مهارت تصمیم گیری یکی از توانایی‌های مهم در انتخاب بین گزینه‌های مختلف است. در این مهارت، شما می‌توانید از سه روش اصلی برای تصمیم‌گیری در مورد یک مسئله استفاده کنید: استفاده از شهود، استفاده از استدلال، و یا ترکیبی از هر دو.

شهود به پاسخ پیش‌فرض شما نسبت به مسئله یا احساسات شما در زمان مواجهه با مشکل یا تصمیم‌گیری اشاره دارد. این واکنش اولیه ناشی از ترکیب علم و تجربیات شما در زمینه‌های مختلف است، که ممکن است از تجربیات گذشته و دانش شما درباره موضوع مرتبط باشد. بنابراین، شهود یک فرآیند ذهنی محسوب می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد که تصمیماتتان را براساس تجربیات زندگی‌تان بگیرید. این تجربیات و نظرات شما درباره موضوع موجود می‌توانند تصمیم‌گیری‌های شما را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین شهود به عنوان یکی از ابزارهای مهم تصمیم‌گیری در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین می‌توان متوجه شد که داشتن مهارت و توانایی تصمیم‌گیری، تا چه میزان می‌تواند روی زندگی ما تاثیر مثبتی بگذارد. به همین دلیل من به همراه تیمم در دانشگاه کسب و کار تصمیم‌ گرفتیم تا اطلاعات کاملی در خصوص مهارت تصمیم گیری به شما ارائه کنیم.

پس برای کسب اطلاعات بیشتر همراه من در دانشگاه کسب و کار باشید.

منظور از مهارت تصمیم‌ گیری چیست؟

مهارت‌های حل مسائل به یک مجموعه از توانایی‌هایی اشاره دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به بهترین تصمیم ممکن برسید. با تقویت و توسعه این توانایی‌ها، قادر به انتخاب‌های آگاهانه‌تری خواهید بود، زیرا با استفاده از تفکر انتقادی مسائل را از زوایای مختلف بررسی می‌کنید و در نهایت به تصمیم بهتری خواهید رسید.

از آنجایی که این توانایی‌ها در مسائل مختلف مورد نیاز هستند، پس از شناسایی گزینه‌های مختلف، نیاز است که به تصمیم نهایی برسید. مهارت‌های مختلفی وجود دارند که به تقویت توانایی تصمیم‌گیری کمک می‌کنند، اما برخی از این مهارت‌ها از دیگران مهم‌تر هستند. در ادامه، هر یک از این مهارت‌ها را معرفی می‌کنم.

داشتن توانایی حل مسئله در مهارت تصمیم‌ گیری

بخش اساسی از توانایی تصمیم‌گیری با مهارت حل مسئله ارتباط دارد. زمانی که در موقعیت‌های چالشی قرار می‌گیرید، ابتدا باید یک راه‌حل برای حل مشکل خود پیدا کنید. در این حالت، راه‌حل‌های مختلف معادل گزینه‌های مختلفی برای شما هستند. بنابراین، با استفاده از مهارت حل مسئله، شما باید مسائل را به صورت منطقی بررسی کنید و عواقب هر گزینه را با استفاده از تصویرسازی ذهنی در نظر بگیرید. در این راه، جزئیات را نیز فراموش نکنید زیرا در بسیاری از مواقع، این جزئیات کوچک می‌توانند تاثیرات بزرگی داشته باشند که ممکن است به ناامیدی منجر شوند. سپس با توجه به تمامی این نکات، تصمیمی سریع و کارآمد بگیرید.

داشتن همکاری و تعامل با افراد

تصمیم‌گیری همیشه به تنهایی انجام نمی‌شود. با بهره‌گیری از مهارت‌های سازش و همکاری، می‌توان به بهترین تصمیم‌ها دست یافت. حتی زمانی که در نهایت به تصمیمی می‌رسیم که به تنهایی آنرا اتخاذ کردیم، همچنان مشورت با دوستان و همکاران می‌تواند به ما در ایجاد تصمیم بهتر کمک کند. همکاری به ما در هنگام تصمیم‌گیری شخصی و همچنین در تصمیم‌گیری‌های گروهی بسیار کمک می‌کند.

داشتن هوش هیجانی یا EQ

اصطلاح EQ یا هوش هیجانی به توانایی شناخت و درک احساسات خود و دیگران می‌گویند. زمانی که شما اهمیت احساسات دیگران را در نظر می‌گیرید، به عنوان یک تصمیم‌گیرنده قوی ظاهر می‌شوید. این مفهوم به تصمیم‌گیری مبتنی بر شهود اشاره دارد. هوش هیجانی، توانایی شما را در تطابق احساسات، واقعیت‌ها، اطلاعات عددی و احساسات مختلف، افزایش می‌دهد. در اینصورت می‌توانید تصمیمات منطقی و درستی بگیرید.

داشتن استدلال منطقی در مهارت تصمیم گیری

این مهارت به عنوان یکی از مهارت‌های کلیدی در فرآیند تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. تقویت قابلیت استدلال منطقی و تجزیه و تحلیل جامع اطلاعات، گزینه‌ها و تصمیمات مختلف می‌تواند تصمیم‌گیری‌های شما را تقویت کند. این مهارت بیشتر با عقلانیت و استدلال مرتبط است. به این معنا که فرد تصمیم‌گیرنده به جای تکیه بر احساسات، بر روی واقعیت‌ها تمرکز می‌کند.

مهارت‌های دیگری که باید بدانیم

اگرچه مهارت‌هایی که در بخش قبلی بررسی شدند، جزو مهارت‌های کلیدی در تصمیم‌گیری هستند. اما علاوه بر این مهارت‌ها، مهارت‌های دیگری نیز وجود دارند که به شما کمک می‌کنند توانایی‌های تصمیم‌گیری خود را افزایش دهید. در زیر تعدادی از این مهارت‌ها را آورده‌ام که به شرح زیر هستند:

 1. سازماندهی: این مهارت به شما کمک می‌کند تا تمام اطلاعات مرتبط با گذشته، گزینه‌ها و ابزارهای مختلف را به ترتیب منظم سازماندهی کنید.
 1. مدیریت زمان: تصمیم گیری به موقع به معنای تصمیم‌گیری عجولانه و سریع نیست. مدیریت زمان یک مهارت است که شما را از دیگران متمایز می‌کند و بهترین اجرای تصمیم‌گیری را تضمین می‌کند.
 1. مدیریت و رهبری: در هنگام همکاری و تصمیم‌گیری گروهی، یک فرد باید مسئولیت انجام تصمیمات را بپذیرد و از اجرای آنها اطمینان حاصل کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مهارت‌های رهبری قوی داشته باشید.
 1. خلاقیت: خلاقیت به شما کمک می‌کند راه‌حل‌های خلاقانه‌تری برای حل مسائل پیدا کنید و گزینه‌های بهتری ارائه دهید. همچنین، این مهارت شما را در اجرای راه‌حل‌های خلاقانه به کار می‌برد.
 1. اخلاق: تصمیم‌گیری اخلاقی نیز یکی از مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند در تصمیم‌گیری‌های خود به نحو اخلاقی عمل کنید. این مهارت برای بررسی جنبه‌های اخلاقی تصمیمات بسیار مهم است.
 1. تحقیق: تحقیقات دقیق در مراحل ابتدایی تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند تا بهترین اطلاعات را بدست آورید و آمادگی لازم برای تصمیم‌گیری را داشته باشید.
 1. تحلیل و بررسی: داشتن مهارت‌های تحلیلی قوی به شما کمک می‌کند تا از منطقی بودن تصمیماتتان اطمینان حاصل کنید.
 1. انعطاف‌پذیری: انعطاف‌پذیری و تفکر سریع به شما در تصمیم‌گیری کمک زیادی می‌کند، زیرا ممکن است بخواهید تصمیمات خود را تغییر دهید یا با محدودیت‌های جدیدی روبرو شوید.

چگونه مهارت تصمیم‌گیری خود را بهبود ببخشیم؟

برای اینکه بتوانیم مهارت تصمیم‌ گیری خود را بهبود بدهیم، نیاز است تا به یکسری نکات توجه کنیم:

در اولین قدم باید مشکل را شناسایی کنید

برای شروع، ابتدا باید تصمیمی که نیاز به گرفتن آن دارید را به دقت مشخص کنید و به خوبی درک کنید که در مورد چه موضوعی باید تصمیم بگیرید. این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا مراحل بعدی بر اساس این اساس تعیین می‌شوند. قبل از رفتن به مراحل بعدی، مطمئن شوید که به طور کامل موقعیت را درک کرده‌اید، وظایف و مسئولیت‌های مورد نیاز را به خوبی شناخته و از ابزارهای موجود برای انجام آن‌ها مطلع هستید.

