در این مقاله از دانشگاه کسب و کار می‌خواهیم راجع به رشته مدیریت mba اطلاعات لازم را با شما در میان بگذاریم. mba مخفف واژه Master of Business Administration  معادل با ارشد مدیریت بازرگانی است. این رشته پرطرفدار، سال ۱۹۰۸ از سوی دانشکده مدیریت هاروارد معرفی شد. امروزه شاهد ارائه آن از سوی معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستیم. بسیاری از افرادی که به دنبال کارآفرینی و مدیریت کسب و کار خودشان هستند، بهتر است از مباحثی که در سرفصل‌های آموزشی این رشته گنجانده شده، استفاده کنند. دوره mba  را می‌توان هم به صورت آکادمیک در دانشگاه و هم در موسسات خصوصی و آموزشی فرا گرفت.

مزیت‌های  تحصیل در رشته مدیریت MBA

رشته مدیریت mba برخلاف سایر رشته‌ها علاوه بر افزایش سطح آگاهی و سواد، به رشد شخصی هم کمک می‌کند. با تسلط بر این رشته، مهارت‌هایی را یاد می‌گیرید که روی زندگی شخصی، کاری و اجتماعی شما اثر مثبتی دارند. در هر حیطه‌ و جایی که فعالیت می‌کنید، mba  به شکوفا شدن استعدادهایتان و کسب اعتبار بیشتر، کمک می‌کند. وقتی مهارت رهبری، تفکر سیستمی، خلاقیت و… را فرا بگیرید، کسب و کارتان را به شکل حرفه‌ای تر، به سمت توسعه هدایت خواهید نمود.

فارغ التحصیلان این رشته در مقایسه با سایرین، از قدرت تفکر استراتژیک و سطح ارتباطی بالاتری برخوردار هستند. تفکر استراتژیک در هر موقعیتی به فرد کمک می‌کند تا هنگام مواجه شدن با چالش‌ها، ایده‌های مختلفی در ذهن پردازش و بهترین آن‌ها را انتخاب کند. mba  باعث می‌شود زندگی منظم‌تری داشته باشید و با تعهد و دیسیپلین لازم در مسیر توسعه قدم بردارید.

کسانی که در رشته مدیریت mba در حال تحصیل هستند، جهان بینی گسترده تری پیدا می‌کنند و نگاه و توجه خود را از روی مسائل جزئی کنار زده و یک تصویر کلی‌تر را در ذهن می‌پرورانند. از مزیت‌های تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی، پیدا کردن گروهی از انسان‌های هم هدف و هم مسیر است. بودن کنار افرادی که رویاهای بزرگی در سر دارند، باعث می‌شود که انگیزه فرد برای رسیدن به هدف مطلوب بیشتر شود. شبکه‌های دوستی می‌توانند تبدیل به شبکه‌های حرفه‌ای و کاری شوند.

در این نقطه است که فرصت‌های بزرگ‌تر خودشان را نشان می‌دهند و خلاقیت به حد اعلای خود می‌رسد. فارغ التحصیلان mba  معمولا موقعیت‌های شغلی خوبی پیش روی خود دارند. فقط کافی است آن چه را که آموخته‌اند بتوانند در اجرای وظایف سازمانی خود پیاده کنند.

گرایش‌های مختلف رشته مدیریت MBA

رشته مدیریت mba گرایش‌های مختلفی دارد که هر کدام متمرکز بر یک حوزه کاربردی هستند. گرایش مالی، بازاریابی، فناوری اطلاعات، تجارت بین الملل، استراتژی و مدیریت پروژه از جمله گرایش‌های این رشته هستند. باید با توجه به موقعیتی که دوست دارید در آینده فعالیتتان را در حیطه آن انجام دهید، گرایش مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. بازار کار گرایش‌های مختلف این رشته در هر جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد‌. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب گرایش مورد نظر در خصوص بازار کار آن گرایش تخصصی هم، تحقیق کنید.

