زمان مطالعه: 6 دقایق

فکر می کنم همه ما حداقل یک بار این کار را انجام می دهیم طراحی مسیر شغلی یادت نمی آید در همان زمان با جاه طلبی شیرین و کودکانه به این سوال که می خواهی چه کار کنی پاسخ دادیم.

بسیاری از ما احتمالاً به این آرزوی کودکی نرسیده ایم. دلایل مختلفی می تواند این مشکل را ایجاد کند. غیرواقعی بودن این رویاها، تغییر علایق ما در بزرگسالی، کشف استعداد در جهتی دیگر و متاسفانه برخی از اشتباهات ما که شاید یکی از آنها عدم توجه به شغل و طراحی آن باشد.

در دنیای امروز هیچ کس نمی تواند منکر اهمیت یک شغل خوب، پردرآمد و البته دوست داشتنی شود. در این مقاله از مجله بوکاپو شما را با یک قدم مهم برای رسیدن به چنین شغلی آشنا می کنیم، با ما همراه باشید.

چرا انتخاب شغل مناسب مهم است؟

یکی از نیازهای حیاتی همه افراد داشتن شغل است. وقتی در مورد کار صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که کار مهم است زیرا راه کسب درآمد ماست.

این کاملا درست است، اما این تنها دلیل مهم بودن کار نیست. شغلی که بتواند درآمد کافی برای شما به ارمغان بیاورد، قطعا تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت زندگی شما خواهد داشت و با زدودن دغدغه های مالی از ذهن شما، رفاه و آرامش را برای شما به ارمغان می آورد.

اما می دانیم که همه چیز در این شماره خلاصه نمی شود. کار فعالیتی است که بخش بزرگی از فعالیت های روزانه ما را به خود اختصاص می دهد. بنابراین آنچه در آن لحظه برای ما اتفاق می افتد تأثیر زیادی در شکل گیری شخصیت اجتماعی، سلامت روان و باورهای ما خواهد داشت.

بنابراین وقتی می‌خواهیم با یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین انتخاب‌های خود روبرو شویم، باید با دست پر و اطلاعات کافی از خود، علایق و شرایط اقتصادی و کاری جامعه وارد عرصه شویم. یکی از بهترین کارهایی که در این مرحله می توانیم انجام دهیم، ترسیم و طراحی مسیر شغلی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب شغل مناسب، حتما مقاله شغلی Business Success Compass را مطالعه کنید.مطالعه پیشنهادی: قطب نما موفقیت کسب و کار مسیر شغلی

مراحل اصلی طراحی مسیر شغلی چیست؟

قبل از بررسی مراحل طراحی مسیر، ابتدا مفهوم این عمل را به اختصار بررسی می کنیم. مسیر شغلی مسیری است که افراد برای رسیدن به موقعیت شغلی مورد نظر خود طی می کنند.

در واقع می توان مسیر شغلی را به عنوان سفر حرفه ای افراد دانست. مسیر شغلی به افراد کمک می‌کند تا گام‌های هدفمند، کوچک و منسجمی بردارند تا در نهایت به موقعیت شغلی که شایسته آن هستند برسند و پتانسیل کامل خود را نشان دهند.

به عبارت دیگر، یک مسیر شغلی، کار در مشاغل و موقعیت های مختلف است که به آرامی و پیوسته شما را به شغل نهایی که هدف شماست می رساند. بنابراین باید با تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه مدت به سمت هدف حرکت کرد و از برداشتن گام هایی که در راستای دستیابی به هدف نیست اجتناب کرد.

طراحی مسیر شغلی باید در 5 مرحله انجام شود. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: شناخت تیپ شخصیتی

اولین قدم در بسیاری از انتخاب های ما شناخت خود است. قبل از هر چیز باید از علایق، استعدادها، مهارت ها و توانایی های خود به خوبی آگاه باشیم.

همچنین باید بدانیم بر اساس تیپ شخصیتی چه مشاغلی برای ما مناسب است. بنابراین استفاده از تست های شخصیت شناسی مانند MBTI می تواند اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار ما بگذارد.

علاوه بر این تست ها، می توانید لیستی از ویژگی ها و خواسته های خود نیز تهیه کنید. برای مثال می توانید به این سوالات پاسخ دهید:

  • چه نوع محیط کاری را دوست دارید؟
  • چه چیزی را بیشتر از دیگران دوست دارید؟
  • چه ویژگی های شخصیتی دارید؟
  • چه مهارت ها و توانایی هایی دارید؟

مرحله دوم: تعیین اهداف شغلی

در این مرحله باید به همه احتمالات و گزینه های پیش روی خود فکر کنید و ببینید کدام یک با خواسته های شما مطابقت دارد. در این مرحله باید تمام علایق خود را در نظر بگیرید و به نکات زیر توجه کافی داشته باشید:

  • از شغل آینده خود چه انتظاری دارید؟
  • چه چیزهایی در زندگی شما ارزشمند و چه چیزهای ضد ارزشی برای شما هستند؟ مهم ترین ارزش های شما چیست؟
  • به چه زمینه های کاری علاقه دارید و آیا خود را در آنها توانمند می دانید؟
  • آیا بیشتر به مشاغل مدیریتی علاقه دارید یا مهارتی؟

اگر تمام جوانب را به دقت بسنجید و به تمام سوالات بالا پاسخ دهید، تقریباً متوجه می شوید که به چه نوع شغلی علاقه دارید. البته بد نیست نگاهی دوباره به نتایج تست شخصیت بیندازید تا برای هدف خود شغلی را انتخاب کنید که با روحیه شما سازگار باشد.

مرحله سوم: برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت

با گذراندن دو مرحله قبلی طراحی مسیر شغلی، احتمالاً توانسته اید شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید یا حداقل گزینه های پیش روی خود را تا حد امکان محدود کرده اید. در مرحله سوم باید مراحلی را طراحی کنید تا به شغل مورد نظر خود برسید.

برای این کار می توانید از تجربیات افرادی که به جایگاه مورد نظر شما رسیده اند و یا چهره های معروف و معروف حوزه کاری خود استفاده کنید. شما باید مراحلی را که باید در کوتاه مدت (5 سال) و بلند مدت (10 سال) بردارید شناسایی کنید و سپس برای دستیابی به آنها تلاش کنید.

کتاب اولویت‌بندی به شما کمک می‌کند مراحل این مسیر را طراحی کنید و آن را با موفقیت طی کنید:

خلاصه کتاب اولویت بندی اولویت ها

در مسیر اهداف خود باشید

استفن آر. کاوی

در 54 دقیقه بخوانید

مرحله چهارم: رشد مهارت

هنگامی که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص کردید، احتمالاً متوجه خواهید شد که برای رسیدن به هر یک از اهداف خود باید مهارت ها و دانش خود را افزایش دهید.

بنابراین در گام چهارم باید به سمت ارتقای مهارت رفته و از حضور در دوره های آموزشی، کارگاه ها، سمینارها، دوره های آنلاین و حضوری، مطالعه کتاب های مرتبط بهره ببرید.

علاوه بر دوره های آموزشی، شرکت در دوره های عملی و کارآموزی نیز در افزایش مهارت شما بسیار موثر است. هر چه بیشتر مهارت ها و توانایی های خود را افزایش دهید، طراحی شغلی پربار و جذاب آسان تر خواهد بود و احتمال دستیابی به اهدافتان بیشتر می شود.

مرحله پنجم: ایجاد رزومه

هنگامی که دانش و مهارت های خود را به سطح قابل قبولی ارتقا دادید، زمان آن فرا رسیده است که یک رزومه قوی بسازید. امروزه بسیاری از ابزارهای ایجاد رزومه آنلاین در دسترس هستند.

اما می توانید به راحتی خودتان یک دفتر خاطرات خوب تهیه کنید. در رزومه خود باید مشخصات فردی، سوابق تحصیلی، دوره های گذرانده شده، توانایی های مختلف و سوابق کاری خود را ذکر کنید.

به یاد داشته باشید که هنگام نوشتن رزومه، مانند طراحی یک حرفه، باید کاملاً صادق باشید و فقط مهارت هایی را که کاملاً دارید ذکر کنید.

کتاب هایی برای کمک به شما در سفر طراحی شغلی

شما در مسیر شغلی طراحی تنها نیستید! مانند بسیاری از موقعیت های دیگر، کتاب ها در این مرحله از زندگی به شما کمک می کنند. در این قسمت سه کتاب خوب را به شما معرفی می کنیم که شما را در این مسیر همراهی می کنند:

اثر مورد علاقه آلن دو باتون

در این کتاب از مجموعه مدرسه زندگی، آلن دی باتن می خواهد به شما نشان دهد که چگونه یک شغل مناسب و دوست داشتنی پیدا کنید. دوباتن معتقد است که سردرگمی های ما در انتخاب شغل ناشی از نداشتن تحصیلات مناسب و کشف نکردن استعدادهای واقعی ماست.

خلاصه کتاب کار مورد علاقه

چگونه هنگام انتخاب شغل در مسیر درست باشیم؟

آلن دو بوتون

در 56 دقیقه بخوانید

بنابراین در این کتاب سعی می کند عواملی را که ما را از یافتن کاری که دوست داریم باز می دارد بشناسد و آنها را از مسیر ما دور کند.

ای کاش می دانستم وقتی بیست ساله بودم اثر تینا سیلیگ

این کتاب که حاصل تجربه و گفتگوی نویسنده با کارآفرینان و مدیران موفق است، به شما کمک می‌کند تا جایگاه خود را در دنیای پر پیچ و خم کسب‌وکار بیابید و در همان ابتدای جوانی شغلی را طراحی کنید. در این کتاب راه هایی برای ایده پردازی، تقویت قدرت خلاقیت و نحوه پیگیری علایق آمده است.

خلاصه کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

یک دوره فشرده برای یافتن جایگاه خود در دنیای تجارت

تینا سیلیگ

در 39 دقیقه بخوانید

اثر لارس سوندسن

اگر می خواهید در باورهای خود در مورد کار و کار تجدید نظر کنید، از خواندن این کتاب غافل نشوید. این کتاب سعی دارد به پرسش هایی درباره کار پاسخ دهد و این مقوله مهم زندگی انسان را از زوایای مختلف فلسفی، ادبی و تاریخی بررسی کند.

خلاصه کتاب کار

کار می تواند بهترین نعمت یا بدترین نفرین برای یک انسان باشد

لارس سوندسن

در 48 دقیقه بخوانید

آخرین کلمه

کار بخش مهمی از زندگی بزرگسالی است، اما بسیاری از افراد خود را در مشاغلی می‌بینند که دوست ندارند و فکر می‌کنند شایسته بهتری هستند.

برنامه ریزی شغلی یکی از کارهایی است که می تواند به افراد کمک کند تا موقعیت خود را بهتر بشناسند و برای رسیدن به موقعیت مناسب گام های هدفمند بردارند.

سوالات متداول


مراحل طراحی شغلی چیست؟

طراحی مسیر شغلی دارای 5 مرحله است: 1. تیپ شخصیتی خود را بشناسید 2. تعیین اهداف شغلی 3. تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت 4. بهبود مهارت ها 5. ایجاد رزومه


چه کتاب هایی به برنامه ریزی شغلی کمک می کنند؟

کتاب های شغل مورد علاقه نوشته آلن دو باتن، ای کاش می دانستم وقتی بیست بودم نوشته تینا سیلیگ و کار نوشته لارس اسوندسن در انتخاب و طراحی شغل مناسب بسیار کمک کننده هستند.

Leave a comment