آموزش devops باید توسط بهترین سایت‌ها و مدرس‌ها انجام شود. زیرا مهارت devops بسیار برای کسب و کارها نیاز است و می‌تواند کسب و کار شما را بسیار  پیشرفت دهد و به شما کمک کند تا بتوانید از رقبای خود سبقت بگیرید.

به عبارت دیگر در دنیای امروزی، برای بهبود عملکرد و کارایی کسب و کارها، روش‌ها و چارچوب‌های مختلفی ایجاد شده‌اند. این روش‌ها و فرایندها اغلب در حوزه‌های مختلفی از جمله توسعه نرم‌افزار، مدیریت عملیات، مدیریت زیرساخت‌ها و تحویل محصول (DevOps) به کار گرفته می‌شوند. اما برای استفاده صحیح و کارآمد از این روش‌ها، نیاز به دستیابی به اطلاعات کامل و جامع درباره آن‌ها دارید.

در این مقاله در دانشگاه کسب و کار، قصد داریم درباره DevOps یا هماهنگی بین توسعه و عملیات نرم‌افزار به صورت کامل صحبت کنیم. اگر شما به دنبال آموزش devopsهستید، با من تا انتها در دانشگاه کسب و کار همراه شوید تا اطلاعات و مفاهیم مهم را که نیاز دارید برای شروع و درک بهتر حوزه devops را فرا بگیرید.

فلسفه devop چیست؟

انتقال به DevOps نیاز به تغییر در فرهنگ و رویکرد ذهنی دارد. در اساس ساده‌ترین، DevOps به از بین بردن موانع موجود بین دو تیم سنتی یعنی توسعه و عملیات متمرکز است. در برخی سازمان‌ها، حتی ممکن است دو تیم جداگانه توسعه و عملیاتی وجود نداشته باشند. همچنین مهندسان ممکن است وظایف هر دو تیم را انجام دهند. با DevOps، دو تیم با هم همکاری می‌کنند تا عملکرد توسعه‌دهندگان و اطمینان عملیات را بهینه کنند. آن‌ها به دنبال برقراری ارتباط مداوم، افزایش کارایی و بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان هستند. سازمان‌هایی که از مدل DevOps استفاده می‌کنند، به طور معمول تیم‌هایی دارند که تمامی فرآیندهای توسعه و زیرساخت را به عنوان بخشی از مسئولیت خود می‌بینند، بدون توجه به ساختار سازمانی دقیق آن‌ها.

منظور از DevOps چیست؟

این روزها، ارائه سریع محصولات جدید یا ویژگی‌های تازه به بازار یکی از چالش‌های بزرگی است که شرکت‌ها در سطح جهان با آن روبرو هستند. هماهنگ سازی گروه‌های مختلف مانند توسعه، اطمینان کیفیت و عملیات فناوری اطلاعات برای تسریع فرآیند ارائه محصول به سرعت ممکن، یکی از چالش‌های دشوار برای شرکت‌ها است. در دهه گذشته، مفهوم DevOps وجود نداشت. اما از سال ۲۰۰۹ به بعد، یک مجموعه از فرآیندها برای هماهنگی و ارتباط بین توسعه، اطمینان کیفیت و عملیات IT به منظور کاهش زمان ارائه محصول به بازار، با نام DevOps شناخته شد.

رویکردهای DevOps مجموعه‌ای از اقداماتی است که برای حل مشکل شکاف بین توسعه، کنترل کیفیت و عملیات از طریق ارتباطات و همکاری موثر طراحی شده است. این شامل فرآیند ادغام مداوم با استقرار خودکار می‌باشد. هدف اصلی این رویکرد، ایجاد یک محیط برای توسعه، آزمون و ارائه محصول نرم‌افزاری به بازار است.

همچنین از دید کلمه‌ای، DevOps یک ترکیب از «توسعه» (development) و «عملیات» (operations) است که به مهندسی نرم‌افزار مربوط می‌شود. این رویکرد مبتنی بر ترکیبی از فرهنگ، روش‌ها و ابزارهایی است که توانایی سازمان را برای ارائه سریعتر نرم‌افزارها و خدمات را افزایش می‌دهد. توسعه و بهبود محصولات با سرعت بالاتری نسبت به سازمان‌هایی که از روش‌های سنتی توسعه نرم‌افزار و مدیریت زیرساخت استفاده می‌کنند، صورت می‌گیرد. این تسریع، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا به شیوه‌ای بهتر خدمات خود را به مشتریان  ارائه دهند و در رقابت بازار به‌طور موثر شرکت کنند.

آموزش devopsو نحوه عملکرد آن چگونه است؟

در مدل DevOps، تیم‌های توسعه و عملیات دیگر تیم‌ها را به‌صورت جداگانه در نظر نمی‌گیرند. گاهی این دو تیم به یک تیم یکپارچه تبدیل می‌شوند که در تمام چرخه عمر اپلیکیشن، از توسعه و آزمون گرفته تا استقرار و عملیات، در کنار هم کار می‌کنند و مجموعه‌ای گسترده از مهارت‌ها را توسعه می‌دهند که فقط به یک تابع محدود نمی‌شود. در برخی مدل‌های DevOps، تیم‌های تضمین کیفیت و امنیت نیز ممکن است با توسعه و عملیات هماهنگ شده و در طول چرخه زندگی برنامه، به هم پیوسته باشند. وقتی که امنیت به عنوان هدف اصلی تیم DevOps در نظر گرفته می‌شود، اغلب به آن با عنوان DevSecOps اشاره می‌شود.

این تیم‌ها از روش‌های خودکارسازی برای فرآیندها استفاده می‌کنند که قبلا دستی و آهسته انجام می‌شدند. از یک پشته فناوری و ابزار بهره می‌برند که به آنها کمک می‌کند به سرعت اپلیکیشن‌ها را توسعه دهند. همچنین، این ابزارها به مهندسان کمک می‌کنند تا وظایف خود را به‌صورت مستقل انجام دهند (مانند استقرار کد یا تامین زیرساخت) که قبلا نیاز به کمک دیگر تیم‌ها داشت. نتیجه این فرآیند، افزایش سرعت و کارایی تیم است.

آموزش devopsو مزایایی که دوآپس دارد

سرعت در ارائه محصول: سرعت عمل به منجر به نوآوری بیشتر و سریع‌تر برای مشتریان می‌شود، که شرکت‌ها را در جوابگویی به تغییرات بازار و به دست آوردن نتایج بهتر در عرصه کسب و کار تقویت می‌کند.

تحویل سریع: افزایش فرکانس و سرعت انتشار به منظور نوآوری و بهبود سریع‌تر محصول، فرصت بیشتری برای بهبود و تغییر محصولات فراهم می‌آورد، این امر باعث ارتقاء توانایی سازمان برای رقابت در بازار می‌شود.

قابلیت اطمینان: اطمینان از کیفیت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و تغییرات زیرساخت برای تحویل سریع‌تر و حفظ تجربه مثبت کاربران نهایی، اعتماد کاربران را به شرکت افزایش می‌دهد و تأثیر مثبتی بر کسب و کار دارد.

مقیاس‌پذیری: بهره‌برداری و مدیریت زیرساخت‌ها و فرآیندهای توسعه در مقیاس بزرگ، مدیریت سیستم‌های در حال تغییر و پیچیده را با کاهش ریسک به‌کار می‌گیرد، که باعث بهره‌وری بیشتر سازمان می‌شود.

بهبود همکاری: ایجاد تیم‌های مؤثرتر تحت مدل فرهنگی DevOps، ارزش‌هایی نظیر مالکیت و مسئولیت‌پذیری را ترویج می‌کند، که باعث بهبود هماهنگی و تعامل بین اعضای تیم می‌شود.

امنیت: حفظ کنترل و انطباق و استفاده از مدل DevOps بدون به خطر انداختن امنیت با استفاده از سیاست‌های انطباق خودکار، کنترل‌های دقیق و تکنیک‌های مدیریت پیکربندی، اطمینان از امنیت فرایندها و سیستم‌های ارائه را تضمین می‌کند.

معرفی ابزارهای مختلف devops

مدل DevOps یک ابزار موثر برای تیم‌ها است که به آن‌ها کمک می‌کند تا به سرعت و با قابلیت اعتمادی محصولات خود را به مشتریان ارائه دهند. این ابزارها کارهای دستی را به صورت خودکار انجام می‌دهند، به تیم‌ها کمک می‌کنند تا محیط‌های پیچیده را در مقیاس مدیریت کنند و عملکرد مهندسان را در سرعت بالا که توسط DevOps فعال شده است، حفظ می‌کنند.

سرویس‌های وب مانند آمازون وب سرویس (AWS) به‌طور خاص برای DevOps طراحی شده‌اند و برای استفاده اولیه با AWS cloud به وجود آمده‌اند. این سرویس‌ها به شما کمک می‌کنند تا از روش‌های DevOps که در بالا توضیح داده شده، بهره ببرید. با این حال، زیرا DevOps هماهنگی بین توسعه، QA و عملیات است، ابزاری که برای تمام نیازها مناسب باشد وجود ندارد. بنابراین، برای دستیابی به موفقیت در هر مرحله، از ابزارهای مختلفی باید استفاده کنید.

نمونه‌هایی از این ابزارها شامل موارد زیر است:

 • ابزارهای نظارت
 • ابزارهای مجازی‌سازی و کانتینرسازی
 • ابزارهای ساخت، تست و استقرار
 • ابزارهای مدیریت پیکربندی
 • ابزارهای Orchestration
 • ابزارهای سرویس‌های ابری

مزایای یادگیری devops چیست؟

با استفاده از آموزش DevOps، می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

افزایش سرعت: با اجرای DevOps، قادر خواهید بود به سرعت بیشتری به ارائه محصولات بپردازید و زمان بهینه‌تری برای توسعه و انتشار داشته باشید.

پایداری خدمات با استفاده از :DevOps استفاده از این رویکرد باعث ایجاد یک محیط پایدار برای ارائه خدمات می‌شود و امکان ارائه خدمات با کیفیت و پایدارتر به مشتریان را فراهم می‌آورد.

بهینه‌سازی سیستم : DevOps به شما کمک می‌کند فرآیندها و سیستم‌های خود را بهبود بخشیده و بهینه‌سازی کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

افزایش امنیت:  این رویکرد نه تنها از نظر فرآیندهای توسعه، بلکه از نظر امنیت نیز به شما کمک می‌کند تا از سیستم‌های خود بهترین حفاظت را داشته باشید و با افزایش امنیت، ریسک‌های احتمالی را کاهش دهید.

افزایش بازده سرمایه گذاری (ROI): با پیاده‌سازی DevOps، امکان دستیابی به بازدهی بیشتر از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته و بهبود عملکرد سیستم‌ها و فرآیندها، به افزایش ROI کمک می‌کند.

معرفی مرکز تخصصی خانه لینوکس ایران برای آموزش devops

خانه لینوکس ایران، یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ فناوران آنیسا، به‌عنوان یک مرکز تخصصی برای آموزش devops  و همچنین لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز در حوزه‌های مختلفی از جمله مدیریت سیستم‌های لینوکس، توسعه نرم‌افزار، DevNet، امنیت، شبکه و زیرساخت، Data Science و اینترنت اشیا (IOT) فعالیت می‌کند.

این مجموعه با ارائه بالاترین سطح کیفیت، به عنوان یکی از مراکز قوی آموزش لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز در سطح جهان، توانسته است بیش از 30,000 فرد را در سطوح مختلف آموزش دهد. فارغ‌التحصیلان این مرکز، به عنوان کارشناسانی متخصص در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بین‌المللی مانند Cisco، Dell، Amazon، VOLVO، MTN و حتی NASA فعالیت می‌کنند. آنان دانش و تجربه‌ی خود را در بالاترین سطح ارائه می‌دهند.

خانه لینوکس دارای یک دهه همکاری رسمی به عنوان Authorized Training Partner با موسسه بین‌المللی LPI کانادا است که این امر آنان را به یکی از قدرتمندترین مراکز آموزش و آزمون‌دهی حرفه‌ای لینوکس در جهان تبدیل کرده است. همچنین، برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در کشور نیز جزو دستاوردهای این مجموعه بوده و تمرکز اختصاصی خانه لینوکس بر مفهوم متن‌باز، همواره یکی از نقاط قوتی است که توسط دانشجویان و سازمان‌های دریافت‌کننده‌ی خدمات، بسیار مورد توجه و ارزشمند شناخته شده و ادامه دارد.

چرا باید از خانه لینوکس ایران کمک بگیریم؟

دوره‌های پیشرو و منحصربه‌فرد در حوزه لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز

 • نقشه‌ی راه کارآمد و قدرتمند، نتیجه‌ی تلاشات تخصصی مشاوران و اساتید با تجربه
 • برگزاری دوره‌های حضوری و آنلاین با محتوای ویدیویی که برخی از شرکت‌های بزرگ جهان بخشی از آنها را ارائه می‌دهند
 • ارائه سریع و با کیفیت دوره‌هایی با جدیدترین تکنولوژی‌های جهانی
 • استفاده از اساتید مجرب با دانش برتر برای ارائه بهترین مهارت‌ها و راهکارها
 • دوره‌های جامع، کاربردی و هدفمند برای بهبود سطح تخصصی
 • مشاوره رایگان صادقانه و ایجاد تنوع در انتخاب مسیر تحصیلی
 • آموزش‌های آنلاین با کیفیت برتر و میزبانی لینوکس و نرم‌افزارهای متن‌باز
 • همکاری با بیش از ۷۰۰ سازمان داخلی و خارجی برای توسعه نیروهای متخصص
 • استفاده از تکنولوژی‌های عملی و تعاملی در دوره‌ها
 • موفقیت فوق‌العاده دانشجویان و ورود آنان به شرکت‌های معتبر فناوری
 • پژوهش در بازار فناوری اطلاعات و درک بهتر از فناوری‌های نوین
 • تجربه گسترده در صنعت آموزش و دانش علوم مربوطه

ورود به خانه لینوکس ایران

معرفی گروه آموزشی فرزان برای آموزش devops

 

کارشناسان فنی تیم فرزان، با داشتن تحصیلات آکادمیک و به دست آوردن تخصص‌های لازم در حوزه‌های شبکه، تکنولوژی مجازی‌سازی و امنیت، آماده اند که تجربیات و دانش گسترده‌ای که در این زمینه‌ها به دست آورده‌اند، را به اشتراک بگذارند. آن‌ها نه تنها دارای تخصص فنی و علمی مرتبط با شبکه‌ها و فناوری‌های مجازی‌سازی هستند، بلکه توانایی ارائه تجربیات عملی و کاربردی را نیز دارند.

با تجربه‌های وسیع در صنعت، کارشناسان فنی تیم فرزان قادر به ارائه راه‌حل‌های نوین و کارآمد در زمینه شبکه‌ها، سیستم‌های مجازی‌سازی و تامین امنیت هستند. آن‌ها توانایی تبیین مفاهیم پیچیده فناوری به شکلی قابل فهم برای افراد غیرفنی را دارند و می‌توانند به دقت و وضوح، مسائل فنی را توضیح دهند.

