سرور ابری یا سرور مجازی؟ کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است؟

تغییر روش های سنتی مدیریت کسب و کار به روش های مدرن الزامات خاصی دارد. فرقی نمی کند که یک سازمان بزرگ را اداره کنید یا یک استارتاپ کوچک. در هر صورت، برای میزبانی وب سایت و ذخیره داده های مربوط به کسب و کار شما به یک سرور نیاز دارید. هنگام خرید سرور، با گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد. سرورهای ابری و مجازی دو مورد از پرکاربردترین گزینه هایی هستند که شرکت ها با آنها روبرو هستند. انتخاب کدام یک از این دو سرور برای شرکت ها بهتر است؟ برای پاسخ به این سوال باید سرورهای ابری و مجازی را با هم مقایسه کنیم.

سرور مجازی چیست؟ (سرور خصوصی مجازی)

سرور مجازی در واقع نوعی سرور اختصاصی است که ارائه دهنده خدمات میزبانی با مشخصات مشخص به چند قسمت تقسیم می کند و سپس سرورهای مجازی را به مشتریان می فروشد یا اجاره می دهد. هاست اشتراکی که بسیاری از سایت های کم بازدید از آن استفاده می کنند، منبعی را بین چندین سایت به اشتراک می گذارد. این در حالی است که منابع سرور مجازی به طور انحصاری در دسترس یک سایت مشخص است. این مشکل مشکل از بین بردن هاست اشتراکی با استفاده از سرور مجازی را حل می کند.

سرور مجازی یک ابزار مدیریتی بسیار کاربردی است که دسترسی بیشتری نسبت به هاست اشتراکی دارد. خرید VPS گزینه خوبی است زیرا می توانید سرور سیستم عامل لینوکس یا ویندوز را در ایران و خارج از کشور تهیه کنید.

سرور ابری چیست؟ (سرور ابری)

سرور ابری را می توان نوعی سرور مجازی دانست با این تفاوت که از ترکیب چند سرور تشکیل شده است. گاهی اوقات شرکت های خدمات سرور ابری منابع خود را در نقاط مختلف جهان تنظیم می کنند. به همین دلیل حتی اگر یکی از سرورها با مشکل مواجه شود، سرورهای دیگر به عنوان جایگزین خدمات ارائه می دهند. این در حالی است که در سرور مجازی با قطع منابع، دسترسی کاربران به طور کامل قطع می شود. سرور ابری با یکپارچه سازی منابع خود می تواند سرعت بالا و پایداری مناسب را هنگام اتصال به سایت ها فراهم کند.

برای خرید بهترین سرور ابری ابتدا باید کشور مورد نظر ایران یا آلمان را انتخاب کنید و سپس مقدار رم، هارد دیسک و پردازنده را مشخص کنید تا قیمت سرویس را ببینید.

تفاوت بین سرور مجازی و ابری

به عنوان یک صاحب کسب و کار، قبل از تصمیم به خرید سرور مجازی یا سرور ابری، باید تفاوت ها را بدانید. هر کدام از این سرورها دارای ویژگی های خاصی هستند که آنها را برای میزبانی سایت های خاص مناسب می کند. در اینجا به برخی از مهم ترین تفاوت های سرور مجازی و ابر نگاه می کنیم.

1. مقایسه پایداری ابر و سرور مجازی

در شرایطی که سرورهای ابری و مجازی ارائه شده دارای قدرت پردازش یکسانی باشند، عملکرد سرور ابری از نظر پایداری بهتر است. زیرا سرور ابری از منابع چندین سرور در مکان های مختلف به طور همزمان استفاده می کند. در نتیجه، اگر منابع یکی از سرورها به دلایلی در دسترس نباشد، منابع دیگر به عنوان جایگزین از بروز مشکل جلوگیری می کنند. در واقع سرور ابری دسترسی با ثبات مناسب برای میزبانی سایت ها را فراهم می کند.

سرور ابری 100% آپتایم را برای سایت شما تضمین می کند. Up Time به سادگی یک نشانگر است که نشان می دهد یک سایت در طول سال چه مدت آنلاین است. Uptime 100 به این معنی است که سایت در تمام سال بدون وقفه در دسترس بوده است.

2. مقایسه سرعت ابر و سرور مجازی

اگر یک کاربر خیلی طول بکشد تا به سایت شما برسد، قطعاً ناراضی خواهد بود و احتمالاً او را به عنوان یک مشتری بالقوه از دست خواهید داد. به همین دلیل تامین زیرساخت های لازم برای بارگذاری سریع سایت در انتخاب سرور بسیار حائز اهمیت است. سرورهای ابری و مجازی در مقایسه با هاست اشتراکی بارگذاری سایت را سریعتر ارائه می دهند.

یک نکته مهم در مورد سرور مجازی را نباید نادیده گرفت. امکان پیکربندی سرور مجازی به طور خاص برای سایت ها وجود دارد. به همین دلیل با اعمال تنظیمات ویژه برای سرور مجازی می توانید در شرایط خاصی این امکان را فراهم کنید که صفحات سایت خود با سرعت بالاتری بارگذاری شوند. معمولا سایت هایی که شبانه روز با ترافیک زیادی روبرو هستند به سرور مجازی مراجعه می کنند. این سرور به دلیل انحصاری بودن پهنای باند بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

3. مقایسه امنیت ابر و سرور مجازی

نمی توان یک حکم کلی برای مقایسه امنیت ابر و سرور مجازی صادر کرد. باید در نظر داشته باشید که امنیت سرورهای ابری کاملاً بر عهده ارائه دهنده خدمات هاست است. در این میان در سرور مجازی نقش شما به عنوان دریافت کننده سرویس در تضمین امنیت و حفاظت از داده های سایت بسیار مهم است.

همانطور که گفته شد، یک سرور ابری از چندین منبع تشکیل شده است. برخی بر این باورند که این منبع را دشوار می کند. اگرچه این گفته صحیح است; اما معمولا ارائه دهندگان خدمات سرور ابری به تدابیر امنیتی لازم در این زمینه فکر می کنند.

با سرور مجازی داستان کاملا متفاوت است. اگر در زمینه امنیت سایبری تخصص لازم را داشته باشید یا از نیروهای متخصص فناوری اطلاعات استفاده کنید، می توانید سطح امنیت سایت خود را به صورت استثنایی تضمین کنید. به عنوان مثال، می توانید با استفاده از فایروال ها، فیلترهای ترافیک و غیره، لایه های امنیتی برای دسترسی به سرور خود ایجاد کنید. اما اگر به دلایلی شرایط لازم برای ارتقای امنیت سرور مجازی را ندارید، بهتر است یک سرور ابری قابل اعتماد و قابل اعتماد انتخاب کنید.

4. مقایسه شخصی سازی ابر و سرور مجازی

برای ایجاد یک سایت منحصر به فرد، باید به هاست دسترسی داشته باشید تا افزونه ها و ویژگی های خاصی را که می خواهید روی آن نصب کنید. سرور ابری به شما اجازه این کار را نمی دهد. زیرا فرض بر این است که اجرای هرگونه تغییر هاست از طرف یک سایت باعث اختلال در ارائه خدمات هاست به سایت های دیگر می شود.

در همین حال، یک سرور مجازی به شما امکان دسترسی به هسته شبکه را می دهد. به این ترتیب می توانید تغییرات دلخواه را اعمال کنید. نرم افزار و افزونه های مورد نظر خود را در سایت نصب کنید. به عبارت ساده، می توانید یک پیکربندی سفارشی برای سایت را آزادانه روی سرور اجرا کنید. اگرچه پیکربندی سفارشی رایگان نیست، اما برای دستیابی به یک طراحی سایت سفارشی و منحصر به فرد، ارزش آن را دارد.

5. مقایسه هزینه های ابر و سرور مجازی

یکی از سوالات مهمی که معمولا هنگام انتخاب سرور ابری و مجازی مطرح می شود، تفاوت قیمت آنهاست. اگرچه تفاوت قیمت زیادی بین این دو سرور وجود ندارد، اما تجربه نشان می دهد که همه چیز برابر است، قیمت سرور ابری معمولاً کمی بالاتر است. البته برای پیاده سازی پیکربندی سفارشی روی سرور مجازی باید هزینه جداگانه ای پرداخت کنید. این باعث می شود هزینه کل سرور مجازی برای تجارت شما بیشتر شود. به طور کلی پیشنهاد می کنیم به جای توجه به قیمت، تمرکز روی اپلیکیشن و نتایج مورد انتظار، یک سرور ابری و مجازی انتخاب کنید.

سرور ابری بهتر است یا مجازی؟

تا اینجا سعی کردیم تفاوت بین ابر و سرور مجازی را بررسی کنیم. همانطور که می بینید سرور ابری از نظر پایداری مزیتی دارد. در این میان سرور مجازی از نظر سرعت و گزینه های سفارشی سازی وضعیت بهتری دارد. از نظر امنیت اگر اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهید سرور مجازی انتخاب بهتری است.

به طور کلی، اگر به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده اید و نیازی به داشتن منابع و پهنای باند اختصاصی ندارید، پیشنهاد می کنیم هزینه سنگین یک سرور مجازی را به دوش نکشید و به سرور ابری بسنده کنید. از طرفی اگر ترافیک ورودی به سایت شما زیاد است و نیاز به تنظیمات خاصی برای آن دارید، بدون تردید سرور مجازی را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید به خوبی نیازهای کاربران سایت خود را پوشش دهید.

Leave a comment