مهاجرت تحصیلی یکی از پرطرفدار ترین روش های مهاجرت بوده که در سال های اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است. کشور ترکیه به دلیل شرایط مساعد اقتصادی و موسسات آموزشی معتبر توانسته به یکی از بزرگ ترین مقاصد مهاجرتی تبدیل شود. دانشگاه خصوصی باشکنت واقع در آنکارا، هر ساله دانشجویان زیادی را به سوی خود جذب کرده و با ارائه ی امکانات متعدد تحصیلی و رفاهی توانسته در ترکیه و دیگر کشورهای همسایه مشهور شود. با توران آکادمی همراه باشید:

پیشینه ی دانشگاه باشکنت

این دانشگاه از سال 1994 و با همکاری بنیاد آموزش و پرورش هابرال و با ریاست مهمت هابرال (مشهورترین جراح کشور ترکیه) آغاز به کار کرده است. باشکنت یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور ترکیه در زمینه ی علوم پزشکی بوده و با داشتن مراکز تحقیقاتی و پزشکی پیشرفته در سرتاسر ترکیه، توانسته به یکی از بهترین ها در زمینه ی بهداشت و پزشکی تبدیل شود.

سطح علمی دانشگاه باشکنت

باشکنت موفق به کسب رتبه ی 50 در کشور ترکیه و رتبه ی 401 در جهان شده از این روی می توان گفت که این دانشگاه از سطح علمی قابل قبولی برخوردار می باشد.هم چنین دانشگاه باشکنت مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و فارغ التحصیلان این دانشگاه می توانند در ایران نیز مشغول به کار شوند.

برنامه تبادل اراسموس پلاس

اجرای طرح اراسموس پلاس نیز یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های این دانشگاه محسوب می شود.بر اساس این طرح هر دانشجو می تواند در مدت زمان معین (3 تا 12 ماه) از این طرح استفاده کند.

اخذ پذیرش دانشگاه باشکنت

به منظور اخذ پذیرش دانشگاه باشکنت شرکت در آزمون های ذیل الزامی است.

آزمون یوس: یکی از روش های اخذ پذیرش دانشگاه باشکنت، شرکت در آزمون یوس و کسب حداقل 40 امتیاز می باشد.

این آزمون، هفت بار در سال برگزار شده و به منظور آمادگی بیشتر به شما عزیزان توصیه می کنیم که منابع سال های گذشته را با دقت مطالعه کنید.

آزمون SAT: کسب حداقل 1000 امتیاز در آزمون SAT به منظور اخذ قبولی دانشگاه باشکنت ضروری است.

نکته: به منظور کسب امتیاز بالا در آزمون های مذکور، تسلط کافی بر زبان ترکی یا انگلیسی الزامی است.

دانشجویان نخبه و ممتاز می توانند بدون شرکت در آزمون و تنها با ارائه ی کارنامه ی خود پذیرش این دانشگاه را اخذ کنند.

نکته: به منظور اخذ پذیرش دانشگاه باشکنت بدون شرکت در آزمون به همراه داشتن مدارک ذیل الزامی است.

  • مدرک تافل یا آیلتس
  • موفقیت در المپیاد های علمی
  • معدل دیپلم بالای 18

امکانات دانشگاه باشکنت

کتابخانه مجهز: مساحت کتابخانه این دانشگاه در حدود 12500 متر مربع بوده و تمامی اطلاعات پژوهشی و منابع گوناگون را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. سالن های مطالعه ی کتابخانه ی این دانشگاه به صورت 24 ساعته دایر بوده و از امکاناتی نظیر میز مطالعه برخوردار می باشد.

حمل و نقل: پردیس دانشگاهی باشکنت در 18 کیلومتری آنکارا واقع شده از این روی به منظور رفاه حال دانشجویان، سرویس های حمل و نقل رایگان دانشگاه هر روزه از پردیس دانشگاهی تا مرکز شهر عبور می کنند.

شبکه تلویزیونی: دانشگاه باشکنت دارای کانال تلویزیونی بوده و هر روزه اخبار و اطلاعات این دانشگاه از طریق آن در دسترس عموم قرار می گیرد.

اقامتگاه: باشکنت دارای چندین خوابگاه دخترانه و پسرانه در محوطه ی دانشگاه می باشد. ظرفیت هر یک از بلوک های خوابگاه این دانشگاه، حدود 450 نفر بوده که بخشی از امکانات برای معلولین طراحی شده است. از جمله امکانات دیگر خوابگاه این دانشگاه می توان به تلویزیون، اینترنت، سالن های مطالعه ی شبانه روزی، قفسه های کتاب، کمد لباس، یخچال و غیره اشاره کرد.

خدمات بهداشتی و درمانی: در مجتمع خوابگاهی دانشگاه باشکنت خدمات بهداشتی و پزشکی به صورت شبانه روزی به دانشجویان ارائه می شود. دانشجویان می توانند در صورت لزوم از خدمات بیمارستان این دانشگاه نیز بهره مند شوند.

کافه تریا و غذاخوری: دانشجویان می توانند وعده های غذایی خود را از رستوران های واقع محوطه ی دانشگاه تهیه کنند. رستوران این دانشگاه بر اساس تمامی استانداردهای بهداشتی هر روزه انواع غذاهای مختلف را طبخ می کند.

سالن های ورزشی: وجود سالن های بدنسازی متعدد، استخرهای سرپوشیده و روباز، استادیوم فوتبال و امکاناتی از این دست سبب شده تا دانشجویان بتوانند در طول تحصیل در این دانشگاه، رشته ی ورزشی مورد علاقه ی خود را نیز دنبال کنند.

شهریه دانشگاه باشکنت

باشکنت دارای طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی بوده از این روی شهریه ی تحصیل در این دانشگاه بر اساس هر رشته متغیر می باشد. از جمله رشته های تحصیلی موجود در این دانشگاه می توان مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، داروسازی، توان بخشی، پرستاری، مدیریت بهداشت و درمان، دندان پزشکی، خدمات اجتماعی، پزشکی و غیره اشاره کرد. هزینه ی تحصیل در این دانشگاه حداقل 70000 و حداکثر 100000 لیر بوده و دانشجویان می توانند این مبلغ را در دو نوبت پاییز و بهار پرداخت کنند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

دانشجویان نخبه و افراد موفق در آزمون های ورودی نظیر یوس و یا SAT می توانند از بورسیه ی 25 درصدی دانشگاه باشکنت بهره مند شوند.  هم چنین در پایان هر سال تحصیلی بورسیه ی موفقیت به دانشجویان نخبه اعطا می شود.

ظرفیت رشته های تحصیلی

برخی رشته های تحصیلی این دانشگاه دارای ظرفیت بسیار محدود بوده برای مثال رشته ی پزشکی تنها 20 نفر و داروسازی تنها 30 دانشجو می پذیرد. از این روی می توان نتیجه گرفت که رقابت برای اخذ پذیرش این دانشگاه بسیار زیاد می باشد.

مزایای تحصیل در دانشگاه باشکنت

موقعیت مکانی مناسب: پردیس دانشگاهی باشکنت در محلی زیبا واقع شده و دانشجویان می توانند اوقات فراغت خود را در این محیط سپری کنند.

شهریه ی مناسب: هزینه ی تحصیل در این دانشگاه به نسبت دیگر موسسات آموزشی اروپایی بسیار مقرون به صرفه می باشد. از جمله دیگر موارد می توان به موقعیت های شغلی متنوع، مدرک معتبر، کادر آموزشی برجسته اشاره کرد.

کلام آخر:

باشکنت یکی از مشهورترین دانشگاه های کشور ترکیه در زمینه ی علوم پزشکی بوده و به عنوان اولین دانشگاه خصوصی در زمینه ی آموزش بهداشت نیز شناخته می شود. امکانات متعدد و سطح علمی بالای دانشگاه باشکنت سبب شده تا هر ساله متقاضیان از سرتاسر دنیا به منظور اخذ پذیرش این دانشگاه داوطلب شوند. شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این باره به وب سایت این دانشگاه مراجعه فرمایید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *