تنوع در گزینه‌های موجود برای شغل‌های رشته الکترونیک فنی حرفه ای، سبب شده تا افراد نسبت به این عرصه تحصیلی و درآمدزایی در آن اشتیاق پیدا کنند. بازار خوب و درآمد ایده‌آل از جمله فاکتورهایی هستند که تقاضا برای شرکت در دوره‌های فنی و حرفه ای را افزایش داده‌اند. از زیر شاخه های رشته الکترونیک فنی و حرفه ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هوشمند سازی ساختمان یا BMS
 • تعمیرات لوازم خانگی
 • تعمیرات برد های الکترونیکی
 • تعمیرات موبایل
 • برق کاری ساختمان
 • تکنسین PLC
 • سیم پیچی موتور
 • برق خودرو
 • تعمیرات تجهیزات پزشکی
 • نصب و تعمیر دوربین های مداربسته و دزدگیر اماکن

برخورداری از دانش آکادمیک، توانایی، مهارت و تجربه در هر یک از این حوزه ها، می‌تواند نتایج ایده‌آلی را برای افراد به همراه آورد. از این رو در ادامه قصد داریم به ارائه توضیحات بیشتر در رابطه با مشاغل مربوط به این رشته تحصیلی و نیز زیر شاخه‌های رشته الکترونیک فنی حرفه‌ای بپردازیم تا شما را با نتایج شرکت در دوره الکترونیک فنی حرفه‌ای آشنا سازیم.

شغل‌های رشته الکترونیک فنی حرفه‌ای |معرفی 7 شغل پردرآمد در بازار ایران|

رشته الکترونیک به عنوان یکی از شاخه‌های رشته برق، خود به عنوان پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی مورد معرفی قرار می‌گیرد. با این حال فاکتورهای مختلفی مطرح هستند که روی درآمد افراد موثر بوده و می‌توانند عاملی برای افزایش یا کاهش آن باشند.

نیاز به مشاغل رشته الکترونیک، عاملی برای درآمد بالای افراد فعال در این زمینه است. برخی از بهترین شغل‌های رشته الکترونیک که در دوره های فنی حرفه ای آموزش داده می‌شوند، در ادامه بررسی خواهند شد:

هوشمندسازی ساختمان یا BMS

هوشمندسازی ساختمان یا BMS به معنای سیستم مدیریت ساختمان است. این سیستم‌ها برای کنترل و مدیریت انواع تجهیزات فنی در ساختمان مانند سیستم‌های گرمایش، تهویه مطبوع، روشنایی، ایمنی و… استفاده می‌شوند. هدف اصلی استفاده از BMS، بهبود کارایی، کاهش مصرف انرژی، افزایش راحتی و امنیت ساکنین و کاهش هزینه‌های بهره‌برداری است. این سیستم‌ها از سنسورها، تجهیزات کنترلی و نرم‌افزارهای پیشرفته برای مانیتورینگ و کنترل هوشمندانه تجهیزات ساختمان استفاده می‌کنند.

از این رو یکی از جذاب‌ترین حرفه‌ها و شغل‌های رشته الکترونیک فنی حرفه‌ای، مربوط به هوشمندسازی ساختمان است. این شغل امروزه به شدت مورد توجه افراد قرار گرفته و در ميان مشاغل نوپا در دوره الکترونیک فنی حرفه ای مورد آموزش قرار می‌گیرد.

از این رو به منظور فعالیت در این حوزه از مشاغل الکترونیک فنی حرفه ای لازم است مهارت هایی مثل برق‌کشی ساختمان، نصب سیستم‌های امنیتی رفاهی، آشنایی با شیوه‌های هوشمندسازی ساختمان، مهارت‌های برنامه نویسی و نیز آشنایی کامل با سخت‌افزار و نرم‌افزار را داشته باشید.

برقکاری ساختمان

جدا از بحث هوشمندسازی ساختمان که یک حرفه نوین برای ساختمان‌های مجلل به حساب می‌آید، برق‌کاری ساختمان هم جز مشاغل پرتقاضا است. باز زیاد شدن ساخت و ساز در ایران، نیاز به یک برقکار ساختمان نیز افزایش پیدا کرده و آینده شغلی مطمعن برای این افراد را تضمین می‌کند.

در خصوص پیش‌نیازهای برقکاری ساختمان هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهارت در کابل کشی
 • نصب چراغ و کلید و پریز
 • نصب آیفون تصویری و نصب دزدگیر و سیستم‌های اعلام حریق

تعمیرات برد لوازم خانگی

برد الکترونیک از جمله قطعات سخت‌افزاری بوده که در تمامی دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گستردگی کاربرد این قطعه عاملی برای ایجاد یک حوزه شغلی خاص جهت تعمیرات آن شده که در میان بهترین و پردرآمدترین زیر شاخه‌های رشته الکترونیک فنی حرفه ای مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

این قطعه خود به واسطه قطعات مختلفی که بر روی آن نصب شده، ساختارهای متفاوت و در نتیجه عملکرد ویژه‌ای در انواع لوازم خانگی پیدا می‌کند‌. از این رو به منظور تعمیر برد الکترونیک نیاز به آشنایی با انواع آن مطرح خواهد بود. عیب‌یابی، تعویض و تعمیر قطعات آسیب دیده، به عنوان مراحل انجام این حرفه مطرح می‌شوند.

با توجه به اینکه بردها بسته به نوع و عملکرد خود دارای ساختاری پیچیده هستند، باید در تعمیرات آنها مهارت و تخصص داشت. از این رو هزینه‌های مربوط به تعمیرات برد لوازم خانگی بسته به نوع آن بالا بوده و درآمد خوبی را برای تعمیرکاران لوازم خانگی به همراه دارد.

نکته مهم است که برای تعمیر، عیب یابی برد های لوازم خانگی در کنار آشنایی با ابزارهای تخصصی باید مهارت و دانش این کار را نیز داشته باشید که به این منظور لازم است در بهترین دوره تعمیرات لوازم خانگی شرکت نمائید.

تعمیرات موبایل

تعمیرات موبایل به عنوان یکی از گسترده‌ترین نیازهای امروزه، به یکی از پرمخاطب‌ترین شغل‌ها تبدیل شده که می‌تواند آینده افراد فعال در این حوزه را تضمین کند. تنوع گوشی‌های موبایل و مشکلات رایجی که به طور نرم‌افزاری و سخت‌افزاری عملکرد این ابزارهای کاربردی را دچار اختلال می‌کنند، همگی دلایلی بر گستردگی نیاز به تعمیرکاران حرفه ای در حوزه تعمیرات موبایل به شمار می‌روند.

از طرفی موبایل‌ها بسته به مدل و برندی که دارند، هزینه تعمیرات متفاوتی خواهند داشت که می‌تواند شامل تعمیر یا تعویض قطعات باشد. از این رو در صورتی که این حرفه را به عنوان شغل آینده خود در نظر بگیرید، می‌توانید با کمترین سرمایه بیشترین درآمد را داشته باشید. در خصوص مولفه‌های آموزشی نسبت به این حرفه هم باید گفت برخورداری از دانش و مهارت در زمینه مشکلات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و اینترنت، می‌تواند برای ورود به این عرصه کافی باشد.

تکنسین PLC

پی ال سی یا کنترل کننده منطقی برنامه پذیر (PLC) یک کامپیوتر صنعتی است که برای کنترل فرآیندهای صنعتی به کار می رود. PLC به جای رله ها و تایمرهای قدیمی در صنعت استفاده می شود.

برنامه ریزی و نصب تابلوهای PLC از جمله حوزه‌های کاربردی در واحدهای صنعتی و تولیدی بوده که رشد و رونق واحد‌های صنعتی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد‌. اتوماسیونی شدن خطوط تولید اکثر کارخانه‌ها عاملی برای اهمیت کار تکنسین PLC بوده که سبب تعریف این حرفه به عنوان یکی از پردرآمدترین شغل‌های رشته الکترونیک فنی حرفه‌ای شده است.

نقش گسترده‌ تکنسین PLC در کارخانه‌ها، دلیلی برای اهمیت تخصص در آن بوده تا دانش و مهارت به پارامترهای گزینشی و استخدامی تبدیل شوند. در این حالت برای پیش‌نیازهای شغل پی ال سی، می‌توان به مهارت در نصب تابلوهای برق صنعتی، برنامه نویسی و اجرای سیستم‌های PLC و طراحی سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک اشاره کرد.

سیم پیچی موتورهای الکترونیک

به کارگیری گسترده از موتورهای الکترونیکی در بخش صنعتی سبب شده تا سیم پیچی موتورهای الکترونیکی به یکی دیگر از شغل‌های پول‌ساز رشته الکترونیک فنی حرفه ای تبدیل شود. از آنجایی که اختلال در عملکرد موتورهای الکترونیکی می‌تواند آسیب جدی به یک صنعت وارد کند، سیم پیچی موتورهای الکترونیک به عنوان یک حرفه‌ تخصصی مورد معرفی قرار می‌گیرد.

در نتیجه اگر بخواهید در این حوزه فعالیت داشته باشید، لازم است از مهارت و شناخت نسبت به قطعات موتورهای الکترونیکی برخوردار بوده و در رابطه با کارکرد هر یک از آن‌ها اطلاعات جامعی در اختیار داشته باشید. از طرفی داشتن ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای سیم پیچی هم در میان پیش نیازهای این شغل قرار می‌گیرد. فراموش نکنید که سطح دانش، مهارت و تجربه شما عامل تعیین کننده در میزان درآمدتان خواهد بود‌.

کارشناس برق خودرو

از دیگر مشاغلی که می‌توان به عنوان بهترین شغل‌های رشته الکترونیک فنی حرفه ای مورد معرفی قرار داد، فعالیت به عنوان کارشناس برق خودرو خواهد بود. فعالیت در این حوزه نه تنها می‌تواند به طور فردی به عنوان یک شغل آزاد صورت بگیرد، بلکه امکان کار به طور استخدامی را هم فراهم می‌آورد. از این رو می‌توان به عنوان برقکار ماشین در شرکت‌های خودروسازی کار کرد.

گستردگی مشکلات در اجزای خودرو و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات در طول دوره‌های مصرفی، عاملی برای افزایش مخاطبان این شغل به حساب می‌آید. در این حرفه نیاز به آشنایی به عملکرد برف پاک کن، دلایل اختلالات عملکردی استارت خودرو، مشکلات مربوط به سیستم خنک کننده موتور و سیستم گرمایشی ماشین، قفل مرکزی، نحوه تعویض شمع‌ها و عملکرد انواع سنسورها، مطرح خواهد بود.

در نتیجه داشتن مهارت کافی در این زمینه ها، می‌تواند به عملکرد بهتر و درآمد بالاتر شما کمک کند. البته این شغل نیز مانند هر شغل دیگری سختی های خود را دارد که می‌توانید در مقاله خطرات شغل مکانیک خودرو با این سختی ها و خطرات بیشتر آشنا شوید تا در حین انجام کار دچار مشکلی نشوید.

آینده شغلی رشته الکترونیک

با در نظر داشتن آنچه که تا اینجا در رابطه با مشاغل پرطرفدار و درآمدزای رشته الکترونیک فنی حرف ‌ای گفته شد، می‌توان به تقاضای بالا برای تحصیل در این رشته و دیگر دوره‌های الکترونیک فنی حرفه ای پی برد. این مشاغل به عنوان زیر شاخه‌های رشته الکترونیک فنی حرف ‌ای دارای مزایای بسیاری برای کسب درآمد بالای افراد هستند.

در صورتی که بخواهیم به طور انحصاری در رابطه با آینده شغلی رشته الکترونیک بپردازیم، باید میزان علاقه و در نتیجه دانش و مهارت افراد را در نظر بگیریم. طبق اعلام رسمی سایت glassdoor.com تکنسین های برق در ایران در سال 1402 از 24 میلیون تومان تا 185 میلیون تومان درآمد داشته اند.

چطور شروع کنم؟ |ساده ترین مسیر ورود به مشاغل الکترونیک|

فعالیت در مشاغل مربوط به زیر شاخه‌های رشته الکترونیک فنی حرفه‌ای هم مانند هر رشته و شغل دیگری نیاز به مهارت و دانش دارد تا به درآمد برسید و وارد بازارکار شوید.

موسسه فنی حرفه ‌ای ایده پاژ یکی از موسسات تحت نظر سازمان فنی حرفه ای کشور است که در شهر مشهد فعالیت می‌کند. ایده پاژ دوره های فنی حرفه ای الکترونیک مثل، هوشمند سازی ساختمان، تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات برد، نصب و تعمیرات دوربین های مداربسته و.. را به کمک متخصصین و اساتید با تجربه این حرفه برگزار می‌کند.

موسسه فنی حرفه‌ای ایده پاژ برای برگزاری هرچه بهتر این دوره های آموزشی، کارگاه‌های آموزشی مجهز و اعطای مدرک معتبر فنی حرفه‌ای را برای دانشپذیران فراهم ساخته است. با داشتن مدرک بین المللی فنی حرفه ای امکان مهاجرت های کاری به کشور های اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، اسپانیا برای شما وجود خواهد داشت.

در کنار مهاجرت کاری، این مدرک در گرفتن جواز کسب و وام برای راه اندازی کسب و کار شخصی تان نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که در تمامی دوره‌های ارائه شده در این آموزشگاه پشتیبانی دائمی، تجدید رایگان دوره آموزشی، ضمانت بازگشت وجه وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر دوره های آموزشی و پاسخ به سوالات خود، ایده پاژ را در اینترنت جستجو کنید.

Leave a comment