رشته مدیریت کسب و کار (MBA) یکی از رشته‌های محبوب در دنیا است که با هدف موفقیت در دنیای تجارت ارائه می‌شود. پس از فارغ التحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد MBA امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز فراهم می‌شود. دکتری MBA فرصت آشنایی بیشتر با این رشته کاربردی در تجارت را به شما می‌دهد. اگر علاقه مند به رشته مدیریت کسب و کار هستید و با عشق و علاقه در مقطع کارشناسی ارشد این رشته تحصیل کرده‌اید، ادامه تحصیل در مقطع دکتری را به عنوان یک فرصت طلایی در نظر بگیرید.

تحصیل در دکتری MBA فرصت طلایی برای دانشجویان علاقه مند به این رشته است. به خصوص اینکه مدرک دریافت شده پس از فارغ التحصیلی در این مقطع، کاملا معتبر بوده و در سراسر جهان قابل پذیرش است. با این حال قبل از انتخاب رشته در مقطع دکتری مدیریت کسب و کار، باید بیشتر در مورد این رشته و جزئیات آن بدانید.

دکتری MBA چیست؟

دکتری مدیریت کسب و کار که به اختیار با نام DBA (Doctorate Of Business Administration) شناخته می‌شود، یک مقطع تحصیلی تحقیقاتی است که متمرکز بر اجرای شیوه‌های کاربردی تجارت ارائه می‌شود. سطح دوره دکتری MBA بسیار بالاتر از دوره کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار است. به طوری که می‌توانید با دریافت مدرک DBA در واقع یک مدرک ترمینال در شاخه مدیریت بازرگانی داشته باشید.

مقطع دکتری MBA بر پایه دانش نظری و با استفاده عملی از کسب و کار ارائه می‌شود. فارغ التحصیلان با دریافت مدرک این رشته، می‌توانند برای حل مشکلات سازمان‌ها و کسب و کارها، از خلاقیت، نوآوری و همچنین کارآفرینی استفاده کنند. در این مقطع تحصیلی معمولا آموزش‌ها به صورت عملی است. به طوری که دانشجویان می‌توانند اطلاعات زیادی در زمینه مالی، مدیریت، حسابداری و … کسب کنند.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری MBA به صورت تمام وقت حدود 3 الی 4 سال است. پس از فارغ التحصیلی، می‌توانید بالاترین سطح مدرک را در دنیای کسب و کار و تجارت دریافت کنید و به بازار کار وارد شوید. ارزش مدرک DBA بسیار بالا بوده و برای افراد علاقه مند به این حوزه گزینه منحصر به فردی محسوب می‌شود.

دکتری DBA چه تفاوتی با MBA دارد؟

رشته مدیریت کسب و کار، رشته‌ای است که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌شود و پس از فارغ التحصیلی در این رشته، می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد MBA را دریافت کنید. اما رشته DBA، رشته‌ای است که در مقطع دکتری تحصیل می‌شود.

بنابراین در واقع دکتری MBA، همان DBA است و تفاوتی میان این دو وجود ندارد. اما باید توجه داشته باشید که مدرک تحصیلی که در نهایت پس از فارغ التحصیلی در رشته MBA در مقطع دکتری دریافت می‌کنید، مدرک دی بی‌ای می‌باشد. این مدرک تحصیلی در جهان معتبر است و حتی در صورت نیاز به مهاجرت، می‌توانید با این مدرک در خارج از کشور شغل پیدا کرده و مشغول به کار شوید.

انواع گرایش‌های دکتری MBA

دکتری MBA رشته تحصیلی محبوبی در میان افرادی است که در حوزه تجارت حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. این رشته در جهان شناخته شده است و با گرایش‌های مختلفی نیز در کشور ایران تدریس می‌شود. تحصیل در مقطع دکتری مدیریت کسب و کار، می‌تواند شما را با دنیای تازه‌ای آشنا کند. به طوری که می‌توانید دانش‌های علمی جدیدی را پس از فارغ التحصیلی در دوره دکتری تجربه کنید.

گرایش‌های دکتری MBA مانند گرایش‌های مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، تنوع بالایی دارند. انتخاب هر گرایش تحصیلی می‌تواند به شما این امکان را بدهد تا بر اساس علایق و همچنین اهداف خودتان در دراز مدت، در مقطع تحصیلی دکتری تحصیل کنید. در ادامه شما را با انواع گرایش‌های تحصیلی دکتری MBA آشنا می‌کنیم. در نظر داشته باشید که دروس ارائه شده در هر یک از گرایش‌ها نیز با هم متفاوت است. بنابراین، حتما علاقه و هدف نهایی خودتان را برای انتخاب این گرایش‌ها در نظر داشته باشید.

 • گرایش استراتژی
 • گرایش بازاریابی
 • گرایش فناوری
 • گرایش مالی
 • گرایش عمومی
 • گرایش سازمان‌های پروژه محور
 • گرایش خدمات
 • گرایش کارآفرینی
 • گرایش انرژی
 • گرایش رفتار سازمانی و منابع انسان
 • گرایش سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات
 • گرایش نوآوری و توسعه محصول و خدمت
 • گرایش عملیات و زنجیره تامین
 • گرایش کسب و کار بین المللی

موفقیت در دکتری MBA

در دنیای تجارت امروز که هر فرد با توجه به توانایی‌های خودش درآمد کسب می‌کند، موفقیت در حوزه مدیریت کسب و کار صرفا وابسته به مدرک نیست. دانشجویان زیادی وجود دارند که به امید ورود به حوزه تجارت در مقطع دکتری مدیریت کسب و کار و کارشناسی ارشد MBA تحصیل کرده‌اند؛ اما پس از فارغ التحصیلی به آن چیزی که مد نظر داشته‌اند، نرسیده‌اند.

بنابراین، اگرچه بازار کار برای فارغ التحصیلان دکتری MBA فرصت خوبی را برای موفقیت دانشجویان ارائه می‌کند. اما برای اینکه بتوانید در دنیای تجارت موفق شوید و به درآمد خوبی برسید، فقط داشتن مدرک کافی نیست. می‌بایست به صورت تجربی نیز کار کنید و رزومه قوی داشته باشید. این روزها افرادی در حوزه مدیریت کسب و کار به موفقیت می‌رسند که ایده‌های نابی برای کسب و کارهای مختلف داشته باشند.

سوالات متداول

مدرک MBA بهتر است یا DBA؟

مدرک MBA مربوط به مقطع کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار است و مدرک DBA مربوط به مقطع دکتری این رشته می‌باشد. بسته به هدف شما برای تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار، هر دو مدرک می‌تواند کاربردی باشند.

کدام گرایش دکتری مدیریت کسب و کار بهتر است؟

همه گرایش‌های دکتری مدیریت کسب و کار کاربردی هستند. شما باید بر اساس هدف، برنامه ریزی آینده و همچنین چالش‌های پیش رو در جامعه، بهترین گرایش دکتری MBA را انتخاب کنید.

کلام آخر

تحصیل در مقطع دکتری MBA می‌تواند برای بسیاری از افراد یک هدف بزرگ باشد. در دنیای تجارت امروز پیشرفت در این حوزه می‌تواند به منزله کسب درآمد و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ باشد. به همین خاطر اگر به تجارت و مدیریت کسب و کار علاقه مند هستید و می‌خواهید ایده‌های خودتان را به اجرا درآورید، این فرصت تحصیل در مقطع دکتری را از دست ندهید. کارشناسان در دانشگاه کسب و کار نیز می‌توانند به شما برای انتخاب بهترین گرایش مقطع دکتری مدیریت کسب و کار کمک کنند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و پرسیدن هر گونه سوال، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *