مدل تجاری B2G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا مدل کسب و کار B2G نوعی بازاریابی است؟ چگونه باید مدل کسب و کار B2G را پیاده سازی کنیم؟ در این مقاله مروری بر مدل کسب و کار B2G ارائه می کنیم و به شما می گوییم که چگونه می توانید این مدل کسب و کار را پیاده سازی کنید! مدل کسب و کار B2G در واقع نوعی بازاریابی است که در آن شما محصولات، خدمات یا اطلاعات به دست آمده از طریق کسب و کار خود را به مراکز دولتی ارائه می دهید. به عبارت دیگر، اصطلاح بازاریابی B2G به بازاریابی های مختلف در بخش دولتی اشاره دارد که شامل: بازاریابی محصولات و خدمات. بنابراین، می‌توانید از تکنیک‌هایی مانند برندسازی، روابط عمومی استراتژیک و راه‌حل‌های مختلف بازاریابی دیجیتال کمک بگیرید و در نهایت با سطوح مختلف دولت مقابله کنید. برای تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای در این زمینه بازاریابی؛ خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم!

نمای کاملی از مدل کسب و کار B2G

بازاریابی B2G به تبادل خدمات و محصولات مختلف بین یک نوع کسب و کار و یک سازمان دولتی اشاره دارد. به بیان واضح تر، زمانی که یک شرکت خصوصی و خودساخته محصولات یا خدمات خود را به یک نهاد دولتی می فروشد، در دسته مدل کسب و کار B2G قرار می گیرد. نکته در مورد مدل کسب و کار B2G این است که؛ ارگان های دولتی پیشنهادات خود را در قالب مناقصه ارائه می کنند و سایر بنگاه های خصوصی و تامین کنندگان برای همکاری با این سازمان ها باید در این مناقصات شرکت کنند.

شبکه های تجاری که در این حوزه فعالیت می کنند و به عنوان واسطه بین این نوع تجارت و مقامات دولتی عمل می کنند. عموماً شرایط و بستری را فراهم می‌کنند تا تأمین‌کنندگان خصوصی بتوانند فرصت‌های شغلی دولتی را که تحت عنوان مناقصه معکوس ارائه می‌شود، به دست آورند. یکی از رایج ترین انواع مشاغل که از بازاریابی B2G برای دریافت پروژه های کاری خود استفاده می کنند. این کسب و کار در زمینه ساخت و ساز فعال است.

مثلا؛ سازمان های دولتی که می خواهند ساختمان های جدید بسازند یا زیرساخت های خود را تقویت کنند. این پروژه ها با شرکت های خصوصی ساختمانی در میان گذاشته شده و هرکس مناسب ترین قیمت را برای پروژه ارائه دهد می تواند برنده مناقصه اعلام شود. گاهی اوقات پروژه های ارائه شده توسط دولت امکان پذیر است. مدارس، کتابخانه ها، پارک ها یا پروژه های اطراف جاده سازی را پوشش دهید. پس از پذیرش پیشنهاد توسط آژانس مربوطه و امضای قرارداد دوجانبه؛ یک مدل کسب و کار B2G بین این دو شرکت و سازمان شکل خواهد گرفت.

شرایط استفاده از مدل کسب و کار B2G چیست؟

یکی از نکاتی که قبل از استفاده از مدل کسب و کار B2G باید بدانید؛ دلیلش این است که این نوع بازاریابی تجاری شما را مشمول مقررات پیچیده دولتی می کند! به عبارت دیگر محدودیت هایی در جهت دیجیتال مارکتینگ و فناوری های مختلف مورد استفاده برای تعامل با فروشندگان اعمال می شود و شما نمی توانید ایده های خود را به طور کامل در پروژه پیاده سازی کنید. علاوه بر پروژه های اجرایی، گاهی اوقات ممکن است سازمان های دولتی ملزم به خرید و ارائه محصولات خاص شوند.

بنابراین، این فرصت شماست تا آنها را با محصولات خود آشنا کنید و از مدل کسب و کار B2G استفاده کنید. البته همانطور که گفتید؛ معامله با دولت قوانین و مقررات خاص خود را دارد و محصولات شما باید از پروتکل های خاصی پیروی کنند تا بتوانید آنها را به سازمان های تحت نظارت دولتی بفروشید.

اگر تمایل زیادی به همکاری با سازمان های دولتی و اجرای بازاریابی B2G دارید؛ بهتر است بدانید که سازمان های دولتی بیشتر مشتاق همکاری با شرکت های خصوصی و تولیدکنندگانی هستند که در رزومه خود تجربه همکاری با سایر سازمان های دولتی را دارند! به عبارت دیگر در صورت شرکت در مناقصات دولتی و یا ارائه محصولات خود به سازمان های دولتی و رقابت با شرکت های دیگر در این زمینه؛ بهتر است بدانید شرکتی که قبلا با دولت کار کرده باشد و بتواند نمونه کار در این زمینه را ارائه دهد، شانس بیشتری برای برنده شدن خواهد داشت! این موضوع نیز ناشی از تمایل دولت برای حمایت از این شرکت هاست. بنابراین، فعالیت در بازارهایی که دولت در آن حضور دارد کار آسانی نخواهد بود.

3 نکته اصلی برای مدل کسب و کار B2G

درست است که استفاده از مدل کسب و کار B2G با محدودیت هایی همراه است و علاوه بر این، دریافت پروژه ها در این زمینه با چالش هایی همراه است. اما این بدان معنا نیست که اگر قبلاً با یک سازمان دولتی یا سازمانی تحت نظارت دولت کار نکرده اید، نمی توانید پروژه مورد نظر خود را بدست آورید. این فقط به این معنی است که شما باید از برخی اصول و نکات استفاده کنید تا بتوانید بازاریابی B2G را به خوبی پیاده سازی کنید. 3 از مهمترین اصول و قواعد عبارتند از: شناخت دقیق مشتری، برندسازی و ایجاد اعتماد.

در ادامه این قسمت هر کدام از این استراتژی ها را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم! مطالعه آنها به شما کمک می کند تا از مدل کسب و کار B2G به درستی استفاده کنید و به نتایج دلخواه برسید. تهیه هر یک از این استانداردها ممکن است چندین سال طول بکشد. اما به یاد داشته باشید که یادگیری و استفاده از آنها نه تنها در بازاریابی B2G برای شما مفید خواهد بود! اما حتی می توانید در زمینه مدل کسب و کار C2B و مدل کسب و کار B2B از آنها استفاده کنید!

مشتریان خود را به خوبی بشناسید

اولین گام برای پیاده سازی مدل کسب و کار B2G. این است که شما باید مشتریان خود را به طور دقیق بشناسید، نیازها و خواسته های آنها را بشناسید و از ویژگی های شخصیتی آنها آگاه باشید! این نکته تنها به مدل کسب و کار B2G اختصاص ندارد. بلکه برای موفقیت در هر زمینه کاری و هر نوع بازاریابی، افراد باید به دانش و آگاهی نسبت به مشتریان خود فکر کنند! مدل کسب‌وکار B2G از شما می‌خواهد که مأموریت خود را به وضوح تعریف کنید و مخاطبان دولتی را که تحت تأثیر قرار می‌گیرند شناسایی کنید.

فعالیت برندسازی و دیجیتال مارکتینگ

قدم دوم برای ایجاد یک مدل کسب و کار خوب B2G این است که باید به برند خود فکر کنید! یکی از ارکان اصلی که در حوزه برندسازی باید دنبال شود؛ فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ می باشد. دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار می تواند به عناصر مختلفی اشاره داشته باشد. مثلا؛ می توانید یک وب سایت داشته باشید یا در یکی از پلتفرم های رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی کار کنید. البته، با توجه به اینکه پروژه های مدل کسب و کار B2G مربوط به دولت است. ما شما را تشویق می کنیم که یک وب سایت راه اندازی کنید! این به کسب و کار شما اعتبار بیشتری می دهد و دسترسی به آن برای سازمان های دولتی بهینه تر خواهد بود.

اعتماد مخاطبان خود را جلب کنید

ایجاد اعتماد و اعتبار برای کسب و کار شما سومین اصل در حوزه بازاریابی B2G محسوب می شود! زمانی که بتوانید اعتماد مشتریان هدف خود را به خوبی جلب کنید؛ گرفتن پروژه و برنده شدن در مناقصه به آسانی آب آشامیدنی خواهد بود! مشتری برای اینکه با اطمینان از خدمات و محصولات شما استفاده کند، باید بتواند در اولین قدم به گردش کار و حرفه ای بودن شما اعتماد کند. اعتبار بالای کسب و کار شما می تواند در رقابت با رقبایتان امتیاز بیشتری به شما بدهد.

در نهایت اگر می خواهید در مورد مدل کسب و کار B2G بیشتر بدانید می توانید به مقالات دیگر وبسایت مراجعه کنید. کسب و کار آنلاین نگاه کن همچنین در این وب سایت دوره تخصصی در زمینه راه اندازی کسب و کار، بازاریابی کسب و کار و توسعه آن ارائه شده است که تحت عنوان کسب درآمد میلیونی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. ما این را توصیه می کنیم؛ حتما به این بسته مراجعه کنید و آن را بررسی کنید.

نتیجه

در این مقاله به بررسی اجمالی در رابطه با مدل کسب و کار B2G پرداخت شده. تو می توانی؛ با استفاده از این روش بازاریابی، پروژه های دولتی را دریافت کنید و با سازمان های دولتی همکاری کنید! البته بازاریابی B2G معمولاً از طریق مزایده هایی انجام می شود که توسط واسطه های دولتی انجام می شود. در این حراجی ها، هرکسی که بتواند قیمت بهتری برای پروژه ارائه دهد، می تواند این کار را انجام دهد و احتمالاً درآمد کسب کند. دولت معمولاً با شرکت‌های خصوصی که نمونه‌هایی از کار با سازمان‌های دولتی را در رزومه خود دارند، همکاری می‌کند. اما اگر هرگز با یک سازمان دولتی کار نکرده اید، باز هم می توانید با به کارگیری 3 اصل مهم بازاریابی B2G به پروژه مورد نظر خود برسید. این 3 اصل مهم عبارتند از: برندسازی، جلب اعتماد مشتری و شناخت مخاطبان هدف مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا از این طریق به نتیجه مطلوب برسید!

منبع: webfx

Leave a comment