رشته mba یا مدیریت کسب و کار، یکی از رشته‌های محبوب دانشگاهی در حوزه تجارت است. در این رشته دانشجویان مباحث درسی مختلف را برای بهره گیری در زمینه تجارت فرا می‌گیرند. دروس این رشته تحصیلی شامل بازاریابی، نحوه ارتباط با مشتری، حسابداری و مسائل این چنینی است که هر کدام می‌توانند برای موفقیت افراد علاقه مند به حوزه بازاریابی گزینه خوبی محسوب شوند. اگر علاقه مند به تحصیل در رشته mba هستید، می‌توانید با دریافت لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba در بهترین این دانشگاه‌ها تحصیل کنید و به موفقیت برسید.

با توجه به محبوبیت رشته تحصیلی mba در میان قشر جوان، این رشته در حال حاضر هم در دانشگاه‌های دولتی و هم در دانشگاه‌های غیر دولتی و آزاد تحصیل می‌شود. از این رو شما می‌توانید با دریافت لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba، با توجه به اهداف خود بهترین دانشگاه را جهت تحصیل انتخاب نمایید.

کدام دانشگاه‌ها رشته MBA دارند؟

رشته مدیریت کسب و کار یکی از رشته‌های جدید، مدرن و در عین حال پرطرفدار است. تحصیل در این رشته می‌تواند به دانشجویان این امکان را بدهد تا آینده شغلی خوبی در حوزه کسب و کار خودشان داشته باشند. رشته مدیریت کسب و کار در مقطع کارشناسی ارشد و در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شود. برای تحصیل در این رشته می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی به صورت روزانه، شبانه (نوبت دوم) و یا مجازی تحصیل کنید.

همچنین در صورت نداشتن رتبه خوب، امکان تحصیل در دانشگاه‌های غیر انتفاعی نیز برای شما وجود دارد. دانشگاه‌های دارای رشته mba تنوع بالایی دارند. این به هدف شما بستگی دارد که کدام یک از این دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

لیست دانشگاه‌های دارای رشته MBA

با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار به دنبال دریافت لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba هستند، در ادامه به برخی از دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته اشاره می‌کنیم. اما توجه داشته باشید که بسته به شرایط هر دانشگاه ممکن است پذیرش دانشجو در آن‌ها در هر سال متفاوت باشد. به طور مثال اگر دانشگاه اصفهان در سال 1401 دانشجو در رشته مدیریت کسب و کار پذیرش کرده است، الزامی نیست که دوباره در سال 1403 نیز دانشجو پذیرش کند.

بنابراین، بهترین راه برای مشاهده لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba مراجعه به سایت سنجش و دریافت دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد است. با این حال به دلیل اینکه اکثر دانشگاه‌ها یک روند یکسان را برای پذیرش دانشجو دنبال می‌کنند، به احتمال زیاد دانشگاه‌های زیر در سال‌های آینده نیز دانشجو در رشته mba پذیرش می‌کنند.

 • دانشگاه اصفهان روزانه
 • دانشگاه تهران روزانه
 • دانشگاه سمنان روزانه
 • دانشگاه خوارزمی روزانه
 • دانشگاه شیراز روزانه
 • دانشگاه صنعتی شریف روزانه
 • دانشگاه تبریز روزانه
 • دانشگاه الزهرا روزانه
 • دانشگاه اصفهان نوبت دوم و مجازی
 • دانشگاه تبریز نوبت دوم و پردیس خودگردان
 • دانشگاه تهران نوبت دوم و پردیس خودگردان
 • دانشگاه پیام نور اصفهان
 • دانشگاه پیام نور تهران
 • دانشگاه پیام نور همدان
 • دانشگاه غیر انتفاعی خاتم
 • دانشگاه علوم و فنون مازندران (غیر انتفاعی)
 • دانشگاه غیر انتفاعی نور طوبی
 • دانشگاه غیر انتفاعی مهر البرز

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته MBA

به هر حال رشته مدیریت کسب و کار جزء رشته‌هایی است که تحصیل در آن می‌تواند تاثیر زیادی روی آینده کسب و کار فرد داشته باشد. به همین خاطر انتخاب یک دانشگاه خوب برای تحصیل در رشته mba می‌تواند حائز اهمیت باشد. دانشگاه‌های مطرح ایران شامل دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان و سایر دانشگاه‌های دولتی معروف هستند که قطعا تحصیل در آن‌ها می‌تواند ارزش بسیار زیادی داشته باشد؛ اما اینکه برای شما بهترین دانشگاه به منظور تحصیل در رشته mba چیست، بستگی به شرایط و هدفتان دارد.

اگر قصد مهاجرت دارید، بهتر است که دانشگاه‌های مطرحی مانند دانشگاه تهران و صنعتی شریف را برای دریافت مدرک انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید صرفا برای یادگیری در این رشته تحصیل کنید، همه دانشگاه‌ها با داشتن استادان متخصص در این زمینه، به شما برای یادگیری کمک خواهند کرد. بنابراین، بستگی به رتبه شما دارد که کدام یک از دانشگاه‌های دارای رشته mba را انتخاب کنید.

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته MBA

حال که با لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba آشنا شدید، احتمالا این سوال برای شما مطرح شده که برای قبولی در هر دانشگاه باید چه رتبه‌ای داشته باشیم؟ بدیهی است که رتبه‌های 2 رقمی امکان قبولی در دانشگاه‌های مطرح از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان و صنعتی شریف را دارند. اما اگر رتبه شما 3 و 4 رقمی باشد، باید به فکر تحصیل در نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی و همچنین دانشگاه‌های غیر انتفاعی باشید.

نوع گرایش تحصیلی در رشته mba نیز روی رتبه مورد نیاز برای قبولی در این رشته تاثیر می‌گذارد. رتبه‌های محبوب این رشته تحصیلی، معمولا دارای رقابت بیشتری هستند و پذیرش در آن‌ها سخت است. ولی ممکن است بتوانید با رتبه 3 رقمی در یکی از گرایش‌های مدیریت کسب و کار در دانشگاه‌های روزانه و دولتی قبول شوید. همه چیز به رقابت میان دانشجویان و ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بستگی دارد.

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل در رشته mba به صورت مجازی وجود دارد؟

بله بعضی از دانشگاه‌های داخل کشور، امکان تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار به صورت مجازی را فراهم کرده‌اند.

در کدام دانشگاه‌ها امکان تحصیل در رشته mba به صورت مجازی وجود دارد؟

دانشگاه‌های دولتی با دریافت هزینه، امکان تحصیل در رشته mba به صورت مجازی را فراهم کرده‌اند. دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مالک اشتر و … از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

دوره mba یکساله چه تفاوتی با رشته mba دارد؟

دوره یکساله mba در برخی از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه تهران برگزار می‌شود و فشرده است. اما تحصیل در رشته mba در مقطع کارشناسی ارشد طی حداقل 2 سال انجام می‌شود.

سخن پایانی

به دلیل اهمیت دریافت لیست دانشگاه‌های دارای رشته mba برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این رشته تحصیلی، در این مقاله سعی کردیم این دانشگاه‌ها را به شما معرفی کنیم. اگر قصد تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار را دارید، می‌توانید با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام در هر یک از این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهید.

Leave a comment