امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت چاپ، شاهد روش ها و تکنیک های مختلفی در این زمینه هستیم. این امر انتخاب روش چاپ مناسب برای پروژه ها را به یک کار چالش برانگیز تبدیل کرد. روش های چاپ افست و دیجیتال دو روش رایج چاپ هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در چنین شرایطی انتخاب نهایی روش مناسب به نیاز و بودجه پروژه شما بستگی دارد.

در همین راستا در این مقاله قصد داریم شما را با چاپ افست و دیجیتال آشنا کنیم و مزایا و معایب هر کدام را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یکی از روش های چاپ سنتی است که از صفحات فلزی برای انتقال جوهر بر روی کاغذ استفاده می کند. این روش برای چاپ انبوه با کیفیت بالا ایده آل است و اغلب برای چاپ کتاب، مجلات، روزنامه ها، بروشورها و سایر چاپ های بزرگ استفاده می شود. از مهمترین مزایای چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت بالا: چاپ افست می تواند تصاویر و متن هایی با جزئیات ظریف و رنگ های زنده ایجاد کند.

 • مقرون به صرفه برای چاپ های بزرگ: هرچه تعداد نسخه های چاپ شده بیشتر باشد، هزینه چاپ افست برای هر نسخه ارزان تر است.

 • طیف گسترده ای از گزینه های کاغذ: جابه جایی می توان آن را بر روی انواع مختلف کاغذ از جمله کاغذ پوشش داده شده و کاغذ سنگین چاپ کرد.

 • رنگ های اضافی: علاوه بر رنگ های استاندارد CMYK، از رنگ های سفارشی نیز می توان برای ایجاد تمایز در این نوع چاپ استفاده کرد.

از معایب چاپ افست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه اولیه بالا: برای شروع کار با چاپ افست به دلیل نیاز به ساخت صفحات فلزی هزینه های اولیه زیادی باید صرف شود.

 • زمان زیادی برای بارگیری: فرآیند آماده سازی برای چاپ افست می تواند مدت زیادی طول بکشد. به خصوص برای پروژه هایی با جزئیات پیچیده، این زمان نیز طولانی تر خواهد بود.

 • برای تیراژ کم مناسب نیست: چاپ افست برای سفارشات کم مقرون به صرفه نیست زیرا نیاز به تولید صفحات چاپ فلزی دارد.

چاپ دیجیتال چیست؟

علاوه بر افست، چاپ دیجیتال را می توان در میان سایر روش های چاپ برشمرد. این روش از فناوری لیزر یا جوهر افشان برای چاپ مستقیم فایل دیجیتال روی کاغذ استفاده می کند. این روش برای چاپ کوتاه مدت گزینه ایده آلی است و با توجه به ویژگی هایی که دارد اغلب برای چاپ کارت ویزیت، بروشور، جزوه و سایر اقلام چاپی کوتاه مدت استفاده می شود.

از مهمترین مزایای چاپ دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا: چاپ دیجیتال سریعتر از چاپ افست است و در چند دقیقه قابل انجام است.

 • قیمت پایین برای اجراهای کوچک: چاپ دیجیتال برای سفارشات با تعداد کم مقرون به صرفه است.

 • چاپ متغیر: چاپ دیجیتال امکان چاپ متغیر را فراهم می کند. این بدان معنی است که می توانید هر نسخه را با اطلاعات منحصر به فرد چاپ کنید.

 • استفاده از فایل های دیجیتال به جای صفحات فلزی: در این روش نیازی به ساخت صفحات فلزی نیست; از آنجایی که از فایل های دیجیتال برای چاپ استفاده می شود.

چاپ دیجیتال در کنار تعدادی از مزایا دارای معایبی نیز می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت: کیفیت چاپ دیجیتال ممکن است به اندازه چاپ افست نباشد. به خصوص برای تصاویر با وضوح بالا.

 • محدودیت های کاغذیچاپ دیجیتال معمولاً روی کاغذهای محدودتری نسبت به چاپ افست قابل چاپ است.

 • رنگ ها: طیف رنگ های چاپ در چاپ دیجیتال ممکن است به اندازه چاپ افست نباشد.

 • قیمت بالا برای تیراژ بالا: هر چه تعداد نسخه های چاپ شده بیشتر باشد، هزینه چاپ بیشتر می شود.

کدام روش را بین چاپ افست و دیجیتال انتخاب کنیم؟

پس از آشنایی شما با چاپ افست و دیجیتال، اکنون باید به این سوال پاسخ دهیم که کدام یک از این دو روش چاپ بهتر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر کدام از این روش های چاپ کاربردهای خود را دارند و شما باید با توجه به نیاز و بودجه خود روش مناسب را انتخاب کنید.

اگر به تعداد زیادی نسخه و چاپ نیاز دارید، چاپ افست معمولاً گزینه مقرون به صرفه و بهتری است. از طرفی می توانید هنگام چاپ با تعداد کم، روش چاپ دیجیتال را انتخاب کنید. نکته دیگر اینکه در پروژه هایی که نیاز به چاپ با بالاترین کیفیت تصویر دارند، چاپ افست روش مناسبی خواهد بود. اما اگر کیفیت تصویر در وهله اول برای شما مهم نیست، چاپ دیجیتال ممکن است برای شما کافی باشد.

برای چاپ های کوچک، چاپ دیجیتال معمولا ارزان تر از چاپ افست است. با این حال، چاپ افست را می توان گزینه مقرون به صرفه تری برای تیراژ بالا در نظر گرفت. البته در پروژه هایی که قصد دارید فرآیند چاپ را با بیشترین سرعت ممکن انجام دهید، می توانید از روش دیجیتال که سریعتر از افست است استفاده کنید.

چاپخانه مناسب در کشور جهت چاپ دیجیتال و افست

صرف نظر از اینکه قصد دارید از کدام یک از تکنیک های چاپ استفاده کنید، باید این فرآیند را به یک چاپخانه قابل اعتماد بسپارید. یکی از مجموعه های فعال در کشور که خدمات چاپ را با بالاترین کیفیت ارائه می کند، تیم گرافیک می باشد. گروه گرافیک تیم به لطف داشتن تجهیزات و دستگاه های حرفه ای چاپ، خدمات چاپ پروژه های شما را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این مجموعه وجود تیم طراحی اختصاصی است. به همین دلیل حتی اگر طرح خاصی برای پروژه های چاپی خود ندارید، می توانید از تیم طراحی این مجموعه کمک بگیرید. مزایا و خدمات مختلف ارائه شده توسط تیم گرافیک، این مجموعه را به یکی از بهترین چاپگرهای فعال در کشور تبدیل کرده است.

اخرین حرف

در این مقاله ما در مورد دو روش پرکاربرد چاپ یعنی. افست و دیجیتال، و ما در مورد مزایا و معایب هر کدام بحث کردیم. حال پس از معرفی این روش ها می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب تر است. در قسمت آخر اطلاعاتی در مورد گروه گرافیک تیم به عنوان یکی از فعال ترین گروه ها در زمینه چاپ در اختیار شما قرار دادیم.