نقشه بورس چیست؟ افرادی که به طور مستمر در بورس فعالیت می کنند، می توانند این بازار را رصد کنند و در عین حال سود بیشتری را تجربه کنند. اگر با بازار سهام آشنایی داشته باشید، احتمالاً نام تحلیل فاندامنتال و تکنیکال را شنیده اید. البته این دو عنصر بیشتر توسط متخصصان بورس استفاده می شود، اما حتی شما سرمایه گذاران معمولی نیز می توانید با توجه به برخی نکات نظارت بر بورس، احتمال موفقیت خود را در بورس افزایش دهید. مشاهده نمای کلی بازار سهام این فرصت را به شما می دهد که تنها در چند ثانیه وضعیت کلی بازار را بررسی کنید. برخی افراد با مشاهده سقوط یا افزایش شاخص بورس به این امر دست می یابند.
البته با توجه به اینکه در اکثر مواقع شاخص بورس معیار مناسبی برای اطلاع از وضعیت بازار نیست، بهتر است از نمودار سهام کمک بگیرید. این نقشه اطلاعات دقیق بازار را در زمان واقعی در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین با استفاده از آن قادر به تحلیل، مقایسه و تصمیم گیری در مورد سطح سهم، بازار و صنعت خواهید بود.

نقشه بورس چیست؟

این نقشه به شما کمک می کند تا سهامی را پیدا کنید که معمولاً دیده نمی شوند. برای دسترسی به این کارت می توانید به بسیاری از سامانه های کارگزاری و سایت های ارائه دهنده خدمات در بورس مراجعه کنید. برای این کار کافی است عبارت «نقشه بورس» را در گوگل جستجو کنید. نمونه ای از این نقشه را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

مقاله پیشنهادی: سرمایه گذاری در بورس

در سیستم ها و سایت های خود می توانید با استفاده از گزینه فیلتر اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید. به عنوان مثال، در تصویر بالا گزینه هایی مانند حجم، ارزش معامله، بازه زمانی، طبقه بندی صنعت، قیمت، گروه و غیره وجود دارد. روی نماد بانک صادرات قابل مشاهده است. برای دسترسی به این اطلاعات، کافی است ماوس را روی نماد مورد نظر خود نگه دارید. رنگ های نشان داده شده در نقشه نیز نشان دهنده تغییرات و نوسانات قیمت است. به دلیل این مشکل، رنگ قرمز تیره نشان دهنده پارتیشنی است که بیشترین تغییر منفی را دارد. هر چه رنگ سهام سبزتر باشد، تغییر مثبت آن بیشتر خواهد بود. بنابراین، سهام رنگ سبز تیره بیشترین تغییرات مثبت را در محدوده نوسانات دارند. به عنوان مثال، اگر محدوده نوسان سهام را از -3 تا +3 در نظر بگیریم، می توانیم محدوده نوسان رنگ را مطابق شکل زیر نمایش دهیم.

شاید در نقشه بورس تفاوت متراژ خانه ها نظر شما را جلب کرده باشد. اما دلیل این تفاوت چیست؟ این تفاوت در اندازه می تواند تعابیر مختلفی داشته باشد، اما معمولاً نشان دهنده اندازه سهام یا ارزش بازار آن است. از سوی دیگر، این تفاوت اندازه را می توان به حجم معاملات هر سهم مربوط کرد. با توجه به این تفاسیر مشاهده می شود که کارت های بورس قابلیت یکسانی ندارند و هر کدام با توجه به نیازهای مختلف سهامداران طراحی شده اند.

ارائه انواع کارت سهام

کارت سهام توسط هر سایت یا سیستمی قابل ارائه است و سیستم خاصی برای آن وجود ندارد. بنابراین، نقشه های مختلف ممکن است تفاوت هایی در جزئیات داشته باشند. این تفاوت ها اغلب به دلیل فیلترهایی است که می توانند در نمودارهای سهام اعمال شوند.

مقاله پیشنهادی: تحلیل فنی بازار سهام

فیلترهای مختلف برای نقشه

برای اینکه بتوانید به طور کامل از فیلترهای سهام استفاده کنید باید به شرکت های کارگزاری و سیستم هایی مراجعه کنید که امکان ایجاد فیلترهای مختلف را در اختیار شما قرار می دهند. این فیلترها به شما کمک می کنند نقشه را بر اساس نیاز خود مرتب کنید. می توانید کارت خود را بر اساس حجم تراکنش ها، ارزش آنها و … مرتب کنید. البته امکان ایجاد فیلتری برای بررسی سایر بازارها وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید بازارهای فرابورس، بورس و انرژی را از این طریق جدا کنید.

اطلاعات ارائه شده در نقشه سهم بورس

همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم، رنگ های نمودار سهام نشان دهنده کاهش یا افزایش ارزش سهام است. در مورد متراژ خانه ها نیز توضیح دادیم که این اختلاف متراژ به اندازه یا ارزش سهام بستگی دارد. اما داشتن این اطلاعات به تنهایی نمی تواند به موفقیت شما کمک کند. در واقع هدف از نمودار سهام تنها نشان دادن سهم های منفی یا مثبت بازار نیست. ما می توانیم برنامه های کاربردی تری نسبت به این کارت داشته باشیم. می توانید نشانگر ماوس را روی اشتراک مورد نظر حرکت دهید و اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست آورید.

مهمترین این اطلاعات نام شرکت، حجم معاملات، افزایش یا کاهش قیمت، صنعت مرتبط، ارزش معاملات و غیره است. برخی از نمودارهای پیشرفته تر ویژگی های اضافی مانند بازده روزانه، نسبت های مالی، نرخ رشد، نرخ رشد درآمد و غیره را در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین با استفاده از این نمودارها می توانید هم روند صعودی و هم روند نزولی بازار را با تصویری کلی مشاهده کنید و اطلاعات تکمیلی در مورد نمادها به دست آورید.

مقاله پیشنهادی: آموزش بورس از صفر تا صد

مزایای استفاده از کارت بورس

کارت سهام مزایای زیادی دارد. یکی از مهمترین عوامل موفقیت در بورس، سرعت دسترسی به اطلاعات صحیح است. با استفاده از این نقشه می توانید به سرعت به دقیق ترین و جامع ترین اطلاعات دسترسی پیدا کنید. در شرایط عادی برای یادگیری اطلاعاتی مانند حجم، قیمت، ارزش و … باید به سایت مدیریت فناوری بورس تهران یا سایت کدال مراجعه کنید. در این بین می توانید با دسترسی به نقشه بورس به سرعت تمامی این اطلاعات را به دست آورید.
مشکل دوم سهولت دسترسی به اطلاعات حتی برای مبتدیان است. اگر تازه وارد بازار بورس شده اید و اطلاعات زیادی در مورد آن ندارید، می توانید از این کارت ها استفاده کنید. کارت به شما کمک می کند در مدت زمان کوتاهی با شرایط صرافی آشنا شوید. استفاده از آن نیز نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد.
مشکل سوم این است که نقشه بورس را می توان در هر سایت کارگزاری پیدا کرد. بنابراین برای یافتن کارت نیازی به بررسی سایت های مختلف ندارید. به این ترتیب می توانید در زمان صرفه جویی کنید.

مقاله پیشنهادی: بازار اول و دوم بورس اوراق بهادار

نتیجه

در این مقاله در مورد نقشه بورس صحبت کردیم. توضیح دادیم که ابزارهای مختلفی برای انجام معاملات و کسب اطلاعات در مورد بورس وجود دارد. شما می توانید با توجه به زمینه فعالیت و نیاز خود ابزار مورد نظر خود را انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید. نمودار بازار سهام یکی از ساده ترین ابزارهای موجود برای سهامداران است. یکی از مهمترین ویژگی های آن دسترسی به دقیق ترین اطلاعات در کوتاه ترین زمان ممکن است. بنابراین با استفاده از این کارت و سایر منابع جانبی می توانید اطلاعات تکمیلی مورد نیاز تراکنش خود را دریافت کرده و در سهم مورد نظر خود سرمایه گذاری کنید.

Leave a comment