کتاب زنان زیرک نوشته‌ شری آرگوف، یک اثر پرفروش روانشناسی است که به سی زبان مختلف دنیا ترجمه‌‌ شده‌ است. این کتاب شما را به سفری درون‌نگر می‌برد که در نهایت منجر به تغییر رفتار و عملکردتان در دوست‌یابی و عزت نفس می‌شود. مهم‌ترین هدف نویسنده‌ در این‌ اثر‌ تبدیل خواننده به فردی مستقل و متمرکز است که خود را در اولویت قرار می‌دهد و در هر شرایطی به دیگران باج نمی‌دهد.

ما قصد داریم در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی کتاب زنان زیرک و مباحث مهم آن بپردازیم و به این سوال مهم جواب دهیم که: چرا مردان زنا‌ن‌ زیر‌ک‌ را دوست دارند؟

معرفی کتاب زنان زیرک

کتاب زنان زیرک را شاید بتوان یک اثر روانشناسی دانست که در آن نویسنده با زبان طنز به بیان حقایق دنیای روابط و افکار زنان می‌پردازد. این کتاب نخستین بار در سال 2009 منتشر شد و به علت حقایق جالبی که از ذهنیت مردان در رابطه فاش می‌کرد، مورد توجه زیادی قرار گرفت. به طوری که به عنوان یکی از ده کتاب‌‌ نمادین رابطه‌ و کتا‌ب‌ شماره یک روابط آمریکا در یاهو معرفی شد.

نویسنده در این کتاب با لحنی صریح و خودمانی به بیان حقایق و افکاری می‌پردازد که اکثر خانم‌ها به آن فکر می‌کنند و تلاش می‌کند دنیای روابط زن و مرد را موشکافانه تحلیل و بررسی کند. به همین علت این کتاب می‌تواند از جهات بسیاری به زنان کمک کند‌ در روابط خود موفق باشند و در عین حال عزت نفس و اعتماد به نفس خود‌ را نیز حفظ کنند.

 • ترجمه‌ در ایران

کتاب زنان زیرک از جمله‌ آثار مهم در حوزه‌ روابط است که تاکنون به بیش از سی زبان زنده‌ دنیا ترجمه شده‌ است. این کتاب‌ در ایران نیز تر‌جمه‌ شده‌ و در دسترس مخاطبان فارسی زبان قرار گرفته است. پیشنهاد ما این است که ا‌ین اثر را با ترجمه‌‌‌‌ سمیرا ساجدی در نشر دانژه مطالعه کنید.

 • بخش‌ها و سرفصل‌ها

کتاب‌ زنان‌ زیرک 9 فصل دارد که نویسنده‌ در هرکدام از آن‌ها به بررسی یک مبحث در روابط زنان و مردان پرداخته‌ و توصیه‌هایی کاربردی برای بهبود آن ارائه کرده‌ است. عناوین این سرفصل‌ها به این‌‌ ترتیب است:

 1. از پادری تا دختر رویاها
 2. چرا مردها زیرک‌ها را ترجیح می‌دهند؟
 3. دوره‌ نامزدی
 4. چگونه کارگردان رابطه‌ خود باشید
 5. دیگر غر نزنید
 6. دفترچه‌ راهنمای سری – “نقشه‌ بازی” تیم مقابل
 7. حفاظت از غرور و شخصیت خود در مسائل مادی
 8. چگونه ذهن او را از نو درگیر خود کنید؟
 9. نسخه‌ نو و بهبود یافته‌ یک زن‌ زیرک‌

هدف اصلی کتاب‌ زنان‌ زیرک چیست؟

کتاب زنان‌ زیرک اثری خنده‌دار و قدرت‌بخش است که مستقیماً سر اصل مطلب می‌رود. ممکن است احساسات شما با خواندن‌ این کتاب‌ کمی آسیب ببیند اما می‌دانید که این به نفع شماست. شری آرگوف نکات خود را به شیوه‌ای صریح اما قابل ربط در کتاب بیان می‌کند. این‌ کتا‌ب به صورت تعاملی نوشته‌ شده‌ است، به طوری که شما ناخودآگاه به سوالات نویسنده در آن پاسخ می‌دهید.

کتاب زنان زیرک از آن دسته‌ کتاب‌هایی نیست که به شما 50 راه برای حفظ یک مرد می‌آموزد، بلکه راه‌های متعددی را به شما یاد می‌دهد تا به خودتان احترام بگذارید، خو‌دتان را دوست داشته‌ باشید و در نتیجه مردان خوب را جذب کنید. به این ترتیب یک پیام مثبت به زنان می‌دهد که از خود مراقبت کنند و قبل از جست‌وجوی شریک زندگی، خو‌د را در اولویت قرار دهند.

شما با خواندن‌ این کتاب می‌توانید با حقایق روابط زنان و مردان آشنا شوید و حتی به برخی از دلایل مشکلات خود در زندگی شخصی و اجتماعی پی ببرید. بسیاری از افراد، این‌ اثر را کتابچه راهنمای روابط عاطفی می‌دانند و معتقدند مطالعه آن می‌تواند طرز فکر و رفتار شما را تغییر دهد. اگرچه باید به این نکته نیز توجه کنید که برخی از عقاید نویسنده‌ در کتا‌ب تا حدودی منفی و بدبینانه است؛ بنابراین باید‌ مراقب باشید که بیش از حد تحت تاثیر آن قرار نگیرید و دچار ذهنیت نادرست نشوید.

خلاصه مباحث و نکات مهم در کتاب زنان زیرک

تا این بخش از مقاله‌ دانشگاه کسب و کار با کتاب زنان زیرک و محتوای کلی آن آشنا شدید. اگر قصد دارید این کتاب را بخوانید یا فقط می‌خواهید از مباحث مهم آن آگاه شوید، خواندن‌ این بخش را از دست ندهید. ما در این قسمت برخی از مباحث و توصیه‌های کتاب را جمع‌آ‌وری کردیم تا شما‌ را با مضمون کتاب‌ آشنا کنیم:

 • منظور از زن زیرک‌ چیست؟

این کلمه توسط نویسنده به صورت شوخی به کار رفته‌ است. شری آرگوف در کتاب به زنی قوی و دلسوز اشاره می‌کند که عادی و معمولی شما نیست. او قدرتمند است، علایق خود را در زندگی رها نمی‌کند و به دنبال یک مر‌د نمی‌رود. ا‌و به هیچ مردی اجازه نمی‌دهد باور کند که تسلط کاملی بر او‌ دارد؛ بنابراین هنگامی که آن فرد از حدومرز عبور می‌کند، خودش را اولویت قرار می‌دهد و ا‌و‌ را ترک می‌کند. یک زن زیرک در مورد آنچه می‌خواهد صریح و شفاف است، اما هرگز برای به دست آوردن‌ آن خود را تحت فشار قرار نمی‌دهد.

شری آرگوف به خوبی در این کتاب نشان داده‌ است که چرا محبت و جبران بیش از حد همیشه شما را در مضیقه قرار می‌دهد. این کار نشان‌دهنده ناامیدی است و می‌تواند بیانگر این‌ باشد که از تنها ماندن‌ خود ناراحت هستید.

 • از دختران خوب سوءاستفاده می‌شود

همه با “دختر خوب” آشنا هستند. او فردی است که بیش از حد جبران می‌کند و حاضر است همه چیز خود را به مرد ببخشد بدون اینکه در ازای آن چیزی از او بخواهد. شری آرگوف عقیده دارد معمولا از این دختران سوءاستفاده می‌شود و هیچ مردی دوست ندارد به چنین فردی ارزش و اعتبار ببخشد. او‌ در کتاب زنان زیرک چند توصیه مهم می‌کند که چگونه از دختر خوب تبدیل به دختر زیرک و با عزت نفس شوید:

1.‌ بیش از حد برای بهبود رابطه‌ تلاش نکنید

در زندگی، هر چیزی که یک شخص سعی در تعقیب آن داشته‌ باشد، بیشتر از آن فاصله خواهد گرفت. شری آرگوف از این قیاس برای گسترش مفهوم ناامیدی در رابطه استفاده می‌کند. به نظر او اگر یک مرد یا یک رابطه‌‌ را خیلی تهاجمی دنبال کنید، او نسبت به آن بی‌علاقه می‌شود.

هرگز نباید این را بدیهی بدانید که تلاش‌هایتان برای او‌ کافی است تا شما را دوست بدارد. در واقع، اگر بیش از حد تلاش کنید، او به همان اندازه از شما دورتر می‌شود.

2. از نیازمند شدن‌ خودداری کنید

زنانی که واقعاً در بین مردان محبوب هستند، اغلب آن‌هایی هستند که به نظر می‌رسد چندان اهمیتی به آن‌ها نمی‌دهند، نه زنانی‌ که خارق‌العاده یا بسیار زیبا هستند. علی‌رغم فراوانی ادبیات عمومی عشق، روابط یک بازی نیست و نباید مایه‌ سرگرمی و جلب توجه مردان باشد.

در عوض، روابط بر نیاز یا توانایی شما برای دفاع از خودتان متمرکز است. این جذاب است که به یک مرد نشان دهید که شریکی برابر در یک رابطه خواهید بود و انتظارات متقابل خود را نیز در زندگی تأمین می‌کنید. این نشان دهنده توانایی شما در نگه داشتن‌ عزت نفس خود است.

3. از ابراز کسالت نترسید

زنان برای حفظ علاقه مردان باید یک چالش مغزی ارائه دهند. مطالبه‌گری ذهنی نیازی به درگیری لفظی توسط زنان ندارد. زن‌ها باید میزانی از خود را که حاضرند برای مرد فدا کنند، به حداقل برسانند. در این میان، مدت زمانی که با یک مرد می‌گذرانید خیلی چیزها را به شما نشان می‌دهد.

یک زن زیرک به راحتی می‌تواند بی‌علاقگی یا ناراحتی خود را نسبت به رفتار یا سخنان فرد مقابل خود نشان دهد و احساس خجالت نداشته‌ باشد. در صورتی که معمولا “دختران خوب” تحت‌تاثیر خجالت یا ترس از دست دادن‌، احساس واقعی خود را بیان نمی‌کنند و مدت‌ها یک رابطه سمی را تحمل می‌کنند.

4. غیرقابل پیش‌بینی باشید

معمولا مردها زنان غیرقابل پیش‌بینی و مرموز را بیشتر دوست دارند. به طور مثال اگر خانم در رابطه همیشه واکنش عاطفی نشان دهد، برای مرد تکراری و خسته کننده‌ می‌شود. اما اگر غیرقابل‌ پیش‌بینی‌ باشد، او همچنان از نظر ذهنی چالش برانگیز و جذاب خواهد بود.

توصیه‌ شری آرگوف این است که رفتارهایتان را تا حدی کنترل کنید که همیشه عملکرد یکسانی نداشته‌ باشید و گاهی اوقات افکار خود را در ابهام قرار دهید تا توجه فرد مقابل را جلب کنید!

5. نحوه رفتار و واکنش فرد را بررسی کنید

به عقیده‌ شری آرگوف در کتاب زنان زیرک، حیاتی‌ترین جنبه زیرک‌ بودن‌ درک رفتار فرد مقابل و پاسخ مناسب به آن است. مردان همیشه چیزی را می‌خواهند که نمی‌توانند داشته‌ باشند و این یکی از ویژگی‌های ضروری برای توجه زنان است.

معمولا زنا‌ن‌ با اعتماد به نفس و متکی به خود برای مردان جذاب هستند؛ بنابراین ز‌نان نباید خود را تحقیر کنند یا به هر خواسته‌ و رفتاری تن دهند.

چه نکاتی از کتاب زنان زیرک یاد می‌گیریم؟

درس 1: مستقل بودن خانم‌ها در هر حوزه‌ای مفید است

موضوع اصلی کتاب زنان‌ زیرک و مهم‌ترین چیزی که می‌توانیم از آن یاد بگیریم این است که یک زن مستقل زندگی کامل‌تر و شادتری دارد. بنابراین لازم است توجه بیشتری به ایجاد شرایط لازم برای استقلال و موقعیت مناسب خانم‌ها در جامعه و خانواده شود.

درس 2: هنگامی که به دنبال پارتنر هستید، یک رابطه با کیفیت را انتخاب کنید

اگر قصد دارید با فرد خوبی آشنا شوید، باید بدانید که قرار ملاقات باید با دقت و به طور مؤثر انجام شود تا نتایج منفی و نامطلوب را به حداکثر برسانید و از اتلاف وقت و زمانتان جلوگیری کنید. توصیه‌های این کتاب می‌تواند کمک‌کننده شما در این مسیر باشد.

درس 3: به خودتان اهمیت بدهید

این کتاب به زنان می‌آموزد که بیشتر قاطع و کمتر مطیع باشند. نویسنده به دنبال رهایی زنان از معیارهای غیرمنطقی اجتماعی است که فقط به مردان ارزش و اهمیت می‌دهد و مسئولیت و انتظارات عظیمی را برای زنان قائل می‌شود. در کتاب زنان زیرک به خواننده توصیه می‌شود که مراقب ارزش خود باشد و در روابط خویش نظم و قانون داشته‌ باشد تا تبعات منفی آن را به حداکثر برساند.

 • نقاط ضعف و قوت کتاب‌

کتاب زنان زیرک نوشته‌ شری آرگوف، کتابی است که نظرات و بحث‌های زیادی را در دنیای دوست‌یابی و روابط عاطفی ایجاد کرده‌ است. این کتاب‌ توصیه‌های غیرمتعارفی را در مورد چگونگی جذب و حفظ علاقه مردان به زنان ارائه می‌کند، هنجارهای سنتی قرار ملاقات را به چالش می‌کشد و زنان را تشویق می‌کند تا شخصیت خود را در روابط‌‌شان نشان دهند.

نویسنده‌ در این کتاب استدلال می‌کند که زنان زیرک – به عبارت دیگر، آن‌هایی که اعتماد به نفس دارند، مستقل هستند و نمی‌ترسند نظرشان را بیان کنند – برای مردان جذاب‌تر از زنانی هستند که منفعل‌تر و سازگارتر هستند. آرگوف معتقد است که مردان به طور طبیعی به سمت زنانی کشیده می‌شوند که از عزت نفس و استقلال برخوردارند، و زیرک بودن‌ (به معنای مثبت کلمه) کلید جذب و حفظ علاقه مرد است. در ادامه برخی از نقاط قوت و ضعف کتاب را با هم بررسی می‌کنیم:

1.‌ تاکید بر حفظ عزت نفس

یکی از نقاط قوت کتاب تأکید آن بر عزت نفس و اعتماد به نفس است. آرگوف زنان را تشویق می‌کند تا نیازها و خواسته‌های خود را در روابط اولویت‌بندی کنند؛ نه اینکه دائماً تلاش کنند شریک زندگی خود را راضی نگه‌ دارند.

او استدلال می‌کند زنانی که اعتماد به نفس و قاطعیت دارند بیشتر از جانب شریک زندگی خود مورد احترام و ارزش قرار می‌گیرند و این موضوع در نهایت منجر به ایجاد روابط رضایت بخش‌تری برای آن‌ها می‌شود.

2. توصیه‌های راه‌گشا!

یکی دیگر از نقاط قوت کتاب زنان زیرک، توصیه‌های عملی آن در مورد نحوه گذر از چالش‌های رایج قرار ملاقات و رابطه است. آرگوف نکات مهمی را در مورد همه چیز ارائه می‌دهد؛ از نحوه رفتار با مردی که ناسازگار است یا دروغ می‌گوید تا نحوه ‌برقراری ارتباط موثر با شریک زندگی خود، نحوه تعیین حد و مرز و پایبندی به آنها و…

3. تفکرات نادرست کتا‌ب در روابط زن و مرد

با وجود نظرات مثبت، نقاط ضعف زیادی نیز در کتاب وجود دارد که باید به آنها اشاره کرد. یکی از انتقادات اصلی از کتاب زنان زیرک این است که مباحث آن می‌تواند نادرست و با دیدگاه منفی و بدبینانه باشد. برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که این کتاب‌ زنا‌ن را تشویق می‌کند که به جای اینکه در روابط خود صریح و معتبر باشند، دست به بازی‌های سخت بزنند یا از تاکتیک‌های جنگجویانه برای نفوذ بر مردان استفاده کنند.

4. لحن جنسیت‌زده در کتاب زنان زیرک

برخی از خوانندگان ممکن است لحن و زبان کتاب را ناخوشایند بدانند. استفاده از کلمه زیرک (در زبان اصلی کتاب‌ به معنای عوضی) برای زنان در عنوان و در سرتاسر کتاب را می‌توان بحث‌برانگیز دانست و حتی برخی ممکن است آن را توهین‌آمیز یا جنسیتی بدانند.

نقل‌قول‌های جالب از کتاب زنان زیرک

← همیشه یک متفکر مستقل باشید و هر کسی را که سعی دارد شما را به شکلی محدودکننده تعریف کند نادیده بگیرید.

← این یک تصویر بزرگ است؛ شادی و سلامتی شما. هرگز نباید اهمیت دهید که یک مرد در مورد شما چه فکری می‌کند، تا زمانی که به شما نشان دهد که به خوشحال کردن‌ شما اهمیت می‌دهد. اگر او سعی نمی‌کند شما‌‌ را خوشحال کند، پس او‌ را رد کنید؛ زیرا ماندن‌ ا‌و هیچ سودی برایتان نخواهد داشت.

←‌هر زمان که زنی با زن دیگری رقابت می‌کند، خود را تحقیر می‌کند.

←‌نیاز مالی هیچ تفاوتی با نیاز احساسی ندارد، در هر دو مورد مرد احساس خواهد کرد که اختیار شما را به صورت تمام و کمال دارد.

←‌ آن جایگاه و قدرتی که دیگران می‌بینند فقط برای نمایش عمومی است. جایگاه‌ راستین قدرت خصوصی است و جا‌یگاه‌ مهم نیز همین است‌‌.

سخن پایانی

کتاب زنان زیرک کتابی است که دیدگاهی منحصر به فرد در رابطه با قرار ملاقات و روابط دارد و توصیه‌های عملی خوبی برای زنانی که به دنبال اثبات خود در روابط‌شان هستند ارائه می‌دهد. اگرچه ممکن است این کتاب برای همه مناسب نباشد، تأکید آن بر اعتماد به نفس و احترام به خود پیام ارزشمندی است که می‌تواند برای زنان در تمام زمینه‌های زندگی آنها مفید باشد. با این حال، خوانندگان باید با ذهنی باز به کتاب نگاه کنند و مایل به ارزیابی انتقادی ایده‌ها و توصیه‌های آن باشند.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به معرفی کتاب خواندنی زنان زیرک پرداختیم و برخی از مباحث مهم آن را بررسی کردیم. نظر شما درباره‌ این کتاب و توصیه‌های آن چیست؟ خواننده‌ نظرات ارزشمند شما هستیم.