سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان و افزودن منظم به آن می‌تواند در طول زمان به بازده قابل توجهی منجر شود. اما گذاشتن پول نقد در زیر تشک می‌تواند به معنای از دست رفتن ارزش پول به دلیل تورم در طول زمان باشد. اما دانستن اینکه پول خود را در کدام بخش سرمایه‌گذاری کنید نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

برخی از گزینه‌ها مانند طلا پول شما را در کوتاه‌مدت ایمن نگه می‌دارند، اما ریسک بیشتر می‌تواند در درازمدت نتایج بهتری به همراه داشته باشد.

10 راه سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان

قبل از اینکه تصمیم بگیرید 100 میلیون تومان خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنید، به این فکر کنید که چه اهدافی در سر دارید. آیا فقط می‌خواهید ارزش پول خود را حفظ کنید یا انتظار بازده خوبی هم دارید؟ چه زمان به پول خود نیاز خواهید داشت؟ تا چه حد، از تحمل ریسک کردن برخوردار هستید؟

پاسخ به چنین سوالاتی در ابتدای کار می‌تواند ادامه مسیر را برای شما آسان‌تر کند. در اینجا، 10 راه و استراتژی سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان را برای کمک به شما معرفی می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری بهتر عمل کنید.

1. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

بخش املاک و مستغلات یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در کشورهای مختلف است و سرمایه‌گذاری در این بخش، نقش بسزایی در توسعه و رشد اقتصادی دارد. از دلایل سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان به افزایش ارزش دارایی‌ها در طول زمان، درآمد قابل توجه از اجاره دادن مسکن و سایر واحدهای تجاری و اداری، ارتباط نزدیک با دیگر بخش‌های اقتصادی و بدون ریسک بودن اشاره کرد.

متاسفانه در حال حاضر نمی‌توان با 100 میلیون تومان به صورت گسترده وارد بخش مسکن شد. این امر به دلیل کاهش ارزش ریال و تورم فزاینده در اقتصاد کشور است. درواقع، حدود یک دهه گذشته با 100 میلیون تومان می‌شد سرمایه‌گذاری خوبی در بخش املاک و مستغلات داشت، اما در حال حاضر امکان‌پذیر نیست. بنابراین گزینه سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در بخش املاک و مستغلات را می‌توان به کلی از میان گزینه‌ها حذف کرد.

شاید با 100 میلیون تومان، بهترین انتخاب برای شما مسکن نباشد؛ گرچه که شما در بهترین حالت می‌توانید یک تکه زمین در جایی پرت خریداری کنید! بنابراین این راه پیشنهاد نمی‌شود!

2. سرمایه‌گذاری در خودرو

خودرو را در اکثرهای کشورهای جهان به عنوان یک ابزار برای سرمایه‌گذاری به حساب نمی‌آورند. با این حال، در کشور ما معاملات بسیار زیادی پیرامون خودرو صورت می‌گیرد که بیشتر ناشی از کمبود عرضه و عدم رقابت در بازار خودرو است.

در چند سال اخیر، قیمت خودروها با جهش‌های سرسام‌آوری روبه‌رو شد که این امر، امکان ورود با 100 میلیون تومان به این بازار را عملا غیرممکن کرده است. بنابراین مردم به ثبت‌نام در پیش‌فروش و قرعه‌کشی خودروها و سپس فروش امتیاز خود روی آورده‌اند. بدین ترتیب، سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در بخش خودرو هم عملا به گزینه‌ای دور از دسترس بدل شده است.

بنابراین این راه پیشنهاد نمی‌شود!

3. سرمایه‌گذاری در بانک‌ها

دلیل سرمایه‌گذاری افراد در بانک‌ها به عواملی مانند اعتماد به دستگاه بانکی و امنیت مالی برمی‌گردد. همچنین سهولت در حفظ و مدیریت پس‌اندازها و سرمایه‌های شخصی و همچنین دریافت سود و منافع متعارف روی سرمایه، از دیگر دلایل سپرده‌گذاری در بانک‌ها هستند. به‌علاوه، بانک‌ها معمولا خدمات و محصولات مالی متنوعی دارند و در طول زمان، درآمد ثابت و پایداری را به سرمایه‌گذاران خود ارائه می‌کنند.

در حال حاضر، به دلیل شرایط تورمی، ارزش پول را با سرمایه‌گذاری در بانک‌ها نیز نمی‌توان حفظ کرد. چراکه میانگین نرخ تورم سالانه در کشورمان از سود پرداختی سالانه توسط بانک‌ها بسیار بالاتر است. درواقع، بانک‌ها سود سالانه 20.5 تا 22.5 درصد (سپرده یک تا سه سال) را به مشتریان خود پرداخت می‌کنند؛ نرخی که تقریبا نصف تورم سالانه (طبق اعلام مرکز آمار) برآورد می‌شود.

بنابراین سرمایه شما در بانک هرساله آب خواهد رفت و سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در بانک هیچ‌گونه عایدی (بازده یا حفظ ارزش) نخواهد داشت. از همین روی و بنابر همین دلیل، این راه پیشنهاد نمی‌شود.

4. سرمایه‌گذاری در طلا و سکه

طلا را باید در کنار مسکن و بانک، جزئی از بازار مالی سنتی و ضد تورم دانست که کسب بازده بالا در آن‌ها معمولا مد نظر نیست. درواقع افراد به امید حفظ ارزش پول خود وارد بخش‌های مسکن، بانک و طلا می‌شوند.

در حال حاضر، ورود به بخش مسکن با 100 میلیون تومان تقریبا غیرممکن شده است. بانک‌ها هم نمی‌توانند ارزش پول شما را در برابر تورم حفظ کنند، چه رسد به اینکه برای شما سودآوری داشته باشند. بنابراین طلا تنها بخش سنتی محسوب می‌شود که با 100 میلیون تومان هم می‌توان وارد آن شد و هم ضد تورم عمل کرد.

با این حال، سرمایه‌گذاری در طلا هم مشکلات گوناگونی دارد. از مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به امکان سرقت، قابل جعل بودن، حساس بودن به تغییر و تحولات جهانی، عدم بازده در کوتاه‌مدت و عدم تناسب کامل با تورم اشاره کرد.

نرخ طلا در ایران گاهی بسیار بالاتر از تورم است؛ مثلا نرخ سکه امامی در بازه زمانی 1397 تا 1401 با رشد حدودا 1450 درصدی خود بسیار فراتر از تورم عمل کرد. اما گاهی این افزایش قیمت کاملا نامتوازن می‌شود و از تورم جا می‌ماند. به طور کلی، سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در طلا با شرایط فعلی نمی‌تواند چندان اطمینان‌بخش یا امیدوارکننده باشد.

5. سرمایه‌گذاری در فارکس

از حالا به بعد، گزینه‌های سنتی سرمایه‌گذاری را رها کنید تا ابزارهای مدرن‌تر سرمایه‌گذاری را بررسی ‌کنیم. فارکس بزرگ‌ترین و پویاترین بازار مالی جهان است که امکان خرید و فروش ارزهای مختلف به منظور کسب سود را فراهم می‌کند. هر فردی با دسترسی به اینترنت می‌تواند در این بازار فعالیت کند و به‌اصطلاح به یک معامله‌گر یا تریدر تبدیل شود.

اولین مرحله برای شروع سرمایه گذاری انتخاب یک بروکر و صرافی مناسب است؛ شما می‌توانید از طریق بروکر آمارکتس فعالیت خود و سرمایه گذاری در فارکس را شروع کنید.

معامله‌گران با شناخت مکانیسم فارکس و پیش‌بینی صحیح رفتار ارزها می‌توانند درآمد قابل توجهی را در این بازار به دست آورند. درنتیجه، فارکس به عنوان یک ابزار مالی جذاب جهت سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان و کسب درآمد سریع به شمار می‌رود.

ازجمله علت‌های مهم سرمایه‌گذاری افراد در بازار فارکس می‌توان به امکان کسب سود بالا، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شرایط اقتصادی نامطلوب و دسترسی آسان از طریق کارگزاران اینترنتی اشاره کرد. همچنین امکان شروع فعالیت با سرمایه کم و شرکت کردن همگان در این بازار فراهم است.

البته نکاتی نظیر پذیرش ریسک و قدرت تحمل استرس، داشتن دانش و تجربه لازم و سرمایه‌گذاری در دوره‌های آموزشی نیز برای موفقیت در این بازار لازم هستند. افراد باهوش با صرف وقت و هزینه لازم برای آموزش، می‌توانند به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوند و بازده سالانه خوبی به دست آورند.

6. سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها به یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دهه اخیر تبدیل شده است. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این ارزهای دیجیتال هستند که با استفاده از فناوری بلاکچین، امنیت و شفافیت را در انتقال و معامله‌های مالی بدون واسطه فراهم می‌کنند.

با توجه به پتانسیل رشد بالا و درآمدهای بالایی که ارزهای دیجیتال می‌توانند به سرمایه‌گذاران برسانند، این نوع سرمایه‌گذاری را باید یک فرصت طلایی در بازار مالی نوین دانست. البته استفاده از این ارزها نیازمند اطلاعات و دانش خاصی است و همانند هر سرمایه‌گذاری دیگر بلکه بیشتر، ریسک‌های خاص خود را دارد.

سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در ارزهای دیجیتال یک فرصت مناسب است که در دسترس همه افراد قرار دارد. تنها چیزی که نیاز دارید، اتصال به اینترنت و داشتن یک حساب بانکی است تا در صرافی‌های داخل به خرید و فروش رمز ارزها بپردازید. به طور کلی، دامنه کسب سود و احیانا ضرر در ارزهای دیجیتال بالا است.

وبسایت googleforex.net یکی از مرجع های معروف آموزش فارکس و بازار ارز های دیجیتال می‌باشد. برای سرمایه گذاری و برای اطلاعات بیشتر به آن سر بزنید.

7. سرمایه‌گذاری در دلار

سرمایه‌گذاری در دلار یکی از محبوب‌ترین راه‌های مردم برای حفظ ارزش پول به شمار می‌رود. با توجه به ضعیف شدن ریال در برابر ارزهای خارجی، تبدیل سرمایه به دلار می‌تواند راهکار خوبی برای حفظ ارزش سرمایه باشد.

آمارها نشان می‌دهند دلار در بازه زمانی چهار ساله (1397 تا 1401) از قیمت 6200 تومان به 49.500 تومان افزایش یافت. امری که صعود 8 برابری را نشان می‌دهد. درواقع با سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در سال 97 در دلار، می‌توانستید پول خود را در عرض چهار سال به 800 میلیون تومان تبدیل کنید. در حالی که با گذاشتن پول در بانک در همین بازه زمانی تنها 80 میلیون تومان سود نصیب شما می‌شد!

سرمایه‌گذاری در دلار هم دردسرهایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به روش نگهداری، امکان ریزش سریع قیمت‌ها و پرداخت مالیات و کارمزد به صرافی‌ها اشاره کرد.

8. سرمایه‌گذاری در استیبل کوین‌ها

در حال حاضر، ارزهای دیجیتال با نام استیبل کوین (ارزهای پایدار) وجود دارند که ارزش آن‌ها با دلار آمریکا گره خورده است. قیمت استیبل کوین‌ها با دلار بالا و پایین می‌شود؛ بنابراین یک راه میانبر برای سرمایه‌گذاری در دلار خواهد بود.

درواقع اگر 100 میلیون تومان خود را در یک یا چند استیبل کوین معتبر نظیر تتر (USDT) و یو.اس.دی کوین (USDC) سرمایه‌گذاری کنید، ارزش پول شما در برابر تورم حفظ خواهد داشت. همچنین لازم نیست دردسر خریدن دلار و ذخیره کردن آن را به جان بخرید، زیرا استیبل کوین‌ها درواقع پول مجازی دلار محسوب می‌شوند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال معمولا پول خود را در هنگام تلاطم بازار وارد استیبل کوین‌ها می‌کنند. با این کار، سرمایه آن‌ها حفظ می‌شود و در موقع مناسب می‌توانند به سرعت استیبل کوین خود را به ارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم تبدیل کنند.

9. سرمایه‌گذاری در بازار سهام

راه دیگر برای سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان ورود به بازار سهام است. سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا همان بورس اوراق بهادار، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشت. اما متاسفانه با ریزش‌های سنگین در بورس به‌خصوص در سال 99، سهامداران با ضررها مالی زیادی روبه‌رو شدند. همین امر باعث ریزش اعتماد مردم نسبت به بورس و جلوگیری از ادامه ورود آن‌ها به این بازار شد.

اکثر مردم از صندوق‌های سهام و نحوه کار آن‌ها بی‌اطلاع هستند. صندوق سرمایه‌گذاری در بورس، یک ابزار مالی موثر است که به افراد امکان می‌دهد به طور غیرمستقیم در سهام یا اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند.

این صندوق‌ها توسط شرکت‌ها یا نهادهای مالی تاسیس می‌شوند و با جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران خرد، در سهام شرکت‌ها، اوراق بهادار یا دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از این صندوق‌ها در بازه زمان 7 ساله (1395 تا 1402) توانستند رشد سرمایه 30 برابری را به ثبت برسانند. با کمی تحقیق و شناخت صندوق‌های سهام موفق و معتبر، می‌توانید بازده سالانه خوبی را به ثبت برسانید.

10. سرمایه‌گذاری متنوع

یک ضرب‌المثل معروف در بازار سرمایه وجود دارد که می‌گوید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید. بنابراین می‌توانید پول خود را در چند بخش تقسیم کنید. مثلا یک سوم آن را سکه بخرید، یک سوم آن را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و با یک سوم آخر هم در بازار فارکس به ترید مشغول شوید.

بدین ترتیب، امکان ضرر خود را کاهش و امکان سود خود را افزایش خواهید داد. صندوق های ترکیبی بازار ایران همین نوع سرمایه گذاری هستند.

جمع‌بندی | پولمان را چکار کنیم آخر؟

پیشنهاد ما این است که سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان را در بخش‌های نوین‌تر اقتصاد انجام دهید. چرا که برای ورود به بخش‌های سنتی‌تر اقتصاد، به سرمایه بیشتری نیاز دارید.

در بالا شما تصویری از مقایسه بازدهی 5 بازار بورس، ارز، سکه، ملک و خودرو در مقابل تورم را می‌بینید. منبع تصویر، صندوق سرمایه گذاری کاریزما است.

مثلا بازار فارکس، هم کسب یک دانش و مهارت به نام تریدری یا معامله‌گری را برای شما به همراه دارد و هم امکان کسب سود بالا با سرمایه اولیه پایین خواهید داشت. با این حال، انتخاب با خود شما است و باید پس از انجام تحقیقات شخصی در هر بخش و پذیرش مسئولیت صددرصدی اقدام به سرمایه‌گذاری فرمایید.

خوشحال می‌شویم سوالات و نظرات خودتان را در مورد این روش سرمایه گذاری بگویید. با تشکر از همراهی شما🌹❤️

Leave a comment