با توجه به اینکه تجارت و تعامل بین شرکت ها در دنیای امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است، شرکت های جدیدی برای پاسخگویی به این نیازهای جدید پدید آمده اند. از سوی دیگر، بسیاری از کسب و کارهای سنتی نیز تغییر کرده و بخشی از فعالیت های خود را به اینترنت منتقل کرده اند. یکی از این نوع کارها، کسب و کار هوشمند و- این نوع کسب و کارها برای جمع آوری، ادغام، تجزیه و تحلیل یا ارائه داده های مربوط به مشاغل مختلف ایجاد می شوند. در تجارت هوشمند برای کنترل تصمیمات مدیریتی و سازمانی استفاده می شود و معمولاً به دست آوردن این اطلاعات دشوار است. شما می توانید از این اطلاعات برای پیش بینی وضعیت فروش، رفتار مشتری، جلوگیری از تقلب، مدیریت ارتباطات و تعامل بهتر با مشتری استفاده کنید. کسب و کار هوشمند به شما کمک می کند تا در تمام جنبه های مدیریتی سازمان و شرکت تصمیمات بهتری بگیرید. در ادامه این مقاله از وبسایت کسب و کار آنلاین با ما همراه باشید تا با هم به بررسی کسب و کارهای هوشمند از صفر تا صد بپردازیم.

کسب و کار هوشمند چیست؟

کسب و کار هوشمند به مشاغلی گفته می شود که از فناوری رایانه استفاده می کنند. به عبارت دیگر، نرم‌افزارهای کاربردی، مدل‌های کسب‌وکار و استراتژی‌هایی که به سازمان‌ها و شرکت‌ها کمک می‌کنند منابع مختلف خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند، در مجموع هوش تجاری محسوب می‌شوند. مدل هایی که برای این منظور طراحی و استفاده می شود؛ آنها قادر خواهند بود داده های پراکنده و نامنظم را به داده ها و اطلاعات قابل درک تبدیل کنند. علاوه بر این، این اطلاعات ممکن است در صورت نیاز به اشتراک گذاشته شود. همچنین اگر می خواهید در آینده از این اطلاعات استفاده کنید، می توانید آن را ذخیره کنید!

افرادی که مسئول تصمیم گیری در حوزه تجاری خود هستند، باید از این اطلاعات برای مدیریت هوشمندانه فرآیندهای جاری استفاده کنند. کسب و کار هوشمند به طور کلی به استفاده هوشمندانه و آگاهانه از داده های به دست آمده اشاره دارد. این داده ها، اگر به صورت دستی جمع آوری شوند، فرآیندی پیچیده و پرهزینه را برای سازماندهی و طبقه بندی دنبال می کنند. بنابراین برای دریافت آنها از سیستم های هوشمند استفاده می شود.

بر اساس آمارهای جمع‌آوری‌شده، دلایل خوبی ارائه می‌شود که نشان می‌دهد سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف توانسته‌اند هزینه‌های غیرضروری تحلیل داده‌های خود را کاهش دهند. علاوه بر این، کسب و کار هوشمند منجر به کاهش وضعیت داخلی سازمان از نظر رقابت شده است و میزان موفقیت و درآمدزایی آنها باعث رشد قابل توجهی شده است. بنابراین، اگر شما نیز قصد دارید کسب و کار خود را با یک معماری تجاری مناسب شکل دهید، بهتر است آن را به یک تجارت هوشمند تبدیل کنید. مثلا؛ ایجاد یک فروشگاه آنلاین یکی از ابزارهای کسب و کار هوشمند است که به شما امکان می دهد درآمد خود را افزایش دهید و استراتژی هایی مانند بازاریابی دیجیتال را در کسب و کار خود پیش ببرید.

کسب و کار هوشمند و کاربرد آن

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، هوش تجاری به شما کمک می کند تا داده های کسب و کار خود را به روشی بهتر تجزیه و تحلیل و طبقه بندی کنید. یک تجارت هوشمند در دنیای امروز فرصت ها و قدرت بیشتری برای درآمدزایی و موفقیت خواهد داشت. زیرا سیستم های هوشمند به کسب و کار کمک می کنند تا سرعت و کنترل بالاتری بر فرآیندهای مختلف در کسب و کار مربوطه داشته باشد. علاوه بر این، می‌توانید این داده‌ها را ذخیره کرده و در صورت لزوم از آن در مسیر کسب‌وکار خود استفاده کنید. برخی از کاربردهای کسب و کار هوشمند در بازار کار در بخش زیر ذکر شده است:

 • استخراج و تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • مدیریت و کنترل تعاملات تجاری با مشتریان
 • دارای سیستم های برنامه ریزی هوشمند است
 • مدیریت و نظارت بر زنجیره تامین کسب و کار
 • مدیریت اتوماسیون اداری
 • اطلاعاتی در مورد بازار کسب و کار کسب کنید
 • شناسایی عمیق و دقیق مدل های مختلف

مثلا؛ سیستم زنجیره تامین را در نظر بگیرید! این بخش از کسب و کار برای موفقیت به اطلاعات آماری دقیقی نیاز دارد و هرچه بتوان داده های مفیدتری برای مدل سازی آن استخراج کرد، مدیریت زنجیره تامین آسان تر خواهد بود. زمانی که داده های پراکنده و نامنظم در این سیستم های هوشمند طبقه بندی و فیلتر شوند، تصمیم گیری بر اساس آن آسان تر خواهد بود. تحلیلگران به راحتی می توانند بر اساس این جداول تفسیرهای خود را ارائه دهند.

مزایای کسب و کار هوشمند

این نوع کسب و کار دارای مزایای متعددی است که به افراد و کسب و کارها کمک می کند تا میزان درآمدزایی را افزایش دهند. از سوی دیگر با کمک این مدل کسب و کار می توان کنترل و نظارت بر فرآیندها را اصلاح کرد. دلیل این امر این است که بسیاری از فرآیندها و فرآیندها به صورت خودکار انجام و ضبط می شوند و شما قادر خواهید بود در صورت بروز مشکل یا مشکل به این اطلاعات ثبت شده مراجعه کنید. ما برخی دیگر از مزایای کسب و کار هوشمند را برای شما در زیر پوشش داده ایم:

 • افزایش درآمد
 • افزایش نرخ جذب مشتری
 • به حفظ بهتر مشتریان تجاری کمک کنید
 • افزایش ارزش افزوده
 • افزایش نرخ بازده سرمایه گذاری اولیه
 • ایجاد یکپارچگی در سیستم های کاربردی سازمان
 • بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار
 • استفاده بهینه از فرصت های بازار
 • سازماندهی و سازماندهی فعالیت های پیچیده و تکراری

یکی از بهترین و مهم ترین کاربردهای کسب و کار هوشمند این است که می توان ارتباطات مشتری را به شیوه ای متفاوت و سریع مدیریت کرد. به طور کلی، سیستم هایی که برای ارتباط با مشتریان استفاده می شوند ممکن است شامل یک نوع خدمات یا محصولات جدید، ساختارهای جدید یا فرآیند جدیدی برای تولید محصولات باشند. به عبارت دیگر، یک سیستم کسب‌وکار هوشمند می‌تواند شامل طیفی از فناوری‌های جدید تا محصولات جدید و خلاقانه باشد. کسب و کار موفق کسب و کاری است که علاوه بر تبدیل شدن به یک کسب و کار هوشمند، از فعالیت های نوآورانه و خلاقانه برای اجرای فرآیندهای خود استفاده کند.

چگونه یک کسب و کار هوشمند راه اندازی کنیم

اگر قصد دارید کسب و کار سنتی خود را به یک تجارت هوشمند تبدیل کنید، اولین قدم بهبود فرآیند دسترسی به اطلاعات است. این تسهیلات باید به گونه ای باشد که تصمیم گیرنده یا مدیر بتواند در هر زمان و مکانی به اطلاعات مورد نظر خود بدون نیاز به واسطه یا نیروهای شرکت دسترسی داشته باشد. در طول فرآیند هوشمندسازی، باید امکان فیلتر و بررسی اطلاعات وجود داشته باشد تا مدیریت کسب و کار بتواند این داده ها را از زوایای مختلف مشاهده و تجزیه و تحلیل کند.

در مرحله دوم برای اینکه بتوانید به راحتی به این اطلاعات دسترسی داشته باشید و به اصطلاح دسترسی آسان آنها را افزایش دهید; لازم است فرآیندهای مختلف در این تجارت به صورت خودکار انجام شود. برای تکمیل این مرحله؛ کلیه مکاتبات درون سازمانی و برون سازمانی الکترونیکی بوده و بخشی از خدمات نیز به صورت آنلاین ارائه می شود. مزیت این کار این است که تمامی مکاتبات را می توان ضبط و ایمن کرد و هرگونه اطلاعاتی که وارد یا خارج از سازمان می شود می تواند به یک منبع خاص هدایت شود.

کسب و کار هوشمند و سیستم های اتوماسیون

یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده در ایجاد یک کسب و کار هوشمند؛ آنها سیستم های اتوماسیون اداری هستند. این سیستم ها قادر خواهند بود از بار نیروهای سازمان بکاهند و در زمان صرفه جویی کنند. از سوی دیگر، سیستم های اتوماسیون کسب و کار هوشمند مسئولیت های تعمیر و نگهداری را در یک محیط اداری بر عهده می گیرند.

به خاطر داشته باشید که اگر کسب و کار شما یک سازمان، شرکت یا برند فناوری محور است؛ شما باید هوشمندی را در لیست اولویت های خود قرار دهید! همچنین به یاد داشته باشید که استفاده از اتوماسیون اداری در این نوع کسب و کار بسیار مهم خواهد بود و در بین ابزارهای مختلفی که در یک کسب و کار هوشمند استفاده می شود، سیستم های اتوماسیون بیشترین کار را انجام می دهند. شما قادر خواهید بود به راحتی اطلاعات و داده های کسب و کار خود را با کمک اتوماسیون اداری مدیریت کنید. در نهایت استفاده از هوش مصنوعی و در صورت امکان از فناوری های نوین روز دنیا. این به رشد هر کسب و کار هوشمند کمک می کند.

اگر می خواهید درباره کسب و کار هوشمند، آخرین راه های کسب درآمد آنلاین، کسب و کار سریع، کسب درآمد آنلاین و چرخه کسب و کار بیشتر بدانید. می توانید به سایر مقالات سایت مراجعه کنید کسب و کار آنلاین مراجعه کنید! همچنین توصیه ما این است که برای کسب اطلاعات تخصصی تری حتما از دوره آموزشی که تحت عنوان کسب درآمد میلیونی در وبسایت کسب و کار آنلاین ارائه می شود دیدن فرمایید.

نتیجه

در این مقاله به طور کلی به بررسی اطلاعات مرتبط با کسب و کار هوشمند و نحوه استفاده از اتوماسیون اداری یک تجارت هوشمند در دنیای امروز توانایی بالاتری برای موفقیت دارد. زیرا فعالیت ها و کارهایی که در این نوع کسب و کار انجام می شود با سرعت و کنترل بهتری انجام می شود. کسب و کار هوشمند با توجه به رشد و توسعه فناوری به شرکت هایی اطلاق می شود که از هوش مصنوعی و سیستم های اتوماسیون اداری در مدیریت امور مختلف خود استفاده می کنند.

منبع: sbintell

Leave a comment