شغل‌های آینده چیست؟

با رشد و پیشرفت فناوری باید منتظر شغل‌های آینده بود. اما ابتدا باید بدانید شغل‌های آینده چیست؟  و چه شغل‌هایی در آینده از بین می‌روند؟ آیا اصلاً شغلی از بین خواهد رفت؟ آیا خود را برای شغل‌های آینده آماده کرده‌اید؟

در آینده، مردم به‌اندازه کافی برای انجام کارهای روزمره و پیچیده زمان‌دارند و باید به دنبال راهی برای ادغام کردن دنیای پیرامون خود باهوش مصنوعی باشند. نهایتاً من فکر می‌کنم که به‌نوعی همزیستی میان انسان و هوش مصنوعی فوق پیشرفته نیاز است. ایلان ماسک

 

با رشد و پیشرفت فناوری ربات‌ها و ماشین‌ها کم‌کم جای نیروی کار انسانی را خواهند گرفت. حال باید ببینیم خود را چطور برای دنیای شغلی آینده آماده کنیم؟ عده‌ای می‌گویند یادگیری برنامه‌نویسی بهترین ایده است. بله تا چند دهه دیگر برنامه‌نویسی یکی از ملزومات پیدا کردن شغل خواهد شد اما به این نکته توجه داشته باشید که دنیای شغلی آینده بیشتر بر مبنای تفکر کامپیوتری و محاسباتی خواهد بود تا داشتن مدرک علوم رایانه.

حال می‌پردازیم به این موضوع که تفکر کامپیوتری و محاسباتی چیست؟ تفکر کامپیوتری به این معنی است که یاد بگیریم ماشین‌ها چطور مشکلات را حل کنند.

 

چگونه خود را برای دنیای شغلی آینده آماده کنیم؟

 

شغل‌های آینده چیست

شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور نیاز داشته باشید که یک گروه متشکل از انسان‌ها و ربات‌ها را داشته باشید. دانستن ریزه‌کاری‌های روابط بین انسان و ربات از ملزومات کار هست. در درجه اول نباید از هوش مصنوعی بترسید. شاید افرادی باشند که با دانستن این موضوع که هوش مصنوعی و ربات مشاغل آینده را خواهند داشت از این موضوعات فاصله بگیرند اما همین موضوع باعث می‌شود تا موقعیت‌های شغلی و توانایی‌های مفیدی را کسب نکنند.

ترس روی فعالیت هیپوتالاموس مغز تأثیر منفی می‌گذارد و روی حالات و حافظه تأثیر منفی دارد؛ و این روی فعالیت‌های شما تأثیر خواهد داشت؛ اما گاهی اوقات کارهایی هستند که ربات‌ها نمی‌توانند انجام دهند و این جای امیدواری برای مشاغل انسانی دارد. بهتر است قابلیت‌های انسانی و احساسی خود که همان استعداد و قدرت تفکر است را تقویت کنیم.

چند راهکار کلی وجود دارد که می‌توانیم با این روش‌ها از آینده شغلی خود مطمئن شویم:

1- آگاهی از احساسات خود

ما می‌توانیم از احساسات خودآگاهی داشته باشیم آن‌ها را کنترل کنیم یا حس‌هایی خاص را ایجاد کنیم.

 

2- تصمیم‌گیری بر اساس حس خود

هوش مصنوعی از الگوریتم‌های خاصی برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کند انسان‌ها افکار پیچیده و سطح بالایی دارند و اگر بر اساس احساسات خود تصمیم بگیرند نتایج بسیار بهتری نسبت به هوش مصنوعی به دست خواهد آمد.

 

3- مثبت اندیش باشیم

مثبت اندیشی عامل موفقیت در کسب‌وکار است بهتر است با نگاهی مثبت نسبت به اطراف و همکاران خود روابط بهتری داشته باشیم تا در مواقع لازم بتوانیم آن‌ها را متقاعد کنیم.

 

4- قدرت تفکر

ربات‌ها از قدرت خلاقیت و تفکر برخوردار نیستند. می‌توانید کارهای تکراری را به ربات‌ها محول کنید و یاد بگیرید که از قدرت خلاقیت و تفکر خود چطور استفاده کنید تا ارزش بیشتری پیدا کنید و امنیت شغلی شما تضمین شود.

 

5- ارتباط

یکی دیگر از مزیت‌های انسان نسبت به ربات توانایی در برقراری ارتباط است که با همکاری می‌توانند راه‌حل‌های جدید و ایده‌های نو داشته باشند.

 

6- خلاقیت

یک ربات می‌تواند برای حل یک مشکل یا مسئله برنامه‌ریزی شود و خود به‌تنهایی توانایی حل مشکلات را ندارد انسان‌ها می‌توانند اطلاعات را جمع‌آوری کنند و مسائل را حل کنند.

 

7- سازگاری

انسان‌ها همواره با تغییرات محیط پیرامون خود انعطاف‌پذیر بوده‌اند. توانایی درک تغییرات و سازگار شدن رمز موفقیت است. بهتر است کارهای تکراری به ربات‌ها سپرده شود و زمان بیشتری برای پرورش خلاقیت و ابتکار صرف کرد.

 

مشاغلی که در آینده پایدار خواهند ماند:

 

 1. هوش مصنوعی
 2. واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی
 3. واقعیت مجازی
 4. پهباد
 5. رباتیک و خودکارسازی
 6. ژنومیک
 7. رابط‌های کاربری اتصال ماشین به ذهن
 8. علم داده
 9. بلاک چین یا زنجیره بلوکی
 10. اینترنت اشیاء
 11. فناوری نانو و هوش گروهی
 12. رایانش کوانتومی
 13. چاپ سه‌بعدی

 

مشاغلی که احتمالاً در آینده به وجود خواهند آمد:

 

 1. بازرس داده
 2. همدم و همراه افراد سالخورده
 3. تحلیل‌گر شهر سایبری
 4. سازنده سفر واقعیت افزوده
 5. مدیر توسعه کسب‌وکار هوش مصنوعی
 6. مشاور تناسب‌اندام
 7. تکنسین مراقبت از سلامتی با کمک هوش مصنوعی
 8. واسط داده‌ها و اطلاعات شخصی
 9. کنترل‌کننده بزرگراه
 10. خیاط دیجیتال
 11. مسئول تنوع ژنتیکی
 12. تسهیل‌کننده آیتی
 13. مسئول سلامت مالی
 14. نمایشگاه گردان حافظه شخصی
 15. فروشگاه‌های مجازی
 16. مدیر ژنومیک
 17. مدیر گروه سازی انسان- ماشین
 18. مسئول ایجاد اعتماد
 19. تحلیل‌گر یادگیری ماشین کوانتوم
 20. کارشناس اج کامپیوتینگ یا محاسبات در لبه
 21. مسئول تأمین منابع اخلاقی

 

نتیجه‌گیری

بدون شک ربات‌ها مزایای زیادی دارند می‌توانند کارهای تکراری را انجام دهند و هزینه‌های تولید را کاهش دهند و باعث شوند تا کارمندان کارهای سطح بالا را انجام دهند. شرکت ادوبی می‌گوید: آینده شغلی خود را تجسم کنید و ببینید چه‌کارهایی است که می‌توانید انجام دهید و چه مهارت‌هایی را لازم دارید یاد بگیرید. در آینده مدیران به دنبال کارمندان چندمنظوره خواهند بود، افرادی که توانایی حل مسئله و سازگاری را داشته باشند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۳ رای

Leave a comment