بررسی تفاوت‌های دو رشته تخصصی و کاربردی مدیریت بازرگانی و mba می‌تواند به علاقمندان این رشته کمک کند تا انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشند. به ‌همین دلیل ما تصمیم گرفتیم راهنمای شما در مسیر انتخاب مدیریت بازرگانی یا mba باشیم و به شما کمک کنیم تاهوشمندانه‌ترین انتخاب را داشته باشید.

برای آن دسته از افرادی که به ارائه خدمات مدیریتی علاقه‌مند هستند، مهم است تا در رابطه با رشته‌های تخصصی در این زمینه بیشتر بدانند. همین موضوع باعث می‌شود تا بررسی تفاوت‌های میان مدیریت بازرگانی و mba به یک اقدام بسیار ضروری تبدیل شود. اجازه دهید یک مثال ساده بزنیم:

اگر شما قصد داشته باشید تا در زمینه مدیریت تخصص کسب کنید، قاعدتا برایتان مهم است تا بدانید آیا می‌توانید با گرفتن مدرک mba اهداف خود را تیک بزنید یا نیاز دارید تا به‌ صورت آکادمیک در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کنید. به‌هرحال پاسخ به این سوال می‌تواند آینده شما را تغییر دهد. پس بیایید با هم تعیین کنیم که کدام یک از این دو تخصص برای ما کاربردی هستند، مدیریت بازرگانی یا mba.

رشته مدیریت بازرگانی چیست؟

قبل‌ از بررسی روند انتخاب مدیریت بازرگانی یا mba، اجازه دهید برای شما در رابطه با هرکدام از این رشته‌ها توضیحاتی را ارائه دهیم. مدیریت بازرگانی یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌هایی می‌باشد که به ‌صورت آکادمیک آموزش داده می‌شود. این رشته اگر به‌ صورت درست و اصولی تدریس شود، امکان و قابلیت این را دارد که در زمینه مدیریت کسب‌وکار تا حد بسیار زیادی به علاقه‌مندان کمک کند.

به‌طورکلی با یادگیری مدیریت بازرگانی، شما می‌توانید امور مدیریتی را کاملا یاد بگیرید و در جایگاه یک مدیر، بیزینس مدنظر را به سوددهی برسانید. همچنین می‌توانید در صورت علاقه، تخصص خود را در رشته مدیریت بازرگانی تا کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه دهید و در زمینه کاری خود موفق‌تر شوید.

 رشته MBA چیست؟

در کنار بررسی مدیریت بازرگانی، حال اجازه دهید برای شما در رابطه با mba صحبت کنیم. mba که با نام مدیریت کسب‌وکار نیز شناخته می‌شود، به شما کمک می‌کند تا در زمینه اجرایی به یک متخصص تبدیل شوید. شما می‌توانید هم برای یادگیری اصول پایه مدیریت کسب‌وکار در در دوره‌های mba شرکت کنید؛ هم امکان این را دارید که برای آپدیت اطلاعاتتان به عنوان یک مدیر متخصص از این خدمات بهره ببرید.‌

معمولاً کورس‌هایی که در این دوره به شما آموزش داده می‌شوند، بر روی تجارت در دنیای واقعی و مدیریت کاربردی تمرکز دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا شما بتوانید برای کسب‌وکارهای موجود، استراتژی‌های کاربردی و قابل‌ اتکایی بچینید و کسب‌وکار مدنظر را به سمت پیشرفت هدایت کنید.

مدیریت بازرگانی یا MBA؟ (بررسی تفاوت‌های این دو رشته)

حال که برای شما به ‌صورت جداگانه در رابطه با مدیریت بازرگانی و mba صحبت کردیم، نوبت این می‌رسد که راهنمای شما در مسیر انتخاب  مدیریت بازرگانی یا mba باشیم. به ‌طور کلی این دو رشته شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همین موضوع ممکن است باعث شود شما نتوانید تصمیم خود را نهایی کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این‌ رابطه برای شما صحبت کنیم.

اهداف و مسیر کاری

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند در زمینه انتخاب مدیریت بازرگانی یا mba به شما کمک کند، بررسی اهداف تحصیلی این دو رشته است. دانشجویانی که در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل می‌کنند، تجربه کاری ندارند و ممکن است که بعد از فارغ‌التحصیلی، در دوره‌های کارآموزی را شرکت کنند و بعد از دریافت یک پیش‌زمینه تجربی، در سمت‌های گوناگون استخدام شوند و روند فعالیت‌ها در بازار کار را شروع کنند.

اما علاقه‌مندانی که در دوره‌های mba فعالیت خودشان را آغاز می‌کنند، معمولاً در بازار کار در حال فعالیت هستند.‌ این افراد یا به‌ دنبال یادگیری مهارت‌های جدید هستند، یا می‌خواهند مهارت‌های مدیریتی خودشان را آپدیت کنند تا بتوانند راحت‌تر در زمینه تخصصی به پیشرفت‌های مدنظرشان برسند.

مدت زمان آموزش 

از دیگر فاکتورهایی که می‌تواند روند انتخاب شما بین مدیریت بازرگانی یا mba را راحت‌تر کند، مدت زمان دوره آموزشی می‌باشد. رشته مدیریت بازرگانی، رشته‌ای آکادمیک و دانشگاهی است و شما باید حداقل برای گذراندن دوره کارشناسی در این رشته، 4 سال زمان بگذارید. اما از طرف دیگر دوره mba دوره‌‌ نسبتاً فشرده‌ای است. برخی از این دوره‌ها می‌توانند تنها در یک سال به شما کمک کنند تا مهارت‌های مورد نیاز خود را یاد بگیرید و با استفاده از این مهارت‌ها، در زمینه مدنظر به پیشرفت‌ برسید. پس اگر صرفه‌جویی در زمان برایتان مهم است، قطعاً mba انتخاب عاقلانه‌تری برای شما می‌باشد.

هزینه‌های تحصیل 

معمولاً هزینه‌ای که شما باید برای گذراندن دوره mba بپردازید، بیشتر از هزینه‌ای است که برای گذراندن دوره تحصیلی مدیریت بازرگانی به آن نیاز دارید.

مدرک کدام یک معتبر است؟ مدیریت بازرگانی یا MBA

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که شما باید در انتخاب مدیریت بازرگانی یا mba به آن توجه داشته باشید، اعتبار مدرکی است که در انتها دریافت می‌کنید. اعتبار مدرک هر کدام از این دوره‌ها به دانشگاه یا آموزشگاه مدنظر وابسته است. قاعدتاً داشتن مدرک mba، در رزومه‌کاری شما تاثیر شایانی دارد. اما از آن طرف نیز ارائه مدرک تحصیلی آکادمیک مدیریت بازرگانی، می‌تواند در بسیاری از موارد راه‌گشا باشد. به‌ طور کلی، برای موفقیت در هر دوی این رشته‌ها، شما نیاز به پیاده‌سازی توانایی خود دارید‌. پس مادامی که نتوانید از تخصصی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید، هیچکدام از این مدارک اعتبار لازم را برای شما نخواهند داشت.

سوالات متداول 

مدیریت بازرگانی یا mba، کدامیک برای تحصیل مناسب‌تر است؟

شما باید با توجه به شرایط، دغدغه‌ها و اهداف خود تعیین کنید که کدامیک از این رشته‌ها برای شما انتخاب عاقلانه‌تری می‌باشند زیرا بسته به شرایط و اهداف، هر کدام از این رشته‌ها می‌توانند به‌ نحوی به موفقیت شما کمک کنند.

متقاضیان کدامیک از رشته‌های مدیریت بازرگانی یا mba در بازار بیشتر می‌باشند؟

به‌طورکلی با توجه به شغل مورد‌نظر، متقاضیان رشته‌های مدیریت بازرگانی و mba متفاوت می‌باشند. اما هنگامی‌ که صحبت از پیاده‌سازی و اجرای علوم تخصصی به میان می‌آید، مدرک mba نزد کارفرمایان دارای اعتبار بیشتری است.

جمع‌بندی 

ما در این محتوا سعی کردیم به‌طورکامل برای شما در رابطه با مدیریت بازرگانی و mba صحبت کنیم و تفاوت‌های این دو رشته را شرح دادیم. این ‌که شما می‌خواهید از بین دوراهی مدیریت بازرگانی یا mba کدامیک را انتخاب کنید، کاملاً به شرایط، تخصص و اهداف خودتان وابسته است. پس سعی کنید که با کسب اطلاعات دقیق در این زمینه، بهترین تصمیم را بگیرید. اگر فکر می‌کنید نکته‌ای ناگفته باقی‌ مانده است یا نظر خاصی دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

Leave a comment