کتاب خودت را به فنا نده با شعار «کمتر فکر کن و دل به زندگی بده‌» یک اثر انگیزشی و خودیاری خواندنی و جذاب است. گری جان بیشاپ نویسنده‌ و سخنران اسکاتلندی این کتاب است که آن را در سال 2016 نوشت و به چاپ رساند. او در این‌ اثر به ارائه یک طرح کلی می‌پردازد که موجب دستیابی افراد به موفقیت و پیشرفت می‌شود و آن‌ها را از اشتباهات گذشته نجات می‌دهد.

اگر به مطالعه آثار خودیاری علاقه دارید، کتاب خودت را به فنا نده می‌تواند بر ذهنیت شما تاثیر مثبت بگذارد و روحیه‌ تلاش و امیدواری شما را افزایش دهد. ما در این مقاله‌ از دانشگاه کسب و کار به معرفی این کتاب‌ خواندنی پرداختیم و 10 توصیه مهم برای دستیابی به موفقیت را از آن استخراج کردیم. پس تا پایان این مقاله‌‌ همراه ما‌ باشید تا ا‌ین نکات را بدانید و با محتوای کلی کتاب آشنا شوید.

معرفی کتاب خودت را به فنا نده

کتاب خودت را به فنا نده با این جمله آغاز می‌شود: «این کتاب‌ سیلی دنیاست که بیدارت کند تا توانایی‌هایت را کشف کنی، خودت‌ را به‌ فنا‌ ندهی و به بهترین نسخه خود در زندگی تبدیل شوی!» این کتاب‌‌ با عنوان اصلی “unfu*k yourself” کتابی است که یک طرح کلی ساده از چگونگی دستیابی به موفقیت در زندگی ارائه می‌دهد.

گری جان بیشاپ در این اثر بر اهمیت اقدام به جای صرف زمان برای تغییر افکار یا احساساتمان تأکید می‌کند. او توصیه می‌کند‌ که افکار و احساسات خود را بپذیرید، اما آنها را هنگام اقدام برای عمل در نظر نگیرید. از نظر نویسنده، معمولا تمایل افراد به مقصر دانستن‌ شرایط بیرونی و پذیرش شک و تردید به خود و بی‌عملی بیشتر است؛ با این‌حال بیشاپ خوانندگان را تشویق می‌‌‌کند که دست از بهانه‌تراشی بردارند و شروع به انجام‌دادن کارهای مهم خو‌د کنند تا به موفقیت دست یابند.

  • سرفصل‌های کتاب

کتاب خودت را به فنا نده از 9 فصل تشکیل شده‌ است. اکثر عناوین این سرفصل‌ها شامل عبارات مثبت و انگیزشی جالبی هستند که خواننده برای خواندن‌ ادامه‌ کتا‌ب ترغیب می‌کنند. این عنا‌وین‌ به ترتیب عبارتند از:

1.‍ شروع کار
2. من بی‌نهایت مشتاقم

3. من برای پیروزی بی‌تابم

4. من‌ از پسش برمی‌آیم

5. من‌ از تردید استقبال می‌کنم

6. من حاصل افکارم نیستم، بلکه نتیجه‌ اعمالم هستم

7. من‌‌ مصمم هستم

8. من‌ منتظر اتفاق خاصی نیستم و هر اتفاقی را می‌پذیرم

9. قدم بعدی چیست؟

از گری جان بیشاپ بیشتر بدانید!

گری جان بیشاپ یکی از کارشناسان برجسته‌ موفقیت و توسعه فردی در جهان است که ده‌ها هزار نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر اندیشه‌های خود قرار داده‌ است‌. رویکرد “فلسفه‌ شهری” او نشان‌دهنده موج جدیدی از توانمندسازی شخصی و تسلط بر زندگی است که نتایج معجزه‌آسایی در کیفیت و عملکرد زندگی مردم به همراه داشته‌ است‌‌‌.

گری کار خود را به عنوان مدیر ارشد برنامه نویسی آغاز کرد؛ اما اکنون از توسعه فردی و ذهنیت مثبت به عنوان ابزار خود برای تغییر زندگی مردم استفاده می‌کند. او چند اثر انگیزشی مهم دیگر نیز نوشته‌ است که اکثر آن‌ها به زبان فارسی ترجمه‌ شده‌اند:

  • عشقت را به فنا نده‌
  • گند زدن‌ بس است
  • انجامش بده‌

10 توصیه انگیزشی نویسنده در کتاب خودت را به فنا نده

تا این بخش از مقاله دانشگاه کسب و کار با کتاب خودت را به فنا نده و محتوای کلی آن آشنا شدید. نویسنده‌ در این کتاب به طور خلاصه و مفید از راهکارهایی می‌نویسد که می‌تواند به شما کمک کند زندگی خود را اصلاح کرده‌ و به سمت تحقق اهداف خود‌‌ حرکت کنید. ما در اینجا چند توصیه‌ مهم این کتا‌‌ب را برای شما گلچین کردیم تا با راهکارهای جان گری بیشاپ برای دستیابی به پیشرفت و موفقیت آشنا شوید:‌

1.‌ قدم اول را بردارید

بیشاپ در کتاب خودت را به فنا نده توضیح می‌دهد که معمولا مردم به دلیل عدم تمایل به برداشتن‌ اولین قدم، برای تغییر زندگی خود تلاش نمی‌کنند. اگر می‌خواهید اولین قدم را بردارید، چند چیز می‌تواند شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد؛ بنابراین، شما باید تلاش کنید تا تغییرات اولیه موردنیاز برای رسیدن به هدف خود را به وجود آورید.

شما ممکن است پیش از شروع هر کاری تصور کنید که مهارت لازم را ندارید و ممکن است شکست بخورید. در چنین شرایطی بهترین کار این است که حداقل تلاش کنید تا قدم اول را بردارید و حتی اگر لازم بود با شکست روبه‌رو شوید. در این صورت دیگر لازم نیست سال‌های عمر خود را با حسرت بگذرانید که: “اگر آن کار را انجام می‌دادید چه می‌شد؟”

این تمایل به شروع، به شما این امکان را می‌دهد که رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید. در مقابل، اگر نمی‌خواهید، پس نباید خودتان را سرزنش کنید. سرزنش‌ کردن‌ باعث ایجاد یک ادراک منفی می‌شود که شک و تردید و بی‌عملی را تشویق می‌کند.

2. از باختن‌ خودداری کنید

بیشاپ توضیح می‌دهد که توجه به ذهن ناخودآگاه برای پیروزی‌های زندگی ما بسیار مهم است. به طور خاص، ناخودآگاه شما مسئول 95 درصد از کارهایی است که روزانه انجام می‌دهید؛ بنابراین باید یاد بگیرید که بفهمید چگونه می‌توانید از ماهیت عادی ناخو‌‌دآگاه خود جدا شوید و شروع به عمل کنید. با انجام این کار، شما قادر خواهید بود بر هر کار جدیدی غلبه کنید‌‌.

بیشاپ در ادامه‌ راهنمایی می‌کند که چگونه می‌توانید شروع به تغییر مشکلات خود به سمت چیزی کنید که بتوانید با آن مقابله کنید. در ابتدا شما باید یک برنامه‌ دقیق برای چگونگی تغییر وضعیت خود ایجاد کنید‌‌‌. این طرح شامل تعیین دقیق آنچه می‌خواهید تغییر دهید، نحوه ایجاد تغییرات و نتیجه نهایی مورد نظر است. شما‌‌ باید یاد بگیرید که فقط در کارهایی شرکت کنید که برنده شدن‌ در آن برایتان مهم است؛ پس از آن می‌توانید روی چیزهای مهم‌تر تمرکز کنید‌‌‌‌.

3. شرایط شما بدترین شرایط دنیا نیست

در زندگی واقعی، هیچ چیز کامل نیست. اگر فرض می‌کنید که دنیای شما عالی و بدون نقص است، این فقط روزهای سخت شما را سخت‌تر می‌کند. وقتی همه چیز سخت می‌شود، دلسوزی برای خود باعث می‌شود که افکار منفی‌ به بقیه‌ زندگی شما نیز نفوذ کند.

بیشاپ در کتاب خودت را به فنا نده این را به عنوان یک واکنش زنجیره‌ای منفی توصیف می‌کند؛ بنابراین، به جای اینکه اجازه دهید این طرز فکر منفی و ناامیدی به زندگی شما نفوذ کند، می‌توانید به توصیه او گوش دهید. بیشاپ یک رویکرد دو مرحله‌ای برای تغییر درک شما از هر موقعیتی و دور نگه داشتن منفی‌گرایی ارائه می‌دهد:

دیدگاه خود را کاملاً تغییر دهید. به جای اینکه فقط نسبت به جنبه‌های خاصی از زندگی خود خوش‌بین باشید، باید ذهنیت خود را نسبت به مثبت دیدن تجربیات مشکل‌ساز و نشاط‌آور تغییر دهید.

  • تفکر درباره‌ مسائل و مشکلات قبلی

هر فردی روی زمین مشکلاتی دارد. این یک واقعیت است که افراد دیگری نیز در این سیاره وجود دارند که مشکلات بیشتری نسبت به شما دار‌ند. بیشاپ خوانندگان را تشویق می‌کند تا به مشکلاتی که در گذشته با آن برخورد کرده‌اند فکر کنند. این احتمال وجود دارد که اکنون این مشکلات برای شما نسبتاً بی‌اهمیت به نظر برسند.

این مفهوم برای تمام مشکلاتی که در آینده با آن مواجه خواهید شد نیز وجود دارد؛ بنابراین، به جای اینکه اجازه دهیم این مشکلات در زمان حال ما را تحت‌تأثیر قرار دهند، باید از طریق یک دیدگاه مثبت بر آنها غلبه کنیم. با انجام این کار، ما توانایی حل مسئله خود را افزایش می‌دهیم.

4. از حمل پتوی ایمنی خود دست بردارید

ما معمولا در برابر مسائل مهم زندگی احساس عدم اطمینان را تجربه می‌کنیم؛ زیرا تمایل طبیعی به امنیت داریم. بنابراین، ما به دنبال هر گونه آگاهی از آنچه در حال وقوع است و آنچه قرار است رخ دهد، هستیم. یقین یک پتوی ایمنی است که بیشاپ توصیه می‌کند دیگر با خود حمل نکنیم.

از نظر نویسنده کتاب خودت را به فنا نده، ریسک یکی از ضروریات زندگی است. بدون خطر، انسان‌ها همچنان در غار زندگی می‌کردند و تمام روز را به شکار، جستجوی غذا و آتش‌سوزی می‌گذراندند. اما میلیون‌ها سال پیشرفت و ریسک، به ایجاد جوامع پیشرفته کمک کرده‌ و زندگی ما را به سمت بهتر شدن‌ تغییر داده‌ است.

ترس انسان‌ها از عدم اطمینان را می‌توان تا حدی به ترس ما از قضاوت نسبت داد. با این حال، بیشاپ توضیح می‌دهد که ما نمی‌توانیم اجازه دهیم نظرات دیگران قضا‌وت یا بینش ما را مخدوش کند. تکیه بر نظرات دیگر‌ان منجر به از دست دادن‌ درک ما‌‌ از یک خود موفق می‌شود. بنابراین از آنجایی که عدم اطمینان اجتناب‌ناپذیر است، ما‌ باید آن را در آغوش بگیریم و ریسک‌پذیر باشیم.

5. از تلاش برای کنترل افکار خود دست بردارید

بیشاپ توضیح می‌دهد که افکار ما می‌تواند به اندازه نظرات منفی دیگران مضر باشد. ما هرگز نباید اجازه دهیم هر یک از این نظرات مانع از رسیدن به اهدافمان شود. در واقع افکا‌ر ما چیزی نیست که تصمیم بگیرد موفق یا ناموفق شویم؛ بلکه اقداماتی که در طول زندگی انجام می‌دهیم موفقیت ما‌‌ را تضمین می‌کنند.

واقعیت این است که تمام مردم افکار منفی دارند. برخی از آن‌ها بیشتر از دیگران دچار این افکار می‌شوند. مهم‌ترین چیز این است که چگونه به این ذهنیت توجه و براساس آن عمل کنیم. این اعمال همان چیزی است که مو‌فقیت ما را تعیین می‌کند؛ بنابراین اگر تصمیم بگیریم که افکار‌ منفی خود را نادیده بگیر‌یم و فقط بر اساس افکار‌‌ مثبت عمل کنیم، آنگاه فرد مثبت‌تری خواهیم شد.

بیشاپ همچنین تأکید می‌کند که تغییر زندگی ما به این بستگی دارد که ما‌ بر اساس افکار مربوط به خواسته‌هایمان عمل کنیم یا نه. به این ترتیب اگر شروع به عمل بر اساس خواسته‌های خود کنیم، آنگاه تغییرات قابل‌توجهی در زندگی ما رخ خواهد داد.

6. به خودتان اعتماد داشته‌ باشید

ما می‌توانیم با حرکت به سوی اهداف و خواسته‌های خود اعتماد به نفس بیشتری داشته‌ باشیم. نگرانی در مورد افکار فقط شک ایجاد می‌کند؛ درعوض، اتخاذ رویکردی برای عمل کردن‌ به افکار مثبت، هرگونه شک و تردید نسبت به خود را از بین می‌برد. به این ترتیب اقداماتی که قبلاً در مورد آنها مطمئن نبودید با اعتماد منحصربه‌فرد به توانایی‌های شما پشتیبانی می‌شود. در این صورت در آینده نیز مایل به پذیرش ریسک‌های بیشتری خواهید بود.

یکی از راه‌های موفقیت در این شرایط این است که به خود یادآوری کنید که چرا در وهله‌ اول ا‌ین کار را آغاز کردید. پس به هدف نهایی فکر کنید و موانعی را که مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شود را شناسایی کنید. شناسایی صریح این مانع کمک خواهد کرد که رویاهای شما‌‌ به واقعیت تبدیل شود.

شما باید در عزم خود برای رسیدن به هدف خود مصمم بمانید. برای شما قابل قبول است که هنگام پیگیری اهداف خو‌‌د اشتباه کنید. اما اجازه ندهید این اشتباهات شما را دلسرد کند یا حواس شما را از مسیر موفقیت منحرف کند. لازم نیست سفر شما دقیقاً همان‌گونه باشد که تصور می‌کردید.

7. دست از تلاش نکشید!

مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید، برای هیچ چیز متوقف نشوید. ادامه دهید، کمی به خودتان فشار بیاورید و پرتلاش باشید. زندگی مکث نخواهد کرد و منتظر شما نخواهد ماند. مهم نیست که چه احساسی دارید یا در آن لحظه کجا هستید، زندگی اهمیتی نخواهد داد. در عوض، نگرانی در مورد مریضی، خستگی یا مشغله‌ زیاد می‌تواند شما را از انجام کاری که باید انجام دهید باز‌دارد.

شما باید خودتان تصمیم بگیرید که به جلو حرکت کنید. به ندرت افراد دیگری وجود خواهند داشت که دیدگاه‌ها، علایق و اهداف مشابهی با شما‌‌ داشته باشند؛ بنابراین، این وظیفه شماست که زمان‌های چالش‌برانگیز را مشخص کنید و اقدامات لازم برای رسیدن‌ به اهداف خود را انجام دهید. به تعویق انداختن کارها فقط به دنیا این امکان را می‌دهد که در حالی که شما ساکن هستید به حرکت خود ادامه دهد. در واقع، به‌ تعویق‌ انداختن‌ کارها‌ مانند حرکت به عقب است و در نهایت موجب شکست شما می‌شود.

8. رسیدن‌ به مقصد مهم‌تر از نتیجه است

بیشاپ در سرتاسر کتاب خودت را به فنا نده توضیح می‌دهد که زندگی نامطمئن است؛ بنابراین، همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نمی‌رود. زمانی که برنامه‌ها از مسیر درست منحرف می‌شود، معمول است که مردم سفر خود به سوی موفقیت را محکوم به فنا بدانند. بیشاپ به خوانندگان یادآوری می‌کند که ما همیشه قادر به کنترل آنچه اتفاق می‌افتد نیستیم؛ با این حال، می‌توانیم نحوه واکنش خود را به موقعیت کنترل کنیم.

واکنش‌های عاطفی طبیعی به شکست‌های غیرمنتظره، عصبانیت یا ناامید شدن‌ است. بیشاپ توصیه می‌کند که همیشه انتظار داشته‌ باشیم که همه چیز آن‌طور که‌ ما انتظار داشتیم پیش نرود. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، باید سریعاً آن را بپذیریم و به راه خود ادامه دهیم. حرکت به جلو مستلزم تلاش آگاهانه برای جلوگیری از ناامیدی و شکست است. با انجام این کار، می‌توانیم بسیار انعطاف‌پذیرتر شویم و از این فرایند قدردانی کنیم.

بیشاپ در ادامه بیان می‌کند که رسیدن به هدف همیشه مهم‌ترین چیز نیست. در عوض، او معتقد است که رسیدن به پایان سفر‌ مهم‌ترین‌ اصل حرکت‌کردن است. باید به خود اجازه دهید که به جای آرزو کردن‌، شروع به انجام دادن‌ کنید.

9. از سرزنش دیگران خودداری کنید

انتظارات ما از دیگران عامل دیگری است که ما را از دستیابی به موفقیت باز می‌دارد. سرزنش دیگران برای شکست‌های خود معمولاً به دو دلیل است:

  • مردم دوست ندارند مسئولیت بپذیرند
  • انتقادهای مردم در پذیرش هر عیب و ایرادی بسیار زیاد است

امتناع از اعتراف و سرزنش، اشتباهی مهم‌تر از آن است که شخص دیگری می‌تواند مرتکب شود. با امتناع از پذیرش اشتباهات خود، از یادگیری امتناع می‌کنید. اشتبا‌هات شما‌‌ ابزارهای ضروری برای بهبود زمینه‌هایی هستند که برای موفقیت آینده شما بسیار مهم خواهند بود. چیزهای خوب فقط نصیب کسانی می‌شود که مایل به انجام کار هستند و مسئولیت اعمال خود را بر عهده می‌گیرند.

10. از دو گام برای تحقق آزادی پیروی کنید‌

گری جان بیشاپ در پایان کتاب خودت را به فنا نده روند دو مرحله‌ای خود را برای دستیابی به آزادی در سطح مالی و عاطفی بیان می‌کند:

← از انجام کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید دست بردارید؛ پر کردن‌ زندگی با کارهای غیر مفیدی که وقت ما را تلف می‌کند آسان است. هر کاری که شما را به سمت اهدافتان سوق نمی‌دهد فقط بهانه است‌؛ بنابراین اگر می‌خواهید به جلو حرکت کنید، باید بایستید و به آنچه در حال حاضر انجام می‌دهید نگاه کنید. رفتارهایی را که مانع شما می‌شود شناسایی کنید و تمام تلاش خود را برای متوقف کردن‌‌ آن‌ها انجام دهید.

← شروع به انجام اقداماتی کنید تا شما را به جلو سوق دهد؛ ابتدا باید اقداماتی را شناسایی کنید که شما را به فرد بهتری تبدیل می‌کند و شما را به سمت هدف نهایی سوق‌ می‌د‌هد. اگرچه شناسایی این اقدامات باید نسبتاً آسان باشد، اما ادامه انجام آن‌ها لزوماً آسان نخواهد بود. این به ا‌ین معنی است که شما باید بپذیرید که رسیدن به اهدافتان به زمان و اقدامات فردی زیادی نیاز دارد.

سخن پایانی

کتاب خودت را به فنا نده‌ از جمله آثاری است که به بررسی تاثیر افکار و اعمال شخصی بر رشد و موفقیت افراد می‌پردازد. این کتاب نخستین بار در سال 2016 منتشر شد و در لیست آثار خودیاری مهم دنیا قرار گرفت. جان گری بیشاپ نویسنده اسکاتلندی این‌ کتا‌ب، یکی از سخنرانان و نویسندگان انگیزشی موفقیت است که تاکنون آثار زیادی در حوزه توسعه فردی و بهبود روابط شخصی و اجتماعی به نگارش درآورده‌ است. او در این اثر به ارائه راهکارهای ساده‌ای می‌پردازد که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد و مسیر آن را به سمت موفقیت و پیشرفت بکشاند. اگرچه برخی از منتقدان مطالب این‌‌ کتاب‌ را تا حدودی غیرواقعی و نادرست می‌دانند و از ترویج بیش از اندازه افکار مثبت توسط نویسنده انتقاد می‌کنند، اما خواندن‌ آن خالی از لطف نیست.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی کتاب خودت را به فنا نده پرداختیم و در ادامه، 10 توصیه نویسنده برای دستیابی به موفقیت را شرح دادیم. نظر شما درباره این کتاب چیست؟ فکر می‌کنید تغییر فکر و مثبت‌اندیشی تا چه اندازه می‌تواند موجب ایجاد تغییر‌ در زندگی شود؟ نظرات ارزشمند خود را با در میان بگذارید.