بورس اوراق بهادار لندن که با نام اختصاری “LSE” شناخته می شود، یکی از بورس های بزرگ جهان است که مانند بورس نیویورک، بورس توکیو و بسیاری از بورس های دیگر، فعالیت های موثری را در بورس انجام داده است. سطح بین المللی بورس لندن یکی از بزرگترین بورس های اروپا است که به عنوان اولین بورس در انگلستان آغاز به کار کرد. شرکت های قدرتمندی از تقریبا 60 کشور جهان در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند و به عنوان یک بازار بورس بین المللی مهم در جهان شناخته می شود.
نمودار ایران تاکنون توضیحات بسیار مفیدی را در مورد بازارهای سرمایه بین المللی در اختیار کاربران خود قرار داده است. مطالب مختلف در مورد مبادلات مالی بزرگ مانند بورس بریتانیا و شاخص بورس لندن نیز از جمله این اطلاعات مهم است.

برای بورس لندن “LSE” بریتانیای کبیر

پایتخت انگلستان، لندن، از گذشته های دور تا به امروز یکی از فعال ترین شهرهای جهان بوده است. به همین دلیل در زمینه بانکداری، بیمه و همچنین تجارت جهانی بسیار پیشرو است. بورس لندن در سال 1698 فعالیت خود را آغاز کرد. در واقع، از زمان تأسیس، بورس بریتانیا توانسته است سهامداران زیادی را از سراسر جهان جذب کند.

مقاله پیشنهادی: سرمایه گذاری در بورس

در سال 1998، مردی به نام “جان کاستاین” جان کاستاین، به عنوان دلال در “قهوه خانه جاناتان” در نزدیکی تالار بورس رویال بورس، این مکان ایده آل را برای تجمع و خرید معامله گران انتخاب کرد. در این مکان ریخته گری قیمت های مشخصی را برای انواع کالاها، سهام و سایر دارایی ها ارائه کرد و مجموعه قیمت های داده شده خود را «سر مبادله» نامید.
معمولا افراد کلاه بردار و سودجو که از فعالان بازار مالی هم بودند در این کافه با هم ملاقات می کردند. به همین منظور در سال 1801 طرحی رسمی برای جلوگیری از تقلب و انواع تقلب ها انجام شد که به طور یکپارچه بورس لندن را تشکیل داد. بر این اساس کلیه کارگزاران حق عضویت خود را به سازمان بورس پرداخت کردند و مجموعه قوانین منظم و منظمی را اتخاذ کردند که منجر به راه اندازی بورس لندن شد.

ادغام بورس لندن با “Borssa Italiana” بورس میلان در 23 ژوئن 2007 انجام شد و کلیه فعالیت های پس از این اقدام با نام “گروه بورس لندن” و مخفف “LSEG” معرفی و نمایندگی شد. . بلند شد ادغام این دو بورس مهم باعث شد تا بورس های اروپا فعال تر و قوی تر شوند.

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار هنگ کنگ

انفجار بزرگ بورس لندن، انگلستان

در 6 مهر 1365 و حتی سالها بعد، یعنی. در سال 1995 دولت انگلیس قوانین مربوط به بورس و بورس این کشور را تغییر و اجرا کرد و آن را بیگ بنگ نامید. بیگ بنگ تغییرات عظیمی را در عملیات بورس لندن ایجاد کرد و بر این اساس معاملات تجاری الکترونیکی شدند. این یک جایگزین کارآمدتر در مقایسه با معاملات سنتی قبلی بود. در زیر برخی از نتایج بیگ بنگ در بورس اوراق بهادار بریتانیا آمده است:

 • این سیستم اثرات مهمی از جمله سرعت بخشیدن به معاملات در بورس داشت. حضور بیگ بنگ در بورس لندن باعث شد تا بتواند با سایر بورس های قدرتمند بین المللی از جمله NYSE، بورس نیویورک رقابت کند.
 • رقابت بورس انگلیس و بورس آمریکا تاکنون ادامه دارد و با توجه به معیارهایی مانند حجم معاملات بورس، دستیابی به نقدینگی، سرمایه و ارزش بازار، فعالیت های گسترده ای در سطح جهانی دارد.
 • توسعه و رشد ایجاد شده در بازار سهام در انگلستان، امکان ورود کارگزاران سایر کشورها را به آن فراهم کرد.
 • با ایجاد معاملات الکترونیکی، حداقل کارمزد ثابت خرید و فروش در بورس این کشور لغو شد.
 • تغییرات ایجاد شده در بورس بریتانیا رقابت شدیدی را بین کارگزاران ایجاد کرد و پس از آن حجم معاملات شروع به رشد کرد.
 • بر اساس این طرح، کارگزاران سهام بریتانیایی مجاز به داشتن سهام در خارج از بریتانیا بودند که منجر به یک سری خرید و ادغام شد.
 • سرانجام، بیگ بنگ، بورس لندن را به یک بازار مالی قدرتمند جهانی تبدیل کرد.

معرفی بازار اصلی بورس لندن

از بین تمامی بازارهای دنیا می توان به بازار اصلی بورس لندن اشاره کرد که در آن طیف وسیعی از سهام از نظر تنوع وجود دارد. تقریباً می توانید بخش های زیادی از شرکت های مختلف را در این بازار مشاهده کنید که تأثیر مثبتی بر شرکت های فعلی در بورس لندن دارند.

هر شرکتی که موفق به ثبت نام در بازار اصلی بورس اوراق بهادار لندن شده باشد، می‌تواند از امتیاز مشاهده تعیین قیمت در زمان مناسب برخوردار باشد.

مقاله پیشنهادی: بورس فرانکفورت

از جمله ویژگی های مثبت عرضه در بازار اصلی بورس لندن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایی از شاخص بورس لندن یا به عبارت دیگر FTSE
 • در دسترس بودن مجموعه های گسترده ای از سرمایه و انواع دارایی ها
 • ارائه تحقیقات انجام شده و در دسترس بودن پیام های مهم
 • قرار دادن اخبار بورس و رویدادهای مهم بورس در پوشش رسانه ای

روش‌های مختلفی برای شرکت‌ها برای پیوستن به بازار اصلی

 • استاندارد؛ استاندارد بخشی است که برای مجموعه‌ای از عناصر که شامل “GDRS” هستند، باز است. رسیدهای سپرده بین المللی برای سهام فهرست شده. اگر حداقل قوانین اتحادیه اروپا برای اوراق بهادار بدهی و مشتقات رعایت شود، در این مورد نیز اعمال می شود. شرکت‌هایی که در بخش استاندارد بازار اصلی فهرست شده‌اند، از الزامات راحت‌تری برخوردار هستند.
 • حق بیمه؛ این قسمت «ویژه» نیز نامیده می شود و فقط برای سهام شرکت های تجاری و تجاری استفاده می شود. آن دسته از شرکت هایی که در بخش پریمیوم فهرست شده اند باید تمام قوانین وضع شده توسط انگلستان را بپذیرند و از آن پیروی کنند، البته این قوانین در سطح بالاتری از قوانین اتحادیه اروپا در “EU” هستند. بنابراین دسترسی به شرکت هایی با سطح کیفی بالاتر و شناسایی زودتر آنها بسیار آسان تر است.
 • سایر بخش ها؛ همچنین بخش هایی مانند «صندوق تخصصی» و «رشد بالا» در بازار اصلی وجود دارد که می توانید از طریق آنها به این بازار بپیوندید. اگر شرکت هدف نتواند در بخش استاندارد یا پریمیوم قرار گیرد، می تواند از طریق بخش رشد بالا سرمایه دریافت کند. این دو بخش مختص مشاغل پردرآمدی است که پتانسیل رشد بالایی دارند و همچنین دارای سازمان های تخصصی هستند.

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار سیدنی

مکان و ساعات کار بورس لندن

میدان Paternoster محل بورس بریتانیا در لندن است که بسیار نزدیک به St. پاول. در طول هفته، از دوشنبه تا جمعه، کلیه فعالیت های تجاری و کاری بورس لندن انجام می شود. ساعات کار ساختمان بورس نیز بین 8:00 صبح تا 4:30 بعد از ظهر به وقت محلی انگلستان است.

لیست روزهای تعطیلی بورس لندن بر اساس قوانین رسمی انگلستان در زیر آمده است:

 • اولین روز سال جدید
 • یک تعطیلات ویژه برای کریسمس
 • روز بعد از کریسمس، 26 دسامبر
 • دوشنبه مقدس
 • آدینا نیک
 • تعطیلات عمومی بریتانیا
 • همه تعطیلات رسمی در تقویم این کشور
 • روز اول اردیبهشت

نکته: اگر هر یک از این تعطیلات، از جمله 26 دسامبر، کریسمس و سال نو، در تعطیلات آخر هفته باشد، روز کاری بعدی تعطیل خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: بورس اوراق بهادار نیویورک

آشنایی با شاخص FTSE 100 در بورس اوراق بهادار لندن

“FTSE 100” در واقع مخفف “شاخص بورس 100 Financial Times” است که به اختصار “شاخص بورس لندن” خوانده می شود. بر اساس ارزش کل بازار، 100 شرکت مطرح و بزرگ که در بورس انگلیس حضور دارند، اساس این شاخص مهم را تشکیل می دهند. در ابتدا یک سرمایه گذاری مشترک بین روزنامه فایننشال تایمز و بورس لندن وجود داشت که منجر به ایجاد شرکتی به نام “گروه FTSE” شد.

بنابراین شاخص «فوتسی» به طور مستمر توسط این شرکت اندازه گیری می شود و در نهایت نتیجه آن از طریق وب سایت های بورس انگلیس در معرض دید سرمایه گذاران قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی: موفقیت در بازار سهام

برخی از مهم ترین شرکت های موجود در شاخص FTSE 100 به شرح زیر است:

 • بارکلی; این بانک خدمات مالی و سرمایه گذاری است و ارزش بازار آن 18.6 میلیارد پوند است.
 • رولز – رویس؛ این یک هلدینگ خودرو و مهندسی است و ارزش بازار آن تقریباً 3.4 میلیارد پوند است.
 • HSBC; این بانک خدمات مالی و سرمایه گذاری با ارزش بازار تقریباً 63 میلیارد پوند است.
 • به طور کلی، شاخص های محاسباتی زیادی در بورس اوراق بهادار لندن وجود دارد، اما در بین همه آنها، “FTSE 100” به عنوان یک برنامه کاربردی بسیار محبوب تر است.

Leave a comment