تست شخصیت شناسی ابزاری است که برای تحلیل ویژگی‌های انسانی به کار می‌رود. روش‌های ارزیابی شخصیت به روش‌هایی اشاره دارد که برای سنجش الگوهای خاصی از ویژگی‌هایی که افراد در شرایط متفاوت به نمایش می‌گذارند، طراحی شده‌اند. تست‌های شخصیت شناسی می‌توانند در تعیین تشخیص بالینی، هدایت اقدامات درمانی و کمک به پیش‌بینی رفتار افراد در شرایط متفاوت مفید باشند.

هر روز، بدون اینکه به آن فکر کنیم، ما در حال تجزیه و تحلیل شخصیت خود و دیگران هستیم. وقتی درباره خود یا دیگران صحبت می‌کنیم، معمولاً به ویژگی‌های متفاوت شخصیت افراد اشاره می‌کنیم. روانشناسان نیز همین کار را انجام می‌دهند، با این تفاوت که آنها به طور منظم‌تر و علمی‌تر شخصیت را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه کسب و کار قصد داریم به موضوع تست شخصیت شناسی بپردازیم و ده سایت برتر ایرانی در این حوزه را به شما معرفی کنیم. برای آشنایی با این سایت‌ها تیم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

نگاهی به تاریخچه تست شخصیت شناسی

در قرن ۱۸، یکی از اولین روش‌های تست شخصیت به نام فرنولوژی معرفی شد و در قرن ۱۹ به طور گسترده‌ای استفاده شد. این روش بر اساس سنجش برجستگی‌های جمجمه انسان بود که به خصوصیات شخصیتی خاصی ارتباط داده می‌شد. با گذشت زمان، روانشناسان به دنبال روش‌هایی برای شناسایی تعداد خصوصیات شخصیتی متفاوت بودند. گوردن آلپورت، یکی از روانشناسان، ادعا کرد که بیش از ۴۰۰۰ خصوصیت شخصیتی متفاوت وجود دارد. ریموند کاتل، یک روانشناس دیگر، با استفاده از یک تکنیک آماری به نام تحلیل عاملی، این فهرست را به ۱۶ عامل شخصیتی مختلف کاهش داد. در نهایت، هانس آیزنک، این فهرست را به سه عامل کاهش داد.

در دنیای مدرن روان‌شناسی، یکی از مدل‌های مورد علاقه برای توصیف شخصیت، مدل پنج عاملی است. این فرضیه می‌گوید که شخصیت از پنج بعد اصلی ساخته شده است: خروجی، تطابق، وظیفه‌گرایی، اضطراب و باز بودن در برابر تجربیات جدید. امروزه، بازه وسیعی از تست های شخصیتی وجود دارد که معمولاً بر اساس فرضیات خاصی در مورد ساختار شخصیت بنا شده‌اند.

بررسی کاربرد این گونه تست ها

بررسی‌های روانشناسی می‌توانند برای اهداف متنوعی سودمند باشند. این بررسی‌ها می‌توانند به شما اجازه دهند تا درباره خودتان عمیق‌تر فکر کنید و توانایی‌ها و محدودیت‌های خود را بهتر بشناسید. هرچند که هر بررسی روانشناسی خصوصیات متفاوتی دارد، اما فهمیدن اینکه یک خصوصیت خاص ممکن است در شخصیت شما بیشتر باشد، می‌تواند به شما کمک کند تا درک عمیق‌تری از الگوهای رفتاری خود داشته باشید. به عنوان نمونه، ممکن است در یک آزمون شخصیتی، نتایج شما نشان دهنده امتیاز بالایی در خصوصیت شخصیتی درون‌گرایی باشد. این نتیجه بیانگر این است که شما در محیط‌های اجتماعی ممکن است انرژی فراوانی از دست بدهید. بنابراین، برای شارژ مجدد انرژی خود، باید زمانی را برای خودتان و تنهایی اختصاص دهید. درک این موضوع که چنین گرایشی دارید، می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چه زمانی از برخورد با دیگران خسته می‌شوید و نیاز به لحظاتی آرام برای بازیابی تعادل خود دارید.

معرفی ده سایت برتر تست شخصیت شناسی ایرانی

در ادامه این مقاله ده سایت برتر ایرانی در حوزه تست شخصت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم. برای آشنایی با این سایت‌ها تیم دانشگاه کسب و کار را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

1.معرفی سایت کاربوم

کاربوم یک پلتفرم آنلاین است که با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، خدمات جامع و یکپارچه در زمینه جذب نیرو و استخدام ارائه می‌دهد. این سایت به سبک استارتاپ‌ها، گام به گام پیشرفت کرده است. کاربوم ابتدا با ارائه مقالات و محتوای آموزشی شروع کرد، سپس با ارائه و اجرای تست‌های شخصیت شناسی ادامه داد و یکی از اولین‌ها بود که ساخت رزومه فارسی کامل را راه‌اندازی کرد. تمامی این فعالیت‌ها با هدف فراهم کردن زمینه‌های رشد شغلی و در نهایت اتصال کارجویان مستعد به بهترین فرصت‌های شغلی انجام شد. امروزه، کاربوم بزرگ‌تر از هر زمان دیگری شده‌ است و یک محیط کاری با بیش از ۱۰۰۰۰ شرکت و ۸۰۰۰۰۰۰ کاربر دارد که هر روز به این تعداد افزوده می‌شود.

2.معرفی سایت ای سنج ارائه دهنده تست‌های شخصیت شناسی

سایت ای سنج یا esanj یک پایگاه اینترنتی تخصصی در زمینه روانشناسی است که در زمینه تست و ارزیابی روانشناسی فعالیت می‌کند. این سایت با استفاده از روش‌های جدید در ارزیابی، مسیر شناخت خود را ساده‌تر کرده است.esanj  از ترکیب E (الکترونیک) و Sanj (سنجش و اندازه گیری) تشکیل شده است. بنابراین، esanj  یک پلتفرم برای سنجش و ارزیابی الکترونیک یا آنلاین است. سایت esanj ( با ارائه تست‌های علمی به روانشناسان، مدیران سازمان‌ها و مدارس، در تسهیل فرایند ارزیابی و غربالگری برای آن‌ها کوشیده است.

پلتفرم ای سنج با تکیه بر رویکرد علمی و مداوم، به تولید و بهبود آزمون‌های خود می‌پردازد. به نظر می‌رسد که این تیم تمایلی به ارائه سریع تست های شخصیت شناسی ندارد، بلکه اهمیت زیادی به دقت و رعایت مسیر علمی در تولید آزمون‌ها می‌دهد. مدیران ای سنج اعلام کرده‌اند که فرایند تولید آزمون در این پلتفرم، شامل ۲۰ مرحله می‌باشد.

3.معرفی سایت جعبه ابزار ذهنی

مجموعه‌ای از تکنیک‌های ذهنی که برای موفقیت در سطح فردی، خانوادگی و سازمانی ضروری هستند، در یک سایت به نام جعبه ابزار ذهنی به صورت کامل برای تمام کاربران فراهم شده است. بسیاری از افراد ساعت‌ها و زمان‌های طولانی را برای یادگیری تکنیک‌های متفاوت به صورت پراکنده صرف می‌کنند.

سایت جعبه ابزار ذهنی باور دارد که با یادگیری یک یا دو تکنیک، افراد نمی‌توانند در یک حوزه به موفقیت برسند، بنابراین این سایت تصمیم گرفته است که یک بانک اطلاعاتی جامع ایجاد کند که بر اساس دیدگاه‌های علمی و نظریه‌های قوی در هر حوزه باشد تا افراد بتوانند تکنیک‌های شناختی و ذهنی را به صورت علمی و در یک مکان یاد بگیرند. جعبه ابزار ذهنی از ابتدای فروردین 96 با شعار علم، اندیشه مثبت و تکنیک، مسیر خود را آغاز کرده و امیدوار است بتواند پلی برای موفقیت تمام مردم ایران باشد.

4.ایران تلنت یکی از سایت‌های برتر تست شخصیت شناسی

در واقع ایران تلنت، یک پل ارتباطی بین جویندگان کار و کارفرمایان است. این وب‌سایت خود را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع استخدام در ایران معرفی کرده است. تاکنون، بیش از 3000 نفر توانسته‌اند با استفاده از این پل ارتباطی، فرصت‌های شغلی مناسب در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف را پیدا کنند. ایران تلنت یک پلتفرم است که به شما اجازه می‌دهد تا یک رزومه شخصی بسازید و در صورتی که شغل یا موقعیت شغلی مورد نظرتان را پیدا کردید، می‌توانید رزومه خود را ارسال کنید. این سایت به شما کمک می‌کند تا به راحتی فرصت‌های شغلی مناسب را پیدا کنید.

شما می‌توانید با استفاده از ایران تلنت، بر اساس مکان، دسته بندی شغلی، نوع سازمان و مقام در شرکت، به دنبال فرصت‌های شغلی بگردید. ایران تلنت فرصت‌های شغلی را در سراسر کشور، از جمله تهران و شهرهای دیگر، ارائه می‌دهد. بنابراین، افرادی که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند نیز می‌توانند از این سایت برای یافتن شغل مناسب استفاده کنند. علاوه بر تمام این موارد این سایت به صورت رایگان تست‌های شخصیت شناسی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند با شناخت بهتر خود وارد حرفه ی مورد علاقه خود شوند.

5.معرفی سایت ای استخدام

ای استخدام یک پلتفرم جامع برای ساخت رزومه حرفه‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد تا رزومه‌های برتر را ایجاد کنند. این سرویس همچنین امکانات منحصر به فرد دیگری را برای افرادی که به دنبال کار هستند و کسانی که می‌خواهند استخدام کنند، ارائه می‌دهد. در ای استخدام، شما می‌توانید فرصت‌های شغلی جدید در سراسر کشور و حتی فرصت‌های شغلی دولتی را در یک مکان ببینید. سایت ای استخدام امکاناتی برای ارتقای شناخت شما از خودتان فراهم کرده است. اگر مایل به تجربه یک سفر درونی هستید و خودتان را بهتر بشناسید، این سایت می‌تواند راهنمای شما باشد. در بخشی از این سایت، تست‌هایی برای ارزیابی هوش شما طراحی شده است. همچنین، بخش دیگری نیز برای شناسایی ویژگی‌های شخصیتی شما اختصاص یافته است. این تست‌ها به شما کمک می‌کنند تا با خودتان آشناتر شوید و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

6.کارنکن سایتی برتر در ارائه تست‌های شخصت شناسی

کارنکن، یک تصویر از زندگی افرادی است که با شور و شوق در محیط کاری خود هستند. این ها افرادی هستند که وقتی در محل کار خود هستند، نیازی به نگاه کردن به ساعت و انتظار برای لحظه‌ای که به خانه برگردند و زندگی کنند، ندارند. این باور سایت کارنکن است که زندگی می‌تواند زیباتر از آن باشد که سال‌ها را در کاری که از آن ناراحتیم و آن را دوست نداریم، سپری کنیم. با امید به اینکه شاید هنگام بازنشستگی یا در ساعات غیر کاری، تجربه زندگی را داشته باشیم، نه این که فقط زنده باشیم!

بسیاری از افراد از ابزارهای شخصیت شناسی برای شناسایی علاقه‌مندی‌های حرفه‌ای و یافتن شغل مناسب خود استفاده می‌کنند. کارنکن باور دارد که این ابزارهای تشخیصی، با اینکه یک نمونه از شخصیت ما را به خودمان نشان می‌دهند، با این حال نقاط ضعفی دارند و دیدگاه تعصبی به آنها می‌تواند به ما و مسیر حرفه‌ای ما آسیب بزند. اما این موضوع به معنای این نیست که از این ابزارهای تشخیصی هیچ استفاده‌ای نداشته باشیم. به همین دلیل، بخشی از محتوای کارنکن به معرفی این ابزارهای شخصیت شناسی اختصاص یافته است و آنها را به سبک خود معرفی کرده است. به علاوه، کارنکن به کاربران خود یاد می‌دهد که چگونه از این ابزارهای تشخیصی استفاده کنند و خطرات احتمالی استفاده نادرست از آنها چیست.

7.معرفی سایت دانشکار

برنامه‌های کامپیوتری و پلتفرم‌های متعددی برای یافتن فرصت‌های شغلی طراحی شده‌اند. یکی از این پلتفرم‌ها، وبسایت دانشکار است که در تهران و سراسر ایران فعالیت می‌کند. بسیاری از دانشجویان و افرادی که به دنبال کار هستند، فکر می‌کنند که منبع معتبر و قابل اعتمادی برای یافتن شغل یا استخدام وجود ندارد. از سوی دیگر، بیشتر کسب و کارها به دنبال جذب افراد متخصص و با توانایی بالا هستند. شرکت‌ها با وجود صرف هزینه و زمان زیاد، نیروی مورد نیاز خود را پیدا نمی‌کنند. دانشکار قصد دارد با ارائه راه‌حل‌های جدید، ورود افراد به بازار کار را آسان‌تر کند.

در دنیای امروز که علم و فناوری به سرعت در حال پیشرفت است، روش‌های جدید و مدرنی برای انجام کارها به کار گرفته شده است. این تغییرات شامل حوزه‌های مختلفی از جمله فرایند استخدام و جذب نیروی کار می‌شود. در این زمینه، اهمیت تست‌های شخصیت شناسی در محیط کار بیش از پیش درک شده است. از تست‌های شخصیت شناسی و خودشناسی در فرایند استخدام و انتخاب کارکنان به طور فزاینده‌ای استفاده می‌شود. این تست های شخصیت شناسی در حوزه کاری، ما را قادر می‌سازند تا در کمترین زمان ممکن، به نتایج دقیق و قابل تکرار دست یابیم. از این رو سایت دانشکار معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

8.سوشیانت تست یکی از سایت‌های برتر تست شخصیت شناسی

در واقع سوشیانت (Sociant) یک مجموعه چند منظوره است که شامل بخش‌های متنوعی از جمله مشاوره در زمینه کسب و کار، سرمایه گذاری و آموزش‌های تخصصی است. با مراجعه به سایت سوشیانت، شما می‌توانید از خدمات متنوع این مجموعه استفاده کنید. این موضوع به این معنی است که دیگر نیازی به جستجو برای افراد مختلف برای حل مشکلات کسب و کار خود ندارید و به آسانی می‌توانید از خدماتی مانند تبلیغات، ساخت برند و … در سوشیانت استفاده کنید.

همچنین، تمام خدمات ثبتی با تیمی حرفه‌ای و مجرب از وکلا و کارشناسان متخصص در امور ثبتی در این مجموعه فراهم شده است. این کارشناسان باتجربه‌های طولانی می‌توانند شما را در امور ثبتی به درستی راهنمایی کنند و با دریافت مشاوره‌های صحیح از ما، شما می‌توانید به راحتی در کسب و کار خود پیشرفت کنید. علاوه بر تمام این موارد سوشیانت انواع تست‌های شخصیت شناسی را نیز به طور رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است.

9.معرفی سایت دکتر بهشتیان

سایت دکتر بهشتیان از سال 1387 با هدف ارائه مشاوره، آموزش و پژوهش توسط دکتر محمد بهشتیان راه اندازی شد. در طی این دوره، فعالیت های این سایت به تدریج گسترش یافت و در سال 1400، در زمینه های متنوعی از جمله سلامت بدن، سلامت روح و روان و تناسب اندام با همکاری بیش از 100 نفر از متخصصین مختلف فعالیت می‌کند. ارائه خدمات و مطالب علمی و به روز به کاربران، هدف اصلی سایت دکتر بهشتیان است. در این سایت معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است که می‌توانید با مراجعه به وبسایت از آن‌ها بهره ببرید.

10.سنجمان یکی از سایت‌های برتر تست شخصیت شناسی

در واقع سنجمان، با استفاده از روش‌های نوآورانه و محلی، در کنار شما است تا به شما در تجربه مدیریت جدید منابع انسانی کمک کند. با استفاده از نرم‌افزار سنجمان، شما می‌توانید به سرعت بهترین افراد را جذب کنید، عملکرد و شایستگی آن‌ها را به راحتی ارزیابی کنید و آن‌ها را با وفاداری بیشتری نسبت به گذشته در سازمان خود حفظ کنید. در این سایت معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی در اختیار کاربران قرار گرفته است که می‌توانید با مراجعه به وبسایت سنجمان، از آن‌ها در بهبود مسیر زندگی خود بهره ببرید.

کلام آخر

خیلی خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه تیم دانشگاه کسب و کار بودید. تست‌های شخصیت شناسی برای اهداف گوناگونی طراحی شده‌اند. برای نمونه، این بررسی‌ها می‌توانند به افراد در یافتن حرفه‌ای مناسب برای خود و درک بهتر از خود یاری رسانند. اگر در فازی از زندگی هستید که نیاز به راهنمایی دارید، پیشنهاد می‌کنیم شما نیز این تست ها را امتحان کنید.

استفاده از آزمون‌های شخصیتی برای شناسایی توانایی‌های خود یکی از بهترین راه‌ها است. این آزمون‌ها با پرسش‌های متنوعی که از شما می‌کنند، به شما کمک می‌کنند تا استعدادهای خود را کشف کنید. برای نمونه، با توجه به نحوه پاسخگویی شما به سؤالات، می‌توان توانایی‌های ارتباطی و سازمانی شما را سنجید. این آگاهی از توانایی‌های خود به شما امکان می‌دهد تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری در مصاحبه‌های شغلی شرکت کنید و به راحتی آن‌ها را پشت سر بگذارید. حالا شما برای ما بنویسید. از نگاه شما مهم‌ترین مزیت استفاده از تست‌های شخصیت شناسی چیست؟

Leave a comment