مدیریت راهبردی کسب‌وکار به چه معناست؟ دوره mba به چند دسته تقسیم می‌شود؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این پرسش‌ها هستید؛ راه را درست آمده‌اید. Master of Business Administration، مدیریت راهبردی کسب‌وکار است که امروزه با کلمه اختصاری mba شناخته می‌شود. در این مطلب مدرک mba را بررسی کرده و انواع گرایش‌های مرتبط با آن را معرفی می‌کنیم. اگر دوست دارید آموزش مدیریت حرفه‌ای را وسط سیبل تیراندازی قرار دهید؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دوره MBA چیست؟

اگر بگوییم مدیریت، قلب تپنده شکست یا موفقیت یک سازمان است؛ دروغ نگفته‌ایم. امروزه بیشتر افراد تلاش می‌کنند تا مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار را آموزش دیده و از آنها استفاده کنند. mba این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا اطلاعات جامعی از حسابداری و بازاریابی به دست آورند. علاوه بر این فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند مسئله‌های چالش برانگیز در زمینه مدیریت را به راحتی حل کنند. با این حساب به ضرس قاطع می‌توان گفت که رشته ام بی ای، مختص مدیران نیست و برای افراد علاقمند به مدیریت یا کارآفرینان نیز کارگشا خواهد بود.

با دوره MBA دستتان برای انتخاب باز است

امروزه دوره mba گرایش‌های متعددی دارد که به فراخور نیاز یا علاقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از دانشگاه‌ها یا موسسات چند گرایش خاص را ارائه می‌دهند. با این حساب حتماً باید پیش از شرکت در دوره، اطلاعات مورد نیاز را در این زمینه کسب کنید. در حال حاضر گرایش‌های mba در چند زمینه تدریس می‌شوند. این زمینه‌ها عبارتند از:

 • بازاریابی
 • استراتژی
 • مالی
 • کارآفرینی
 • مدیریت پروژه
 • سیستم‌های رایانه‌ای
 • مدیریت منابع انسانی

با این وجود ممکن است موسسات و دانشگاه‌ها، گرایش‌های دیگری نیز داشته باشند که شما باید با توجه به نیاز یا نوع کسب‌وکار خود، یکی از آنها را انتخاب کنید.

با شرکت در دوره mba به ارتقا جایگاه شغلی خود کمک کنید.

گل‌های‌ سرسبد گرایش‌های MBA

با یک بررسی جامع می‌توان متوجه شد که چند گرایش در دوره mba وجود دارند که گوی رقابت را از سایر گرایش‌ها دزدیده‌اند. بنابراین با توجه به بازار کار، این دسته از گرایش‌ها آینده‌دار خواهند بود.

گرایش مالی

اگر ادعای ما را به پای اغراق نمی‌گذارید؛ باید بگوییم که همیشه در تدریس گرایش مالی مدرک mba مته به خشخاش می‌گذارند. بنابراین جای تعجبی ندارد که این گرایش در خارج از کشور نیز مورد استقبال قرار گرفته باشد. کاربرد گسترده، بازار کار خوب و وجود تقاضا زیاد، از مهم‌ترین عواملی هستند که نظر داوطلبان را به این گرایش جلب کرده‌اند. با این حساب فارغ التحصیلان در این گرایش می‌توانند در سازمان‌های مختلف، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بیمه و… فعالیت کنند.

گرایش استراتژی

گرایش استراتژی از آن دسته از گرایش‌هایی است که برای تبیین مفاهیم برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی، دستی بر آتش دارد. تمام افرادی که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار را دارند؛ می‌توانند این گرایش را در اولویت قرار دهند. با این حساب تمام فارغ التحصیلان در گرایش استراتژی این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از مدرک mba به عنوان مشاور فعالیت کرده یا در جایگاه یک مدیر خوش بدرخشند.

گرایش بازاریابی

گرایش بازاریابی یکی دیگر از پرطرفدارترین گرایش‌های رشته mba محسوب می‌شود. تمام افرادی که در این گرایش شرکت می‌کنند؛ می‌توانند با استفاده از مدرک mba در زمینه دانش تحلیل بازار یا مذاکره نقش مهمی را در ارائه خدمات یا فروش محصولات ایفا کنند. بازار کار در این گرایش فوق العاده خوب است. بنابراین فرصت اشتغال را در سراسر جهان فراهم می‌کند. تمام فارغ التحصیلان در این گرایش می‌توانند به عنوان مشاور یا مدیر بازاریابی فعالیت کنند.

گرایش IT

با پیشرفت علم و تکنولوژی در طی سال‌های اخیر، بیشتر بیزینس‌ها به سمت دیجیتالی شدن حرکت کرده‌اند. بنابراین جای تعجبی ندارد که کسب دانش فناوری بتواند به پیشرفت کسب‌وکار در این حوزه کمک کند. در حال حاضر سیستم‌های رایانه‌ای و حوزه IT به افراد متخصص و ماهر نیاز دارند تا با اصول بازاریابی و استراتژی نیز آشنا باشند. تمام فارغ التحصیلان در این گرایش این امکان را خواهند داشت تا در زمینه مدیریت فناوری به بیزینس‌ها کمک کرده و با ارائه برنامه‌ریزی صحیح و روش‌های کارآمد، موفقیت در پروژه‌های آینده را تضمین نمایند.

گرایش مدیریت منابع انسانی

گرایش مدیریت منابع انسانی، مهم‌ترین عامل موفقیت یک شرکت یا سازمان را نیروی انسانی می‌داند. با این حساب شاید یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت گرایش مدیریت منابع انسانی این است که با نادیده نگرفتن و جذب نیروی انسانی، برنامه‌های مناسبی نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد. متخصصان و فارغ التحصیلان در این گرایش تلاش می‌کنند تا بستر مناسبی را برای رشد افراد فراهم کنند. با این تفاسیر با استفاده کردن از برنامه‌های مدون می‌توان به افزایش بهره‌وری نیروی انسانی نیز کمک کرد.

گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه، یکی دیگر از محبوب‌ترین گرایش‌های رشته mba  محسوب می‌شود. بیشتر افرادی که در رشته‌های مهندسی تحصیل کرده‌اند؛ در این گرایش شرکت می‌کنند. در واقع فارغ التحصیلان در این گرایش می‌توانند به کمک تکنیک و ابزارهای مورد نیاز، نقش بسزایی را در موفقیت پروژه شرکت‌ها یا سازمان‌ها ایفا کنند.

اخذ مدرک mba موجب پیشرفت در بیزینس خواهد شد.

مزیت‌های مدرک MBA

با دریافت مدرک mba می‌توان از مزایای متعدد آن استفاده کرد. مهم‌ترین مزایای دریافت مدرک در یکی از گرایش‌های  mbaعبارتند از:

 • رقابت در بازار
 • امنیت شغلی
 • افزایش درآمد
 • ارتقا جایگاه شغلی
 • وجود اعتبار بین المللی
 • ایجاد موقعیت‌های جدید
 • کسب مهارت‌های کاربردی

معایب مدرک MBA

اگر منطقی و واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم؛ باید بگوییم که دریافت مدرک mba در کنار مزیت‌های متعدد چند عیب کوچک نیز خواهد داشت. مهم‌ترین معایب mba عبارتند از:

 • مدرک گرایی
 • صرف وقت و انرژی زیاد
 • عدم تضمین موفقیت و بازدهی

سوالات متداول

+ رشته MBA برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افراد این امکان را خواهند داشت تا در یکی از گرایش‌ها شرکت کرده و مدرک mba را به دست آورند. با این وجود افرادی که پس از فارغ التحصیل شدن در دانشگاه وارد بازار کار می‌شوند؛ نیاز به اخذ این مدرک را بیش از دیگران حس می‌کنند. بنابراین، برای افزایش درآمد یا ارتقا جایگاه شغلی می‌توانند روی مدرک mba حساب باز کنند.

+ پیش‌نیاز دریافت مدرک mba چیست؟

ابتدا باید گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از شرکت در دوره، باید در آزمون مرتبط با آن شرکت کنید. در نهایت نیز بعد از کسب نمره قبولی در آزمون می‌توانید مدرک mba را دریافت نمایید.

نتیجه گیری

با دریافت مدرک mba می‌توانید به پیشرفت کسب‌وکار خود کمک کنید. به‌علاوه این امکان را خواهید داشت تا جایگاه شغلی خود را ارتقا دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مدرک می‌توانید به وب سایت دانشگاه کسب‌وکار مراجعه کرده و مقالات منتشر شده در این حوزه را مطالعه کنید.

Leave a comment