مصاحبه یکی از ابزارهای حیاتی در فرآیند انتخاب و انتصاب نیروهای انسانی و برقراری ارتباطات مؤثر در جوامع و سازمان‌ها محسوب می‌شود.به عبارت دیگر در دنیای امروزی که ارتباطات و تبادل اطلاعات به نحوی فراگیر شده است، مصاحبه به عنوان یک روش ارتباطی فراتر از تبادل کلام است و به وسیله آن فرصتی فراهم می‌شود. تا علاوه بر انتقال اطلاعات، احساسات، شخصیت و توانایی‌های فردی نیز شناخته شوند. در این مسیر، مصاحبه به عنوان یک پل ارتباطی بین افراد، کمک به ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های مهم در حوزه‌های مختلف می‌کند.

 از جمله کاربردهای مصاحبه می‌توان به فرآیند استخدام و انتخاب کارکنان، تحقیقات علمی، رصد رویدادها و حوادث، و بررسی نیازها و مشکلات افراد و سازمان‌ها اشاره کرد. در این مقاله که در دانشگاه کسب و کار منتشر شده است، به بررسی اهمیت، انواع، مراحل و نکات کلیدی این ابزار ارتباطی می‌پردازیم. پس با من تا انتها همراه باشید.

مقدمه‌ای برای مصاحبه

در فرآیند مصاحبه شغلی، مسئولیت شما این است که متقاعد کننده عمل کنید و ثابت کنید که دارای مهارت‌ها، دانش و تجربه لازم برای انجام وظایف مورد نظر هستید. به همین دلیل، بدیهی است که کارفرما در طول مصاحبه سوالات مختلفی از شما خواهد پرسید. بهتر است قبل از شرکت در مصاحبه، اطلاعاتی درباره شرکت مورد نظر به دست آورید و اطلاعاتی مانند میزان درآمد یا آخرین محصولات آن را به‌دست آورید.

در حقیقت، نداشتن اطلاعات درباره جزئیات کاریابی می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد. اگر در مصاحبه به اشتیاق خود برای پیوستن به یک شرکت اشاره کنید، اما حتی اطلاعات ابتدایی را نداشته باشید، این می‌تواند تاثیر منفی بر قبولی شما در مصاحبه داشته باشد.  من در ادامه به اصول مهم و حیاتی مصاحبه اشاره می‌کنم.

قبل از مصاحبه از حوزه فعالیت شرکت آگاه شوید

بزرگترین عامل موفقیت در مصاحبه شغلی داشتن اطلاعات کامل از شرکت است. به عبارت دیگر قبل از وقوع مصاحبه، تلاش کنید از طریق منابع مختلف مانند وبسایت شرکت، شبکه‌های اجتماعی، مقالات و گزارشات، درباره شرکتی که می‌خواهید در آن کار کنید، اطلاعات جامعی کسب کنید. اطمینان حاصل کنید که می‌دانید شرکت چه خدمات یا محصولاتی ارائه می‌دهد، با چه رقبایی در بازار رقابت می‌کند، چه اصول و ارزش‌هایی را رعایت می‌کند و چگونه فرهنگ سازمانی آن است.

همچنین تلاش کنید از مصاحبه‌کنندگان نیز اطلاعاتی به دست آورید. مطلع شوید که هر مصاحبه‌کننده چه نقش و مسئولیتی در شرکت دارد، چه تخصص‌ها و علاقه‌هایی دارند و چگونه با شما در ارتباط خواهند بود. این دانش به شما کمک می‌کند تا پاسخ‌هایتان را با هدف‌ها و مقتضیات شرکت و مصاحبه‌کنندگان هماهنگ کنید. همچنین، این اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد سوالاتی مناسب‌تر را از مصاحبه کنندگان بپرسید و در مصاحبه به‌طور موثر‌تر عمل کنید.

درمورد شرح وظایف اطلاعات جمع‌آوری کنید

قبل از ورود به مصاحبه، اطمینان حاصل کنید که توضیحات مرتبط با وظایف و نیازمندی‌های شغلی که در آگهی استخدام یا سایت شرکت ذکر شده‌اند را به دقت مطالعه کرده‌اید. اطلاع داشته باشید که کدام وظایف و مسئولیت‌ها به عهده شما خواهد بود، چه مهارت‌ها و تجربیاتی مورد انتظار است، چه سطح آموزش و تخصصی مورد نیاز است، چه مزایا و محتوای فواید برای شما در نظر گرفته شده‌اند و چه گونه فرصت‌های پیشرفت و رشد در این شغل وجود دارد.

در طول مصاحبه، تلاش کنید نشان دهید که با شرح وظایف و نیازمندی‌های ارائه‌شده هماهنگی دارید و توانایی انجام آن‌ها را دارید. به منظور اثبات این موضوع، از مثال‌هایی از تجربیات و دستاوردهای خود که با شغل مورد نظر همخوانی دارند، استفاده کنید. این مثال‌ها می‌توانند نشان دهنده توانایی‌ها و مهارت‌های شما در مورد مسائل مهم شغلی باشند و به شما کمک کنند تا مصاحبه‌کننده را از تطابق شما با نیازهای شغلی متقاعد کنید.

آماده سازی پاسخ‌ها پیش از مصاحبه شغلی

بیشتر مصاحبه‌های شغلی شامل ترکیبی از بررسی رزومه، برخوردها و پاسخ‌های شما به سوالات می‌باشند. به همین علت، ضروری است که از پیش برای پاسخ به سوالات مختلف آماده باشید.

در تمام مصاحبه‌ها، یک سری سوال مشترک وجود دارد که به طور معمول مطرح می‌شوند. این سوالات شامل:

 1. می‌توانید کمی درباره خودتان توضیح دهید؟
 2. نقاط قوت خود را می‌شناسید؟
 3. آیا می‌توانید نقاط ضعف خود را بیان کنید؟
 4. چرا شما باید برای این شغل در نظر گرفته شوید؟
 5. در طی پنج سال آینده خود را در چه موقعیتی تصور می‌کنید؟

این سوالات در هر جلسه مصاحبه از شما پرسیده خواهند شد. بنابراین بهتر است که مدتی وقت بگذارید و پاسخ‌هایی مناسب و خوب برای این سوالات آماده کنید.

از قبل برای پوشش خود در روز مصاحبه برنامه داشته باشید

یکی از نگرانی‌هایی که کارجوها قبل از مصاحبه شغلی دارند، راه‌های مناسب پوشیدن لباس است. بدیهی است که انتخاب لباس مناسب می‌تواند تاثیر قابل توجهی در اولین تعامل با کارفرما داشته باشد. در این راستا، توصیه می‌شود که قبل از شروع مصاحبه شغلی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. انتخاب رنگ‌های خنثی: بهتر است در انتخاب پوشش خود از رنگ‌های معمول و خنثی استفاده کنید. این نوع انتخاب لباس تقریباً در تمام شرکت‌ها مورد تأیید قرار می‌گیرد و می‌تواند اولین انطباق خوبی را با محیط کاری ایجاد کند.
 1. متعادل بودن در انتخاب لباس: اگر کارفرما از شما خواسته است مانند یک کارمند روزمره لباس بپوشید، حواس‌پرتی به میزان فرمالیتهای انتخاب شده داشته باشید. بهتر است از ترکیبات متعادلی از لباس‌های رسمی و غیررسمی استفاده کنید.
 1. دقت در شستشو و اتو کردن لباس‌ها: مهم است که لباس‌های خود را پاک، مرتب و بدون چروک انتخاب کنید. لباس‌های شسته‌شده و اتو شده نشان‌دهنده دقت و اهمیتی است که به این مصاحبه می‌دهید.
 1. ایجاد تاثیر مثبت: در انتخاب لباس، به گونه‌ای اقدام کنید که ظاهر کلی‌تان مرتب و متناسب با موقعیت باشد. این اولین تعامل شما با مصاحبه‌کننده است و تأثیر مثبت آن بر محیط مصاحبه اهمیت دارد.

به همراه داشتن پوشه رزومه و مدارک تحصیلی

 

اگر پیش از مصاحبه از شما درخواست شده که برخی از مدارک خود را به همراه داشته باشید، توصیه می‌شود که از شب قبل آماده‌سازی این مدارک را انجام دهید. که در روز مصاحبه یک کپی از رزومه خود را در اختیار داشته باشید. حتی در صورت لزوم، می‌توانید فایل PDF رزومه خود را نیز به همراه داشته باشید.

حتما یک دفترچه یادداشت و یک خودکار را  به همراه خود داشته باشید. زیرا این امکان را به شما می‌دهد که نکات مهم را در طول مصاحبه یادداشت کنید. اطلاعاتی که برای پر کردن فرم‌های مختلف لازم است را نیز به همراه داشته باشید. این شامل اطلاعات تماس، تاریخ تولد، سوابق تحصیلی و شغلی، و سایر موارد مرتبط است.

اگر نمونه کارهایی دارید که به مصاحبه مرتبط هستند، بهتر است آن‌ها را به رزومه خود اضافه کنید یا در روز مصاحبه به همراه داشته باشید. این نمونه کارها می‌توانند توانایی‌ها و مهارت‌های شما را بهتر نمایش دهند و از جذابیت مصاحبه‌ای شما افزوده کنند.(همچنین شما با مطالعه مقاله رزومه نویسی دانشگاه کسب و کار می‌توانید با اصول و قواعد رزومه نویسی آشنا شوید)

داشتن اطلاعات از مصاحبه رفتاری و تکنیک‌‌هایش

مصاحبه رفتاری به این معنا است که مصاحبه‌کننده از شما در مورد چگونگی برخوردتان با موقعیت‌های مختلف در تجربیات شغلی گذشته‌ سوال می‌کند. با استفاده از تکنیک‌های مصاحبه رفتاری، می‌توانید به صورت روشن و قابل فهمی توضیح دهید که چگونه با چالش‌های شغلی روبرو شده‌اید و چگونه مهارت‌های خود را برای حل مسائل و پیشبرد وظایف به کار برده‌اید. همچنین، آشنایی با سوالات مصاحبه روانشناسی نیز می‌تواند به بهبود جلسه مصاحبه شغلی شما کمک کند.

در این نوع مصاحبه، شما به طور مستقیم از تجربیات و واقعیت‌های شغلی‌تان سخن می‌گویید. مصاحبه‌کننده ممکن است از شما بپرسد که در یک موقعیت دشوار چگونه واکنش نشان داده‌اید یا چطور با همکارانی که نظر متفاوتی داشتند همکاری کرده‌اید. در این حین، شما باید به صورت دقیق شرح دهید که چه کارها انجام داده‌اید، چگونه با مشکلات برخورد کرده‌اید و از چه مهارت‌هایی استفاده کرده‌اید تا به یک نتیجه موفق برسید.

آشنایی با سوالات مصاحبه روانشناسی نیز می‌تواند بهترین عملکرد شما در جلسه مصاحبه را تسهیل کند. این سوالات به شما کمک می‌کنند تا از جوانب روانشناختی و تفکری خود آگاهی داشته باشید و به سوالات بهتری پاسخ دهید که می‌تواند تصویر دقیق‌تری از شخصیت و توانایی‌های شما ارائه دهد.

در روز مصاحبه از تکنیک STAR استفاده کنید

روش STAR مخفف(Situation, Task, Action, Result) یکی از استراتژی‌های موثر در پاسخ دادن به سوالات چالشی در مصاحبه‌های شغلی است. این تکنیک به شما کمک می‌کند به سوالات مصاحبه رفتاری با منطق و قانع‌کننده پاسخ دهید. در ادامه، لیستی از سوالات پرسش‌شده در مصاحبه‌های رفتاری را برایتان آورده‌ام:

 1. مثالی از زمانی که در تیمی کار کردید که با مشکلات ارتباطی دست و پنجه نرم کرده بود. توصیف کنید چه مشکلی بود و چگونه آن را حل کردید.
 2. تجربه‌ای از مواجهه با فشار زمانی و موازنه کاری را توضیح دهید که نشان‌دهنده مهارت‌های مدیریت زمان شماست.
 3. وقتی که با یک همکار کم‌کار یا کارایی پایین همکاری کردید. چگونه با این موقعیت برخورد کردید و چه تأثیری داشت؟
 4. مثالی از زمانی که در یک پروژه‌ی چالشی شرکت کردید و باید تصمیم‌های مهمی را اتخاذ می‌کردید. چطور این تصمیمات را گرفتید و نتایج آن‌ها چگونه بود؟
 5. تجربه‌ای از رهبری یک تیم یا گروه را توصیف کنید. چگونه اعضا را هدایت کرده‌اید و چه نتایجی به دست آوردید؟
 6. زمانی که درگیر اختلاف نظر یا نزاع شدیدی با یک همکار یا مدیر بودید. چگونه به این موقعیت پاسخ دادید و چه برندهایی از این تجربه به دست آوردید؟

در پاسخ‌دهی به این سوالات، تلاش کنید پاسخ‌های منطقی، صادقانه و قانع‌کننده ارائه دهید. استفاده از تکنیک STAR به شما کمک می‌کند تا موقعیت (S)، وظیفه (T)، اقدام (A) و نتیجه (R) را به طور واضح و جامع تشریح کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا تجربیات و مهارت‌های خود را به اثبات برسانید و به کارفرما نشان دهید که چگونه با چالش‌ها و موقعیت‌های مختلف کنار آمده‌اید.

محیط مصاحبه را برای خود شبیه‌سازی کنید 

یکی از راه‌هایی که به موفقیت در مصاحبه شغلی می‌رسیم، تمرین بی‌پایان است. همانطور که اشاره شد، مصاحبه شغلی به عنوان مهم‌ترین مرحله در روند جذب و استخدام محسوب می‌شود. قبل از ورود به مصاحبه، تمرین برای بهترین پاسخ‌ها امری ضروری است. برای این منظور، می‌توانید از دوستان یا همکاران خود درخواست کمک کنید تا نقش مصاحبه‌کننده را برعهده بگیرند و سوالات رایج یا محتمل را از شما بپرسند.

در تمرین‌های خود، سعی کنید پاسخ‌های خود را به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین (بسته به نوع مصاحبه) ارائه دهید. در طول این تمرین، به نکاتی همچون لحن صدا، ایفای نقش بدن، زبان بدن، لبخند زدن و سایر عوامل غیرکلامی توجه کنید. پس از انجام تمرین، از دوست یا همکار خود خواهش کنید تا به شما بازخورد دهند. از آنها بپرسید که پاسخ‌های شما چقدر قابل فهم، منطقی و قانع‌کننده بوده‌اند. همچنین، از آنها بخواهید تا نظر خود را درباره عوامل غیرکلامی شما اعلام کنند. با توجه به بازخورد دریافتی، تلاش کنید ضعف‌های خود را بهبود داده و نقاط قوت خود را تقویت کنید.

 

در روز مصاحبه از زبان بدن قافل نشوید

استفاده از زبان بدن در مصاحبه شغلی یک عامل کلیدی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر نحوه ارتباط شما با مصاحبه‌کننده و نمایش شخصیت و مهارت‌هایتان داشته باشد. اینجا چند نکته مهم درباره استفاده از زبان بدن در مصاحبه شغلی آمده است:

 1. توجه به مخاطب: حین مصاحبه، تمرکز بر مصاحبه‌کننده و اظهار احترام به او بسیار مهم است. با نگاه به چشمان او و نه به سقف یا دیگر جاها، ارتباط چشمی برقرار کنید. این اعتماد به نفس و تمرکز شما را نشان می‌دهد.
 1. لبخند زدن: لبخند زدن یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک اتمسفر دوستانه و مثبت است. اما توجه کنید که این باید طبیعی باشد و از اغراق خودداری کنید.
 1. پوزهای بدن: حالت پوزهای بدن نیز تاثیر بسیاری بر تصویر شما دارد. ایستادن به وضعیت مستقیم، نشستن با پشتیبانی مناسب و ایجاد یک حالت آرام و اطمینان‌بخش می‌تواند شما را مطمئن‌تر و با انگیزه‌ به نظر بیاورد.
 1. حرکات دست و بازو: استفاده مناسب از حرکات دست و بازوها می‌تواند پویایی و انرژی شما را نشان دهد. اما از حرکات زیاد یا آشفته خودداری کنید که می‌تواند اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.
 1. تنظیم تماس بدن با محیط: در هنگام مصاحبه، تنظیم تماس بدن با فضا مهم است. تلاش کنید برای انتخاب موقعیت مناسبی که احترام به مصاحبه‌کننده و تعامل مؤثر را تسهیل کند.
 1. تفکر به زبان بدن مصاحبه‌کننده: در حین مصاحبه، تلاش کنید به زبان بدن مصاحبه‌کننده نیز توجه کنید. این به شما کمک می‌کند تا به سرعت به نیازها و تفکرات او پاسخ دهید.
 1. آرامش و اعتماد به نفس: استفاده از زبان بدن آرام و اعتماد به نفس، تاثیر آرامش‌بخش بر روحیه مصاحبه‌کننده و خودتان را دارد. این موارد می‌توانند به شما کمک کنند تا با شکوه و رضایت به نمایشگاه مصاحبه بروید.

چگونه خود را در مصاحبه معرفی کنیم؟

ابتدا، می‌خواهم نحوه معرفی خود به مسئول پذیرش را تشریح کنم و در ادامه توضیح دهم که در مصاحبه شغلی چه مواردی باید در معرفی خود در نظر بگیرید. از ابتدای مصاحبه، آماده باشید یک معرفی سریع از خودتان به شخصی که شما را استقبال می‌کند ارائه دهید. هنگام ورود به محل مصاحبه، با اشاره به نام خود و دلیل حضورتان، خودتان را به مسئول پذیرش معرفی کنید. به‌عنوان مثال:

نام من … است و برای مصاحبه با خانم/آقای ….در ساعت ۴ بعدازظهر قرار دارم.

من ….. هستم و قرار است ساعت ۹صبح با خانم/آقای…. مصاحبه داشته باشم.

پیش از اینکه به توضیح دادن جزئیات مربوط به معرفی خود در مصاحبه بپردازیم، باید ذکر کنم که در اولین تعامل با نمایندگان شرکت، باید با احترام و ادب رفتار کنید.

برخورد مناسب هنگام ملاقات با کارشناس استخدام

حالا می‌خواهم به ذکر این نکته بپردازم که هنگام معرفی خود در مصاحبه چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید. اغلب پیش می‌آید که باید چند دقیقه برای  فرا رسیدن نوبت مصاحبه خود منتظر باشید. در این مدت، شما ممکن است تا اتاق مصاحبه هدایت شوید یا کارشناس استخدام برای ملاقات با شما بیرون آید. حتی اگر قبل از  زمان ملاقات اطلاعات خود را در برگه‌ای وارد کرده‌اید، در هنگام ورود خود به‌طور کامل معرفی کنید تا مصاحبه‌کننده درباره شما اطلاعات کافی داشته باشد.

بعد از ورود به اتاق مصاحبه، با مصاحبه‌کننده دست داده و اگر او ابتدا دست خود را دراز نکرد، شما این اقدام را انجام دهید. اعمال این نکته به‌عنوان یک بخش از معرفی خود، نشانه‌ای از ادب و محترمانه‌بودن است. همچنین، در این مرحله به مصاحبه‌کننده بگویید که از اینکه با او ملاقات می‌کنید، خوشحالید، لبخند بزنید و از ارتباط چشمی استفاده کنید. به‌عنوان مثال: «من تینا لیونل هستم و خیلی خوشحالم که شما را ملاقات می‌کنم».

در طول مصاحبه هم از اشتباهات رایجی مثل عدم تمرکز یا انتخاب لباس نامناسب پرهیز کنید. اگر میدانید که ممکن است اضطراب ناشی از مصاحبه برایتان پیش‌آید، با تحقیق درباره شرکت و آماده شدن مناسب، می‌توانید از بروز مشکل در مرحله معرفی خود در مصاحبه جلوگیری کنید. همچنین، برای جلوگیری از تعریق دست، قبل از ورود به مصاحبه دستان خود را بشویید و خشک کنید. اگر این امکان وجود ندارد، می‌توانید دستانتان را با دستمال کاغذی خشک کنید.

از قبل به این سوالات پاسخ دهید

همان‌طور که به اشتراک گذاشته شد، کلید موفقیت در مصاحبه شغلی در داشتن آمادگی مناسب برای این فرآیند مختصر می‌شود. در هر مصاحبه شغلی، سوالاتی از دو دسته تخصصی و عمومی پرسیده می‌شوند. سوالات تخصصی به موضوع شغلی خاصی که در آن مصاحبه می‌شوید، مرتبط هستند، مثلا در زمینه‌های دیجیتال مارکتینگ یا مهندسی مکانیک. همچنین، سوالات عمومی و مشترک برای تمام مشاغل نیز در هر مصاحبه مطرح می‌شوند. پیشنهاد می‌شود سوالات رایج و عمومی مصاحبه را مرور کنید و به پاسخ‌های خود درباره هر کدام فکر کنید.

در ادامه، چند مثال از سوالات رایج در مصاحبه شغلی آمده است:

 1. در مورد خودتان بگویید.
 2. چگونه با این موقعیت شغلی آشنا شدید؟
 3. چرا این شغل را می‌خواهید؟
 4. نقاط قوت شما چیست؟
 5. نقاط ضعف شما چیست؟
 6. در مورد شرکت چه می‌دانید؟
 7. پنج سال دیگر خودتان را کجا می‌بینید؟
 8. چه نوع محیط کاری را ترجیح می‌دهید؟
 9. چگونه با اختلافات کاری میان همکارانتان روبرو شده‌اید و آن‌ها را مدیریت کرده‌اید؟
 10. کارفرما و همکاران شما شما را چگونه توصیف می‌کنند؟
 11. چگونه با فشار کاری مدیریت می‌کنید؟
 12. آیا سوالی درباره موقعیت شغلی یا شرکت دارید؟

با آماده‌سازی و تمرین پاسخ به این سوالات، می‌توانید با اطمینان و روشن‌فکری به مصاحبه شغلی خود بپردازید و توانایی‌ها و تجربیاتتان را به بهترین نحو به نمایش بگذارید.

به تجارب و دستاوردهای خود در روز مصاحبه اشاره کنید

قبل از ورود به مصاحبه، پیشنهاد می‌شود تجربیات کاری گذشته خود را به دقت مرور نمایید. این مرور به شما کمک می‌کند تا بهترین و جامع‌ترین پاسخ‌ها را به سوالات مرتبط با تجربیاتتان ارائه دهید. در این فرآیند، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. وظایف و مسئولیت‌ها: نقش‌ها و وظایفی که در هر شغل داشته‌اید را به یادآوری کنید. توصیف دقیق از چگونگی اجرای این وظایف به مصاحبه‌کننده کمک می‌کند تا شما را به عنوان یک کاندیدای مناسب برای شغل ارزیابی کند.
 1. دستاوردها: به دستاوردهای خود توجه کنید. این ممکن است به میزان رشد فروش، افزایش بهره‌وری، ارتقاء به سمت‌های مدیریتی یا هر دستاورد مثبت دیگری که در طی تجربیاتتان کسب کرده‌اید، مرتبط باشد.
 1. چالش‌ها و راه‌حل‌ها: با چالش‌ها و مشکلاتی که در طول مسیر کاری روبرو شدید آشنا شوید. سپس توضیح دهید چگونه این چالش‌ها را تشخیص داده و با استفاده از چه راه‌حل‌هایی آن‌ها را مدیریت نموده‌اید.
 1. یادگیری و بهبود: نشان دهید چگونه تجربیات کاری خود باعث یادگیری و بهبود مهارت‌های شما شده است. مثال‌هایی از تجربیاتی که شما را به یادگیری نقاط جدید و توانایی‌های اضافی ترغیب کرده‌اند، را مطرح کنید.
 1. انعکاس در رزومه: بهتر است اطلاعات تجربیات کاری خود را به طور کامل و دقیق در رزومه خود قرار دهید. این اطلاعات باید از قبل طراحی شده و به صورت جامع و قابل اندازه‌گیری باشد.

همچنین، در جهت تهیه یک رزومه دوزبانه با کیفیت، می‌توانید از ابزارهای رزومه ساز دوزبانه و رایگان مانند جاب ویژن استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا رزومه‌ای استاندارد و جذاب برای استفاده در مصاحبه‌های شغلی تهیه نمایید.

به نقاط قوت و ضعف خود در مصاحبه اشاره کنید

قبل از ورود به مصاحبه شغلی، توصیه می‌شود تا به افتخارات، قابلیت‌ها، نقاط قوت و ضعف‌های خود نگاه کنید. در این فرآیند، باید شناخت دقیقی از اینکه در زمینه‌های مختلف حرفه‌ای، آموزشی یا تحقیقاتی چه مهارت‌ها و توانایی‌هایی دارید و چه نقاط ضعفی وجود دارد، داشته باشید. سپس با ارائه مثال‌های خاص و اندازه‌گیری‌پذیر از تجربیات خود، این موارد را به صورت مفصل معرفی نمایید.

همچنین، در مورد چگونگی مواجهه با نقاط ضعف و تلاش برای بهبود آن‌ها صحبت کنید. مثال‌های خاص و واقعی از تجربیاتتان را به اشتراک بگذارید. این می‌تواند شامل شرکت در دوره‌های آموزشی، حضور در وبینارها، مطالعه کتب تخصصی و اعمال عملی برای ارتقاء مهارت‌ها باشد.

در این فرآیند، توصیه می‌شود با تاکید بر تجربیات واقعی و دلایل مشخص، نحوه رشد و پیشرفت خود را شرح دهید. این نشان می‌دهد که شما توانایی تحلیل و بهبود خود را دارید و مسیر مساعی خود در مسیر شغلی را با جدیت پیگیری می‌کنید.

شماهم سوالات خود را بپرسید

یکی دیگر از عوامل کلیدی برای موفقیت در مصاحبه شغلی، توانایی در پرسش سوالات مناسب از مصاحبه‌کننده است. همواره در پایان مصاحبه، فرصتی برای پرسش سوالات از مصاحبه‌کننده ایجاد می‌شود. این زمانی است که شما می‌توانید با پرسیدن سوالات موثر، نشان دهید که چقدر به شغل و شرکت علاقه‌مند هستید و دارای اطلاعات کافی در این زمینه هستید.

پیش از ورود به مصاحبه، بهتر است یک لیست از سوالاتی که قصد دارید از مصاحبه‌کننده بپرسید، آماده کنید. این سوالات باید به نحوی انتخاب شوند که نشان دهند شما به جزئیات شغل و شرکت توجه دارید و توانایی‌ها و مهارت‌های خود را برای تحقق اهداف شرکت ارائه کنید. در انتخاب سوالات، از سوالاتی با محتوای مهم مرتبط با شغل، فرصت‌های پیشرفت، فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی، محیط کاری، چالش‌ها و اهداف شرکت استفاده کنید.

در ضمن، سعی کنید از سوالات بدیهی، تکراری یا شخصی خودداری کنید تا توانایی تحلیلی و علاقه‌مندی خود را به مصاحبه‌کننده نشان دهید. این امر می‌تواند فرصت مناسبی برای نشان دادن پشتوانه شما در موضوعات مرتبط با شغل و شرکت باشد و به شما امکان ایجاد تاثر مثبت در مصاحبه را می‌دهد.

به‌عنوان مثال، شما می‌توانید از مصاحبه‌کننده سوالات زیر را بپرسید:

 1. به نظرتان چه عواملی باعث می‌شود که این سازمان بهترین محل برای انجام کار باشد؟
 2. از نظر شما، چه معیارهایی برای دستیابی به موفقیت در این شغل بسیار حائز اهمیت هستند؟
 3. آیا می‌توانید یک تصویر کلی از فرهنگ و محیط کاری در این سازمان ارائه دهید؟
 4. چگونه عملکرد من در این شغل ارزیابی خواهد شد؟
 5. چه فرصت‌ها و مسیرهایی برای رشد و پیشرفت در این سازمان برای من وجود دارد؟
 6. چه مراحل و مراوداتی پس از مصاحبه در مراحل بعدی از فرآیند استخدام منتظرم است؟

حواستان به ارتباط غیر کلامی خود باشد

شاید تصور کنید که کلامی که در جریان مصاحبه می‌گویید، تنها عامل تعیین کننده‌ای در فرآیند مصاحبه است، اما واقعیت همیشه چنین نیست. در واقع، رفتار و ارتباط غیرکلامی شما نیز نقش بسزایی در ایجاد تصویری از شما به مصاحبه‌کننده ایفا می‌کند. در این مسیر، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 1. هشیاری: بدانید که ارتباط غیرکلامی گاهاً بسیار موثرتر از کلمات است. برخوردهای غیرکلامی می‌توانند تأثیرات بزرگی داشته باشند.
 2. لحظه آغاز مصاحبه: بدانید که مصاحبه در واقع از زمانی شروع می‌شود که وارد اتاق انتظار می‌شوید. رفتارتان در این مرحله نیز ممکن است مورد توجه قرار گیرد.
 3. اعتماد به نفس: با لبخند زدن، برقراری ارتباط چشمی و دادن دست محکم، اعتماد به نفس خود را نشان دهید.
 4. حرکات بدنی: در هنگام نشستن، بهتر است به صورت راحت و با شیوه‌ای مناسب بنشینید. از حرکاتی که نشان‌دهنده اضطراب هستند مثل تکان دادن پا یا تکان دادن خودکار پرهیز کنید.
 5. نگاه به چشمان مخاطب: در هنگام پاسخ به سوالات، به چشمان مصاحبه‌کننده نگاه کنید اما خیره نشوید.
 6. محترمانه‌ای در فضای شخصی: به فضای شخصی مصاحبه‌کننده احترام بگذارید و تلاش کنید تا وسایلی را بر روی میز مصاحبه قرار ندهید.
 7. مدیریت واکنش‌ها: واکنش‌ها و حالت چهره‌تان می‌تواند تصویری از احساساتتان ارائه دهد. تلاش کنید تا واکنش‌های خود را کنترل کنید و تصویری مثبت و متعادل از خودتان ایجاد کنید.

جمع بندی

جلسه مصاحبه شغلی به عنوان فرصتی مهم برای برقراری ارتباط دوطرفه بین شما و کارفرما در فرآیند استخدام اهمیت دارد و تأثیر قابل توجهی در نتیجه نهایی این فرآیند دارد. اصول و نکات موفقیت در مصاحبه شغلی باید به درستی شناخته و عملی شوند و تمرین و آمادگی کافی به همراه آن‌ها قرار داشته باشد. در این بخش از مقاله، از 20 نکته مهم، ۱۰ نکته کلیدی را برای دستیابی به عملکرد موفق در مصاحبه شغلی بررسی کردیم.

استفاده از این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل برای مصاحبه آماده شده و عملکرد مؤثری را در آن ارائه دهید. همچنین به‌خاطر داشته باشید که مصاحبه و انتخاب نهایی تنها یکی از مراحل پیچیده‌تر وسیع‌تر فرآیند استخدام است و شما باید برای مراحل بعدی نیز آماده و متعهد باشید.

ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. امیدوارم توانسته باشم به سوالاتی که در ذهن داشتید پاسخ دهم. همچنین شما می‌توانید از طریق بخش نظرات با تیم ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ما بپرسید.

Leave a comment