آیا می‌خواهید یک استارتاپ جدید راه‌اندازی کنید و از روندهای نوآورانه و خلاق خود سود ببرید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، خواندن‌ این مقاله از دانشگاه کسب و کار را از دست ندهید. ما در این مقاله به بررسی مفهوم استارتاپ‌ پرداخته‌ایم و 53 ایده‌ی جذاب و باورنکردنی برای راه‌اندازی استارتاپ‌هایی که در ایران نیست معرفی کرده‌ایم. بنابراین اگر فردی هستید که به امتحان راه‌های جدید علاقه دارد و می‌تواند ریسک کند، این مقاله‌ به شما اختصاص دارد!

تعریف استارتاپ

استارتاپ‌ها کسب و کار نوپا و جدیدی هستند که طی سال‌های اخیر در سراسر دنیا شکل گرفته‌ و گسترش یافته‌اند. یکی از ویژگی‌های مهم این کسب‌وکارها این است که یا باید مبتنی بر تکنولوژی و فناوری باشند یا براساس یک ایده‌ی خلاق و نوآور ایجاد شده‌ باشند.

بر این اساس برخی از مهم‌ترین استارتاپ‌های ایران را میتوان مواردی چون استار‌تاپ دیجی کالا، علی بابا، اسنپ، ترب و… دانست که هم خلاق هستند و هم نوعی کسب و کار آنلاین محسوب می‌شوند.

  • اهمیت استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ها را میتوان یکی از عوامل موفقیت و رشد اقتصادی کشورها در دنیای امروز دانست. این امر بیش از هر چیز به این علت است که آن‌ها:

  • موجب افزایش گردش مالی و میزان درآمد کشور می‌شوند
  • خلاق هستند و ایده‌های کارآفرینی را گسترش می‌دهند
  • تعداد کارآفرینان را افزایش می‌دهند‌‌
  • بیکاری را کاهش داده‌ و موجب شاغل شدن‌ افراد بیشتری می‌شوند و…

به همین علت استارتاپ‌ها اهمیت زیادی دارند و باید شرایطی برای رشد و پیشرفت آن‌ها در جامعه در نظر گرفته‌ شود.

  • چرا باید به استارتاپ‌هایی که در ایران نیست توجه کرد؟

اکثر کارآفرینان موفق کسانی هستند که از دیگران پیروی نمی‌کنند اما نیازهای بازار را زودتر از رقبا پیش بینی می‌کنند. اگرچه این نوع پیش‌بینی خالی از ریسک و خطر نیست، اما پرداخت به آن می‌تواند مفید و قابل توجه باشد. چنان‌که برخی از اختراعات مهم مانند خودرو، اینترنت و گوشی‌های هوشمند، در اولین معرفی‌ها با درجات بالایی از شک و تردید مردم مورد توجه قرار گرفتند.

امروزه استارتاپ‌های متعددی در ایران وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند اسنپ و دیجی کالا، در جایگاه خود بسیار مشهور و موفق هستند. برخی دیگر از این استارتاپ‌ها نیز تلاش کردند از نمونه‌های موفق کپی‌برداری کنند؛ در نتیجه به شهرت چندانی نرسیدند و در جای خود ثابت ماندند. این دلایل به خوبی نشان می‌دهد که چرا باید به سمت استارتاپ‌هایی که در ایران نیست برویم.

  • حوزه‌های کمتر دیده‌ شده‌ در ایران

به نظر می‌رسد حوزه‌های انرژی و فناوری پاک مانند؛ فناور‌ی نانو، داده‌ها، سرگرمی‌ها و تقاضاهای رو به رشد برای سازگار کردن‌ سیاره‌ها به منظور تطبیق با جمعیت در حال رشد کره‌ زمین، یکی از پیشرفته‌ترین حوزه‌ها برای رشد هستند. (با وجود اینکه ممکن است برخی از کشورها هم‌اکنون نیز به برخی از این ایده‌ها توجه کرده‌ باشند)

سرعت تغییرات در دنیای تجارت این روزها به لطف جهانی شدن‌ و فناوری‌های دیجیتال بیشتر از همیشه است. یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری و افزایش ثروت در زمینه‌هایی که در آینده داغ خواهند شد، توجه به استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌با‌شد. در زیر برخی از این ایده‌های کسب و کار که در آینده‌ای قابل پیش بینی موفق خواهند بود، آورده‌ شده‌ است.

معرفی بهترین ایده‌ها برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست

1. خرد کردن‌ داده‌ها

عصر کلان داده‌ها به تازگی شروع شده‌ است و بسیاری از شرکت‌ها مشتاق هستند تا از پایگاه‌های داده گسترده جدید استفاده کنند تا‌ اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان، رقبای خود و حتی خودشان جمع‌آوری کنند. چالش ما در این مسئله، فقط خرد کردن‌ اعداد نیست؛ بلکه درک آنها و به دست آوردن‌ بینش مفیدی است که می‌تواند به یک مزیت تجاری تبدیل شود.

بازاریابی و تحقیقات بازار دو زمینه رو به رشدی هستند که استفاده از داده‌ها در آن‌ها اهمیت زیادی دارد. شما با توجه به گسترش این مهارت و با استفاده از ابزارهای مناسب و دانش فنی، می‌توانید سرمایه‌ی خود را برای این تجارت بمب ساعتی قرار دهید و در آینده‌ای نزدیک، به یک کسب و کار پردرآمد دست یابید.

2. فروشگاه چاپ سه بعدی

ایده اصلی زیربنای این تجارت، طراحی و ساخت ابزارآلات با چاپگرهای کم هزینه است. این فعالیت در سال 2016 با تبلیغات زیادی به مردم پیشنهاد شد اما با گذشت چندین سال از آن ‌زمان، همچنان هزینه‌های خرید یا تولید چاپگرهای سه بعدی بسیار گران هستند.

با این حال این‌ یک مسیر سودبخش برای آینده است. به جای فرآیندها و مراحل طولانی ساخت وسایل در یک کارخانه و ارسال کالا به هر کجا که مورد نیاز است، انتظار می‌ر‌ود پرینترهای سه بعدی همه چیز را از مدل‌های معماری گرفته‌ تا سینک ظرفشویی و قطعات یدکی دوربین را تولید کنند. بنابراین احتمالا با استقبال خوبی از سمت مردم مواجه شود و زمینه‌سازی برای راه‌اندازی یک استارتاپ موفق در این حوزه باشد.

3. راه‌اندازی استارتاپ برای مهندسی کامپیوتر

این روزها توسعه نرم‌افزارهای زیادی در کشور انجام می‌شود، اما نیاز به متخصصان رایانه سطح بالا در ایران که بتوانند سیستم‌ها را به هم پیوند دهند، همچنان احساس می‌شود. به عنوان مثال، در امور مالی و سرمایه گذاری، انجام محاسبات با سرعت بالا یک مزیت رقابتی مهم است.

اکثر شرکت‌های بزرگ به شبکه‌هایی نیاز خواهند داشت که سریع‌تر، یکپارچه‌تر و امن‌تر باشند. در نتیجه ارائه برنامه‌هایی با این ویژگی اهمیت زیادی دارد و یک پیشنهاد خوب برای ایده‌هایی که در ایران نیست می‌با‌شد.

4. استخراج موادمعدنی از سیاره‌ها

در حال حاضر، این ایده کمی فراتر از علمی تخیلی است. ایده زیربنای این تجارت در آینده، بهره برداری و کاوش در فضا است. از آنجایی که منابع روی زمین رو به اتمام است، ارزش فلزات و مواد معدنی کمیاب ممکن است روزی به قیمت استخراج ماه یا سیارک ارزش داشته باشد، به خصوص وقتی در نظر بگیرید که حفاری در اعماق دریا نیازمند سرمایه گذاری میلیاردها دلار است.

اگر متوجه شوید که همه چیزهایی که در روی زمین ارزش دارند در مقادیر تقریباً نامتناهی در فضا هستند، متوجه خواهید شد که ثروت عظیمی در مرز فضا وجود دارد. امروزه بسیاری از کارآفرینان در برنامه‌ریزی‌های خود برای این فعالیت، نگران مشکلات ذاتی استخراج یک سیارک نیستند. زیرا آنها قبلاً متقاعد شده‌اند که این امر در سال‌های آینده ممکن و پرسود است.

5. تحقیقات علمی

تحقیق و توسعه فناوری جدید به ایجاد پیشرفت‌هایی در پزشکی، تولید، حمل‌ونقل، فناوری بهداشت و بسیاری از زمینه‌های دیگر ادامه خواهد داد. این به این معنی است که تقاضای زیادی برای افرادی که در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و مهندسی تحصیل می‌کنند، وجود خواهد داشت.

برخی از حوزه‌هایی که نوید آینده خاصی را نشان می‌دهند عبارتند از: بیوتکنولوژی و زیست‌پزشکی، نانوتکنولوژی، رباتیک و چاپ سه‌بعدی که امکان ساخت محصولات فیزیکی از فایل داده‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. با توجه به این پیشرفت‌ها، راه‌اندازی استارتاپ برای انجام تحقیقات علمی در این رشته‌ها از پیشنهادهای خوب برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌باشد.

6. ساخت اعضای بدن انسان

این استارتاپ باید با استفاده از پلیمرها و سلول‌های بنیادی تخریب شونده‌‌ برای مهندسی بافت‌ها سروکار داشته‌‌ باشد. این‌ فعالیت در مورد رشد پا یا بازو در آزمایشگاه نیست. بلکه درباره رشد پو‌ست یا تاندون و ماهیچه است – به عبارت دیگر، انواع تک بافت. با این حال امکانات زیادی برای گسترش آن وجود دارد.

به عنوان مثال، یک شرکت کانکتیکات در حال حاضر این فناوری را در اختیار دارد. پژوهشگران آنها در تلاش هستند تا پارگی‌های ACL را بدون برداشتن‌ تاندون از قسمت دیگری از بدن برای ترمیم جراحی بهبود ببخشند. این شرکت از یک پلیمر تخریب‌کننده استفاده می‌کند که در محل پارگی قرار می‌گیرد و به سلول‌های بنیادی خون اجازه می‌دهد تا درمان را انجام دهند. مواد آن نیز با استفاده از دستگاهی که شبیه یک بند کفش با تکنولوژی بالا است، بافته‌ می‌شود.

7. مشاوره و درمان ازدواج

این نوع استارتاپ در حال حاضر در ایران به رسمیت شناخته شده‌ است؛ چرا که سلامت روان به اندازه سلامت جسمانی مهم است. این امر احتمال تقاضای بیشتر برای متخصصان در این زمینه را افزایش می‌دهد. اداره آمار کار انتظار دارد که نیاز به درمانگران ازدواج و خانواده، به عنوان نمونه، 41 درصد افزایش یابد. بنابراین راه‌اندازی استارتاپ آن به عنوان یکی از استارتاپ‌هایی که در ایران نیست پیشنهاد خوبی برای شما خواهد بود.

8. استارتاپ برای تولید هوای بطری!

اگر آب را می‌توان بطری کرد و فروخت، چرا هوا را نمی‌شود؟ در سال 2009، فروش آب در بطری، یک تجارت 10.6 میلیارد دلاری بود که شامل بسته‌بندی 8.1 میلیارد گالن در ایالات متحده بود. اگرچه یافتن‌ هوا تا حدودی راحت‌تر از یافت یک جرعه آب سرد است. با این حال، میله‌های اکسیژن در دهه 90 یک مرحله نسبتاً محبوب را پشت سر گذاشتند و هفت یا هشت شرکت هنوز هم کپسول‌های اکسیژن را برای انواع مجموعه ورزشی و تفریحی عرضه می‌کنند.

این ماده باعث افزایش محتوای اکسیژ‌ن در خون شما می‌شود و در مواقعی که خسته یا بی‌انرژی هستید به شما کمک می‌کند. تاکنون هیچ برنامه‌ای برای فروش هوای خالص کوهستانی در بطری‌ها وجود ندارد، مگر اینکه شما آغاز کننده‌ی این تجارت پرسود و جالب باشید!

9. ایستگاه شارژ خودرو

با توجه به این موضوع که امروزه تلاش می‌شود در اکثر کشورهای در حال توسعه، ماشین‌های برقی و الکترونیکی جایگزین ماشین‌های سوختی شوند، این استارتاپ می‌تواند آینده خوبی داشته‌ باشد. در کشوری همچون آمریکا تعداد این ماشین‌ها روز به روز افزایش خواهد داشت. با این نوع تکنولوژی، راه‌اندازی ایستگاه‌های شارژ برای این خودروها نیز تقاضای بالایی خواهند داشت.

ایده این است که اطمینان حاصل شود که مردم در خرید برق تردید ندارند؛ زیرا سالها نگران سوخت رسانی بودند و دیگر نباید مشکلی برای برق داشته‌ باشند. علاوه بر این، برای این‌ ماشین‌ها ساعت‌ها طول می‌کشد تا شارژ شوند، بنابراین قرار دادن‌ ایستگاه‌هایی در محل پارک ماشین‌ها نیز مورد نیاز است.

10. استارتاپ تخصصی برای حیوانات خانگی

امروزه از هر پنج نفر، دو نفر‌ حیوانات خانگی را دوست دارند. در واقع حیوانات‌ خانگی خصوصا سگ و گربه محبوب‌تر از همیشه هستند و برخی از آنها مراقبت‌های پزشکی خاصی را دریافت می‌کنند که عملاً برای انسان مناسب است. این عوامل موجب شده‌ است که نیاز به دکترهای متخصص و تولید داروها و ابزارآلات تخصصی برای حیوانات‌ خانگی‌ افزایش یابد.

مطابق با آمار اکثر خانواده‌ها یک حیوان خانگی دارند. اما به دلیل سبک زندگی عجولانه، اکثر آنها زمانی برای مراقبت از حیوان خا‌نگی دوست داشتنی خود پیدا نمی‌کنند. این امر باعث می‌شود مراقبت از حیوا‌نات خا‌نگی به عنوان بهترین تجارت برای شروع در سال‌های آینده در نظر گرفته‌ شود.

با توجه به آمار “انجمن محصولات حیوان خانگی آمریکا” صنعت مراقبت از حیوانات خانگی هر سال 5٪ رشد می‌کند. این صنعت‌ شامل خدماتی مانند تربیت حیوانات خانگی، نظافت و درمان بیماری‌های آن‌ها و کمک به افرادی است که می‌خواهند حیوانات مزرعه‌ای مانند زنبورها و مرغ‌ها را در خانه خود واقع د‌ر شهر پرورش دهند.

11. شرکت‌های طراحی DNA

خواندن‌ DNA می‌تواند سرنخ‌هایی از بیماری دهد. در این نقطه اتصال در تاریخ وجود انسان، DNA برخی از بیماری‌هایی را نشان می‌دهد که اگر در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم، تعداد آن بسیار بیشتر خواهد بود. آزمایش D‌NA برای الگوهای مرتبط با بیماری ها به این راحتی ناپدید نمی‌شود. BioNanomatrix یک شرکت در فیلادلفیا است که راه‌حل‌های فناوری برای خواندن DNA ارائه می‌کند و اکنون در حال کار بر روی دریافت کمک مالی زیر 100 دلار به منظور درک توالی DNA است.

احتمالا در سال‌های آینده آزمایش ارزان DNA شامل درک بهتر پیری و امکانات بی پایان برای راه‌های جدید بهبود و درمان بیماری باشد. رویای بزرگ این است که شما D‌‌NA یک فرد را در دوران نوزادی بگیرید و آن را به روشی بسیار ایمن ذخیره کنید. این امر می‌تواند پیش‌بینی وضعیت سلامت نوزاد را آسان کند. بنابراین ایجاد یک استارتاپ برای آن اهمیت زیادی از جهت سودبخشی و بهبود‌ میزان سلامتی و طول عمر افراد دارد.

12. حسابرسی برای گازهای گلخانه ای

این ایده درباره شرکت‌های خصوصی است که آلاینده ها را پاکسازی می‌کنند، و در این مرحله هنوز به سیاست گذاری وابسته است. انجام ممیزی گازهای گلخانه‌ای بی نهایت پیچیده است؛ زیرا بسیاری از امور زندگی روزمره ما، از گرمایش گرفته‌ تا حمل و نقل و غذا، شامل ایجاد تغییرات آب و هوایی است. با تغییر سیاست‌ها به منظور جلوگیری از تخریب قریب الوقوع محیط زیست، مشاغل نیز وادار به قبول آن خواهند شد.

نقش‌های بیشتری در ارتباط با مدیریت گازهای گلخانه‌ای وجود خواهد داشت. حسابرسی گازها نقشی است که بسیاری از مردم در ابتدا روی آن تمرکز کردند و این به وضوح مشخص‌ترین نقش در این روزهای بازارهای کربن بوده‌ است. بنابراین راه‌اندازی یک استارتاپ می‌تواند مزایا و سودبخشی خوبی به همراه داشته‌ باشد.

13. تئاتر هولوگرافیک؛ از استارتاپ‌هایی که در ایران نیست

در حال حاضر، این ایده فراتر از سینمای سه بعدی است. هولوگرام امروزی نسخه ای هوشمندانه از یک توهم قدیمی به نام شبح فلفل است. در اواسط قرن نوزدهم، این ترفند با شیشه های ضخیم بین مخاطب و تصویر انجام شد که می‌توانست فیگور را در هوا شناور نشان دهد.

توهم گرایان کنونی از پلیمر بسیار بازتابنده و نامرئی برای ایجاد تصاویر در اندازه واقعی استفاده می‌کنند. یکی از برنامه‌های کاربردی برتر این فناوری استفاده از هولوگرام به منظور حضور از راه دور در زمان واقعی برای جلسات است. این ظرفیت برای افراد زیادی در شهرهای مختلف وجود دارد که در زمان واقعی در قاره دیگری، بتوانند به صورت سه بعدی روی صحنه ظاهر شوند. البته، سینماهای هولوگرام می‌توانند جایگزین سه بعدی نیز شوند.

14. نمایندگی جت پک

این ایده از استارتاپ‌هایی که در ایران نیست، مبتنی بر پرواز شخصی است. در واقع در حال حاضر به صورت تجاری در دسترس است اما مورد استقبال مصرف کنندگان قرار نگرفته‌ است. یک شرکت هواپیماسازی در حال حاضر در حال دریافت سفارش برای اولین جت پک تجاری موجود است. این‌ فعالیت بیشتر تفریحی است، بنابراین شما باید به جای کار کردن‌ در یک زمین، بتوانید در جایی پرواز کنید.

همچنین هزینه‌های خرید یا راه‌اندازی آن گران است و قیمت آن چیزی بیشتر از 100000 دلار می‌شود. با این حال، اگر این قیمت پایین بیاید، تصور اینکه مردم ممکن است روزی بخواهند به جای رانندگی به سر کار پرواز کنند، سخت نیست. یعنی تا زمانی که ترافیک هوایی شبیه آزاد راه‌های امروزی نشود!

15. راهنمای تور قمری

این نوعی پرداخت برای بازی در سفر ماه است و در چند سال آینده در دسترس خواهد بود. دسترسی به فضا در گذشته فقط در اختیار دولت‌ها یا غول‌های بزرگ هوافضا بود. اما امروزه دیگر صدق نمی‌کند؛ زیرا شرکت‌های متعددی برنامه دارند که مشتریان ثروتمند خود را به فضا بفرستند. این امر ممکن است از ماموریت‌های سفر به ماه در پنج یا 10 سال آینده نیز یک قدم فراتر رود.

البته تحقق این نوع استارتاپ در ایران چندان آسان نیست. با این حال بعید نیست که در آینده‌های دور شرایط دسترسی به آن محقق شود.

16. تولید سیگارهای بی‌خطر

یکی دیگر از ایده‌ها برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست، کسب و کاری برای تولید سیگارهای سالم و بی‌خطر است. متاسفانه آمار مصرف سیگار در ایران به شدت افزایش یافته‌ است. به همین علت توجه به چنین ایده‌ای می‌تواند از سوی جمعیت بسیاری مورد استقبال قرار بگیرد و حتی آمار سرطان‌ها و بیماری‌های ناشی از مصرف آن را کاهش دهد.

17. تولید گوشت تقلبی و گیاهی در آزمایشگاه

آیا می‌توانید رشد گوشت در آزمایشگاه را تصور کنید؟ این چیزی است که در مورد آن است. اگرچه این کار قبلا انجام شده‌ است اما هنوز طعم خاصی برای آن وجود ندارد. امروزه گروه‌های متعددی از دانشمندان با استفاده از تکنیک‌هایی که از فناوری سلول‌های بنیادی بیرون آمده است، گوشت را در آزمایشگاه پرورش داده‌اند. در فناوری سلول‌های بنیادی، سلول‌ها روی داربست قرار می‌گیرند و برای رشد در مواد مغذی آغشته می‌شوند. حال با این تکنولوژی، در مورد ساخت محصولات غیر گوشتی که طعمی شبیه به آن دارند چطور هستید؟

دانیل ریگلر یکی از بنیانگذاران کارانا است. اولین برند گوشت گیاهی آسیایی که با استفاده از جک فروت ، جایگزین‌های گوشت‌‌ کامل گیاهی با حداقل مواد فرآوری شده‌ را ارائه می‌دهد .

اکثر افراد برای رفتار اخلاقی با حیوانات، حامی تلاش برای تولید گوشت آزمایشگاهی هستند. در سال 2008، این گروه یک جایزه یک میلیون دلاری را به اولین گروهی که بتواند مقادیر تجاری گوشت مرغ را در آزمایشگاه پرورش دهد، پیشنهاد کرد. این تحقیقات همچنان ادامه دارد و ممکن است به زودی یک استارتاپ مشهور در حوزه تولید گوشت صنعتی ایجاد شود!

18. استارتاپ مبتنی بر نانومدیک

نانومدیک به معنای استفاده از فناوری نانو برای ترمیم سلول‌ها است. گزارشی در اوایل سال جاری به سفارش دولت بریتانیا به نام «شکل مشاغلی که در راه است»، نشان می‌دهد که فنا‌وری نا‌نو به درمان‌های پزشکی زیر اتمی و در نتیجه نانوپزشکی منجر می‌شود. بنابراین ما امروزه در کنار فناوری نانو‌ هستیم که پیشرفت‌های خوبی را در پزشکی ارائه می‌کند.

به طور مثال بروس دونالد، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه دوک، میکرو ربات‌هایی ایجاد کرده‌ است که می‌توانند الکترون‌ها را به نورون‌های مغز وارد کنند. یکی از کوچک‌ترین ربات‌های غیرقابل کنترل جهان، نانوربات‌های دونالد هستند که حدود 60 میکرون عرض دارند. بنابراین تصور کاربردهای پزشکی برای ربات‌ها سخت نیست.

19. نانوماهواره

این ایده در مورد کوچکتر کردن‌ اشیا نسبت به نیم قرن پیش است. مثلا با کوچکتر شدن‌ ماهواره‌ها، هزینه‌های پرتاب آنها کمتر می‌شود. این عامل محدود کننده‌ اصلی است. ماهواره‌های نانو و پیکوماهواره‌های کوچک‌تر را می‌توان با انواع تجهیزات مفیدی که کاربردهای تجاری دارند، پر کرد.

انواع نانوماهواره‌ها و ریزماهواره‌هایی که می‌توانند توسط شرکت‌ها و دانشگاه‌های کوچک ساخته شوند، قوی‌تر خواهند شد. ما به سمتی می رویم که تیم‌های کوچک و شرکت‌های کوچک‌ می‌توانند در مقیاس‌های کوچکتر کارهای بیشتری انجام دهند. بنابراین توجه به آن‌ها از ایده‌های خوب برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌با‌شد.

20. امنیت سایبری و شرکت حفاظت از حریم خصوصی

استفاده از تلفن‌های هوشمند متصل به شبکه‌های مختلف اینترنت، اطلاعات ما را در معرض دید کسانی قرار داده‌ است که می‌خواهند آنها را سرقت کنند. به همین علت نیاز به حفاظت از داده‌ها و مدیریت آنها به سرعت در حال رشد است. همچنین نیاز .روزافزونی به شرکت‌های امنیت سایبری وجود دارد که به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا با رشد خود از خود محافظت کنند

کسب و کارها باید از این اطلاعات محافظت کنند و افراد نیز باید مراقب آن باشند. در حال حاضر، کشورها شروع به تصویب قوانینی کرده‌اند که شرکت‌ها را ملزم می‌کند برنامه‌های امنیتی مکتوب برای جلوگیری از نقض داده‌ها داشته‌ باشند. در نتیجه راه‌اندازی یک استارتاپ برای رسیدگی به امنیت بیشتر اهمیت زیادی دارد.

21. مکانیک رباتیک

جمعیت ربات‌های جهان به سرعت در حال افزایش است؛ به طوری که تا پایان سال آینده تولید بیش از 13 میلیون ربات در دنیا تخمین‌زده می شود. بسیاری از این ربات‌ها‌ ربات‌های صنعتی هستند، اما ربات‌های شخصی نیز به سرعت در حال رشد هستند و حتی مواردی وجود دارند که کارهای تحقیقاتی و ظرف‌شویی و اتو کردن‌ را انجام می‌دهند!

اگر شما در حوزه مکانیک رباتیک اطلاعاتی دارید و می‌توانید اختراعاتی در این حوزه انجام دهید، تولید ربات‌‌های پیشرفته یکی از بهترین ایده‌ها از استارتاپ‌هایی که در ایران نیست برایتان می‌باشد‌.

22. هتل فضایی

این یک شکل از گردشگری فضایی است که طبقه بالای جهان ما را مورد هدف قرار داده‌ است. نکته اصلی این است که ما اکنون شاهد تولد بسیاری از شرکت‌های مهم در تجارت فضایی هستیم که تعدادی از آن‌ها در هتل‌های فضایی‌ کار می‌کنند.

در خط مقدم این شرکت‌ها Bigelow Aerospace است که دو نمونه اولیه از هتل‌های فضایی را راه اندازی کرد و در حال حاضر یک مجتمع فضایی تجاری را برنامه‌ریزی کرده‌ است. اگرچه راه‌اندازی یک‌ استارتاپ با این موضوع در ایران بسیار دشوار و عجیب است، اما ممکن است طی سال‌های آینده شرایط ایجاد آن فراهم شود و درآمد و شهرت خوبی برای صاحبان آن به ارمغان بیاورد.

23. داروخانه سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی در حال حاضر برای مدل‌سازی بیماری‌ها و آزمایش داروهای جدید استفاده می‌شوند، اما با پیشرفت فناوری، سلول‌های بنیادی ممکن است داروها را کنار بزنند. حتی در حال حاضر، سلول‌های بنیادی منبع امیدوارکننده‌ای برای بیماری‌های سرطانی برای‌ رشد مجدد سلول‌ها پس از جراحی هستند.

با این حال، داروخانه‌های پر از دارو را می‌توان با داروخانه‌های سلولی نیز جایگزین کرد که طبیعی‌تر هستند و بهتر عمل می‌کنند. میتوان انتظار داشت که این تصویر در آینده برای ایران نیز اتفاق بیفتد.

24. کشاورزی عمودی

گلخانه‌های تک طبقه و با تکنولوژی بالا باعث افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی قابل توجهی در آب می‌شوند. پس چرا آنها را ایجاد نمی‌کنیم تا شهرهای خود را خودکفا کنیم؟ ایده مزارع عمودی از سوی یک بوم‌شناس بیماری‌های عفونی به نام دیکسون دسپومیر، که دانش خود از انگل‌ها را به روشی برای نگریستن‌ به شهرها تبدیل کرد، مطرح شد.

از نظر او به جای اینکه شهر مانند یک انگل رفتار کند، باید یک همزیست باشد. شهر‌ آینده باید درس بزرگی از طبیعت بگیرد و مانند یک اکوسیستم رفتار کند و این به معنی شهرهای بدون زباله است. شما نیز می‌توانید با کمی تلاش و تحقیق این ایده را برای راه‌اندازی یکی از استارتاپ‌هایی که در ایران نیست اجرا کنید.

25. تجارت آب

میزان آب جهانی هرسال کاهش می‌یابد و آب، طی سال‌های آینده به یک غنیمت مهم تبدیل خواهد شد. امروزه نشانه‌های اولیه درگیری‌های آینده بر سر آب‌‌ در سراسر جهان و د‌ر ایالات متحده، جایی که جنوب غربی همیشه تشنه است، آشکار است. حتی در ایران نیز بحران آ‌ب روز به روز‌ بیشتر از گذشته می‌شود.

با توجه به این مسائل آب، یک موج جزر و مدی در راه است؛ به ویژه با توجه به میزان آب‌ مورد نیاز برای کشاورزی. مردم در واقع انتخاب خواهند کرد: من می‌توانم این آب را بنوشم یا می‌توانم به گیاهانم اجازه بدهم آن را بنوشند. به زودی این عنصر قرار است موضوع درگیری‌ها و جنگ‌ها شود. بنابراین تولید و فروش آب بطری در حال حاضر یک تجارت میلیارد دلاری در سراسر جهان است.

26. مراقبت از سالمندان در منزل

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت در کشورهای در حال توسعه، تقاضای زیادی برای زندگی مستقل توسط افراد مسن وجود دارد. به همین علت هر کسب و کاری که بتواند این نیاز را با ارائه محصولات و خدمات مراقبت از خانه شخصی به سالمندان برطرف کند (با توجه به فیزیوتراپی، خرید مواد غذایی، پخت‌وپز و…) برای سال‌های آینده اهمیت زیادی خواهد داشت.

27. خدمات مخصوص بازنشستگان

همه می‌خواهند حتی پس از بازنشستگی زندگی خوبی داشته‌ باشند. پیش‌بینی می‌شود که تا سال‌های آینده، 80 درصد از کارگران و کارمندان بیشتر از 50 سال سن داشته‌‌ با‌شند. این روند فرصت‌های بزرگی را برای مشاغلی ایجاد می‌کند که بزرگسالان بالای 50 سالی را هدف قرار می‌دهند که به دنبال لذت بردن‌ از یک بازنشستگی سعادتمند هستند.

چنین مشاغلی شامل استارتاپ‌های مربوط به املاک و مستغلات بازنشستگی، خدمات تفریحی باز‌نشستگی، مشاوره تغذیه برای کمک به ظاهر بهتر سالمندان و غیره است.

28. مشاوره بازاریابی موبایلی

با توجه به افزایش روزافزون افرادی که با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به گشت و گذار در وب می‌پردازند، اکنون کسب‌وکارها نیاز به اتخاذ بازاریابی تلفن همراه را به عنوان راهی برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه‌ای که از دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند، درک کرده‌اند. این امر منجر به افزایش تقاضا برای مشاوران بازاریابی موبایلی شده است.

از آنجایی که شاخص‌ها نشان می‌دهند که دستگاه‌های تلفن همراه برای مدت طولانی به تسلط خود ادامه خواهند داد (درست مانند نیاز به بازاریابی تلفن‌ همر‌اه)، فرصت بزرگی برای مشاوران بازاریابی آن وجود دارد.

29. مشاور رسانه‌های اجتماعی

از آنجا که نقش رسانه‌های اجتماعی به طور چشمگیری در محبوبیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر افزایش یافته است، کسب و کارها بیش از هر زمان دیگری شروع به استفاده از این پلتفرم‌ها برای دسترسی به مشتریان بالقوه را ضروری می‌دانند. این امر منجر به تقاضای زیادی برای مشاوران بازاریابی شده‌ است که به کسب و کارها در مورد نحوه تبلیغ و بازاریابی محصولات و خدمات خود در شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌کنند.

این تقاضا تا زمانی که رسانه‌های اجتماعی مرتبط باقی بمانند، افزایش خواهد یافت؛ بنابراین ایده خوبی برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌باشد.

30. آژانس برون سپاری

با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد، مشاغل به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه و ساده کردن فعالیت‌های خود هستند. یکی از راه‌هایی که کسب‌وکارها برای رسیدن به این هدف انجام می‌دهند، برون سپاری به پیمانکاران آزادی است که قبلاً کارکردهای داخلی داشتند (در حوزه‌هایی مانند منابع انسانی، حسابداری، و وظایف مرتبط با فناوری اطلاعات.) بنابراین اگر بتوانید یک آژانس برون‌سپاری راه‌اندازی کنید، پتانسیل سود زیادی خواهید داشت.

31. خدمات ترجمه

جهانی شدن‌ کشور در همه زمینه‌ها در واقع تقاضای فوق العاده‌ای برای مترجمان ایجاد کرده‌ است. شما بدون نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ در ابتدای کار، می‌توانید به سادگی تجارت خود را به عنوان یک مترجم آزاد راه‌اندازی کنید. تنها چیزی که در کسب و کار ترجمه نیاز دارید، دانش کامل در زبان‌هایی است که قرار است با آن ها سر و کار داشته‌‌ باشید.

به یاد داشته‌ با‌شید که فقط آگاهی از زبان‌ها برای برقراری ارتباط موثر کافی نیست و مهارت‌های برقراری ارتباط‌ نیز اهمیت زیادی دارد.

32. خدمات نظارت بر کارکنان

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، اکنون بیشتر کارها را می‌توان بدون ترک منزل انجام داد. بر اساس مطالعات اخیر، امروزه بیش از 1.3 میلیارد کارمند از طریق موبایل و کامپیوتر کار می‌کنند. سوال اینجاست که در این اوضاع، کارفرمایان چگونه کار کارمندان خود را پیگیری خواهند کرد؟ اینجاست که نقش خدمات نظارتی کارمندان مشخص می‌شود.

اکنون این صنعت در کشورهای خارجی از «ساعت ردیابی خودرو یا برنامه‌های ساعت تلفن همراه» برای نظارت بر کارمندان خود استفاده می‌کند. اما هنوز هم وقتی نوبت به صورتحساب و حقوق و دستمزد می‌رسد، کارفرمایان به یک کارمند اختصاصی برای مدیریت همه‌ی این‌ها نیاز دارند. بنابراین، راه‌اندازی یک شرکت یا استارتاپ در این بخش را در نظر بگیرید که خدمات نظارت موثر بر کارکنان و عملکردهای اضافی منابع انسانی را به روش برون سپاری ارائه می‌دهد.

33. طراحی وب

امروزه هر کسب و کار کوچک تا بزرگ شروع به ایجاد حضور آنلاین خود از طریق وب‌سایت‌ها کرده‌ و این امر تقاضای زیادی برای طراحان وب ایجاد کرده‌‌ است. باید بدانید که راه اندازی یک کسب و کار در طراحی سایت اقتصادی‌تر است. تنها چیزی که نیاز دارید فقط یک کامپیوتر با اتصال به اینترنت و کمی خلاقیت است.

بنابراین، اگر در زمینه فناوری هستید یا تحصیلات خود را در رشته‌ علوم کامپیوتر به پایان رسانده‌اید، در مورد انتخاب ایده برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست، راه‌اندازی یک شرکت طراحی و توسعه وب باید انتخاب نهایی شما باشد.

34. شرکت سئو

خدمات سئو به طراحی وب مربوط می‌شود و امروزه تقاضا برای خدما‌ت سئو‌ بسیار زیاد به نظر می‌رسد. هر مدیر وب سایتی که صاحب یک سایت است می‌خواهد توسط موتورهای جستجو و افراد پیدا شود تا حاشیه سود خود را افزایش دهد. شما حتی می‌توانید خدمات سئو را از خانه خود ارائه دهید.

برای زنده ماندن‌ در رقابت این استارتاپ مطمئن شوید که منحنی یادگیری شما به این زودی ها تمام نمی‌شود. خود را با هر به‌روزرسانی جدید موتور جستجو آپدیت کنید و تاکتیک‌های سئوی خود را مرتباً تغییر دهید.

35. خدمات تعمیر گوشی‌های هوشمند

رقابت زیاد در بازار تلفن‌های هوشمند و بالا رفتن‌ قیمت‌ دلار در ایران منجر به افزایش چشمگیر قیمت گوشی شده و به نوبه خود باعث افزایش استفاده مردم نیز شده‌ است. در حال حاضر هر فرد می‌تواند حداقل یک تلفن هوشمند در دست داشته‌ باشد اما ممکن است تا سال‌ها از آن استفاده کند و نتواند نسخه‌ای جدیدتر خریداری کند.

متاسفانه خدمات گسترده و زیادی برای تعمیر تلفن هوشمند وجود ندارد. از آن‌جایی که این خدمات فرصت خوبی را برای مردم فراهم می‌کند، بدون شک به عنوان بهترین کسب و کار کوچک برای شروع در زمان حاضر پیشنهاد می‌شود.

36. شرکت حسابداری

شما برای راه اندازی یک شرکت حسابداری کوچک، نیازی به پیشینه اقتصادی و مالی قوی نخواهید داشت. سرمایه‌گذاری‌های شما فقط برای دریافت یک مدرک حرفه‌ای و البته یک‌ دانش حسابداری عملی است. صرف نظر از ماهیت کسب و کار، همه به یک حسابدار نیاز دارند. بنابراین اگر اهل حسابداری هستید، راه اندازی شرکت حسابداری‌ را در نظر بگیرید.

بدون توجه به اندازه (مقیاس کوچک، متوسط یا مقیاس‌ بزرگ) مشتریان خود، بهترین ایده‌ها و مهارت‌های خود را ارائه دهید. زیرا مشتریان راضی بهترین تبلیغات برای کسب و کار شما هستند. به این ترتیب یکی از ساده‌ترین ایده‌های دانشگاه کسب و کار برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست راه‌اندازی موسسه‌ای برای حسا‌بداری است.

37. طراحی برنامه‌هایی برای کودکان

کودکان مشتریان آینده شما هستند، بنابراین جلب وفاداری آنها در حال حاضر ایده بدی نیست. امروزه بیش از سه چهارم بچه‌ها به دستگاه تلفن همراه دسترسی دارند. بنابراین این یک فرصت تجاری بزرگ برای هر کسی است که می‌تواند محصولات یا برنامه‌هایی را فقط برای بچه‌‌ها طراحی کند.

اگر این برنامه‌ها در حوزه آموزشی نیز باشند یا سلامتی را ارتقا دهند، رضایت والدین آنها را نیز جلب خواهد کرد. شما می‌توانید این ایده‌ را با طراحی چند اپلیکیشن مناسب برای کودکان شروع کنید تا ببینید کسب‌وکارتان از آنجا به کجا می‌رود.

38. دفتر برق خورشیدی

با شکل‌گیری معافیت‌های مالیاتی و پیشرفت در فناوری‌های خورشیدی با نسل جدیدی از ابزارها، شما به زودی می‌توانید کل انرژی خود را با خورشید تامین کنید. برنامه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر با بودجه دولتی نیز، معافیت‌های مالیاتی و کمک‌های بلاعوض مستقیم را برای استقرار انرژی خورشیدی ترکیب می‌کنند.

امروزه شرکت‌های بسیاری در حال توسعه پنل‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر سفارشی هستند که می‌توانند به معنای واقعی کلمه انرژی هر چیزی را تامین کنند. شما نیز می‌توانید شانس خود را برای راه‌اندازی یک استارتاپ خلاق در این حوزه امتحان کنید.

39. مدیریت

یک رئیس خوب به دلایل زیادی درآمد بالایی دارد و البته، کار او آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست. عملکرد مدیریتی مفید، در آینده به دانش پایه و فنی کسب و کار، به همراه توانایی نظارت بر عملیات در بسیاری از مکان‌ها و کشورها نیاز دارد.

به این ترتیب تعداد افرادی که بتوانند در آینده عملکرد یک واحد را بهبود بخشند و در عین حال هزینه‌ها را کاهش دهند، باید به سرعت افزایش یابد. علاوه بر این، محققان پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آینده نیاز به افرادی با عملکرد مدیریت در تمام حوزه‌ها افزایش می‌یابد. به همین علت راه‌اندازی یک استارتاپ مبتبی بر پرورش مدیران و انتقال آن‌ها به شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌تواند پردرآمد و مفید باشد.

40. خدمات تست

اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌های سازگار با موبایل و تجارت الکترونیک به موارد ضروری برای هر کسب‌وکاری تبدیل شده‌اند. با این حال، اغلب آنها به درستی کار نمی‌کنند. یک دلیل آن این است که کسب و کارها همیشه برنامه‌ها یا نرم‌افزارهای خود را با دقت کافی آزمایش نمی‌کنند. به همین علت این روزها خدمات تست و آزمایش اهمیت زیادی دارند.

راه‌اندازی استارتاپ برای تست و آزمایش برنامه‌ها و عملکرد آن‌ها یکی از ایده‌های جذاب و خوب برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌باشد.

41. بازار آزاد

شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای به کارگران آزاد و قراردادی روی می‌آورند تا شکاف‌های مهارتی کارکنان خود را پر کنند. تصور اینکه بتوانید یک شرکت کامل را حول ارائه خدمات فریلنسری از یک نوع یا نوعی دیگر ایجاد کنید، سخت نیست.

طبق آمار یک سایت که بیش از یک میلیون پروژه فریلنسری را در سایت خود فهرست می‌کند، بیشترین تقاضای خدمات فریلنسری عبارتند از: ورود داده‌ها، نوشتن‌ پژوهش‌های دانشگاهی، پروژه‌های اکسل، پردازش داده، جستجوی وب و مشاغل مبتنی بر فیس بوک و اینستاگرام. درآمد برخی از این خدمات براساس نوع پروژه پرداخت می‌شود و برخی دیگر ساعتی پول دریافت می‌کنند. بنابراین نرخ آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما در نهایت با کسب تجربه بیشتر، پتانسیل درآمد شما نیز افزایش می‌یابد.

42. حمل و نقل مواد غذایی

یک مطالعه در‌ دسامبر 2012 در آمریکا پیش‌بینی کرد که درآمد صنعت کامیون‌های غذایی تا چند سال آینده به 2.7 میلیارد دلار خواهد رسید. این در صورتی است که میزان خرابی کامیون‌های مواد غذایی فقط 10 تا 20 درصد است ( در مقابل 60 تا 90 درصد سود قطعی)

شما با خرید با تجهیزات مناسب و عمل به برخی از دستورالعمل‌های عالی، می‌توانید صنعت حمل‌ونقل با مدیریت تلفن همراه خود را در کمترین زمان راه‌اندازی کنید.

43. خدمات اشتراک پستی

خدمات اشتراک بسته پستی در همه جا در بخش‌های غذا، زیبایی و حتی محصولات حیوانات خانگی ظاهر می‌شود و هر ماه آماده تحویل کالا در درب منزل شماست. در این خدمات افراد با توجه به حوزه موردنظر خود ماهانه مبلغ معینی پرداخت می‌کنند و آن شرکت براساس سلیقه خود هرماه محصول جدیدی برای آن‌ شخص می‌فرستند.

یکی از مزایایی که باعث می‌شود مشتریان بیشتر به سراغ خرید اشتراک بسته بیایند، این ایده است که این جعبه‌های اشتر‌اک با دقت فقط برای آن‌ها و بر اساس علاقه‌مندی‌ها و علایقشان تنظیم شده‌اند و هر ماه، محتویات جعبه‌ها تازه و شگفت‌انگیز است.

برای موفقیت در این بیزینس یک دسته محصول منحصر به فرد را پیدا کنید که هنوز توسط صنعت اشتراک جعبه استفاده نشده‌ است، یا راهی برای ایجاد یک تغییر جدید در یک سرویس موجود پیدا کنید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید یک تجارت پرسود در دستان خود داشته باشید. فقط باید سعی کنید آن را تا حد امکان ارزان نگه دارید؛ زیرا ارائه محصولات ارزان‌تر به شما کمک می‌کند تا از رقبای خود متمایز شوید.

44. مشاوره اینستاگرام

امروزه میزان استفاده مردم از اپلیکیشن اینستاگرام، چه برای سرگرمی و چه برای بیزینس و کسب و کار افزایش یافته‌ است. همین امر موجب شده‌ که کسب و کارهای مرتبط با آن افزایش بیشتری پیدا کنند و در مقایسه با سایر برنامه‌های مجازی، از این طریق درآمد بیشتری داشته‌ باشند.

راه‌اندازی کسب و کارهایی برای ارائه مشاوره به بیزینس‌های اینستاگرامی و قبول مدیریت این صفحات از جمله موفق‌ترین ایده‌ها برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست می‌باشد.

45. تولید سوخت زیستی

انواع مختلفی از سوخت‌های زیستی و منابع مختلف آن وجود دارد که به طبیعت آسیبی نمی‌رساند. سوخت بسیار ارزان است و اگر فکر کنیم متوجه می‌شویم که می‌توان آن را از زباله نیز تهیه کرد. شما با اندکی تحقیق و مطالعه می‌توانید شروع به تولید سوخت زیستی کنید یا وسیله‌ای کاربردی اختراع کنید که با سوخت زیستی کار می‌کند. این وسیله‌‌ می‌تواند یک ژنراتور، یک‌ سه چرخه یا حتی یک وسیله نقلیه موتوری باشد.

46. کسب و کار ذخیره سازی برق

سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه که به نام یو پی اس یا اینورتر نیز شناخته می‌شوند، ابزارهایی هستند که برای ذخیره انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طوری که در صورت عدم وجود برق، یوپی‌اس می‌تواند به عنوان منبع تغذیه پشتیبان مورد استفاده قرار گیرد.

یو پی اس در بیمارستان‌ها، مدارس، شرکت‌های فناوری اطلاعات، خانه‌های شخصی و تقریباً در هر شرکتی استفاده می‌شود. مطمئناً از فروش این کالای داغ درآمد خوبی کسب خواهید کرد. بنابراین این مورد را به عنوان یکی از ایده‌های خوب برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست در نظر بگیرید.

47. تجارت اشتراک خودرو

اشتراک خودرو یا باشگاه‌های امانت خود‌رو مدلی از کرایه ماشین است که در آن افراد خودروها را برای مدت کوتاهی، اغلب ساعتی، اجاره می‌کنند. این کسب و کار برای مشتریانی که فقط گاه به گاه از یک وسیله نقلیه استفاده می‌کنند و افرادی که مایل‌ هستند گاهی اوقات به وسیله‌ نقلیه‌ای متفاوت با استفاده روزمره خود دسترسی داشته باشند، بسیار جذاب است.

از آن‌جایی که این کسب و کار در ایران چندان رایج نیست، راه‌اندازی استارتاپی مختص آن با توجه و استقبال خوبی روبه‌رو خواهد شد.

48. تولید خودروهای برقی

یکی از هزینه‌های عمده‌ای که مردم روزانه متحمل می‌شوند سوخت رسانی وسایل نقلیه موتوری است. دنیایی را تصور کنید که در آن مجبور نیستید وسیله نقلیه‌ خود را سوخت رسانی کنید. شما می‌توانید وسیله‌ نقلیه‌ی الکتریکی خود را توسعه دهید یا افرادی را استخدام کنید تا یکی را توسعه‌ دهند و این ایده را برای تولید مجدد به شما بفروشند.

مطمئن باشید که بسیاری از مردم این نوآوری را با آغوش باز دریافت خواهند کرد. با این حال، برای انجام این نوع تجارت باید سرمایه‌ زیادی داشته باشید. در صورتی که برایتان سوال پیش آمده‌ که آیا امکان دارد اتومبیل‌ها با برق کار کنند؟ بله اینطور است. کمی تحقیق و جست‌جو ذهن شما را از هرگونه تردیدی پاک می‌کند.

49. نصب انرژی باد

بسیاری از مردم از انرژی باد و مزایای استفاده از آن استقبال می‌کنند. با این پیش‌بینی‌ها، دیدن جامعه‌ای که با انرژی باد کار می‌کند غیر معمول نیست. شما می‌توانید یک مزرعه بادی در منطقه خود راه‌اندازی کنید و از مردم بخواهید که برای تامین انرژی بادی خانه‌هایشان به شما پول بدهند. این انرژی‌‌ مانند انرژی خورشیدی سودمند و مقرون به صرفه است و می‌تواند افراد زیادی را به استفاده از آن ترغیب کند.

50. سیستم آب خورشیدی

آب بسیار ضروری است و همه می‌دانند که دستگاه‌های پمپاژ آب میزان مصرف زیاد انرژی را کاهش می‌دهند. شما می‌توانید کسب و کاری راه‌اندازی کنید که به مردم کمک می‌کند دستگاه‌‌های پمپاژ آب خاصی را نصب کنند که با انرژی خورشیدی کار کرده‌ و پمپاژ‌ آب‌ را ارزان‌تر و آسان‌تر می‌‌کند.

پیش‌بینی آینده در حال حاضر همین جا است و اگر قصد دارید در روزهای آینده بخشی از طبقه سرمایه‌دار جامعه باشید، باید در هر یک از این مشاغل فوق سرمایه گذاری کنید. همچنین باید بدانید که بیشتر این تجارت‌ها در زمینه علم و فناوری است و قبل از اینکه محصولات از نظر تجاری قابل استفاده باشند، به سال‌ها تحقیقات نیاز دارند. بنابراین زمان شروع اکنون است، نه دیرتر.

51. مهاجرت به عنوان یک سرویس

با افزایش آمار مهاجرت ایرانیان به کشورهای دیگر، راه‌اندازی یک استارتاپ یا کسب و کار نوآور برای رسیدگی به امور مهاجرت‌ موفقیت زیادی به همراه دارد. برای اینکه بدانید استارتاپ‌ خود را در چه زمینه‌ای آغاز کنید به اندکی خلاقیت نیاز دارید تا تشخیص دهید جای چه چیزی خالی است. به این ترتیب می‌توانید یک بیزینس پردرآمد و سودمند راه‌اندازی کنید.

52. حوزه تندرستی و سلامت طبیعی

صنعت تندرستی و سلامت طبیعی به احتمال زیاد در آینده نزدیک از صنعت مراقبت‌های بهداشتی رایج فراتر خواهد رفت. بنابراین، نیاز به کارشناسان و محصولات بهداشتی طبیعی افزایش زیادی خواهند داشت. یکی از پیشنهادهای مفید برای استارتاپ‌هایی که در ایران نیست، راه‌اندازی کسب و کارهایی برای رسیدگی به نیازهای تندرستی‌ و سلامتی‌ افراد است.

53. مراقبت از سالمندان با نیازهای ویژه

از آنجایی که در آینده تعداد افراد مسن با ناتوانی‌ها و بیماری‌های موقت یا دائمی افزایش می‌یابد، تقاضا برای خدماتی که به این افراد کمک می‌کند – مانند پرستاری اصولی و مراقبت‌های پزشکی برای سالمندان – افزایش می‌یابد. در نتیجه راه‌اندازی یک کسب و کار نوآور برای ارائه خدمات به سالمندان می‌تواند آینده‌ی نسبتا خوبی داشته‌ باشد.

سخن پایانی

استارتاپ‌ها از جمله موفق‌ترین و پردرآمدترین کسب و کارهایی هستند که برای آینده‌ی ایران پیش‌بینی می‌شوند. از آنجا که امروزه استارتاپ‌های بسیاری در ایر‌ان در حال شکل‌گیری هستند، بهترین راهکار برای موفقیت، توجه به ایده‌هایی است که همچنان در ایران وجود ندارد و حتی تا سال‌های آینده نیز ممکن است محقق نشود.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی 53 ایده‌ی جذاب پرداختیم که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده درآمد و بازار خوبی داشته‌ باشد. نظر شما درباره‌ استارتاپ‌های ایرانی چیست؟ شما چه ایده‌های دیگری برای استارتاپ‌‌های جدید ایرانی‌ به ذهنتان می‌رسد؟ نظرات ارزشمند خود را با در میان بگذارید.