

آثار‌ آلن دوباتن ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی دارد که آن را از آثار سایر نویسندگان متمایز می‌کند. برخی از مهم‌ترین ویژگی نوشته‌های او شامل موارد زیر است:

  • پرداختن‌ به فلسفه با زبانی ساده و دور از پیچیدگی

از نظر عموم مردم، فلسفه یک رشته و دانش خاص است که محتوای آن پیچیده و تا حدودی سخت‌خوان است‌‌. امروزه بسیاری از قوانین فلسفه و نظریات فیلسوفانی چون؛ ارسطو، سقراط، فیثاغورث، شوپنهاور و نیچه همچنان برای عده‌ای غیرقابل درک است. اما آلن دوباتن یکی از فیلسوف‌های عصر جدید است که فلسفه‌ را ساده و روان کرده‌ و مفهوم آن را برای مخاطب عامه نیز قابل فهم کرده‌‌ است.

در واقع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آثار دوباتن این است که خواندن‌ آن برای هر فردی می‌تواند لذت‌بخش باشد و دشواری و نامفهومی آثار فلسفی دیگر را نداشته‌ باشد. بنابراین اگر به مطالعه‌ فلسفه‌ علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که خواندن‌‌ آن را از کتاب‌های آلن‌ دوباتن‌ آغاز کنید.

  • توجه به اصل زندگی

دوباتن در اکثر آثار خود به مفهوم زندگی و اصل و اساس آن پرداخته‌ است. او حتی در کتاب «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند» یا «هنر سیر و سفر» که مضمون دیگری دارد نیز به بررسی مفهوم زندگی پرداخته‌ و تلاش کرده‌ راهکارهایی برای دستیابی به یک زند‌‌گی شاد و عاقلانه بدهد.

شما می‌توانید در هر کتابی که از این نویسنده مطالعه‌ می‌کنید، روحیه امیدواری و نشاط‌‌بخش او را نسبت به زندگی ببینید و از راهکارهای او برای بهبود زندگی‌ خود استفاده کنید. پس اگر به موضوعات انگیزشی و خودیاری علاقه دارید نیز می‌توانید‌ از خواندن آثار او لذت ببرید.

  • آگاهی‌بخش به مخاطب

رسالت و هدف مهم دیگری که دوباتن در آثار خود دارد آگاهی‌بخشی به مخاطبان آثار خود است. او چکیده‌ درس‌ها و نکاتی را که در زندگی آموخته‌ جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در کتاب‌های خود منعکس کرده‌ است. بسیاری از منتقدان عقیده دارند مطالعه‌ آثار دوباتن مانند شرکت در یک کلاس روان‌درمانی یا خودیاری است و می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود افکار و رفتار خوانندگان آن داشته‌ باشد.‌

  • نگاهی تازه به مسائلی چون عشق، هنر و فلسفه‌ زندگی

آلن دوباتن در آثار خود از دید تازه‌ای به مسائل مختلف نگاه می‌کند. مثلا ممکن است شما کتابی بخوانید که در آن یاد بگیرید چگونه عاشق شوید یا به همسر خود عشق بورزید. اما دوباتن در کتاب «سیر عشق» به این مسئله‌ مهم می‌پردازد که: چرا بعد از عشق یا ازدواج، آن هیجان و دوست داشتن‌ اولیه‌ فروکش می‌کند؟

این مسئله شاید چیزی باشد که کمتر کسی به آن پرداخته باشد؛ با اینکه در اکثر ازدواج‌ها و روابط عاطفی اتفاق می‌افتد و یک موضوع رایج و نگران‌کننده برای زوج‌ها است. او درباره سایر موضوعات مانند؛ سفر، فلسفه، هنر، ادبیات، اضطراب، خودشناسی و روابط اجتماعی نیز دیدگاه تازه و جالبی دارد و نکات خوبی برای علاقه‌مندان به این موضوعات بیان می‌کند. پس اگر دوست دارید یک کتاب آموزنده و متفاوت مطالعه‌‌‌ کنید، خواندن‌ آثار آلن دوباتن را در لیست خواندنی‌های خود قرار دهید.

نقل‌قول‌هایی خواندنی از آلن دوباتن

1.‌ عامل مهمی که یک کتا‌ب را به “کتاب خوب” تبدیل می‌کند این است که ما آن را در لحظه مناسب خود می‌خوانیم.

2. همه ما باهوش‌تر از توانایی خود هستیم و آگاهی از جنون عشق هرگز کسی را از این بیماری نجات نداده‌ است.

3. کتاب‌ها، شعرها و نقاشی‌ها اغلب به ما اعتماد به نفس می‌دهند تا احساساتی را در خودمان جدی بگیریم که در غیر این صورت هرگز فکر نمی‌کردیم آن‌ها را باور کنیم.

4. چیزی به نام تعادل بین کار و زندگی وجود ندارد. هر چیزی که ارزش جنگیدن‌ دارد زندگی‌ شما را نامتعادل می‌کند.

5. با توجه به تعداد کتاب‌های نوشته‌ شده‌، کتاب‌فروش‌ها باارزش‌ترین مقصد برای افراد تنها هستند؛ زیرا نویسندگان کتاب‌ها نتوانسته‌اند کسی را پیدا کنند که با او صحبت کنند.

6. معمولاً باید کمی در زندگی ناراحت و غافلگیر شوید تا زیبایی‌ها، طلوع و غروب خورشید، ظبیعت آرامش‌بخش و روزهای خوب بدون حادثه را ببینید.

7. بزرگ‌ترین بخش وجود ما، یعنی چیزی که ما آن را «شخصیت» می‌نامیم با نحوه دفاع از خود در برابر اضطراب و غم تعیین می‌شود.

8. هرکسی که از اینکه سال گذشته چه کسی بود خجالت نمی‌کشد، احتمالاً به اندازه کافی از زندگی خود یاد نمی‌گیرد.

9. لذتی که از سفر می‌بریم شاید بیشتر به طرز فکری که با آن سفر می‌کنیم بستگی دارد تا مقصدی که به آن سفر‌ می‌کنیم.

10. عشق یک بیماری لاعلاج است. در عشق، رنج دائمی وجود دارد. آن‌‌هایی که کسی را دوست دارند و آن‌هایی که خوشحال هستند هرگز با هم یکسان نیستند.

سخن پایانی

آلن دوباتن یکی از نویسندگان بزرگ عصر حاضر است که در آثار خود به فلسفه و روانشناسی می‌پردازد. او که دانش‌آموخته رشته‌ فلسفه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است، در اکثر آثار خود به ارائه مطالب فلسفی با زبان ساده و روان می‌پردازد. همین امر موجب شده‌ است که کتاب‌های او مورد توجه زیادی قرار بگیرد و مطالعه‌ آن برای کتابخوانان، با هر مهارت علمی و هر‌ سلیقه‌ای لذت‌بخش باشد. او آثار‌ بسیاری در موضوعات مختلفی چون؛ فلسفه‌‌ زندگی، عشق، هنر، ادبیات و روانشناسی نوشته‌ است و از دید تازه‌ای به این مسائل نگاه کرده‌ ا‌‌ست.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی زندگینامه آلن دوباتن و معرفی آثار او پرداختیم. علاوه بر این چند نقل‌قول خواندنی از او گلچین کردیم تا شما را با سبک نوشتاری این‌ نویسنده آشنا کنیم. نظر شما درباره آلن‌ دوباتن‌ چیست؟ بهترین کتابی که از خوانده‌اید کدام است؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.