اطلاعات کافی و مورد نیاز خود را جمع آوری کنید

برای هر تصمیمی که قصد گرفتن آن را دارید، شما نیاز به جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مرتبط دارید تا به انتخاب بهتری دست پیدا کنید. این داده‌ها و اطلاعات ممکن است از منابع مختلفی به دست آیند. در برخی موارد، تمرکز بر روی جزئیات موضوع ممکن باشد و در دیگر موارد، نیاز به تحقیقات پیچیده‌تری باشد. این مرحله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز برای انجام تصمیم درست و موافق با شرایط را شناسایی نمایید.

برای تصمیم گیری بهتر خلاقیت داشته باشید

در این مرحله، تا جایی که ممکن است به راه‌حل‌های موجود فکر کنید. اهمیت ندارد که آیا این راه‌حل‌ها به نظر خوب یا بد می‌آیند. شما فقط باید تمام گزینه‌های ممکن را در نظر بگیرید و با آرامش به تمام راه‌هایی که ممکن است به شما کمک کنند تا مسئله را حل کنید، بیاندیشید. به یاد داشته باشید که هیچ یک از گزینه‌ها برای شما بد نیست، زیرا شما در حال بررسی تمام احتمالات ممکن هستید. در آخر شما بعدا فرصت این را خواهید داشت تا با دقت بیشتری تمامی گزینه‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی گزینه‌ها در مهارت تصمیم‌ گیری

در این مرحله، وظیفه شما این است که نتایج بدست آمده راه‌حل‌هایتان را دوباره مورد بررسی قرار دهید. باید لیستی از راه‌حل‌هایی که در مرحله قبل پیدا کرده‌اید را مرور کرده و فکر کنید که کدام یک از آنها بهترین نتیجه و بهترین راه حل را ارائه می‌دهند. این مرحله بسیار مهم است و باید همیشه هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشید. با این راه حل، مطمئنا می‌توانید تصمیم مناسب و کارآمدی بگیرید.

تصمیمتان را عملی کنید

وقتی تصمیم خود را گرفته‌اید، باید اقدامات مربوط به اجرای آن تصمیم را انجام دهید. این اقدامات می‌توانند گام‌های کوچک یا بزرگی باشند. اما در هر صورت باید تمرکز و اصرار داشته باشید. در این مرحله، از وارد کردن نظرات افراد دیگر و درخواست کمک از آنها نباید ترسید. به ویژه اگر قصد دارید تصمیم بزرگی را بگیرید. در اینصورت به احتمال خیلی زیاد نیاز به مشاوره دارید و باید از افراد نزدیک و مورد اعتمادتان مثل همکاران، خانواده و دوستان خود کمک بخواهید.

زمان ارزیابی تصمیم خود است

وقتی تصمیمی را انتخاب کرده و مدت زمانی از اجرا کردن تصمیم گذشته و توانسته‌اید یکسری نتایج دریافت کنید، نیاز است که دوباره  کمی زمان بگذارید تا تصمیمتان را ارزیابی کنیم. در این هنگام باید به این موضوع فکر کنید که آیا این تصمیم به شما نتیجه مورد انتظار را داده است یا به موفقیت مورد انتظار رسیده‌اید؟ اختصاص دادن این زمان برای فکر کردن درباره تصمیم‌گیری، یک روش عالی است که از طریق آن نه تنها می‌توان توانایی تصمیم‌گیری را بهبود ببخشید، بلکه به شناخت بیشتری از خودتان هم دست پیدا خواهید کرد. حتی می‌توانیدنظرات دیگران را در مورد تاثیرات تصمیم‌گیری‌های خود بپرسید تا بفهمیم چگونه دیگران این تصمیم‌ها را ارزیابی می‌کنند.

توصیه‌هایی برای تقویت مهارت تصمیم گیری

تصمیم گیری جزو مهارت‌های اکتسابی است که هر فرد می‌تواند با تقویت یکسری موارد، این مهارت را کسب و تقویت کند. در ادامه مواردی آورده شده‌اند که می‌توانند برای تقویت مهارت تصمیم گیری شما مفید باشند.

سعی کنید بر ترس‌هایی که دارید غلبه کنید

راز اصلی این است که وقتی خودتان را محدود می‌کنید و قاطعانه عمل نمی‌کنید، احتمالا به خاطر ترس‌هایتان است. هر تصمیمی، هر چند کوچک، تغییری در زندگی و زندگی اطرافیانتان ایجاد می‌کند.این ترس از تغییر، مانع شما می‌شود و وقتی باید تصمیمی درباره سرنوشتتان بگیرید، مانع حرکت و اقدام کردن شما می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توانید این حس را کنترل کنید و از این الگوی منفی خارج شوید؟ جواب این است که به جای ترسیدن، آماده برای پذیرش این تغییرات باشید. قبول کنید که زندگی همیشه در حال تغییر است. همچنین سعی کنید با تصمیم‌گیری و اقدامات کوچک، حتی اگر اطمینان ندارید، کنترل زندگی تان را در دست خود بگیرید.

دست از تجزیه و تحلیل بیش‌ از حد بردارید

در واقع هیچ کس در هر جایی از دنیا نمی‌تواند به هر چیزی کاملا مطمئن باشد. افرادی که یاد می‌گیرند چگونه قاطع باشند، همانند شما مطمئن یا نامطمئن هستند، اما ترجیح می‌دهند تصمیم بگیرند. اگر یک تصمیم اشتباه باشد، آنها می‌دانند که می‌توانند از آن درس بگیرند و معمولا سعی می‌کنند به سرعت درس‌هایشان را فرا ‌بگیرند.

اگر شما هیچ تصمیمی نگیرید، شاید هیچ اتفاق بدی نیفتد، اما با این کار هیچ تغییری هم رخ نمی‌دهد. وقتی عدم تصمیم‌گیری به مدت طولانی ادامه پیدا کند، مجبور خواهید شد یک انتخاب  نه چندان جالب داشته باشید. پس بهتر است به تصمیم‌گیری بپردازید که ممکن است در آینده به تصمیم‌های قوی‌تری منجر شود.

 همچنین مهارت مدیریت و رهبری واقعی از توانایی تصمیم‌گیری نشات می‌گیرد. اگر می‌خواهید در زندگی شخصی یا محل کار به عنوان یک رهبر گروه عمل کنید، باید آمادگی این را داشته باشید تا سرنوشت‌ساز باشید، حتی اگر راه درست را نمی‌دانید. پس از فکر کردن بیش از حد بپرهیزید و تمرین کنید تا تصمیمات خود را اجرا کنید. 

به دنبال افرادی باشید که قاطعیت را به شما بیاموزند

در اکثر مواقع، دلیلی که مانع از تصمیم‌گیری ما می‌شود، احساس نداشتن تمامی اطلاعات مورد نیاز برای یک تصمیم صحیح و مناسب است. در چنین شرایطی، بهتر است از تجزیه و تحلیل زیاد خودداری کنید و به جمع آوری اطلاعات از سایر افراد بپردازید. از سوال پرسیدن نترسید، سعی کنید نظرات دیگران را بپرسید و نظرات آنها را تجزیه و تحلیل کنید. هر چه بیشتر درمورد موضوع تصمیم خود اطلاعات داشته باشید، در اینصورت می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید.

 مهارت تصمیم‌ گیری آنقدر با اهمیت است که حتی بهترین مدیران نیز در حال تلاش برای پیشرفت مداوم و بی‌پایان در هر زمینه‌ای، از جمله تقویت مهارت تصمیم‌گیری خود هستند. اگر شما با یک مشاور یا مربی آشنا شوید، همیشه می‌توانید با او درباره تصمیم‌هایتان مشورت کنید، سوالاتتان را بپرسید و اطلاعات و تجربیات مفید را برای تصمیم‌گیری جمع آوری کنید. در اینصورت می‌توانید یک تصمیم قوی و مناسب بگیرید. داشتن یک مشاور برای افرادی که می‌خواهند تصمیمات قاطعانه بگیرند، بسیار ضروری است.

تجسم نتایج یکی از راهکارهای تقویت مهارت تصمیم‌ گیری

تصور کنید که می‌خواهید به یک هدفی دست یابید، بنابراین باید از قدرت تجسم برای دستیابی به این هدف استفاده کنید. همچنین برای افزایش قاطعیت در تصمیم‌گیری نیز از این قدرت می‌توانید استفاده کنید. همه گزینه‌هایی که برای حل مسئله دارید را در نظر بگیرید و تصور کنید که هر کدام از این گزینه‌ها به شما چه نتایجی می‌دهند. در این تصور، برای هر گزینه، لیستی از مزایا و معایب آن راه‌حل را در ذهنتان بسازید. این راهکار به شما در تصمیم‌گیری نهایی کمک می‌کند و همچنین ذهنتان را برای تصمیم‌گیری‌های آینده سریعتر آماده می‌کند.

تصمیمات بزرگتر را به تصمیمات کوچکتر تبدیل کنید

تصمیم‌گیری، یکی از قدرت‌های مهم برای پیشرفت در زندگی است. اما این قدرت تا زمانی که از آن استفاده نشود، قوی نخواهد شد. برای تقویت مهارت تصمیم‌ گیری، باید به طور مداوم تصمیم بگیرید. با تصمیم‌گیری بیشتر، مهارت تصمیم‌ گیری بهبود می‌یابد و ما یاد می‌گیریم چگونه بهتر و قاطع‌تر تصمیم بگیرید.

هنگامی که یک تصمیم بزرگ باید بگیرید، می‌توانید به خودتان محدودیت زمانی بدهید. اغلب ایده‌ها و انگیزه‌های بهتری در ابتدا به ذهن ما می‌رسند و معمولا بعد از چند دقیقه، می‌دانید که چه تصمیمی باید بگیرید. اگر قرار است یک تصمیم بزرگ بگیرید، می‌توانید آن را به تصمیم‌های کوچکتر تقسیم کنید تا کار راحت‌تر شود. حتی می‌توانید این تقسیمات را روی کاغذ بنویسید و مرحله به مرحله پیش بروید. این فکر کردن درباره یک تصمیم بزرگ به عنوان یک سری تصمیمات کوچک، فشار را از بین می‌برد و شما را قادر می‌سازد به طور عاقلانه فکر کنید.

عیب و نقض‌های خود را بپذیرید

همانطور که گفتم مهارت تصمیم‌ گیری مهمترین مهارتی است که برای پیشرفت در هر زمینه‌ای باید آن را داشته باشید. برای موفقیت، نیازی به کامل بودن نیست. بلکه باید نحوه تصمیم‌گیری بهتر را یاد بگیرید. همه‌ی ما به موانعی برای تصمیم‌گیری برمی‌خوریم، اما افراد موفق یاد گرفته‌اند که تلاش کردن برای کامل بودن بیشتر از حد مورد نیاز است و پذیرش خطاها و ناکامی‌ها قدمی مهم برای پیشرفت است.

برای تصمیم‌گیری بهتر، به جای تمرکز روی کمال، باید بر اساس اهداف خود عمل کنید و میزان اهمیت هر گزینه را مورد بررسی قرار دهید. همچنین، باید درک خود را برای پذیرش نتیجه‌های نامطلوب بیشتر کنید. اگر به تصمیمات به عنوان یک درس زندگی نگاه کنید، در اینصورت می‌توانید‌ کمتر برای کامل و بی‌نقص بودن تلاش ‌کنید و به جای آن به کسب تجربه و یادگیری بپردازید.

داشتن هدفی که باعث انگیزه شما می‌شود

اکنون که با ترس‌های خود آشنا شده و یادگرفته‌اید که چگونه می‌توانید آنها را مهار کنید، زمان آن فرا رسیده است که با تعیین یک هدف جسورانه، پیش برید. به چیزی فکر کنید که همیشه خواسته‌اید برای خودتان بدست آورید. احتمال وجود ترس‌ها که شما را از پیشرفت عقب نگه داشته باشند، وجود دارد، اما حالا با اعتماد به نفس تصمیم بگیرید که به هدف جسورانه‌تان دست پیدا کنید.

به عنوان مثال، تصور کنید که می‌خواهید فروشتان را افزایش دهید، اما تا به حال از تعیین این هدف دوری می‌کردید، چون به نظر می‌آمد که افزایش فروش غیرممکن است. حالا که ترس را رها کرده‌اید، متوجه می‌شوید که برای رسیدن به این هدف، فقط به ابزارهای مناسب نیاز دارید و هیچ چیزی غیرممکن نیست. برای افزایش فروش، شاید نیاز باشد تا یک بازاریاب حرفه‌ای استخدام کنید یا استراتژی‌های فعلی‌تان را بازنگری کنید. به خاطر داشته باشید که هنگامی که راهکار جدیدی انتخاب می‌کنید، به آن پایبند باشید و تا رسیدن به هدف، به تلاش خود ادامه دهید.

قدرت تصمیم‌گیری با قطعیت تاثیر زیادی بر زندگی ما دارد. تصمیم‌گیری یک مهارت است که از طریق آن می‌توانید به دیگران نشان دهید و با استفاده از نکاتی که در این متن آمده است، به راحتی مهارت تصمیم‌گیری خود را تقویت کنید.

چالش‌هایی که ممکن است در مسیر تصمیم‌ گیری بوجود بیاید

تا به اینجا به طور مفصل درباره مهارت تصمیم‌گیری صحبت کرده‌ایم، اما حالا وقت آن فرا رسیده که چالش‌هایی که در این مسیر وجود دارند را بشناسیم.

شناخت نادرست از مسئله:

در بسیاری از مواقع، مسئله به نظر می‌آید ساده و واضح باشد و شما به راحتی می‌توانید آن را درک کنید و به دنبال راه حل بگردید. اما گاهی اوقات مسائل پیچیده‌تر از آنچه به نظر می‌رسد باشند. این موقعیت باعث می‌شود که نتوانید اجزای مختلف مسئله را به خوبی تفکیک کرده و به تمامی جوانب آن توجه کنید.

برای پیشرفت در مهارت تصمیم‌گیری، شما باید از تحقیق جامع استفاده کنید و جتی ممکن است لازم باشد با افراد متخصص و تجربه‌دار برای مشورت در مورد مسائل مرتبط صحبت کنید.

 اعتماد بیش از حد به نتایج تصمیم:

همیشه به یاد داشته باشید که حتی اگر تصمیماتتان را به بهترین شکل ممکن بگیرید، نتایج ممکن است با آنچه انتظار داشته‌اید متفاوت باشند. اعتماد بیش از حد به نتایج تصمیم ممکن است باعث ایجاد انتظارات غیر واقعی شود و در نهایت به نتایج نهایی مخربی منجر شود.

جمع بندی مهارت تصمیم گیری

مهارت تصمیم‌گیری یکی از مهارت‌های کلیدی در زندگی شخصی و حرفه‌ای است که به افراد کمک می‌کند در مواجهه با مسائل و تصمیمات مختلف، تصمیمات بهتری بگیرند. این مهارت به شما کمک می‌کند تا از اطلاعات موجود استفاده کنید، گزینه‌های مختلف را مقایسه کنید، تحلیل منطقی داشته باشید و تصمیمات مناسبی را بگیرید. در ادامه توضیحاتی کلی درباره مهارت تصمیم‌گیری آمده است:

 1. جمع آوری اطلاعات: جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها و اطلاعات مرتبط با مسئله.
 2. تعیین مسئله: تعریف و واضح کردن مسئله‌ای که باید تصمیم گرفته شود.
 3. تعیین گزینه‌ها: شناسایی تمام گزینه‌های ممکن برای حل مسئله.
 4. ارزیابی گزینه‌ها: ارزیابی مزایا، معایب، ریسک‌ها و پاداش‌های هر گزینه.
 5. انتخاب گزینه بهتر: انتخاب تصمیم نهایی با توجه به تحلیل منطقی و اولویت‌ها.
 6. اجرا و پیگیری: انجام تصمیم گرفته شده و پیگیری عملیاتی.
 7. یادگیری و بهبود: از تجربیات گذشته یادگیری و بهبود تصمیم‌گیری‌های آتی.
 8. انعطاف‌پذیری: تطابق با تغییرات و شرایط جدید.
 9. مدیریت استرس: کنترل استرس‌ها و فشارهای روانی.
 10. اعتماد به تصمیم: اعتماد به تصمیمات گرفته شده و انجام آنها بدون تردید.

این مراحل به شما کمک می‌کنند تا تصمیمات بهتر و موفق‌تری بگیرید و در زندگی شخصی و حرفه‌ای به پیشرفت بیشتری دست پیدا کنید.

ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. امیدوارم توانسته باشم اطلاعات کاملی در خصوص مهارت تصمیم گیری به شما ارائه کنم. همچنین شما می‌توانید از طریق بخش نظرات با تیم دانشگاه کسب و کار در ارتباط باشید.

 

Leave a comment