بازار کار رشته MBA

در رشته مدیریت mba مهارت‌های مختلفی مثل رهبری، بازاریابی، حسابداری، اقتصاد، تحلیل داده، امور مالی و دارایی و… به دست می‌آیند. تمامی این مهارت‌ها اگر به درستی فرا گرفته شوند پولساز هستند. بنابراین بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد. با توجه به مهارت‌هایی که پیش‌تر اشاره کردیم موقعیت‌های شغلی مختلفی مثل مدیر بازاریابی، مدیر عملیات، مشاور مالی، مشاور سرمایه‌گذاری، مدیر آی تی، مدیر منابع انسانی و… در این مسیر قابل دستیابی هستند‌.

از دیگر مشاغلی که دانشجویان و فارغ التحصیلان mba  به آن علاقه زیادی دارند، کوچینگ یا همان مربی گری است. کوچینگ در دنیای امروز جایگاه ویژه‌ای بین مردم پیدا کرده و در کشور خودمان هم طی سال‌های اخیر شاهد پیشرفت قابل توجهی در این حوزه بوده‌ایم‌. هر کارآفرینی که صاحب یک کسب و کار بزرگ یا کوچک است به همراهی یک کوچ متخصص برای ادامه مسیر نیاز دارد تا فرصت‌ها و چالش‌ها و نحوه مواجه شدن با آن‌ها را برای حرکت رو به رشد سازمان به او نشان دهد.

فرصت‌های مهاجرتی رشته MBA

تحصیل در رشته مدیریت mba یا گذراندن دوره‌های آن در موسسات و اخذ گواهی معتبر، یکی از رزومه‌های مثبت برای مهاجرت تحصیلی و کاری افراد متقاضی به شمار می‌رود. اگر فرد قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشد، یکی از بهترین رشته‌ها mba  است؛ زیرا در بسیاری از کشورها شرایط مناسبی از نظر کاری برای فارغ ‌التحصیلان فراهم است. برای نمونه یکی از این کشورها کانادا می‌باشد. افراد با داشتن مدرک لیسانس هم امکان جذب موقعیت‌های شغلی با درآمدی به مراتب بالاتر از سایر رشته‌ها را خواهند داشت. قبلا هم اشاره کردیم که این رشته شما را به شبکه تجارت بین المللی می‌تواند متصل کند. بسیاری از شرکت‌ها در دنیا متخصصین این حوزه را دعوت به همکاری می‌کنند. از این جهت فرصت مهاجرت شغلی برایتان به وجود می‌آید. امکان بورسیه شدن جهت ادامه تحصیل در گرایش‌های mba  نیز در دانشگاه‌های معتبر دنیا وجود دارد.

سوالات متداول

-آیا موقعیت‌ شغلی مناسب برای فارغ‌ التحصیلان MBA در داخل ایران هم وجود دارد؟

+چه در ایران و چه در خارج، این مورد کاملا بستگی به میزان مهارت‌های فارغ‌ التحصیلان دارد. خیلی از افراد با ورود به این رشته، کسب و کارهای بزرگی را راسا راه اندازی کرده اند. این در حالی است که برای عده‌ای دیگر حضور در این رشته فقط اتلاف وقت بوده است‌. امروزه بسیاری از شرکت‌های داخلی به دنبال جذب افراد دارای مدرک mba  هستند.

-اگر دوره MBA را در موسسات خصوصی بگذرانیم، می‌توانیم با مدرک آن مهاجرت کنیم؟

+اگر موسسه‌ای که دوره‌های مربوط به رشته مدیریت mba را برگزار می‌کند، زیر نظر وزارت علوم و مورد تایید سازمان‌های بین المللی باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

کلام آخر

ما در رسانه دانشگاه کسب و کار تلاش کردیم تا با بیانی روشن به تبیین مسائل پیرامون  رشته مدیریت mba بپردازیم. این رشته پرکاربرد را چه در دانشگاه و چه در موسسات خصوصی دنبال کنید، فرصت‌های زیادی پیش رویتان قرار می‌گیرند. هم می‌توانید در شرکت‌های داخلی استخدام شوید یا در حالت ایده‌آل‌تر کسب و کار شخصی خودتان را راه اندازی کنید و به آن رونق ببخشید. از طرف دیگر بسیاری از فرصت‌های مهاجرتی چه از نظر شغلی و چه از نظر کاری برایتان فراهم خواهند شد. اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه فرصت‌های مطروحه دارید، آن را با ما و همراهانمان در میان بگذارید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *