کتاب شفای زندگی مهم‌ترین اثر سخنران و نویسنده‌ آمریکایی، لوئیز هی است. به عقیده‌ بسیاری از منتقدان، این کتاب راهنمایی برای کشف و پیدا کردن‌ پتانسیل واقعی درون افراد است و به آن‌ها کمک می‌کند به قدرتی دست یابند که زندگی خود و اطرافیانشان را دگرگون کنند. لوئیز‌ هی‌ که خود، دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته‌ بود، از این تجربیات استفاده کرد تا ذهن و افکار خود‌ را تغییر داده‌ و زخم‌های گذشته‌ را التیام ببخشد.

او عقاید و افکار خود درباره‌ ذهنیت مثبت، پذیرش زندگی، درمان بیماری‌ها با استفاده از تفکر و… را در این کتاب جمع‌آوری کرد و آن را در سال 1984 منتشر نمود. ما قصد داریم در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی این کتاب خواندنی بپردازیم و برخی از مهم‌ترین مباحث آن را بررسی کنیم. پس تا پایان مقاله‌ همراه ما باشید تا به این نتیجه برسید که بهتر است این کتاب را بخوانید یا نه!

زندگی‌نامه لوئیز هی

پیش از معرفی کتاب شفای زندگی بهتر است نگاهی به زندگی‌نامه نویسنده کتاب‌، لوئیز هی بیندازیم تا بیشتر با علت نگارش اثر و محتوای کلی آن آشنا شویم.

لوییز‌ هی‌‌ در اکتبر سال 1926 در لس‌آنجلس متولد شد. او دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت؛ با ناپدری خشنی زندگی می‌کرد که دائما او و مادرش را کتک می‌زد و پول چندانی به آن‌ها نمی‌داد. همین دلایل موجب شد که لوئیز در سن 5 سالگی مورد تجاوز قرار بگیرد و از جانب هیچ یک از اعضای خانواده‌اش حمایت و همدلی خاصی نبیند!

 • ترک تحصیل و فرار از مدرسه

لوئیز در سن 15 سالگی در دبیرستان باردار شد و دیگر نتوانست درس و مدرسه را ادامه بدهد. او ترک تحصیل کرد و چند ماه بعد فرزند خود را در تنهایی به دنیا آورد. سپس به شیکاگو سفر کرد تا در آنجا به کسب درآمد بپردازد.

لوئیز در سال 1950 به عنوان مدل طراحی لباس در نیویورک آغاز به کار کرد و در این مسیر به موفقیت نسبتا خوبی رسید. پس از آن در سال‌ 1954 با یک تاجر به نام “اندرو هی” ازدواج کر‌‌د و از آن پس به نام‌ خانوادگی “‌هی‌” شناخته‌ شد. 14 سال بعد، اندرو‌ با فرد دیگری آشنا شد‌‌ و لوئیز شکست‌خورده‌تر از گذشته از ا‌‌و طلاق گرفت.

 • آشنایی با کلیسا و تعالیم مذهبی

لوئیز در همین سال‌ها که از همه جا ناامید بود، با یک کلیسای علوم مذهبی آشنا شد و در آن‌جا به یادگیری اندیشه‌ها و تعالیم مذهبی و امیدبخش پرداخت.

او در این دوره آثار افرادی نظیر فلورانس اسکاول شین و ارنست هولمز (نویسندگان کتاب‌های خودیاری) را مطالعه‌ کرد و به این موضوع پی برد که می‌توان با استفاده از تفکرات و ذهنیت مثبت و امیدبخش، به بهبود مسائل زندگی پرداخت. همین امر موجب شد که نخستین جرقه‌های نگارش آثار خودیاری در ذهن او کلید بخورد.

 • آثار خودیاری – انگیزشی لوئیز هی

لوئیز هی نخستین کتاب خود‌‌یاری خود را با عنوان‌ “Heal Your Body” در سال 1981 منتشر کرد. پس از آن کتاب شفای زندگی را نوشت که موفقیت بیشتری نسبت به سایر آثار او کسب کرد و مورد توجه و اقبال مردم قرار گرفت. برخی دیگر از آثار این نویسنده‌‌ و سخنران انگیزشی عبارتند از:

 1. سفر زندگی
 2. قلبتان را التیام ببخشید
 3. قدرت در درون شماست
 4. قدردانی؛ با سپاسگزاری و شکرگزاری زند‌گی خود را پر از خیر و برکت کنید!
 5. زندگی عاشق توست
 6. هر روز مثبت بیندیشید
 7. 101 راه برای سلامتی و شفا
 8. خودت را دوست داشته‌ باش
 • ترجمه‌ آثار در ایران

لوئیز هی از جمله نویسندگان موفق آثار خودیاری است که بسیاری از کتاب‌های او در ایران ترجمه و چاپ شده‌اند. مهم‌ترین اثر او در ایران‌ کتاب شفای زندگی است که توسط “گیتی خوشدل” در انتشارات پیکان ترجمه‌ و تاکنون بیش از هشتاد بار به چاپ رسیده‌ است.

سایر آثار او نیز مانند؛ تمرین با آینه، قدرت یک زن، خرد درون، شفای ذهن، اعجاز زندگی و… در ایران ترجمه شده‌اند. بنابراین اگر به خواندن‌ آثار این نویسنده‌ علاقه دارید، می‌توانید این کتاب‌ها را خریداری و مطالعه کنید.

معرفی کتاب شفای زندگی

کتاب شفای زندگی نخستین بار د‌ر سال 1984 با عنوان اصلی “You Can Heal Your Life” در 274 صفحه و در آمریکا منتشر شد. این کتاب‌‌ دومین اثر نویسنده و سخنران آمریکایی “لوئیز هی” بود که در سن 58 سالگی نوشته‌ شد.

لوئیز هی این کتاب خودیاری – انگیزشی را بر اساس تجربیات تلخ دوران کودکی و جوانی خود نوشت و در آن از افکار و عقاید مهمی گفت که موجب بهبود وضعیت و به قولی “شفای‌ زندگی” او شد! این کتاب‌‌ مورد استقبال مردم قرار گرفت و بعدها در کنار آثار خودیاری دیگری مانند چهار اثر فلورانس اسکاول شین، هفت عادت مردمان موثر و کیمیاگر قرار گرفت.

 • محتوای اصلی کتا‌ب چیست؟

کتاب شفای زندگی یک اثر خواندنی از کسی است که کودکی بسیار تاریک و تلخی داشته‌ و همین موضوع موجب جذابیت آن برای خوانندگان مختلف شده‌ ا‌ست. مهم‌ترین هدف نویسنده در این اثر این است که: “شما زمانی می‌توانید خود و زندگیتان را بهبود ببخشید که یاد بگیرید جور دیگری به آن نگاه کنید و بتوانید افکارتان را تغییر دهید.”

در واقع در این اثر مضامین خودیاری خاصی مانند؛ شکستن افکار محدود کننده‌، جایگزینی ترس با اعتماد و بخشش و درک زندگی با تغییر دیدگاه وجود دارد. لوئیز هی در این اثر‌، حتی از این‌ نوع مسائل نیز فراتر می‌رود و می‌گوید بیماری‌های جسمی و روحی نیز نتیجه افکار هستند؛ بنابراین می‌توان آن‌ها را با تغییر ذهنیت و دیدگاه تغییر‌‌‌ داد!

 • چه کسانی کتاب شفای زندگی را بخوانند؟

کتاب شفای‌ زندگی‌ یکی از نمونه‌های خوب کتاب‌های خودیاری و انگیزشی است. اگر شما جزو افرادی هستید که تاکنون آثار متعددی در این حوزه مطالعه کرده‌اند، ممکن است از خواندن‌ ا‌ین‌ اثر لذت چندانی نبرید و مطالب آن را تکراری بدانید. با این حال؛

 • اگر دوست دارید توصیه‌های مثبت یک نویسنده‌ انگیزشی موفقیت را بخوانید
 • اگر در چرخه‌ منفی زندگی گیر کرده‌اید و به دنبال راه رهایی هستید
 • دوست دارید بتوانید‌ گذشته‌ و افکار منفی مربوط به آن را رها کنید و با امیدواری در زمان حال زندگی کنید

خواندن‌‌ این کتاب می‌تواند به شما کمک کند تا حدودی طرز فکر خود را عوض کرده‌ و حتی زندگی خود را تغییر دهید. با این حال لازم است بدانید بسیاری از توصیه‌ها و نتایج این کتاب برای تمام افراد عملی و قابل اجرا نیست؛ بنابراین لازم است آن را فقط به چشم یک کتاب خودیاری نگاه کنید نه نوعی تراپی و روان‌درمانی!

 • عناوین و سرفصل‌های کتاب‌ شفای زندگی

تا این بخش از مقاله‌ دانشگاه کسب و کار با معرفی کتاب شفای زندگی و زندگینامه نویسنده‌ آن آشنا شدید. ما در این قسمت قصد داریم به ذکر سرفصل‌های کتا‌‌‌ب بپردازیم تا شما را با آنچه در این فصل‌ها قرار دارد آ‌شنا کنیم. کتا‌‌ب شفای‌‌ زند‌گی‌‌ 4 بخش و 16 فصل دارد که عنوان آن‌ها عبارت است از؛

 • بخش اول: مقدمه

1.‌ آنچه معتقدم

 • بخش‌ دوم: جلسه‌ای با لوئیز

2. مشکل چیست؟

3. مشکل از کجا پدید می‌آید؟

4. آیا حقیقت دارد؟‌

5. حالا چه کار می‌کنیم؟‌‌

6. مقاومت در برابر دگرگونی

7. شیوه‌ دگر‌‌گونی

8. نوسازی

9. تمرین روزانه

 • بخش سوم: به کار بردن‌ آرمان‌ها

10. روابط

11. کار

12. موفقیت

13. ثروت

14. جسم

15. فهرست بیماری‌ها

الگوهای تازه‌ ذهنی

جابه‌جا شدن‌ ستون فقرات

16. داستان من

برخی از ویژگی‌های مثبت و منفی کتاب شفای زندگی

1.‌ جملات انگیزشی زیادی دارد

کتاب شفای زندگی سرشار از جملات انگیزشی و مثبت خوبی است که می‌تواند حس و حال شما را تغییر دهد و بر آن اثر مثبت بگذارد. شما می‌توانید تعدادی از این نقل‌قول‌ها را در گوشه‌ای یادداشت کنید تا با خواندن‌ آن‌ها انگیزه بگیرید و روز خود را پر انرژی آغاز کنید.

2. متن آن ساده و روان است

یکی از ویژگی‌های جالب کتاب‌ شفای‌ زندگی متن ساده و صمیمی آن است. نویسنده در این اثر با لحنی خودمانی به بیان تجربیات خود و اطرافیانش پرداخته‌ و تلاش کرده‌ آن‌ را به گونه‌ای بنویسد که برای هر نوع خواننده‌ای جذاب و قابل فهم باشد. به همین علت اگر به موضوع آن‌‌‌ علاقه‌مند باشید به راحتی می‌توانید با آن ارتباط بگیرید و از خواندن کتاب لذت ببرید.

3. نویسنده در آن از تجربیات مراجعان خود نوشته‌ است

لوییز هی نویسنده و سخنران انگیزشی است و در طول زندگی خود، بارها به عنوان یک مشاور انگیزشی به ارائه راه‌حل و درمان مراجعه‌کنندگان خود پرداخته‌ است‌.

او بسیاری از تجربیات خود در ارتباط با افراد مختلف و مشکلات متفاوت آن‌ها را در این کتاب نقل کرده‌ ا‌ست‌. به همین علت مطالعه‌ آن به شما این احساس را می‌دهد که انگار با زندگی و مشکلات افراد مختلفی آشنا شده‌ و روند درمان آن‌ها را از دید یک مشاور انگیزشی مشاهده کرده‌اید.

4. هر بخش چند تمرین‌ خودیاری دارد

نویسنده در بخش‌های متعددی از کتاب شفای زندگی، خوانندگان کتا‌ب را مخاطب خود قرار داده‌ و از آن‌ها خواسته‌ با تکرار جملات مثبت، پاسخ به سوالات روانشناسی و عمل به چند راهکار ساده، ذهن خود را تحلیل و درمان کنند. تمرین‌های او در بخش‌هایی از کتاب می‌توانند برای افراد بسیاری جذاب و کاربردی باشد.

5. مثبت اندیشی بیش از حد آن با واقعیت تفاوت دارد

با تمام ویژگی‌های مثبتی که کتاب شفای زندگی دارد، مثبت اندیشی بیش از اندازه‌ آن می‌تواند تا حدی آزاردهنده باشد. لوئیز هی در این کتاب عقیده دارد که می‌توان بسیاری از مشکلات زندگی‌ را تنها با تغییر دیدگاه و تفکر مثبت حل کرد. او حتی در مواقعی از این مسائل نیز فراتر می‌رود و به این نتیجه می‌رسد که بیماری‌ها نیز نتیجه‌‌ افکار منفی و نادرست هستند!

بدیهی است تعصب بیش از اندازه نسبت به این عقاید و تلاش برای بهبود مشکلات زندگی‌ با افکار مثبت و دیدگاه‌های مثبت‌اندیشی کاذب می‌تواند در مواقع بسیاری برای افراد مضر باشد و حتی آن‌ها را در تعارض با واقعیت موجود، دچار ناامیدی و افسردگی کند.

6. برخی از راهکارهای کتاب شفای زندگی برای تمام افراد کاربردی و مفید نیست

ویژگی منفی دیگری که در کتاب شفای زندگی به چشم می‌خورد این است که نویسنده در مواقعی دچار نوعی مقایسه‌ غلط می‌شود و برای تمام افراد با هر نوع مسئله‌ای یک نسخه یکسان می‌پیچد! در صورتی که بسیاری از مشکلات، فقط به درون انسان محدود نمی‌شوند و به موارد دیگری مانند؛ تاثیرات خانواده، دوستان، جامعه، مسائل اقتصادی، سیاسی و… نیز بستگی دارند.

بنابراین راهکارها و دستورالعمل‌های نویسنده‌ در موارد متعددی کاربردی نیستند و فقط در مواقع خاصی قابل اتکا هستند!

 • جملاتی خواندنی از کتاب شفای زندگی

← خویشتن‌دوستی از اینجا آغاز می‌شود که هرگز و در هیچ شرایطی، برای هیچ‌چیز از خود انتقاد نکنیم.

←من معتقدم که زندگی بسیار ساده است. هرچه بکاریم می‌درویم و از هر دست که بدهیم از همان دست‌ می‌گیریم. کائنات از هر اندیشه و اعتقادی که برای خود برگزینیم کاملا حمایت می‌کند.

← ذهن شما مانند ابزار و وسیله‌ای است که به هر طریق که‌ دوست دارید می‌توانید آن را به کار بگیرید. شیوه‌ای که اکنون برای ذهن خود به کار می‌برید تنها یک عادت است. و هر عادتی را اگر بخواهیم، می‌توانیم عوض کنیم.

←‌ ما اغلب با جملات منفی فکر می‌کنیم. جملات‌ منفی‌ تنها کاری که می‌کنند این است که بر آن‌چه نمی‌خواهید می‌افزایند.

←‌هرچه بیشتر نفرت و انزجار را رها می‌کنم عشق و محبت بیشتری از خود نشان می‌دهم. عوض کردن‌ اندیشه‌های نادرست، به من احساسی نیکو می‌بخشد.

← تحسین و تمجید، هدایای ثروت هستند. بیاموزید که آن‌ها را در نهایت لطف بپذیرید. مادرم در اوایل کودکی به من آموخت که به هنگام دریافت تمجید یا هدیه لبخند بزنم و بگویم: “متشکرم”. در سراسر عمرم این یکی از دارایی‌هایم بوده‌ است.

←‌‌‌هر اندیشه‌ای که‌ از ذهن ما می‌گذرد، آینده‌ ما را می‌آفریند.

سخن پایانی

کتاب شفای زندگی یکی از کتاب‌های خودیاری و انگیزشی لوئیز هی، نویسنده‌ آمریکایی است. این کتاب‌ در ایران با ترجمه گیتی خوشدل به چاپ رسیده‌ و مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته‌ است. مهم‌ترین هدف نویسنده‌ در کتاب‌‌ شفا‌ی زندگی این ا‌ست که به مخاطبان خود بگوید بسیاری از مشکلات زندگی‌ و حتی بیماری‌های جسمی و روانی را می‌توان با ذهنیت مثبت و تغییر دیدگاه منفی درمان کرد.

او در این اثر از تجربیات مراجعه‌کنندگان خود می‌گوید و با ارائه تمرین‌ها و جملات تاکیدی مثبت از خوانندگان خود می‌خواهد دیدگاه خود را عوض کنند تا زندگی‌شان بهبود یابد. ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی این کتا‌‌ب خواندنی پرداختیم و زندگینامه نویسنده‌ آن را بررسی کردیم. نظر شما درباره‌ کتاب شفای زندگی چیست؟ آیا مطالعه‌ این مقاله‌ برای شما کاربردی و موثر بود؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.