دانش آموزانی که قصد تحصیل در بهترین مدارس کشور را دارند، بهتر است قبل از هر چیز شهریه و امکانات این مدارس را بررسی کنند، چراکه شهریه مدارس هر سال درصدی افزایش خواهد داشت و در قبال هزینه پرداختی، امکانات آموزشی دریافت می‌کنند.

به طور مثال هزینه‌ای که دانش آموزان مدارس شاهد باید بپردازند، قطعاً متفاوت از شهریه دانش آموزان مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی است. مدارس انرژی اتمی نیز یکی از تازه تأسیس ترین مدارس کشور هستند که به دلیل فراهم کردن امکانات آموزشی و تفریحی متنوع برای دانش آموزان، توانسته‌اند به جایگاه مناسبی در بین مدارس نمونه کشور دست یابند. اما از آنجا که مقایسه امکانات و میزان شهریه سالانه مدارس برتر کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، در ادامه این مقاله بیشتر در این خصوص توضیح خواهیم داد.

بررسی شهریه مدارس برتر کشور در سال 1403

تحصیل در مدارس برتر کشور از جمله مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی با تحصیل در مدارس دولتی تفاوت دارد، چرا که دانش آموزان باید برای بهره مندی از امکانات آموزشی، رفاهی و تفریحی، به صورت سالانه شهریه بپردازند.

از این رو دانش آموزانی که مایلند برای ثبت نام مدارس شاهد، مدارس ماندگار البرز، مدارس انرژی اتمی به عنوان بهترین مدارس کشور اقدام کنند، باید شهریه سالانه این مدارس را مد نظر قرار دهند.

معمولاً مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی هر سال امکانات آموزشی از جمله برگزاری کلاس‌های فوق برنامه، بهره مندی از دبیران مجرب، برگزاری انواع مسابقات علمی و همچنین امکانات تفریحی مدارس را ارتقاء می‌دهند.

با افزایش امکانات مدارس، طبیعتاً میزان شهریه نیز افزایش خواهد یافت. در ادامه هزینه ثبت نام در این دسته از مدارس را ارائه خواهیم کرد تا بهتر بتوانید برای مسیر ادامه تحصیل خود تصمیم بگیرید.

شهریه و امکانات مدارس ماندگار البرز در سال 1403

دبیرستان ماندگار البرز به عنوان یکی از مدارس برجسته و با سابقه، ارائه‌دهنده خدمات آموزشی با کیفیت و مجهز به امکانات مدرن محسوب می‌شود. حضور اساتید باتجربه و برجسته نیز از ویژگی‌های مهم این مدرسه است که باعث ارتقاء سطح آموزشی و علمی دانش‌آموزان می‌شود.

در مورد شهریه و هزینه تحصیل باید بگوییم که هر سال مبلغی در نظر گرفته می‌شود که اطلاعات مربوط به آن عموماً در زمان برگزاری جلسه حضوری و در زمان ثبت نام دبیرستان ماندگار البرز اعلام می‌شود. شهریه سال 1403 این مدارس هنوز اعلام نشده است. اما در سال گذشته شهریه دبیرستان ماندگار البرز برای دوره تحصیلی متوسطه دوم به شرح زیر بوده است:

 • حداقل شهریه مصوب: 10 میلیون تومان
 • حداکثر شهریه مصوب: 65 میلیون تومان

همچنین با در نظر گرفتن افزایش حداکثر 38 درصدی شهریه در مدارس غیرانتفاعی، حداکثر شهریه مدارس با کلاس‌های فوق برنامه به 65 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

برای مدارسی که در پایه دوازدهم خدمات و کلاس‌های آموزشی و فوق برنامه ارائه می‌دهند، این مبلغ تا 15 درصد بیشتر (تا 75 میلیون تومان) می‌تواند باشد.

بنابراین، میزان شهریه دبیرستان ماندگار البرز در سال گذشته بین 10 میلیون تومان (حداقل) تا 65 میلیون تومان (حداکثر) بوده است و برای برخی از مدارس که کلاس‌های فوق برنامه نیز برگزار می‌کردند، این مبلغ به چیزی حدود 75 میلیون تومان رسیده است. از این رو احتمال دارد شهریه این مدارس در سال 1403-1404 با افزایش همراه باشد.

شهریه و امکانات مدارس انرژی اتمی در سال 1403

مدرسه انرژی اتمی ایران به عنوان یکی از مدارس برتر استان‌های تهران، مشهد و قزوین شناخته می‌شود. این مدرسه با داشتن امکانات و امکانات آموزشی و ورزشی بی‌نظیر، یکی از بهترین گزینه‌های ثبت نام برای والدین و دانش‌آموزان است.

امکانات متنوعی از جمله آزمایشگاه‌ها، کتابخانه، کلاس‌های رباتیک، ورزشگاه و استخر در این مدرسه فراهم شده است که موجب ارائه یک محیط آموزشی و تربیتی مناسب می‌شود. از این رو هر سال تعداد زیادی از دانش آموزان برای ثبت نام مدارس انرژی اتمی درخواست می‌دهند.

لابراتوار زبان مدرسه انرژی اتمی یکی از بهترین آزمایشگاه‌های راه اندازی شده در سراسر کشور است که با 36 میز مجهز به واکمن، هدست و دیگر امکانات مورد نیاز برای آموزش زبان فعالیت دارد.

میزان شهریه دبیرستان انرژی اتمی دخترانه و پسرانه در سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ در پایه‌های مختلف دهم، یازدهم و دوازدهم متفاوت است و طبیعتاً با پیشرفت در پایه تحصیلی، شهریه‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر، میزان دقیق شهریه برای سال تحصیلی جدید هنوز اعلام نشده است و باید منتظر اعلام رسمی این مبالغ از سوی آموزش و پرورش باشید. در ادامه میزان شهریه این مدارس در سال 1402-1403 ارائه شده است.

 • میزان شهریه دبیرستان انرژی اتمی دخترانه ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴
 • متوسطه اول: بین 10 الی 20 میلیون تومان
 • متوسطه دوم: بین 15 الی 30 میلیون تومان
 • میزان شهریه دبیرستان انرژی اتمی پسرانه ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴
 • متوسطه اول: 10 الی 20 میلیون تومان
 • متوسطه دوم: 15 الی 30 میلیون تومان

ارائه خدمات آموزشی با کیفیت در متوسطه دوم ممکن است به هزینه بیشتری نیاز داشته باشد؛ از این رو والدین می‌بایست به مقدار بیشتری برای این مرحله از تحصیل فرزندانشان اختصاص دهند.

شهریه و امکانات مدارس شاهد 1403

در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، اولویت ثبت‌نام در مدارس شاهد همچنان بر اساس قوانین گذشته می‌باشد. دانش‌آموزان شاهد (شامل فرزندان شهدا، آزادگان و جانبازان) با درصد ۵۰ و بیشتر اولویت بالاتری در ثبت‌نام دارند.

سپس فرزندان غیرشاهد ایثارگران که درصد آن‌ها زیر ۵۰ است در اولویت دوم قرار دارند. در صورتی که ظرفیت مدارس هنوز پر نشده باشد، فرندان شهدا و ایثارگران و همچنین فرزندان کارمندان مدارس شاهد و آموزش و پرورش می‌توانند درخواست ثبت‌نام دهند.

هزینه‌های مدارس شاهد برای دوره‌های تحصیلی مختلف متفاوت است و بسته به شرایط بومی و منطقه‌ای هر استان، ممکن است متغیر باشد. از آنجا که هنوز شهریه این مدارس برای سال تحصیلی جدید اعلام نشده، در ادامه اطلاعات مربوط به شهریه سال 1402-1403 را ارائه کرده‌ایم.

 • شهریه دانش آموزان غیر شاهد:
 • دوره تحصیلی ابتدایی:

حداقل 7,000,000 ریال

حداکثر: 15,000,000 ریال

 • دوره اول متوسطه

حداقل 8,000,000 ریال

حداکثر: 16,000,000 ریال

 • دوره دوم متوسطه

حداقل 10,000,000 ریال

حداکثر: 20,000,000 ریال

 • هنرستان و کاردانش:

حداقل12,000,000 ریال

حداکثر: 24,000,000 ریال

لازم به ذکر است که تحصیل فرزندان شهدا، آزادگان و جانبازان با درصد ۵۰ و بیشتر در مدارس شاهد رایگان است و پرداخت شهریه از محل اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران صورت می‌گیرد.

 • شهریه دانش آموزان شاهد:
 • دوره تحصیلی ابتدایی: حداقل 6,500,000
 • دوره اول متوسطه:7,400,000
 • دوره دوم متوسطه: 9,350,000
 • هنرستان و کاردانش: 9,500,000

تفاوت شهریه دبیرستان‌های ماندگار البرز، مدارس انرژی اتمی با مدارس شاهد

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های ماندگار البرز و مدارس انرژی اتمی با مدارس شاهد نشان می‌دهد که شهریه مدارس شاهد به طور قابل توجهی کمتر از دو مدرسه دیگر است. علاوه بر این، دانش‌آموزان مدارس شاهد به دلیل برخورداری از برخی امتیازات و تخفیف‌ها، ممکن است در شهریه یا هزینه‌های تحصیلی مانند خرید کتاب و موارد مشابه تسهیلات بیشتری دریافت کنند.

همچنین یک بخش از ظرفیت پذیرش دبیرستان ماندگار البرز و انرژی اتمی برای دانش‌آموزان شاهد (به عنوان فرزندان شهدا، آزادگان، جانبازان با درصدی بالاتر از ۵۰ درصد) با شرط کسب نمره ۸۰ درصدی در آزمون ورودی اختصاص داده می‌شود.

از سوی دیگر یک بخش از ظرفیت پذیرش به فرزندان همکاران فرهنگی مخصوصاً با شرط کسب نمره ۸۰ درصدی در آزمون ورودی مدارس ماندگار و انرژی اتمی تعلق می‌گیرد. بنابراین در مجموع شهریه مدارس شاهد کمتر از سایر مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی کشور است.