اعضای تیم فنی فرزان، تلاش می‌کنند تا به روزترین تکنولوژی‌ها و روش‌های بهترین عملکرد را به مشتریان ارائه دهند. آن‌ها از نقطه نظر فنی و عملی، با دقت به نیازهای مشتریان گوش می‌دهند تا راهکارهایی ارائه دهند که هم از لحاظ تخصصی موثر باشند و هم با استفاده از بهترین رویکردهای علمی و فنی، به مشکلات فنی مشتریان پاسخ دهند. بنابراین شما می‌توانید با کمک گرفتن از تیم فرزان به آموزش devops پرداخت.

ورود به موسسه آموزشی فرزان

 

معرفی موسسه آموزشی ارژنگ برای آموزش devops

این مرکز از سال 1383 با هدف ارائه خدمات آموزشی به سازمان‌ها فعالیت خود را آغاز کرد. در طول دوره فعالیت خود، همواره برگزاری دوره‌های آموزشی با کیفیت، مطابق با استانداردهای جهانی روز، را به عنوان سیاست اصلی پیشرفت خود قرار داد. این مرکز با تمرکز بر ارائه دوره‌های با کیفیت و به روز، به هدف توسعه و گسترش فعالیت‌های آموزشی خود برای ارتقاء بیشتر سطح دانش فنی و فراگیران، ساختمان جدیدی را به بهره‌برداری رسانده است.

از سال 1389، این مرکز با نام «موسسه آموزشی ارژنگ»فعالیت خود را در زمینه آموزش شبکه و فناوری اطلاعات (IT) ادامه داده است. این مرکز همواره به دنبال توسعه و ارتقاء مفاهیم آموزشی خود بوده. و علاوه بر ارائه دوره‌های مطابق با نیازهای داخلی شرکت‌ها، تلاش کرده است تا با ارائه آموزش‌های تخصصی و با کیفیت، در سطح بین‌المللی نیز به عنوان یک مرجع آموزشی معتبر شناخته شود.

ورود به موسسه آموزشی ارژنگ

معرفی سایت enginedevops برای آموزش devops تخصصی

هدف اصلی از راه‌اندازی وبسایت enginedevops ، ایجاد یک مرجع جامع برای آموزش   ,devopsکوبرنتیز، داکر و ابزارهای DevOps است. ما اینجا نه تنها به دنبال ارائه یک پلتفرم آموزشی هستیم، بلکه به دنبال ایجاد یک فضایی هستیم که محتوا، اطلاعات و آموزش‌های جامع و کاملی را در حوزه‌های کوبرنتیز، داکر و ابزارهای DevOps ارائه دهد.

این وب‌سایت به عنوان یک منبع اصلی و قابل اعتماد، افرادی که به دنبال یادگیری مباحث مرتبط با این فناوری‌ها هستند، راهنمایی می‌کند. هدف ما ارائه منابع آموزشی کاربردی، آخرین تحولات صنعت و به روزرسانی‌های فناورانه در این زمینه‌ها است تا افراد بتوانند بهترین استفاده را از این فناوری‌ها برداشت کنند و در محیط‌های DevOps و کانتینریزیشن به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

بنابراین شما می‌توانید با خیالی آسوده و با تکیه بر تیم تخصصی enginedevops به آموزش devops بپردازید.

ورود به سایت ENGINEDDEVOPS

 

معرفی سایت ALM-DevOps برای آموزش devops تخصصی

سایت ALM-DevOps، به عنوان یک پلتفرم فناوری، ارائه دهنده‌ی جامع و کاملی از منابع آموزشی و تجارب عملی در زمینه مدیریت دوره devops است. همچنین فرآیندهای توسعه و عملیات (DevOps) است. این وب‌سایت با هدف تسهیل برخورداری از آخرین دانش‌ها، روش‌ها و ابزارهای مرتبط با devops ، به کاربران امکان می‌دهد تا درگیری بهتری با فناوری‌های نوین داشته باشند.

با تمرکز بر ارائه مطالب آموزشی، مقالات تخصصی، وبینارها، و منابع گوناگون  سعی در بالا بردن کیفیت آموزش devops برای مخاطبینش دارد. از طرفی دیگر  ALM-DevOps محلی است که توسعه‌دهندگان، مدیران سیستم، و افراد مشتاق به یادگیری فرآیندها و ابزارهای مدیریت دوره عمر نرم‌افزار و DevOps می‌توانند اطلاعات خود را به‌روز کنند. و از تجربیات دیگران بهره‌مند شوند.

ALM-DevOps به عنوان یک راهنمای کامل، سعی در ارتقا سطح دانش افراد در زمینه‌های مدیریت فرآیندهای توسعه، آزمایش و عملیات نرم‌افزاری دارد و نیازهایی که کاربران برای  یادگیری و شناخت ابزارهای مدرن در این حوزه دارند را تسهیل می‌کند.

ورود به سایت alm devops

سوالات متداول

DevOpsچیست و چرا مهم است؟

DevOps یک فلسفه فرهنگی و رویکرد عملی است که بر روی هماهنگی و همکاری بین توسعه‌دهندگان نرم‌افزار (Development) و تیم‌های عملیاتی (Operations) تمرکز دارد. این اتصال میان دو تیم، باعث بهبود سرعت و کیفیت عرضه نرم‌افزار، کاهش خطاها و افزایش انعطاف‌پذیری را به همراه دارد.

چه مهارت‌هایی برای یادگیری DevOps لازم است؟

مهارت‌های متعددی برای ایجاد محیط DevOps لازم است. این مهارت‌ها شامل مفاهیم سیستم‌عامل، اصول شبکه، مدیریت کد منابع ، ابزارهای اتوماسیون و مفاهیم مهم امنیت و مانیتورینگ می باشد.

چگونه می‌توانم DevOps را یاد بگیرم؟

می‌توانید از طریق دوره‌های آموزشی آنلاین که در این مقاله معرفی شدند کمک بگیرید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از کتاب‌ها، منابع وب‌سایت‌ها و همچنین شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مرتبط با DevOps کمک بگیرید. تا بتوانید این مهارت‌ها را یاد بگیرید.

اصول DevOps چیستند؟

اصول DevOps شامل اتوماسیون، هماهنگی، اندازه‌گیری و بازخورد، بهبود مداوم  و مشارکت فعال اعضای تیم  می‌شوند.

جمع بندی

DevOps به عنوان یک رویکرد فرهنگی و فنی در توسعه نرم‌افزار شناخته می‌شود که بر همکاری نزدیک بین تیم‌های توسعه و عملیات تمرکز دارد. این رویکرد به کمک ایجاد فرآیندهای اتوماتیک، توسعه، آزمایش، تست و انتشار نرم‌افزار را تسریع می‌بخشد. همچنین بهبود هماهنگی و ارتباط میان توسعه‌دهندگان و تیم‌های عملیاتی را ترویج می‌کند.

هدف اصلی DevOps، کاهش زمان لازم برای انتشار نرم‌افزار به بازار، افزایش کیفیت و اطمینان از پایداری سیستم‌ها و بهبود پاسخگویی نرم‌افزارها به نیازهای مشتریان است.

این رویکرد بر اصولی مانند اتوماسیون، هماهنگی و همکاری تیم‌ها، بازخورد مداوم و بهبود پایدار تاکید دارد. استفاده از ابزارهایی مانند Jenkins، Git، Docker و Kubernetes به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای DevOps را پیاده‌سازی کرده. و بهبود عملکرد و عرضه نرم‌افزارهایشان را تسریع بخشند.

ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. شما می‌توانید با ارائه پیشنهادات و انتقادات به بهتر شدن روند فعالیتی ما کمک کنید. پس با تیم ما در دانشگاه کسب و کار در  ارتباط باشید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *