طراحی لوگوی حرفه‌ای، جزو آن دسته مشاغلی است که هم می‌توان از طریق آن درآمد دلاری داشت و هم درآمد ریالی. به عبارت دیگر در دنیای کسب و کارها، داشتن یک لوگوی حرفه‌ای باعث می‌شود که برندها خیلی بهتر و سریع‌تر معروف شوند. بنابراین افرادی که در طراحی لوگو بصورت حرفه‌ای و خلاقانه عمل می‌کنند، پروژه‌های زیادی را از صاحبان کسب و کار دریافت می کنند. و افراد معمولی در مقابل افراد حرفه‌ای شانس زیادی برای موفقیت ندارند.  بنابراین برای اینکه بتوانید به یک درآمد قابل توجه از طراحی لوگو دست پیدا کنید، نیاز است تا در ابتدا با ماهیت لوگو و روش‌های طراحی آن بطور کامل آشنا شوید. سپس سعی کنید در هنگام طراحی لوگو از قوه تخیل خود و همچنین مفهوم و هدف کسب و کار کمک بگیرید.

بنابراین قصد من از نوشتن این مقاله این بود که شما را بطور خلاصه با طراحی لوگوی حرفه‌ای آشنا کنم. همچنین به شما بهترین‌ سایت‌هایی که می‌توانید از طریق آن به مهارت طراحی لوگوی حرفه‌ای دست پیدا کنید، معرفی کنم.

پس اگر علاقمند به طراحی لوگو بصورت کاملا حرفه‌ای هستید و قصد دارید که از این مهارت و هنر درآمد قابل قبولی کسب کنید، تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار باشید. 

لوگو چیست؟

لوگو یا نشان، به عنوان یک طرح گرافیکی تشکیل شده از الگوهای کلمات، تصاویر و رنگ‌ها به منظور شناسایی یک برند یا محصول می‌باشد. از طرفی یک لوگوی موفق، نقش بسیار مهمی در معرفی برند، شرکت یا خدمات به مخاطبان دارد. تمامی کسب و کارهای حرفه‌ای از یک لوگویی استفاده می‌کنند که در ذهن مخاطب ماندگاری داشته باشد و قابل تشخیص استفاده باشد.

به عنوان مثال، با فکر کردن به نام‌هایی چون کوکاکولا، نایک، آدیداس، پپسی و بسیاری دیگر، قطعا لوگوی آن‌ها به ذهن می‌آید. لوگویی که تصویری قوی و یکنواخت از برند و باعث شناخته شدن آن می‌شود. این نشانه‌ها نه تنها یک برند را تعریف می‌کنند بلکه هویت و تصویر آن برند را در ذهن مردم به طور قابل توجهی تقویت می‌کنند. 

چرا تمام کسب و کارها به یک لوگوی حرفه‌ای نیاز دارند؟

یکی از عواملی که به افزایش درصد موفقیت هر کسب و کار کمک می‌کند و باعث رشد بازار می‌شود، تمایز و تفاوت شما نسبت به رقباست. این تمایز می‌تواند از جوانب گوناگونی نشات بگیرد، از جمله ارائه کیفیت بالاتر محصولات یا خدمات، فراهم کردن قیمت‌های منصفانه‌تر، استفاده از راهکارهای تبلیغاتی گسترده‌تر یا حتی داشتن یک لوگوی بیان‌کننده و منحصربه‌فرد. به طور کلی، تمایز در کسب و کار به معنای ارائه چیزی منحصربه‌فرد و متفاوت به مشتریان است که آنها را به سوی شما جلب می‌کند و باعث می‌شود که شما نزد مشتری، ارزش بیشتری نسبت به سایرین پیدا کنید.

معرفی انواع مختلف لوگوها

لوگوها دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان آن‌ها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد. طراحی لوگو بسته به نوع کسب و کار و هدف مخاطب، ممکن است متفاوت باشد.

لوگو نوشتاری:

لوگوتایپ یا وردمارک (wordmark). این نوع لوگو از نوشته و حروف به عنوان نماد استفاده می‌کند. در این نوع لوگو، اسم برند یا شرکت به شیوه‌ای خاص و منحصربه‌فرد با فونت و اندازه مشخص نمایش داده می‌شود. طراحی وردمارک نیازمند خلاقیت است و اسم برند باید به شکلی واضح و قابل فهم نمایش داده شود. برای طراحی بهتر این نوع لوگو، همکاری با یک طراح گرافیک ماهر توصیه می‌شود.

لوگو تصویری:

لوگو مارک یا تصویری، از یک طرح گرافیکی یا تصویر خاص ساخته می‌شود. این نوع لوگو نسبت به لوگوهای نوشتاری پیچیده‌تر است و برای درک آن، نیاز به شناخت حداقلی از برند است. به عنوان مثال، لوگوهای تلگرام و اپل از این نوع هستند. استفاده از یک نماد و تصویر مناسب بسیار حیاتی است در طراحی این نوع لوگو.

لوگو ترکیبی:

همان‌طور که از نامش مشخص است، این نوع لوگو ترکیبی از ادغام لوگو نوشتاری و تصویری تشکیل شده است. به عنوان نمونه، لوگوی برند پوما یک مثال معروف از لوگو ترکیبی است. استفاده از هرکدام از نمادها به نوع کسب و کار، مخاطبان و سلیقه شما بستگی دارد. لازم به ذکر است که طراحی لوگو یکی از جنبه‌های حیاتی در برندسازی و بازاریابی است. بنابراین توصیه می‌شود قبل از طراحی نهایی، با یک گرافیست حرفه‌ای مشورت نمایید.

عوامل تاثیر گذار در طراحی لوگوی حرفه‌ای

زمانی که یک لوگو به درستی طراحی می‌شود، به عنوان چهره‌ای برای کسب و کار شما عمل می‌کند و به مخاطبان کمک می‌کند تا شما را بهتر بشناسند و خدمات ارائه شده توسط شما را نسبت به سایر رقبا بهتر درک کنند. در انتخاب نحوه طراحی یک لوگو، چندین مولفه وجود دارد که باید با هم ترکیب شوند تا یک طرح نهایی برای شما ایجاد کنند. برخی از عواملی که برای طراحی لوگو یا نماد کسب و کار شما باید به آن‌ها توجه کنید را در ادامه معرفی می‌کنم.

 1. رنگ:

انتخاب رنگ برای لوگو نه تنها به سلیقه شما بستگی ندارد، بلکه نیازمند تحقیق و دقت است. طرح رنگ مناسب می‌تواند هویت لوگوی شما را شکل دهد و بر احساسات و ارتباط احساساتی با برند شما تأثیر بگذارد. به طور معمول، استفاده از بیش از 3 رنگ در طراحی لوگو توصیه نمی‌شود.

 1. تصویر:

به طور کلی، تصاویر باید مرتبط با محصول یا خدمات ارائه شده توسط کسب و کار شما باشند. با این حال، در برخی موارد، لوگوها از تصاویر انتزاعی برای بیان خلاقیت و شخصیت برند استفاده می‌کنند. هنگام استفاده از تصاویر غیر مرتبط، بهتر است این ایده‌ها را به یک داستان یا احساس مرتبط با محصول خود متصل کنید.

 1. نوشته:

برای طراحی لوگو با استفاده از حروف، به نکاتی مانند نوع فونت و اندازه نوشته توجه کنید. همانند رنگ، استفاده از حداکثر 2 یا 3 نوع فونت بهتر است تا طرح لوگو به سادگی و انطباق باشد.

 1. شعار:

شعار معمولا زیر یا اطراف یک لوگو قرار می‌گیرد و یک جمله ساده است که در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود. هر لوگو به شعار نیاز ندارد، اما استفاده از آن می‌تواند تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، ال‌جی از شعار «Life’s Good» استفاده می‌کند.

ویژگی‌های یک برند حرفه‌ای

یک برند حرفه‌ای دارای ویژگی‌های زیر است:

 • برند حرفه‌ای باید یک شناسه قابل تشخیص داشته باشد که به راحتی توسط مخاطبان شناخته شود. لوگو، نام و عناصر برندی که منحصر به فردی دارند، به شناخت‌پذیری برند کمک می‌کنند.
 • برندهای حرفه‌ای به مشتریانشان ارزش ارائه می‌دهند. این ارزش می‌تواند از طریق محصولات یا خدمات با کیفیت، تجربه کاربری مثبت، پشتیبانی موثر یا روابط مستمر با مشتریان ارائه شود.
 • برندهای حرفه‌ای در طولانی مدت پایدار هستند و به مخاطبانشان اعتماد می‌بخشند. این اعتماد از طریق کیفیت، صداقت، وفاداری به قول داده شده و احترام به مشتریان ایجاد می‌شود.
 • برند حرفه‌ای توانایی تمایز از رقبا را دارد و یک نوآوری یا ویژگی‌های منحصر به فرد دارد که آن را از سایرین متمایز می‌کند.
 • برند حرفه‌ای نه تنها محصولات یا خدمات خود را ارائه می‌دهد بلکه با مشتریانش ارتباط فعالی دارد. این ارتباطات می‌توانند از طریق رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، خدمات پس از فروش و یا فعالیت‌های دیگر ایجاد شود.
 • برند حرفه‌ای در تمامی ارتباطات و نمایندگی‌های خود از یک رویه و هماهنگی منسجم استفاده می‌کند. این هماهنگی در ارتباطات، تصاویر، وعده‌های برند و سبک ارتباطات مشاهده می‌شود.
 • برندهای حرفه‌ای به خوبی بازار خود و مشتریانشان را می‌شناسند و توانایی تطبیق با تغییرات بازار و نیازهای مخاطبانشان را دارند.
 • برندهای حرفه‌ای توانایی دارند تا استراتژی‌های بازاریابی خود را به گونه‌ای اجرا کنند که باعث جذب مخاطبان و افزایش فروش شوند.

معرفی بهترین‌ سایت‌های طراحی لوگوی حرفه‌ای

برای اینکه بتوانید یک طراح حرفه‌ای لوگو شوید، علاوه بر مطالعه آزاد و تمرین و تکرار، شما به یک مربی و استاد خوب نیاز دارید که در تمام مسیر یادگیری همراه شما باشد. اما اگر صاحب کسب و کار هستید و وقت کافی برای یادگیری طراحی لوگوی حرفه‌ای را ندارید،  بنابراین من برای راحتی شما تعدادی سایت که می‌توانید از طریق آنها برای برند و کسب و کار خود یک لوگوی حرفه‌ای سفارش دهید را  در ادامه به شما معرفی خواهم کرد.

معرفی سایت پارماتیک برای طراحی لوگوی حرفه‌ای

با استفاده از رویکرد نوآورانه و دیدگاهی متفاوت در زمینه ارائه خدمات برندینگ و دیجیتال مارکتینگ، پارماتیک به عنوان یک پلتفرم معتبر، به دنبال ارتقا و توسعه کسب و کارهای جوان و بزرگ می‌باشد. هدف اصلی پارماتیک، ایجاد یک تحول مثبت و پویا در پیشرفت شرکت‌ها به طوری که اثر مثبتی بر روند رشد آن‌ها در سطح جهانی داشته باشند.

تیم پارماتیک به این مسئله باور دارند که مرزها تنها محدودیت‌های ذهنی هستند و شرکت‌ها نباید محدود به مرزهای جغرافیایی کشورها باشند. تیم پارماتیک، به این اعتقاد دارند که رشد و توسعه کسب و کارها باید از محدودیت‌های جغرافیایی آزاد باشد و باید براساس امکانات جهانی و نهادهای جهانی شکل گیرد.

تجربه رشد و توسعه واقعی  کسب و کارتان را از طریق پارماتیک تجربه کنید، جایی که مفهوم واقعی «رشد در کسب و کار» با نگرشی پویا و نوآورانه برای بهبود فرآیندها و بهره‌وری به واقعیت پیوسته می‌شود.

ورود به پارماتیک

معرفی سایت مستر دیزاین برای طراحی لوگوی حرفه‌ای

مستر دیزاین، یک استودیو طراحی و گرافیک متخصص است که در زمینه‌ی طراحی لوگو، برندینگ و ایجاد هویت بصری برای شرکت‌ها، کسب و کارها و افراد فعالیت می‌کند. تیم مستر دیزان به طراحی لوگو‌های منحصر به فرد و قدرتمند، که هویت و شناسه برند را به دقت و کیفیت بالا نشان می‌دهند، مشغول هستند.

افراد در مستر دیزاین، تلاش می‌کنند تا با استفاده از دیدگاه خلاق و دانش فنی عالی، لوگوهایی را طراحی کنند که دارای بهترین خلاقیت و دیزان باشند. همچنین مستر دیزاین هنگام ارائه خدمات اختصاصی به نیازهای ویژه مشتریان اهمیت می‌دهند و سعی در ارتقا و بهبود برندهای مشتریان دارند.

تیم متخصص مستر دیزاین، با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و ابزارهای طراحی و همچنین همراه با خلاقیت، اقدام به طراحی لوگوهای حرفه‌ای برای مشتریان خود می‌کنند. همچنین مستر دیزاین با دقت به نیازها و اهداف مشتریان گوش سپرده و با همکاری نزدیک با آنان، لوگوهایی را طراحی می‌کنند که بسیار با خواسته مشتریان نزدیک است و شباهت دارد.

اگر شما نیز به دنبال یک لوگوی استثنایی و یک هویت برندی منحصر به فرد هستید، ما  به شما مستر دیزاین را معرفی می‌کنیم.

ورود به مستر دیزاین

معرفی سایت آرمکده برای طراحی لوگوی حرفه‌ای

سایت آرمکده در تیر ماه سال 1390 با یک ایده شفاف و هدفمند، مبتنی بر اصول علمی و استانداردهای جهانی، در زمینه طراحی لوگو و هویت تجاری کسب و کارها آغاز به کار کرد. این مجموعه با حمایت مشتریان خود و بهره‌گیری از جدیدترین روش‌های طراحی و هویت‌دهی، توانسته است در طول 11 سال گذشته، به عنوان خالقی برجسته در حوزه طراحی لوگو و هویت‌های بصری بی‌نظیری برای بیش از 1800 شرکت و برند مختلف ایجاد کند.

رعایت حقوق مشتریان، گوش دادن به نظرات و سلایق آن‌ها و همراهی با آنان تا رسیدن به رضایت کامل، بخش جدایی‌ناپذیری از ارزش‌ها و اصول اخلاقی گروه آرمکده است. همچنین، ارائه مشاوره‌های تخصصی و کاربردی به منظور تقویت و پیشرفت هویت سازمانی، یکی از اهداف اصلی این مجموعه محسوب می‌شود.

ورود به آرمکده

 

معرفی کامل سایت لوگونومی برای طراحی لوگوی حرفه‌ای

لوگوساز آنلاین لوگونومی، یک پلتفرم طراحی لوگو آنلاین در فضای وب است که به شما این امکان را می‌دهد تا به‌صورت سریع و آسان، بدون نیاز به دانش یا تجربه در زمینه طراحی گرافیکی و حتی بدون آشنایی با نرم‌افزارهای خاص، لوگوی متناسب با نام و برند تجاری خود را ایجاد کنید.

این نرم‌افزار طراحی لوگو، با چند گام ساده و به‌سرعت، شما را در فرآیند ساخت یک لوگوی حرفه‌ای هدایت می‌کند. شما با وارد کردن نام و نشان تجاری کسب و کار خود، می‌توانید بدون هیچ دانش پیشینی از طراحی لوگو، در چند مرحله ساده و آسان، لوگویی شخصی‌سازی شده و با کیفیت بالا را ایجاد نمایید.

ورود به لوگونومی

معرفی شرکت رایامارکتینگ برای طراحی لوگوی حرفه‌ای

رایا مارکتینگ یک پلتفرم پویا و متخصص در زمینه طراحی لوگو است که به ایجاد هویت بصری مشغول است. این سایت از تخصص و دانش گسترده در زمینه طراحی گرافیکی بهره می‌برد و با ارائه خدمات حرفه‌ای، به شما کمک می‌کند تا لوگوی منحصر به فرد و جذابی را برای برندتان خلق کنید.

رایامارکتینگ بهترین راهکارها و روش‌های طراحی را با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن در اختیار شما قرار می‌دهد. از ایده‌پردازی و طراحی تا اجرا. این سایت با تیم متخصص خود درحال تلاش است تا یک طرح منحصر به فرد و خاص برای برند شما تولید کنند.

شما می‌توانید با استفاده از رایامارکتینگ ایده و تجسمی که برای لوگوی برندتان دارید را به واقعیت تبدیل کنید.  این سایت با ارائه‌ی خدمات سریع، دقیق و با کیفیت، مهمترین نیازهای طراحی لوگو و هویت بصری شما را برطرف می‌کند.

ورود به رایا مارکتینگ

سوالات متداول

چگونه یک لوگوی حرفه‌ای طراحی کنیم؟

برای طراحی یک لوگو حرفه‌ای، ابتدا باید بازار، مخاطبان و هدف کسب و کارتان را به خوبی درک کنید. سپس با توجه به این موارد، شروع به برنامه‌ریزی، طراحی اولیه، انتخاب رنگ‌ها و فونت‌ها و در نهایت بازبینی و بهینه‌سازی کنید.

چه نکاتی در انتخاب رنگ و فونت برای یک لوگو باید در نظر گرفت؟

 رنگ‌ها و فونت‌ها باید با محصول یا خدمات شما همخوانی داشته باشند و بازتابی از هویت برندتان باشند. انتخاب رنگ‌های ساده و کم‌رنگ معمولا ترجیح داده می‌شود و انتخاب فونت‌های خوانا و قابل خواندن بسیار اهمیت دارد.

چگونه می‌توانیم از ایده‌های خلاقانه برای طراحی لوگو استفاده کنیم؟

 برای استفاده از ایده‌های خلاقانه، می‌توانید از تحلیل بازار، مطالعه رقبا، ایجاد مواد مرجع برای الهام بخشی، همکاری با گرافیست‌های خلاق و همچنین ایده‌پردازی فراوان استفاده کنید.

چگونه می‌توانیم از اصول طراحی گرافیک برای یک لوگو حرفه‌ای استفاده کنیم؟

   استفاده از تعادل، رتبه‌بندی، هماهنگی، تناسب و سادگی از اصول اساسی طراحی گرافیک است که باید در طراحی لوگو به آنها توجه شود. همچنین استفاده از الگوهای طراحی و توجه به اصول ترکیب رنگ‌ها و فونت‌ها نیز بسیار مهم است.

چه نکاتی باید در انتخاب نوع لوگو (وردمارک، تصویری یا ترکیبی) در نظر گرفت؟

   انتخاب نوع لوگو باید بر اساس نوع کسب و کار، هدف مخاطبان و ارتباطی که می‌خواهید با آنها برقرار کنید، صورت گیرد. لوگوهای نوشتاری معمولا برای سادگی و قابلیت خواندن بیشتر ترجیح داده می‌شوند، در حالی که لوگوهای تصویری بیشتر به تصویرسازی احساسات و شناخت بهتر برند کمک می‌کنند. لوگوهای ترکیبی نیز تلاقی بین این دو را فراهم می‌کنند.

جمع بندی

لوگو در واقع یک نماد و شناسه‌ای است که هویت و فعالیت یک شرکت، کسب و کار یا برند را نمایان می‌کند. این نماد به عنوان چهره‌ای شناخته شده، اطلاعات مهمی را به مخاطبان انتقال می‌دهد و حتی بیشتر از نام و جزئیات فیزیکی یک کسب و کار در ذهن افراد ماندگاری دارد. لوگو، یک ابزار برجسته است که به شما کمک می‌کند تا نسبت به رقبای خود تفاوت داشته باشید و به خوبی در جذب مشتریان عملکرد مثبتی داشته باشید. بنابراین این نماد قدرتمند باعث افزایش فروش، درآمد و سود شما می‌شود، زیرا تصویری قابل تشخیص و خاص از برند یا شرکت شما را به مخاطبان القا می‌کند، که این ارتباط تصویری می‌تواند تاثیرات قابل توجهی در رونق کسب و کارتان داشته باشد.

ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. شما می‌توانید با ارائه پیشنهادات و انتقادات به بهتر شدن روند فعالیتی ما کمک کنید. پس با تیم دانشگاه کسب و کار در ارتباط باشید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *