حتما تاکنون برای شما هم پیش آمده‌ که با دیدن‌ افراد بانفوذ و قدرتمند از خود بپرسید که قدرت چیست و چند نوع دارد؟ قدرت نوعی توانایی جسمانی یا ذاتی است که به افراد کمک می‌کند اهداف خود را پیش ببرند و حتی از آن به عنوان اهرم فشار و زور برای وادار کردن‌ دیگران به انجام کاری خاص استفاده کنند. قدرت انواع مختلفی دارد. بسیاری از ما دوست داریم شخصیت قدرتمندی داشته‌ باشیم تا در زندگی خود دچار مشکل نشویم.

بر همین اساس ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به تعریفی از قدرت و انواع آن پرداختیم و چند راهکار کاربردی برای ساخت شخصیتی قدرتمند ذکر کرده‌ایم.

قدرت چیست؟

واژه قدر‌ت الهام گرفته‌ از کلمه‌ی “ندرت” است که در قرن دوم تا هفتم قبل از میلاد، در زبان پارسی به کار می‌رفت. معنای اصلی این واژه توانایی و زور است که می‌تواند انواع مختلفی داشته‌ باشد و در حوزه‌های مختلفی به کار رود. مثلا یک فرد ورزشکار را می‌توان فردی دانست که از نظر جسمانی قوی است. یا کسی که صاحب مقام و پولدار است از نظر بسیاری از افراد یک فرد با قدر‌ت است که نفوذ دارد و از عهده‌ی بسیاری از کارها برمی‌آید.

 • چند تعریف از قدرت

دیدگاه‌ها و تعاریف متعددی درباره مفهوم قدرت‌ و کاربردهای آن وجود دارد. در واقع قدرت چیزی است که در تمام حوزه‌ها و دانش‌ها کاربرد دارد. بنابراین می‌توان چنین گفت که این تعاریف بیش از هرچیز به حیطه‌ای مربوط می‌شود که افراد در آن به پاسخ سوال قدرت چیست می‌پردازند:

← ریمون آرون جامعه شناس فرانسوی، ملاک اصلی شناسایی قدرت را توانمندی افراد برای اقدام یا نابودی می‌داند. او عقیده دارد هنگامی که افراد از قدر‌ت خود در رابطه با دیگران استفاده می‌کنند مفهوم سیاست را شکل می‌دهند.

←‌ برتراند راسل همه‌چیزدان و فیلسوف بریتانیایی، قدرت را یک مفهوم کمی می‌داند و آن را به نوعی توانایی نسبت می‌دهد که بتواند تاثیرات به خصوصی بر افراد و شرایط بگذارد.

← ملاصدرا فیلسوف ایرانی در تعریف قدرت می‌گوید: قد‌رت نوعی کیفیت نفسانی است که منشا انجام کاری یا ترک آن خواهد شد. به این ترتیب کسی که قدرت دارد با تکیه بر انگیزه درونی خود از این امکان برخوردار است‌ که‌ اقدام به انجام کاری کند یا از ترک‌ آن خودداری نماید.

←‌ یک دانشمند علوم سیاسی به نام آبرامو ارگانسکی، قدر‌ت را در دو قالب مثبت و منفی تعریف می‌کند: قدرت مثبت به معنی توانایی‌ وادار کردن‌ به اقدام خاصی در فرد است. قدرت منفی نیز در توانایی بازداشتن‌ از اقدامی نامطلوب معنا می‌شود.

انواع قدرت چیست؟

قدرت‌ با توجه به حیطه‌ای که در آن اجرا می‌شود انواع مختلفی دارد. برخی از مهم‌ترین انوا‌ع آن عبارت است از:

 • قدرت و توانایی جسمی

قدرت جسمانی یکی از انواع مهم و رایج آن است که بسیاری از افراد از آن برخوردار هستند. در حقیقت بسیاری از افراد قدرت‌ را به توانایی جسمانی نسبت می‌دهند و کسی را قدرتمند می‌دانند که بدن قوی‌ و پر زوری داشته‌ باشد و بتواند در هر مبارزه‌ای پیروز شود.

این نوع قدرت‌ را می‌توان با ورزش و تمرین تقویت کرد. بنابراین اگر می‌خواهید توانایی جسمانی خود را افزایش دهید، ورزش روزانه و شرکت در دوره‌های آموزشی ورزشی را از دست ندهید.

قدرت روانی نقطه مقابل توانایی جسمانی است و به معنای این است که فرد ذهن و روح قدرتمندی داشته‌ باشد. افرادی که از این نوع توانایی‌ برخوردار باشند به راحتی می‌توانند آرامش خود را در هنگام مشکلات حفظ کنند و با روحیه‌ای مثبت به بهبود زندگی خود بپردازند.

از آن‌جا که این نوع قدرت‌ اهمیت زیادی در زندگی دارد و موجب موفقیت و پیشرفت افراد می‌شود، ما در بخش بعدی این مقاله از دانشگاه کسب و کار به راهکارهایی برای افزایش آن در زندگی‌ می‌پردازیم.

به نظر شما ارتباط سیاست و قدرت چیست؟ قد‌ر‌ت سیاسی لازمه اصلی بقای دولت و حکومت است. یک رهبر موفق باید به اندازه‌ای قدرتمند باشد که علاوه بر توانایی تاثیرگذاری بر مردم خود، بتواند بر کشورهای دیگر نیز تاثیر بگذارد و قدر‌ت منطقه‌ای داشته‌ باشد. وگرنه اختیار حکومت را از دست می‌دهد و مانند بازیچه‌ای در دست دیگران قرار می‌گیرد.

البته قدرت سیاسی زمانی موفق است که مطابق با اصول دموکراسی و جمهوریت پیش برود و دچار استبداد نشود. در غیر این صورت ممکن است تبدیل به حکومت دیکتاتوری شود و در نهایت با سرنگونی و شکست به پایان برسد. افرادی چون آدولف هیتلر، مارگارت تاچر، استالین، دونالد ترامپ، پینوشه، تروخیو و… از قدرت‌ سیاسی زیادی برخوردار بودند اما از آن در راه نادرست استفاده کردند.

بسیاری از افراد عقیده دارند که پول همراه با خودش قدرت می‌آورد. اینکه این جمله تا چه اندازه درست یا نادرست است مسئله‌ای است که باید آن را از دیدگاه اقتصاد و روانشناسی بررسی کرد. با این‌حال قدرت مالی به توانایی و قدرتی گفته‌ می‌شود که افراد ثروتمند دارند و با استفاده از آن می‌توانند اهداف خود را محقق کنند یا بر دیگران تاثیر بگذارند.

قدرت مالی ارتباط مستقیمی با میزان پول و دارایی افراد دارد؛ یعنی هر چقدر یک فرد ثروتمند‌‌تر باشد به همان میزان دارای قدرت و نفوذ بیشتری است.

 • قدرت‌ اجتماعی

حال با توجه به شهر و کشوری که در آن زندگی می‌کنید پاسخ دهید: ارتباط جامعه و قدرت چیست؟ قدرت اجتماعی را می‌توان در توانایی و نفوذی تعریف کرد که یک فرد در اجتماع دارد. این نوع قدر‌ت ممکن است هیچ ارتباطی با جایگاه سیاسی فرد یا توانایی مالی و جسمانی او نداشته‌ باشد.

در واقع آنچه باعث ایجاد این نوع قدرت می‌شود مواردی چون شخصیت خانوادگی، جذبه و رفتارهای کاریزماتیک، مهربانی، توانایی تاثیرگذاری و متقاعد کردن‌ دیگران و… می‌باشد. مثلا ممکن است یک نفر بزرگ خاندان باشد و قدرت زیادی در خانواده داشته‌ باشد. یا ممکن‌ است‌ فردی از کودکی با رفتارهای تاثیرگذار و کاریزماتیک متولد شده‌ و اکنون تبدیل به فردی قدرتمند با توانایی‌های رهبری شده‌ باشد.

معایب و مزایای قدرت چیست؟

قدرت‌ از آن دسته توانایی‌هایی است که کم بودن‌ یا زیاد بودن‌ آن در افراد ممکن است مزایا و معایب بسیاری داشته‌ باشد. در واقع داشتن‌ میزانی قدرت (در هر نوع آن) برای تداوم زندگی ضرورت دارد. به شرطی که مطابق با اصول صحیح باشد و با استبداد و زورگویی مخلوط نشود.

 • مزایای انواع قدرت

 1. قدرت از جهاتی به معنای توانایی تاثیرگذاری فرد بر دیگران است. بنابراین می‌توان یکی از مزایای آن را در این دانست که فرد با استفاده از آن می‌تواند بر اطرافیان خود تاثیر بگذارد و آن‌ها را به سمت خود جذب کند.
 2. قدرت موجب تحقق اهداف می‌شود و فرد را به خواسته‌ها و اهدافی که دارد می‌رساند.
 3. فردی که قدرتمند است ترسی از مشکلات زندگی‌ ندارد‌؛ بنابراین به راحتی می‌تواند از مسائل مختلف عبور کند.
 4. فرد قدرتمند‌ آرامش دارد و کمتر از دیگران دچار استرس و نگرانی می‌شود.
 5. انسانی که قدرت دارد خودش را دست کم نمی‌گیرد و از اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی برخوردار است. زیرا می‌داند با اندکی تلاش می‌تواند بر هر مشکل و مسئله‌ای غلبه کند.
 • معایب قدرت چیست؟

قدرت‌ چیزی است که همه ما در زندگی به آن نیاز داریم. با تمام مزایا و تاثیراتی که قدرت بر زندگی‌ ما می‌گذارد، در مواردی نیز ممکن است موجب ایجاد ضرر و زیان شود:

 1. قدرت بیش از حد ممکن‌ است‌ فرد را دچار غرور و تکبر کند
 2. اگر یک رهبر سیاسی یا اجتماعی بیش از اندازه از‌ قدرت و توانایی خود استفاده کند، نوعی حکومت دیکتاتوری و مستبد شکل می‌دهد
 3. قدرت و اعمال زور بر دیگران می‌تواند‌ خلاقیت و تفکر آن‌ها را از بین ببرد و افرادی مطیع و بدون نظر تحویل جامعه دهد
 4. قد‌رت بیش از حد می‌تواند اثرات مخربی بر جامعه بگذارد و موجب ایجاد جنگ و ناامنی شود
 5. کسی که قد‌ر‌ت زیادی دارد می‌تواند هر کار نادرستی را با زور و قدرتش انجام دهد و تاثیرات مخربی بر زندگی دیگران بگذارد

راهکارهایی برای ساخت شخصیت قدرتمند

تا این بخش از مقاله‌ی دانشگاه کسب و کار با پاسخ سوال قدرت چیست و انواع آن آشنا شدید و به مزایا و معایب آن‌‌ در زندگی پی بردید. از آنجا که قدرت‌ روانی یکی از انواع مهم قد‌رت در زندگی است و تاثیرات بسیاری بر موفقیت افراد دارد، ما در این بخش به راهکارهایی برای ایجاد آن در افراد می‌پردازیم.

بنابراین اگر قصد دارید شخصیت خود را قدرتمند کنید و ذهن و روانی قوی داشته‌‌ باشید، خواندن‌ این بخش را از دست ندهید. این راهکارها موجب قدرتمند شدن‌ شخصیت شما می‌شود:

1.‌ خودتان را بشناسید

نخستین گام برای رسیدن‌ به یک شخصیت قدرتمند این است که بتوانید خود و ویژگی‌هایتان را بشناسید. کسی که خودش را بشناسد در وهله‌ی اول از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی دارد و می‌داند قصد دارد به چه اهدافی در زندگی‌اش برسد. در نتیجه بر روی آن‌ها برنامه ریزی می‌کند تا در نهایت آن‌ها را محقق کند. به این ترتیب می‌توان چنین گفت که خودشناسی نقش و اهمیت زیادی در قدرت افراد دارد و موجب موفقیت آن‌ها می‌شود.

2. با افراد الهام بخش ارتباط بگیرید

بسیاری از روانشناسان عقیده دارند انسان با هر نوع افرادی که ارتباط بگیرد، در نهایت شبیه به آن‌ها می‌شود. به همین علت یکی از روش‌های رسیدن‌ به شخصیتی قدرتمند ارتباط و دوستی با افراد قوی و الهام‌بخش است. این ارتباط موجب می‌شود بتوانید از تجربه‌ها و نظرات آنان در زندگی خود استفاده کنید و یک شخصیت قدرتمند از خود بسازید.

3. هرگز یادگیری را متوقف نکنید

تا به حال به اهمیت یادگیری در زندگی توجه کرده‌اید؟ فکر می‌کنید نقش علم و دانش در میزان قدرت چیست؟ اگرچه بخش زیادی از قدرت به مواردی نظیر پول و درآمد، جایگاه سیاسی و اجتماعی و… اختصاص دارد، نمی‌توان از تاثیر دانش و یادگیری در میزان قدرت‌ چشم‌پوشی کرد.

بسیاری از افراد تنها با تکیه بر دانش‌ خود توانسته‌اند به مناصب بالایی در اجتماع برسند و قدرت‌ خود‌‌ را افزایش دهند. دانشمندانی نظیر ارسطو، فارابی، ایزاک نیوتون، زکریا رازی، انوشه انصاری و… از جمله این افراد هستند. بنابراین اگر می‌خواهید شخصیت خود را قدرتمند کنید، هرگز از یادگیری دست نکشید. یک حوزه خاص را انتخاب کنید و تلاش کنید در آن به تخصص برسید.

4. از افراد سمی دوری کنید

افراد سمی به افرادی گفته‌ می‌شود که با رفتارهای مخرب و نادرست خود موجب سرخوردگی و ناراحتی شما می‌شوند. اگر در اطراف شما کسانی وجود دارند که به نوعی موجب آزار و اذیت شما می‌شوند و در برابر پیشرفت شما‌ قرار می‌گیرند، باید آن‌ها را از زندگی خود حذف کنید. آن وقت است که متوجه می‌شوید چقدر شخصیت شما قدرتمندتر شده‌ و بدون آن‌ها به رشد و پیشرفت رسیده‌‌اید.

5. تجربیات خود را افزایش دهید

تحقیقات نشان داده‌ است هرچه تجربیات شما در طول زندگی بیشتر باشد، شخصیت قدرتمندتری خواهید داشت. پس اگر احساس می‌کنید مدتی است دچار خستگی و ناامیدی شده‌اید، به سراغ تجربه‌ها و حوادث جدید بروید. از منطقه امن و راحت خود خارج شوید، به سفر بروید یا یک آموزش جدید را تجربه کنید.

6. نظرات و انتقادات را بپذیرید

فکر می‌کنید نقش دیگران در افزایش قدرت چیست؟ حقیقت این است که نظرات و انتقادات دیگران اگر در حد تعادل باشد موجب افزایش رشد و قدرت ما می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید شخصیت خود را قوی کنید انتقادهای دیگران را پذیرا باشید و اگر درست و منطقی بود، آن‌ها را به کار بگیرید.

البته توجه داشته‌ باشید که توجه بیش از حد به حرف‌ها و نظرات دیگران می‌تواند مخرب باشد و زندگی شما را به بیراهه بکشاند. در نتیجه باید حد معمول را رعایت کنید و فقط در حد نصیحت و توصیه به سخنان دیگران گوش کنید.

7. درک کنید که زندگی عادلانه نیست

یکی از سخت‌ترین چیزهایی که باید در زندگی یاد بگیرید این است که بدانید زندگی همیشه عادلانه نیست. افرادی که شخصیت قوی دارند، وقتی شرایط سخت می‌شود تسلیم نمی‌شوند. آن‌ها با قدرت در برابر مشکلات زندگی‌ مبارزه می‌کنند و در آن پیروز و موفق می‌شوند.

8. همیشه در حال تلاش باشید

این یک نکته‌ مهم است که بدانید اشکالی ندارد اگر گاهی شکست بخورید. داشتن‌ شخصیت قوی به این معنا نیست که همیشه موفق باشید و دچار شکست نشوید. بلکه شخص قوی کسی است که حتی اگر شکست بخورد، تلاش می‌کند تا دوباره بلند شود و مسیرش را ادامه دهد. تلاش کردن‌ در راه رسیدن به اهداف و خواسته‌ها بهترین راهی است که موجب قدرتمندی شخصیت و روحیات شما می‌شود.

9. خود و دیگران را ببخشید

یکی دیگر از اقداماتی که به شما در راه رسیدن‌ به شخصیت‌ قدرتمند کمک می‌کند بخشیدن‌ خود و دیگران است. یک فرد قدرتمند به راحتی می‌تواند خود را بابت اتفاقات و تصمیمات گذشته ببخشد و از آن‌ها درس بگیرد.

بخشید‌ن‌ دیگران نیز به همان میزان موجب رشد شخصیت شما می‌شود. زیرا ناراحتی و کینه می‌تواند همانند یک مانع در راه موفقیت شما قرار بگیرد و شخصیتتان را تغییر دهد. بنابراین لازم است سعی کنید اطرافیانتان را ببخشید و روابط خود را با آن‌ها تقویت کنید تا در نهایت به یک شخصیت قدرتمند و قوی تبدیل شوید.

10. در برابر آنچه عقیده دارید ایستادگی کنید

وقتی از اعتقادات خود دفاع می‌کنیم، به دیگران نشان می‌دهیم که شخصیتی قدرتمند داریم. ممکن است در مواقعی مخالفت با دیگران سخت باشد، اما اگر می‌دانید کار درست را انجام می‌دهید، در نهایت متوجه می‌شوید که ارزشش را دارد. نظر شما درباره جایگاه و ارزش اعتقادات در برابر قدرت چیست؟

11. اهدافی را تعیین کنید و به آن پایبند باشید

هدف داشتن‌ همانند نقشه و مسیر راهی است که به زندگی افراد معنا می‌دهد و به آن ارزش و اعتبار می‌بخشد. بنابراین می‌توان چنین گفت که اهداف نقش مهمی در قدرت روانی انسان دارند. فردی که هدف دارد تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا آن را محقق کند و در این مسیر از هیچ مانع و مشکلی ترس ندارد. در نتیجه یک قدرت و انگیزه درونی دارد و به راحتی می‌تواند در برابر مشکلات زندگی‌ مقاومت کند.

12. آماده تغییر باشید‌

اگر می‌خواهید روحیه و ذهن خود را قدرتمند کنید، باید همیشه آماده تغییر و تحول باشید. افرادی که با تغییر مخالف هستند هرگز نمی‌توانند ریسک کارهای جدید را قبول کنند و به سراغ خلاقیت و نوآوری بروند. بنابراین همیشه در یک موقعیت و جایگاه ثابت می‌مانند و به پیشرفت نمی‌رسند. در نتیجه تلاش کنید از امتحان کردن‌ چیزهای جدید نترسید و با آغوش باز پذیرای تجربیات و ایده‌های جدید باشید.

13. با ترس‌های خود روبه‌رو شوید

معمولا افرادی که قدرتمند هستند به سختی از چیزی می‌ترسند. آن‌ها به راحتی می‌توانند با ترس‌های خود روبه‌رو شوند و شهامت و شجاعت خود را در مقابل آن نشان دهند. مثلا کسی که از سخنرانی می‌ترسد، تلاش می‌کند مهارت‌های خود را تقویت کند تا بر ترس خود غلبه کند. اگر او نتواند بر ترسش غلبه کند، آن موضوع برایش تبدیل به یک نقطه ضعف می‌شود و قدرت او را کاهش می‌دهد.

14. صادق و متواضع باشید

اگر برای شما هم سوال پیش آمده‌‌ که نقش صداقت در قدرت چیست باید چنین گفت که فروتنی و صداقت نقش و اهمیت زیادی در میزان قدرت افراد دارد. فروتنی به این معنا نیست که فرد خودش را کمتر از دیگران بداند یا استعدادها و فراموشی‌های خود را قبول نداشته‌ باشد. بلکه به این معناست که او در عین حال که قدرت‌ و شخصیت بالایی دارد، دچار غرور نمی‌شود و خودش را گم نمی‌کند.

این فرد با خودش و دیگران صادق است. یعنی می‌داند چه می‌خواهد و چه انتظاری از دیگران دارد. در نتیجه دچار سردرگمی و شکست در روابط خود نیز نمی‌شود و شخصیت خود را قدرتمندتر می‌کند.

15. به خاطر داشته‌هایتان سپاس‌گزار با‌شید‌

سپاسگزار بودن‌ یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانیم در زندگی خود انجام دهیم. فردی که از نظر ذهنی قدرتمند است، به جای تمرکز بر آنچه ندارد، نسبت به چیزهایی که دارد راضی و سپاسگزار است. او به راحتی می‌تواند از اطرافیان خود تشکر کند و قدردان دیگران باشد.

در حالی که معمولا انسان‌های ضعیف نمی‌توانند خوبی‌های دیگران را ببیند. در نتیجه از قدرت سپاسگزاری و شکرگزاری در زندگی بی‌بهره هستند.

16. از نیروهای معنوی الهام بگیرید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند قدرت روانی شما را افزایش دهد، کمک گرفتن‌ از نیروهای معنوی است. بسیاری از افرادی که به یک دین خاص عقیده دارند، نیرو و قدرت روحی خود را وابسته به انرژی‌های آن دین می‌دانند.

مثلا مرتاض‌ها از یک نیروی معنوی الهام می‌گیرند و به واسطه آن می‌توانند بدون هیچ ناراحتی و دردی روی میخ راه بروند یا بر‌‌ روی‌‌ آن دراز بکشند. به همین علت می‌توان چنین گفت که برخی از الهامات دینی و معنوی می‌تواند بر قدرت درونی شما اثر بگذارد و شخصیت شما را قدرتمندتر از گذشته کند.

نتيجه گیری

قدرت به نوعی نیرو و توانایی درونی و بیرونی در افراد گفته‌ می‌شود که بر دیگران تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را به اهدافشان می‌رساند. این نیرو نقش و اهمیت زیادی در زندگی ما دارد. به گونه‌ای که لازم است تمام ما از جنبه‌هایی از آن‌ برخوردار باشیم تا بتوانیم به موفقیت برسیم و در برابر مسائل و مشکلات مختلف مقاومت کنیم. ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به پاسخ پرسش قدرت چیست پرداختیم و تلاش کردیم چند مورد از انواع مهم آن را معرفی کنیم.

علاوه بر این از 16 راهکار نوشتیم که به شما کمک می‌کند شخصیت خود را قدرتمند کنید و به نوعی قد‌رت ذهنی دست یابید. نظر شما درباره معنای قدرت چیست؟ چه راهکارهایی دیگری می‌شناسید که بتواند توانایی و قدرت‌ شما را در زندگی افزایش دهد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

Leave a comment